YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Saveti za kupovinu (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=75)
-   -   Nepouzdan instrument - kako se osigurati za svirku? (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=31107)

VUNIMRAV 14.12.2018 23:54

Nepouzdan instrument - kako se osigurati za svirku?
 
Razmišljao sam ovih dana dok sam se gnjavio sa aranžerom da kupim pa3x(oko 1600e) i naravno,zadržim T3.
Medjutim,padne mi na um,listajući oglase i naišavši na T3 u dosta dobrom stanju(sve ispravno) a i cena 750e pristupačna,da je kupim.Imao bih rezervnu klav i mogao koristiti za farbe i pošto zabavnjake ne sviram već puštam fajlove,mogao bih imati dva sekvencera.
Malo više kablova ali...
Šta vi mislite o tom?

romario 15.12.2018 00:30

Ja to ne bih radio .
Dvije iste klavijature mi nema smisla. Ako hoćeš bas rezervu da imas,uzeo bi korg npr.
Druge mogućnosti,drugačiji zvuk.
A ta neizvjesnost, dali ce sint zatajiti i kada...to nikome ne treba u životu, takav stres.

Poslano sa mog SM-J530F koristeći Tapatalk

VUNIMRAV 15.12.2018 00:44

Već dugo o tome razmišljam i to me muči.Smatram da kao čovek koji živi od ovog posla mora imati momentalnu alternativu jer zamisli situaciju mladenci ulaze a aranzer zaledio,crkao...propade čoveku slavlje dok se nadje rešenje.
Zato sam čvrsto odlučio da će vrlo brzo još jedan aranzer na stalak.Koji,videćemo.

casper 15.12.2018 02:44

KAd si već spomenuo 750 € i drugu klavijaturu. Ja bih kupio PSR 770 za taj novac i miran si. Mala, lagana i kao backup za Tyros3 sasvim OK.
S vremenom ćeš vidjeti da imasve što i tyros3 osim tipke, kućišta i tastera.

VUNIMRAV 15.12.2018 10:56

Uh,ima mi je drugar staru dve tri godine,sredjenu i prodavao je....odlična ideja... ai ima i mp3 plejer ja mislim.

casper 15.12.2018 11:12

S obzirom da već sviraš Yamahu, za taj novac nećeš naći ništa bolje. Sav materijal sa Tyros3 je kompatibilan i neće biti problema jer će 770 svirati na prvu. Treba prebaciti samplove u YEM i moraš računati da ona ima 150 Mb ali i to je sasvim dovoljno. Pogotovo ako iskoristiš tvornički materijal, prvenstveno mislim na bubanj. Ona je u prednosti nad Tyros5 jer ima odlično riješeno sređivanje Stylova u klavijaturi. Isto kao kod Genosa ali uz malo drugačiji izgled. Pogledaj ovdje. Ima neovisan audio player ali nisam siguran da MP3ce idu ... Trebao bih pogledati. Audi možeš usporavati, ubrzavati, transponirati bez gubitka kvalitete. Ima i vocal remover koji ponekad može poslužiti. Snimanje svirke na USB stick ...

Landison 15.12.2018 11:27

Znam da sam dosadio s tim Genosom ali ne mogu a da se ne uključim u razgovor...razmišljati da li će se nešto pokvariti, jer se to već desilo, treba izbacit iz glave i tražit neko kvalitetno dugoročno rješenje.Teoretski sve se može pokvariti a vući komplet duplu opremu je, naravno,ludost.Za mene je tlaka vući i dvi klavijature ako sa jednom kvalitetnom možeš kvalitetno zadovoljiti zanatski i umjetnički aspekt našeg posla.Ne bi puno duljio nego bi zaključio "samo pogledajmo šta @casper nosi od opreme i na kojoj klavijaturi svira i nema nikakvih problema".Opet ću naglasiti kvalitetno dugoročno rješenje jer sve drugo je guranje glave u pijesak!

romario 15.12.2018 11:28

Opreza i mjera predostrožnosti nikad dosta na svirki.
Jučer skratili koncert jer su morali rušiti snijeg sa šatora, da se šator ne uruši.

Poslano sa mog SM-J530F koristeći Tapatalk

smuchac 15.12.2018 11:34

Ja sam mišljenja da backup klavijatura mora biti ili ista ili slična ili bolja ali svakako istog proizvođača. Da,zlu ne trebalo, jedna prdne,za čas si u pogonu,druga čita,otvara i reproducira materijal s druge i nema gubitaka. Materijal iz Korga ne ide u Yamahu i obrnuto,sređivanje obje istovremeno iziskuje prilagođavanje i vrijeme a u obje nikad nemaš iste stvari te u jednoj fali često što druga ima i obrnuto,rukovanje je podosta različito pa samim time i brzina prilagodbe u iznenadnim situacijama. Kod solo klavijature je skoro i nebitno ali s aranžerima je ovako u većini slučajeva. Ovo je moje mišljenje. 😉

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk

romario 15.12.2018 11:41

Ako drugu klavijaturu gledaš kao backup, onda je to ok,isti proizvodjac.
Ako je tu kao klasična druga klavijatura,onda radije drugi proizvodjac.
Ali ...
Prvi izbor,prva klavijatura mora biti 100% ispravna.
I druga [emoji6].
Kvar,se moze desiti svemu .kako starom, tako i novom uređaju. Na to ne možemo utjecati.
Ali preventivno, svatko sigurno zna stanje svojih instrumenata.


Poslano sa mog SM-J530F koristeći Tapatalk

dmmacak 15.12.2018 14:00

Ja sam napravio sebi kobinaciju Tyros 5 i Pa4. [emoji16] Bez Yamahe ne mogu i ona ce mi uvek biti prva klavijatura. Ali za moje potrebe mi vise odgovara Korg. Hvala bogu bilo posla i dvoumio sam se izmedju Kronosa i Pa4x i odlučio ipak za pa4 jer tu imam i aranzer i skoro sve boje koje mi trebaju. Bas i kontre, terce, zujalice itd... tako da ako Tajra ne daj Boze zastane uvek imam rezervu. Ima posla dok se sve to spakuje ali za Korg imam materijala vec uradjenog da nista ne pipam.

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока

casper 15.12.2018 23:56

1 Privitaka
Aranžer sviram od '87 godine. Nikada na svirku nisam istovremeno nosio dva komada, a na sreću, nikada mi se nije dogodilo niti da me ovaj jedan izda. Svjestan sam da tehnika uvijek može otkazati bez obzira da li se radi o skupom i novom instrumentu ili o nekom starijem i rabljenom. Ipak, vjerojatnost da se dogodi zlo se smanjuje ako imaš pouzdan proizvod novijeg datuma. Razmišljao sam svojevremeno kako se na neki alternativan i jeftin način osigurati u slučaju ako aranžer otkaže na svirci. Najbolja solucija koja mi je tada pala na pamet bila je da snimim 50-tak MP3-ca, "udarnih" stvari i imam ih pohranjeno na neki medij. Mobitel, tablet, neki jeftini player. S tim uvijek možeš iščupati svirku ako već nema drugog rješenja. Vjerojatno bi se osjećao poprilično glupavo tipkati po mobitelu i stiskati Play ali kad malo bolje razmislim, ne sjećam se kad mi je netko prilikom narudžbe rekao, daj mi odsviraj tu i tu pjesmu. Uvijek i po pravilu kažu, daj mi pusti ... Zamisao o 50mp3ca još nisam realizirao, a lijenost je vjerojatno u pitanju.
Rijetko razmišljam o otkazivanju klavijature ali itekako se želim osigurati sa ostalim instrumentima koje nosim na svirku. Uvijek su rezervni kablovi u torbi, ali za svaki slučaj i lemilica je uvijek u koferu. S obzirom na dvije aktivne kutije, mogu se pouzdati da će otići samo jedna i da na drugu mogu odraditi posao, za nuždu. Uvijek nosim rezervni mikrofon, a od vremena kada sam kupio Behrnigera XR12 i drugom koferu nosim i jedan rezervni mixer. Neki XENYX koji sam novi platio 70 eura, a upalio sam ga 2 puta samo da vidim jer radi.
Da rezimiram, ako bih snimio ovih 50mp3ca, jedino me nestanak struje može izbaciti iz igre.
I da, nikada nisam sanjao da su mi otkazali instrumenti ali s vremena na vrijeme imam noću moru da kasnim na svirku i da gosti čekaju dok slažem instrumente. Na sreću, taj ružan san se još do sada nije obistino. Nadam se da i neće.

Tihotyros 16.12.2018 02:54

Sto se tice Casperove nocne more, jedan nas kolega, a zove se Đorđe Balašević je jednom prilikom izjavio - "Ja još nikada nigdje nisam zakasnio, svi događaji za mene počinju tek kada se na njima pojavim" :D
Nemam strah da ce mi se okidati instrument na svirci, kako kaze Romario, svi mi znamo stanje svojih instrumenata i sta mozemo ocekivati, ako vec kod kuce nesto zeza, mozemo ocekivati da ce i na svirci.
Meni se jednom dogodilo prije svirke kad sam stezao mikrofon da mi je preskocio saraf, izjeo se. I nisam imao drugi stalak. A nisam bio ni u svom gradu da nazovem nekoga da mi donese drugi. Srecom uspio sam ubacit nskakve podloske da mi saraf hvata na vrhu gdje nije bio pojeden. Tako da moze napravit problem i nekakva glupava stvar, ne mora bit instrument. Ne mozemo sve nosit duplo.

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk

smuchac 16.12.2018 11:55

Pazi ovu zgodu. Sviram svadbu 30km od kuće. U prvoj pauzi jedem s bandom i zvoni mi telefon. Lik niti se predstavio ni dobra večer već samo pita jesi li ti taj i taj ja reko jesam i on da mu treba klavijatura da je njegova crkla a da ima svirku u Korčuli u hotelu. Kako smo mala sredina,odmah sam skužio o kojem se hotelu radi i da je to zapravo maturalna zabava i da je band došao iz grada udaljenog 300km + trajekt i ja mu kažem da mu ja ne mogu posuditi svoju jer sviram svadbu ali da u hotelu gdje je maturalno radi lik koji mu može posuditi klavijaturu i da pita njega jer toga lika sam zapravo mijenjao tu večer na svadbi jer lik je šef sale u spomenutom hotelu i nije mogao na svadbu. Pita me da imam li rezervnu klavijaturu i ja kažem da nemam a on da kako to da nemam. Tu sam puko i pitao ja njega da gdje je njegova rezervna. Lik se utišao,ni hvala ni doviđenja i samo mi poklopi slušalicu. Para mi je išla na uši od bezobrazluka al eto. Nemam pojma ni odakle mu broj al kasnije sam doznao. Pitam sutra kolegu iz hotela jel posudio i kaže jesam,ni hvala nije reko. Ni 100kn za kavu. Haos.
Znači,u tuđem si svijetu,desi ti se belaj i to znamo da je katastrofa al takvo ponašanje u takvoj situaciji nikako nisam prožvakao. Pa pozdravi,predstavi se,reci odakle si i što radiš u mom gradu,kaži stari crkla mi je klavijatura spasi me jer sam najebo jer sviram maturalno veče itd a ne ko stoka neka. Ja sam takav da bi sjeo u auto i ponio mu klavijaturu gdje i kome treba al brate,šta je puno,puno je.

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk

Humu 16.12.2018 12:35

Svaka svirka je rizik. Pijani kum sa flasom pive, neoprezni razrednik dok drzi govor, cura sa casom vina koja se vjesa oko tebe da joj odsviras “Cipele”..sve je rizik da ce klavijatura dobiti tekucine. Svi bi mi trebali u tom slucaju imati dva aranzera. Sto i nije losa ideja ako se ima novaca. Sad na pa3x da mi se to dogodi bilo bi belaja, ovako ako imas aranzera tipa pa50, bolit ce, ali vjerujem manje nego gore pomenuta.

smuchac 16.12.2018 13:38

I kako se postaviti ako vam neki budalaš napravi toliku štetu da se klavijaturu od cca 1000 eura ne isplati popravljati? Platiti iz svog džepa ili tražiti krivca da plati?

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk

Landison 16.12.2018 13:54

Citat:

Originalno postovano od smuchac (Post 304720)
Ja sam takav da bi sjeo u auto i ponio mu klavijaturu gdje i kome treba al brate,šta je puno,puno je.

Bilo je to davnih godina...imao sam još Roland G-1000...deset i po navečer..doma sidin uz klavijaturu..zvoni mobitel.Kolega sa svojim triom svira svadbu u Imotskom..početak prvog seta bilo sve u redu i onda... crkla klavijatura.Ajde Sina molim te dolazi ,spašavaj situaciju.Vlado moj, dok se ja spremim,odvozim 90-ak km do Imotskog proć će svadba.Nema veze samo dođi šta prije,mi ćemo ih dotle zabavit malo uz gitaru.Stisnem ja malo po gasu,ispred Imotskog me zaustavi policija,nešto blaže me kaznila po đepu.Dođem u salu,sve pokislo,tuga.Montiram klavijaturu,odsviram svoje ali đabe, iz mrtvila ih se više izvuć nije moglo...propade svadba.Sutradan mi javlja kolega da je klavijatura (Gem VK) proradila sama od sebe.

Humu 16.12.2018 19:06

Citat:

Originalno postovano od smuchac (Post 304723)
I kako se postaviti ako vam neki budalaš napravi toliku štetu da se klavijaturu od cca 1000 eura ne isplati popravljati? Platiti iz svog džepa ili tražiti krivca da plati?

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk


Tesko, ljudi uglavnom misle da je to nesto sto svaki majstor za 20 eura popravi.

casper 17.12.2018 00:26

Prošle godine, negdje u ovo vrijeme, domjenak neke informatičke firme, dobro plaćena gaža, fini lokal ...
Prilikom dolaska gostiju, odmah sam naslutio problem. Ja to zovem, "peder bal", 50-tak mlađih muškaraca i DVIJE ženske osobe, vjerojatno tajnice. Sve je bilo dobro dok se nisu najeli, nalokali, napušili trave i tko zna što se još vrtjelo po WC-u. Po godinama starosti, svi mi mogu biti sinovi. Sve se odvijalo uobičajenim tijekom dok jedan teturajući momak s čašom u ruci nije počeo bauljati oko mene i naručivati pjesme. Lijepo ga zamolim, sa smiješkom, potpuno kulturno: "Čuj stari, može pjesma ali molim te ... čaša, vino, klavijatura ..." Izgleda je moja finoća bila okidač da se kreten zalijepi, da me gnjavi, ulijeće, galami u uho ... A Genos nov, tek je 5 puta izašao "na teren". Joooj ... a čaša uvijek do polovice puna.

Izdržao sam tako nekoliko pjesama. U trenutku kad je plesni podij bio krcat i raja u potpunom deliriju, na pola refrena "udarne" I tebe sam sit kavano, jednostavno stanem. Nema tona, nema glasa, nema pjesme. He he, šok u sali. Kao da je netko zamrznuo film na ekranu, ljudi stali, gledaju u čudu prema meni, nestalo struje, šta je sad? Gledam i ja njih, 10-15 sekundi i mirno kažem: "Hvala vam lijepo, dobro smo se zabavili, ovo je bilo sve za večeras." Naravno, očekivao sam negodovanje jer nije bilo dogovoreno da završim tako rano. "Dakle deca, vi ste barem informatički osviješteni, uguglajte ovaj naziv s klavijature i ako ste spremni trenutno akontirati iznos nove sprave možemo nastaviti. Ako ne, odlazim i ne morate mi apsolutno ništa platiti za ovo što sam svirao. Nema ljutnje, kao da nisam niti bio ovdje. A možemo sve riješiti drugačije i u trenu. Pogledajte vašeg kolegu s punom čašom. Udaljite ga trajno od mene i mojih instrumenata i možemo nastaviti dalje." U takvim prilikama se uvijek nađe razumnih i dobronamjernih ljudi koji nakon toga kontroliraju uljeze i drže ih na oku. Tako je bilo i ovaj puta, pijani jadnik je nakon toga šetkao unaokolo na dobrom odstojanju od mene i mrko me gledao, a svaki pokušaj da mi se približi je ostao bezuspješan. Očito sam mu upropastio jedinstvenu priliku da tu večer bude glavni frajer, a na kraju je ispao običan papak.

Znam, moglo je završiti i drugačije ali ovog puta sam izgleda na vrijeme odbacio dobre karte i završio partiju s dobitkom.

Eto, nema veze s temom ali kad već pričamo kako prevenirati stvari, možda ovakvo iskustvo nekome pomogne u sličnoj situaciji.

Humu 17.12.2018 09:35

Problem je sto ljudi dozivljavaju klavijature kao “jeftine kineske sintisajzere”. Tako da kad kazes da je klavijatura 1000€, gledaju u cudu “nisam mislio da je to tako skupo.”.
Naravno, cijena izaziva strahopostovanje, a kvar nece platiti, vjeruj mi, nitko. Ovo sto si prekinuo svirku je sasvim legitimno. Tyros vrijedi vise nego oprema od tri covjeka u toj firmi.

casper 17.12.2018 09:47

Kako ne, namjerno uništena oprema se može naplatiti. AKo se ne uspijete dogovoriti za oštetu direktno, uvijek se može pokrenuti sudski postupak. On traje i mučan je ali znam primjer gdje je čovjek na kraju platio bandu novi mixer, cca 3000 eura. Naime, prije početka same svadbe, ulazi u salu momak koji pozna band koji tu svira, koji je s njima prije surađivao. Krenu u nekakvu prepirku na osobnoj razini i ovaj se drzne, a prije toga im i zaprijeti da će sve razbiti. Nije bilo fizičkog obračuna nego su ga lijepo dečki pustili na binu, on je uzeo bocu CocaCole i izlio po mixeru. Možda se neki kolege prepoznaju u ovoj priči. :D

Naravno, ovisi o mnogim uvjetima, načinu nastale štete, ali za one koji žele biti sigurni, koji imaju skupu opremu i "rizična" mjesta nastupa, uvijek postoji polica osiguranja koja pokriva i ovu vrstu štete.

romario 17.12.2018 10:20

Vezano za policu osiguranja.
Ono uobicajeno vrijedi za stetu kada se ne zna tko je počinitelj .
Ako netko želi osigurati instrumente mora dobro gledati sta potpisuje.

Poslano sa mog SM-J530F koristeći Tapatalk

Dell 17.12.2018 10:23

Evo malo priče sa druge strane, mada i to je muzičar "under cover" :)
Kad god sam gost na nekoj svirci ili svatovima (što se doduše rijetko trefi), a naročito ako je veselje od nekog mog bližeg, uvijek pazim da neko ne maltretira muziku. Vjerujte mi, muzika mi tada bude maksimalno zahvalna poznavali me ili ne :D Jednom sam na momačkoj večeri našmrkanog rođaka upravo njega čitavo vrijeme sklanjao od harmonikaša, a nedavno se jedan iz ekipe u kojoj sviram ženio i isto pravio momačku. E sad ne znam zašto, ali je ove iz moje ekipe puklo neko deranje majica i košulja svima koji su tu. Iako sam i sam bio poderane košulje i pijan do besvijesti, ipak sam uspio spriječit hajvane da poderu majicu ovom koji je tu svirao. Ovih par iz moje ekipe imaju jako nepristojan i iritantan običaj da "otimaju" mikrofon kad se nađu na nekoj svirci uživo čim malo popiju i tu ne vrijede ni moje intervencije...
Što se tiče rezervnih instrumenata, imam svoj stari PA50 koji sam nedavno kupio nazad, pa ono zlu ne trebalo, ionako većinu svirki radim kao solo klavijaturista ili solo-bas, pa imam tu Osim Kronos 2 i Tyros3, PA50, pa i Yamahu V50, sve upotrebljivo :)

romario 17.12.2018 11:04

Svaka, ili barem velika vecina svirki ima dežurnog udava :)
Samo je pitanje na kojem je levelu dotični :)

Poslano sa mog SM-J530F koristeći Tapatalk

Humu 17.12.2018 13:26

Hahaha .. suma sumarum, to je na koncu rad s ljudima, nazalost, nekad s onim sto je od njih ostalo u tom trenu.
Svakako, nema tu nekog efikasnog rjesenja. Vidio sam da neki ljudi prodaju protectore za klavijature, ali nisam vidio imaju li iskustva sa njima.

Landison 17.12.2018 14:00

Citat:

Originalno postovano od casper (Post 304728)
U trenutku kad je plesni podij bio krcat i raja u potpunom deliriju, na pola refrena "udarne" I tebe sam sit kavano, jednostavno stanem.

A meni prodaješ maglu da nisi narodnjak..dobro..dobro!:p

casper 17.12.2018 14:15

Ma to je obična kamilica :D, a ne narodnjak. Uostalom, bez toga se ne ide "u boj". :p

Dell 18.12.2018 12:11

Čim je kavana, a ne kafana, "mehko" je to :)

romario 18.12.2018 13:58

Dobra @Dell ,dobra [emoji6]

Poslano sa mog SM-J530F koristeći Tapatalk

casper 18.12.2018 14:17

Ma, zna @Dell znanje. ;)

Dell 19.12.2018 10:27

Zezamo se malo :)
Za dosta ovih kolega "tvrdih" narodnjaka je bio pravi kulturološki šok kada su prvi put slušali miksove od Duška Kuliša, ono u fazonu miks pola sata, a sve u disko ritmu i dosta smekšano počevši od foršpila i izbora instrumenata. Naravno, harmonike bez. Kasnije je i Trio Gušt radio nešto slično. Međutim, pričajući s kolegama koji su svirali u ta nesretna ratna i poslijeratna vremena na području Mostara i Zapadne Hercegovine, svi se redom zahvaljuju Dušku na tom miksu, jer su se narodnjaci u tom "prihvatljivom" obliku vratili na tezge na velika vrata. Do tada su se, a u to mi se kunu, svatovi vrtili oko 10 uglavnom "borbenih" pjesama.
Nego da se vratim i ja na temu, vrijeme mi je napokon :)
Ne mora se dogoditi da samo zakaže instrument na struju, može se dogoditi i sa akustičnim instrumentima, evo meni konkretno sa harmonikom. Dok sam radio na Hohner Atlantic IV, na jednoj mi je svirci dirka jednostavno izletila prema gore nekih pola centimetara, ja sam mislio da je totalno pukla, međutim, kad sam otvorio deklu vidio sam da je to zapravo sustav "amortizera", tako da je opruga valjda naglo izbacila prilikom jakog udarca na dirku. Samo vratio u ležište i to je to.
E, kod Bugarija mi se znalo dogoditi 2-3 puta, ali to su jednostavno stvari koje se zbog starosti instrumenta što je kod harmonike poželjno i zbog zamora materijala moraju dogoditi. Naime, jednom sam svirao jedne svatove preko dana i bilo bakšiša baš bruku i odjednom čujem da mi krene svirat jedan ton iako ga nisam stisnuo i jebiga, primijeti se, baš para uši. Srećom, to mi se dogodilo 20 minuta prije no su iz restorana trebali krenuti u salu. Srećom pa smo svirali četvorka, ja harmonika, gitara, prim tamburica i berda, tako da me je primaš pokrio kad su sola u pitanju, a ja sam samo nabacio kez i minimalno rastezao harmoniku, čisto toliko da se ne čuje onaj pisak i da mi mogu gurnut bakšiš u mijeh :D
Ispostavilo se da je sa klapne od jedne dirke otpala ona tanka kožica sa gazišta, tako da klapna nije poklapala prorez i zrak je u taj ton strujao uvijek, zato i konstantan zvuk. Shtimerserviser sa foruma mi je rekao da uzmem neostik, odnosno gumeno/kaučukovo ljepilo i nanijeo na otpalu kožicu, a prije toga sam obilježio oko proreza markerom gdje treba doć i onda sam je tu pozicionirao i onda spustio dirku.
Tako mi se još 2 puta dogodilo s drugim tonovima, srećom neostik je uvijek u torbici, pa sam to rješavao na licu mjesta. Isto tako, uvijek je dobro u gepeku imati rezervne kaiše ;)

https://www.youtube.com/watch?v=r5sor7BtX8w

Prebacite na 0:52

smuchac 19.12.2018 13:35

Meni je kontakt ploča desne ruke na S910 počela otkazivsti i ja sam to recimo sanirao i sve radi. Naručio sam novu i stigla je prije 20 dana ali nisam je ugradio. U subotu sviram svadbu i to me kopa i maloprije sam rastavio stroj i stavio novu. Ne bih se zajebavao s tim da me u subotu ostavi....https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...02b765e33c.jpg

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk

grico 19.12.2018 18:39

Idem i ja par riječi reć...pored rezervnih kablova,mikrofona..lemilica ....al nikad nisam razmišljao da će mi klavijatura otkazat poslušnost...ima sam dvije..spojene midi kablom...bilo je nekih sitnih problemčića..al obično bi se to riješilo pali/gasi...kako sam dugo svirao po bendovima..to su sve bili izvrsni muzičari znali bi me "pokrit" za vrijeme svirke ako bi se nešto desilo...npr ja moram svirat neki solo..al jednostavno klavijatura nema...onda gitarista odsvira..i onda kasnije se ja uvalim

Puno puta bi lemio kabel za vrijeme pauze..zbog razbijenih čaša ili boca..pa se ugazi i kabel se slomi il prikida....
Za vrime rata jedan je s pištoljem pao priko jabuke...čovik u takvim trenuicima ne zna šta će...
Jedan je platio 1000 eura da mu cili set sviramo "Hercegovci evo noći evo dana"

Bilo je tu svega...bina od školskih stolova...di gledaš kako ćeš propast...
gori je neko spomenio Dicmo...u Dicmu smo svirali jedan maskenbal...ostalo mi je u sjećanju da smo svirali vani na -10..niko od nas nije moga svirat od hladnoće..jednostavno nemoš micat prste....


Na jednoj svadbi čuješ sirene auta..evo ih dolaze...mi na svojim mistima...čuješ bum..tupi zvuk...mixeta se ugasila..ovi samo što ne uđu...ne znaš šta ćeš...na ostalima vidiš samo tupu i blijedu facu..jer ne znaš šta se desilo....rješenje je bilo da udariš mixetu od stol i pororadila je...izdržala je pir...al pred sam kraj vidiš bijeli dim iz nje...kao da je umrla i duša joj otišla u raj..:D:D...svega je bilo....
Kod ovakvih stvari tribaš bit veliki psiholog...od raznoraznih naruđbi...od nadobudnih pripitih budala...npr....ako ne budeš svirao "I tebe sam sit kafano" razbit ću vam to sve....evo drugoog nakon par min i kaže budeš li svirao "I tebe sam sit kafano"..razbit ću ti sve to....onda čovik dođe do jedne točke di puca...di ne može podnijet više ljude sa kravatom oko glave u 5 ujutro..a čaše oko klaviojatura da ne spominjem....jednom mi je čak i zalio visikijem Korg I5s (ima je strašne mandoline u ono vrime)....
Vrijeme sviranja neću nikad zaboravit..bilo je tu baš svega...zaradio jako dobro...al dođe vrime kad čovik povuče crtu i kaže...**ebo to sve..iden ja kući...
Vi koji svirate još..i kojima je svirka glavni izvor prihoda doslovno skidam kapu...ja nebi moga više..nebi ima živaca bit i prikazivat se bit normalan..jer ne znam šta bi sad napravio kad bi mi neko došao s čašom oko klavijatura i ljubio me i grlio i uvaljiva mi se u mikrofon...vjerovatno bi bio nokaut (doslovno).....prvi pir sam odsvira sa 13 god...zadnja svirka mi je bila sa 38...sad mi je 41....
zadnja epizoda Naše malo misto je završila s rečenicom...Adio i nikad više...tako i ja...
Al moram napomenut da je bilo i lipih stvari...nezaboravnih lipih događaja, trenutaka..putovanja..i svega onog što jedan muzičar može proživit putujuć:D:D..a nisi vezan ničim..ni djecom ni ženom ni kućom ni familijom..a love ko pijeska...
Hvala ja nebi više...neman živaca !!!!

Dell 20.12.2018 10:11

Jašta, što kažu u to ratno doba, svi su se furali na one američke vojne frizure, pa je jedan basista govorio, šta je ovo svi naopako sjeli na stolicu :lol:
Bilo je meni ljetos u Duvnu, kao ako ne budete svirali "kninsku kraljicu", čupam vam sve kablove iz miksete. Kad je vidio da nas zabole i nek čupa, sad da ne ispadne glup, isčupao mi je iz miksete kablove od tyrosa (kronos i dalje radio) i onda ga je žena izvela iz sale :lol:
Međutim, jedna od stvari koja me najviše nervira, je ta kad mi ljudi, većinom djeca dok sviram stišću dirke od harmonike ili klavijature. Neki se mali tako nedavno napenalio i stišće mi stalno jedno dugme na basu i to mu interesantno, čak doveo jarane da gledaju. Ja ono trzajevima ko fol pokušavam da mu izmaknem harmoniku, ali ne vrijedi. Čitavo vrijeme niti ne gledam u njega i jebiga onda sam popizdio, pritisnem ono dugme za puštanje zraka, rastegnem mijeh i napravim orgazmičnu facu u fazonu zajebana dionica za odsvirat. Mali je odletio 5 metara kad ga je bas strana ošinula po ramenima, nije mu bilo jasno šta se dogodilo, ali nije više prilazio :D
Nikad neću zaboravit jednu svadbu u Posušju, a svatovi bili Imoćani (svi znaju kakvi su). To svu noć maltretiranje sa tim "borbenim" pjesmama, ono face krvoločne, ubit, zaklat. I tako oko 4-5 kad se sve završilo ostalo ih je takvih 3-4, vrište na sav glas ove predivne domoljubne pjesme, ti kontaš to će povaljat sve. Kad dođe kuma od mlade koja je bila na izlasku iz sale i vikne jednom od njih (Marko, Ivan, Jure...), POLAZI!!! Tada sam vidio transformaciju gorostasa u patuljka, jer je samo podvio rep i pošao za njom. Otprilike je isti scenario bio i sa ostatkom borbene ekipe kad su ih žene potjerale.

grico 20.12.2018 14:02

Da..ma imamo mi svi tih muzičkih lipih i ruznih trenutaka...sad si me sitio @Dell to sa dječijim nestašlukom mi bi rješavali ovako: na svadbama uvik ima dice..i njima zanimljivo gledat i dirat...a svi znamo koliko je to sve skupo...skupilo bi se jedno 10-tak dice....i mi bi pitali ko je najjači među njima...onda svađa...i jedan kao najjači nije nikome dao da ide na binu..i ta fora al baš svaki put bi upalila...blažene svirke na ljetnim teracama il hotelima...niko s nikim nema ništa..odsviraš svoje od 20-00 h i ideš kući...pirevi su oranje i kopanje..al malo to ljudi razumi,a lova je najveća...meni se znalo dešavat u zadnje vrime dok sam svirao svadbe da nebi moga tri dana doć k sebi...al eto svak ima svoje..niti idem na svadbe više...to žena s djecom ide...ne mogu ja gledat više tipove koji kleče na "lijepa li si"...ne da ja sad podcjenjivam vas koji to i dan danas svirate...jednostavno u čoviku se nešto prelomi i ne može više..zgadi ti se...
zato ja lipo imam svoj Psr 970 kad mi je ćeif opalim po ure za svoj gušt...a za ovo drugo izgubio živce davno !!!

Dell 21.12.2018 10:14

E vidiš to mi nikad nije niti će biti jasno. Kako ljudi mogu "umirat" 20-30 godina na jedne te iste pjesme. Lijepa li si mi se ovog ljeta popela na glavu kako su je forsirali kod repke, tako da mi treba lavor svaki put kad je čujem. Kad mene pitaju koje su ti najmrže pjesme u svatovima, moj odgovor bi mogao indicirati da sam nacionalni izdajnik :lol: Najmrže pjesme u svatovima su mi Moja Hercegovina od Mate Bulića i Kroacijo iz duše te ljubim, što? Pa jebeno svaka svirka, naročito preko dana počinje sa njima. I daj mi odgovori više kad će ova Sve poštivam svoje uživam prestat biti popularna. Sve mi se više i više čini da na većini veselja u Dalmaciji i dijelovima Hercegovine mogu poslat malo dijete da svira, samo da ga naučim 20 pjesama. Sreća pa sa kolegom iz Mostara koji je pobjednik ovogodišnjih Zvezda granda radim solo + bas na totalno drugom rejonu, gdje se repertoar mijenja skoro od svirke do svirke u potpunosti i to me održava da nastavim svirat i da se sjetim da zapravo volim svirat.
Nego, ae kad ovako lijepo divanimo, da malo okrznemo i temu, pa ako ništa makar gelerom :D
Sjećam se jednih svatova gdje je kolega bubnjar popizdio na gitaristu što je pogubljen u prostoru i vremenu, a koji je te svatove obnašao i dužnost frontmena. Kad je on u sred pjesme počeo obarat činele i kršit po bubnju. Između ostalog je i probio kožu od doboša. Međutim, pošto je on poznat po svojim šašavim performansima po svirkama i taj "rage" je ispao takav, tako da su raja slikala, snimala i aplaudirala, kupili smo ih sa tim potezom :lol: E sad, nikako ne mogu da se sjetim kako je uspio zakrpit doboš, jer smo svatove završili bez problema, baš ću ga pitat. Mene su vratolomije i peripetije sa Fantom G7 (ima tema na forumu gdje je sve natenane opisano) natjerale da kupim Kronos 2 i to nov. Tako da, šta se god dogodi da imam garanciju makar u startu. Eh, jedini me Tyros 3 nikada nije izdao, a popio je gemišta i vode k'o prosječan Zagorac :lol:

casper 21.12.2018 10:23

Samo okreneš doboš na drugu stranu, skineš mrežicu i peri dalje. :D
Dok sam bio mlad (davno je to bilo :lol:), svirao sam u nekom full narodnačkom bandu (bas gitaru) i bubanjar je zaboravio palice. Popeo se lijepo na prvu šljivu, odrezao dvije grane, malo ih obardio, ogulio koru ... i tu večer je svirao najbolje do tada.

Ja najviše volim hercegovku iz Mostara ... i u pjesmi ali možda i više u životu ... :lol:

Dell 21.12.2018 13:02

uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu... 'Đe me nađe sunce ti žareno...
Ta pjesma je izvorno snimljena u dvojci (nema na youtube više) od Klape Kruševo. Mada su to više ekipa što pjevaju bećarce od klape. Snimao sam par stvari za njih, ostali mi dužni petobu (konvertibilnih maraka). E onda je čini mi se Narodni dar iz Like provalio da je bolja metrika 7/8, jer je u dvojci bila puna sinkopa, a ostalo je povijest :lol:
E, sad fazon je u tome što ta pjesma kida u ovom dijelu Hercegovine gdje je većina hrvatsko stanovništvo, a eto i u dobrom dijelu Hrvatske.
Mostarci, neovisno o nacionalnosti, ako su pravi, tu pjesmu smatraju seljačkom, što i jest. Tako da, ako ti se nađem nekad na tezgi, nemoj da te zmija ujela da je započneš i posvetiš :lol:
Tim više što je tekst jako nelogičan. Našao jednu Mostarku u koju se zaljubio i koja je do jaja treba, pa je dajem jaranu, wtf? :D

grico 21.12.2018 13:35

evo kako navodimo iskustva...mozda ima jos jedna zanimljiva stvar...kako rješavate dugove...odnosno naplatu koja će kao bit sutra...onda to sutra nikad ne dođe...evo ja u 20 i nešto kusur godina imam par dužnika..a nikad kaparu il predujam nisam uzeo unaprid....

romario 21.12.2018 14:30

@dell
Neki dan smo bas komentirali taj tekst...
Šta reći. Netko je tu gadno pobrkao loncice :)

Poslano sa mog SM-J530F koristeći Tapatalk


Trenutno vrijeme na Forumu 14:35

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org