YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Zvučnici (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=50)
-   -   DSP na aktivnim kutijama? (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=25032)

Akordeonista 23.03.2013 11:55

DSP na aktivnim kutijama?
 
Svedoci smo da se na sve vise aktivnih kutija mogu naci DSP kontrolisana pojacala mada se nalaze i neke druge oznake (tipa FIR filter). Moze li neko da objasni cemu sluze i kako uticu na zvuk ti procesori?

tranzit 23.03.2013 12:17

Postoji veliki broj vrlo razlicitih funkcija koje obavljaju DSPi u aktivnim sistemima. Ima ih vrlo jednostavnih koji se u sustini sastoje samo od najobicnije skretnice, pa do onih veoma kompleksnih, koji imaju sijaset vrlo slozenih funkcija kao sto su graficki ekvilajzeri, stereo imageri, kompresori, exiteri, limiteri itd... Sve ovo moze da bude spakovano u jedan DSP aktivnih sistema.

Akordeonista 23.03.2013 12:35

Sta od toga svega imaju recimo Yamaha DSR i JBL PRX? Kod PRX-a mi se svidelo (a vidim da je i kod DSR-a ista situacija) to sto zadrzava jasan ton i kada se udaljimo od kutija sto pevacima koji setaju po sali veoma znaci jer se jasnije cuju i kada odu na kraj sale! Da li to zavisi od procesora ili od Damping faktora pojacala?

tranzit 23.03.2013 13:04

DSR bazira na dosta kompleksnom DSPu (ili DSPima) a najbitniji je u svakom slucaju Multiband Compressor. Kod JBLa taj DSP nije tako kompleksan i obavlja osnovne funkcije limitinga i EQinga (koji je sveden na par preseta). Naravno da zvuk na vecoj udaljenosti od izvora zavisi i od DSPa ali ne samo od njega. Tu ima nekoliko faktora, a damping pojacala snage nije primaran za ovo.

Akordeonista 23.03.2013 13:11

A mozete li objasniti sta utice na zvuk kada je udaljenost u pitanju? Kako to dobiti na standardnim kutijama (bez DSP-a)?

tranzit 23.03.2013 13:30

Nikako... ili skoro nikako !!!! Kako vec rekoh, nije u pitanju samo DSP ali se moze bitno popraviti stanje jednim levelerom ili multiband kompresorom koji bi se nalazio izmedju Line Outa miksera i aktivnog sistema kutija.

MarjanMilosevic 23.03.2013 15:55

Pitao sam na drugoj temi, pitacu i ovde.
Sta ce vam kompresor na OUT??????

tranzit 23.03.2013 16:19

Eeeee... to je vec stvar detaljnog i vrhunskog audio inzinjeringa. Da li se kompresor upotrebljava na Inputu (kanal insert) ili na Mix Outputu, on uvijek radi istu stvar i ima istii cilj. Za jedan kompresor ili limiter ili leveler... ili bilo koji drugi dinamicki tool je signal uvijek samo izvor i uposte ga ne interesuje gdje on "hvata" taj signal, vazno je sta mu se kaze da uradi sa tim signalom. Kaa i na Inseru, i na Otputu, jedan kompresor "hvata" kratke i veoma stetne Peakove signala sabija ih za odredjeni level (koji mozemo i sami definisemo) i time oslobadja dodatni headrom za koji smo onda u stanju da podignemo kompletan signal cime povecavamo (ponekad enormno) RMS signala. Ovim dobijamo na prosjecnom nivou signala (RMS) a saim tim i na subjektivnom levelu pa se resursi jednog sistema daleko bolje (ili maksimalno) koriste. Sto pojednostavljeno znaci da jedan sistem od recimo 2 x 10kW kod kojeg primjenjujemo jedan dinamicki efekat, moze da se cuje isto ili cak i jace no jedan od 2 x 15kW.

Akordeonista 23.03.2013 18:51

Da li je preporucljivo stavljati kompresor na Out-ima i kako ga koristiti obzirom na to da je vec ukljucen na mikrofonskim kanalima (koristim Presonus 16.0.2)?
Usput, nije pitanje snage sistema (meni je uopste ne fali) vec prodornosti tona, tj. potrebo je da se on ne menja (ili bar ne u velikoj meri) i kad se udaljimo od kutija! Recimo, PRX radi jasno i pri manjim SPL levelima cime se gubi potreba za dodatnim pojacavanjem i "zagluvljivanjem" slusalaca - publike! To je "efekat" koji mene interesuje i kako ga dobiti jer kod kutija bez DSP-a je situacija da se blizu cuju previse i gosti ogluve od buke a cim se malo odalje od kutija gubi se jasnoca tona i cuje se samo "mumlanje"!

MarjanMilosevic 23.03.2013 18:58

Tranzit, jasno je meni sta kompresor radi, ali kompresor na out je kolko dobra tolko i losa strana.
Kako god bio dobar kompresor, kad se recimo pevac "razvice u mikrofon" kompresor skida sve sto njegov raspon glasa obuhvata (pricamo za multi band kompresor), dakle skida ceo bend, ne samo pevaca.
Zato retko ko koristi kompresor na out. Ja recimo ne poznajem nit jednog tonca koji to koristi. A znam manje vise sve dobre tonce na ex yu prostorima, i par svetski poznatih.
kako sam 14 godina zaredom radio Skopski Jazz festival, proslo je na mom sistemu cela gomila vrhunskih gostujucih tonaca.
Niko nikad nije koristio kompresor na out.
Teoretski je to moguce, ali koko dobijes tolko i izgubis.
Na out treba koristiti DSP sa dobrim limiterom. Kompresoru tamo nije mesto.
Povecavanje prosecnog RMS-a kako ti kazes je losa stvar. Ubija dinamiku i povecava rizik ostecenja zvucnika. Drugim recima smanjuje headroom koji treba u idealnim uslovima da bude izmedju 6 i 12 decibela.


Trenutno vrijeme na Forumu 15:32

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org