YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Sistemi (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=68)
-   -   Ozvucenje za bend (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=30195)

MilosJanic 06.06.2017 22:51

Ozvucenje za bend
 
Pozdrav.
Kupujem ozvucenje za bend, uglavnom radimo veselja.
Svirali smo do sada uglavnom na forumline i variline sistemima kao i dlite.
Trazimo neku aktivnu varijantu.
Gledam RCF 8003 binove
i RCF 4PRO 3031 ili RCF Art 735-A
Je l' ima neko iskustva? I da li ima nesto bolje u slicnom cenovnom rangu.
Hvala unapred

rolandx 07.06.2017 15:45

Neko mi je nekada rekao da RCF aktivni nemaju posebno pregrađenu komoru za elektroniku u njemu i da često strada upravo zbog toga. Sam zvuk RCF-a mi je previše piskav za moj ukus na nekih 70% snage. To je moje lično mišljenje, a ukusi su različiti... Za gore navedenu manu proveri sa nekim. Aktivni sistem Dynacord je za mene idealan... koliko para toliko i snage što se dynacorda tiče. Ti najbolje znaš svoje mogućnosti...

ffb 07.06.2017 15:54

Netko je i na bukvi napisao....😂

MilosJanic 07.06.2017 18:23

Nisam probao aktivni dynacord, jel to Dynacord A 115A?

Alen P 07.06.2017 19:47

Ako je, bjezi od toga.

rolandx 07.06.2017 19:55

Ne znam koji je model bio na kom sam svirao pre 5 - 6 godina... Spolja su nalik na D-Lite ali bili su aktivni...Imao sam čak i sliku na profilu sa tim zvučnicima u pozadini... Par puta iznajmljivao dynacord activ, ali nisam zagledao koji je model... 450w na 8 ohms su bili ... dva kom... bez binova...

@ffb - Nemoj te komentare... obrazloži ako se sa nečim ne slažeš nemoj da spamuješ i vređaš ! Serviser ( renomirani ) koji se bavi popravkom muzičke opreme, rekao mi je da RCF aktivne u jeftinijoj varijanti 450w na 8 ohms, izbegavam jer su izuzetno kvarljivi upravo zbog toga. Ponoviću da je gore navedeno moje mišljenje samo moj stav prema nečemu. Još jednom ne izazivaj neumesnim komentarima, bez obzira na smajli ili bilo šta drugo.

ffb 07.06.2017 20:15

@rolandx nemam apsolutno namjeru ni zelju da diskutiram i pametujem pogotovo ne sa tobom.Pocinjes post " netko mi je pricao"... , druga stvar aktivni sistemi nemaju veze sa ohmina.Svatko od nas ima svoj ukus i zna sto mu treba.Nema potrebe ni svrhe neki sistem podcjenjivati.
Opusti se i uzivaj👍

rolandx 07.06.2017 20:28

2 Privitaka
Jesam počeo post upravo tako i to je sasvim nebitno jer sam se u nastavku posta ogradio da je to moje mišljenje, a priču sam naveo da proveri, jer nisam video svojim očima. Podatak je verovatno tačan. Jačina zvuka kod aktivnih kutija se ne meri Amperima već isto u vatima ( snaga ) spram otpora...

Alto Profesional

Ako se jačina aktivnih zvučnika ne meri kao što kažeš u vatima ( watt - jedinica snage ) Ne vidim zašto proizvođači snagu deklarišu na zvučnicima. Voleo bih da mi neko objasni koje je merilo snage zvučnika kod aktivnih zvučnika ali jednostavnije jer sam laik u tome... Hvala

ffb 07.06.2017 20:39

Watte nisam spominjao samo ohme😜

Alen P 07.06.2017 20:42

S ohmima se slazem s fbb, oni nemaju smisla u aktivnom sistemu.
A wati napisani iznad ac prikljucka su wati potrosnje uredjaja, kao npr. usisivac koji trosi 1000w. A nema ugradjen zvucnik.😃

rolandx 07.06.2017 21:12

Ok... Po kom parametru se klasifikuju jači aktivni i slabiji aktivni zvučnici? Ako se pasivni rangiraju po snazi, koji je parametar za aktivne zvučnike...?

MilosJanic 07.06.2017 21:30

Da ne pametujem mnogo jer i sam trazim savet ovde.
Citao sam po netu da ljudi gledaju snagu zvucnika po SPLu vise nego po wattima.

Ivan KV 07.06.2017 21:36

Citat:

Originalno postovano od MilosJanic (Post 296547)
Da ne pametujem mnogo jer i sam trazim savet ovde.
Citao sam po netu da ljudi gledaju snagu zvucnika po SPLu vise nego po wattima.

Tacno tako,sto vise SPL tj. decibela zvucna kutija je glasnija i puno efikasnija na manjoj snazi,i naravno skuplja.
Mnogi proizvodjaci se gadjaju sa Watima ali dB i SPL su mnogo bitniji.

Pozdrav.

ffb 07.06.2017 21:58

Kako je Ivan KV odgovorio to je tocno,ali nazalost velika vecina proizvodjaca daje pogresne podatke sto se tice vati,db,spl .. Kao proizvodjaci auta koji laziraju stvarnu potrosnju ili co2.
Najbolja odluka je ako uspijes napraviti A-B test.Ima i dosta besplatnih aplikacija za ios ili android koje mjere decibele,pa se i sa time moze posluziti.
Gore nabrojani Rcf modeli su apsolutno dobri( ako se radi o novome)

rolandx 07.06.2017 22:17

Snaga aktivnih i pasivnih zvučnika se meri isključivo jedinicom vat ( watt ) i to je jedinica snage i deklarisana je na zvučniku. Jačina struje se meri u Amperima,otpor u omima ... i tako dalje. Nikada u svom životu nisam čuo da je neko u prodavnici tražio da kupi zvučnik od 150 dB... niti da je neko u prodavnici muzičke opreme merio dB zvučnika na svom telefonu jer bi to bilo ravno ne baš normalnom ponašanju. Naravno da svaki zvučnik ima deklarisano koliko ima dB, ali ima i mašina za pranje sudova... Sa sajta:

Snaga 700W RMS, ugrađeno digitalno pojačalo
Maksimalni SPL: 129 dB
90 x 70º široka disperzija zvuka
Dvosistemski, 10" vufer + 1" kompresioni visokotonac
DSP procesiranje zvuka
XLR ulaz (balansirani/nebalansirani) i XLR izlaz

Dakle zvučnik se rangira po snazi...tj watt. Na 95% prodajnih mesta.... Ne sporim da SPL nije merodavan,... jeste, ali je podatak kome manje verujem... Doduše behringer mikserima sa snagom, ne verujem ni u deklarisanu snagu watt... Te je sve relativno. Da više ne skrećemo sa teme.

Nisam pljuvao RCF samo sam izneo svoje mišljenje i činjenice ( koje sam naveo da proveri ). Postoje mnogo kvalitetniji aktivni zvučnici za koje nisam nikada čuo na žalost, ali za sada od srca preporučujem Dynacord zbog kvalitetnog zvuka i kvaliteta naravno. Na njemu sam najviše radio ( 70% na pasivnim ).

GALA 07.06.2017 22:52

Evo da ti pokusam malo pomoci.
Imao sam priliku s bendom radit na RCF 8003 (X2) i RCF art 712 (x2) mix je bio nekad CMS a nekad AH Wizard,iskreno ti binovi me nisu niti malo ocarali,nekako mi rade plitko i zvone i uvijek je zvuk u njima napet kao da si dosao s snagom do kraja, sto ides dalje sve je plici ton i nekako midlast bass.
Recimo ako ste vec dugo bili na dinakordu ja bih vam preporucio Presonus sistem Binovi 18sAI i kutije 328AI,tonski jako slicno dinakordu i po meni puno mocniji basovi

smuchac 08.06.2017 14:41

Temelji terminologije i temelji znanja i nepotrebna ulaženja đonom. Dakle,snaga može biti velika ali ako sama kutija ne može isporučiti glasnoću koju mjerimo u decibelima (dB) đaba je sve. Nije to salama ili sir da dođeš i uzmeš dvaes deka i odeš. Ako tako kupuješ,onda kupuješ glupo i nepromišljeno. Pik šunka i K-plus šunka su obje šunke a Pik je bolji a isto je dvaes deka. Kutija od 500W za primjer može dati manje glasan zvuk (česta pojava) i od slabijih pa čak i od 350W za primjer. Zato se kod kutija gleda više stavki a pogotovo kod aktivnih. Od klase,konstrukcije i mogućnosti pojačala,snage,glasnoće,podešavanja,izgleda i težine,dobavljivosti dijelova i servisnoj mreži,tuđim iskustvima i tako u nedogled. Nemoj misliti da ako si kupio kutiju od 500W pa šta god pisalo na njoj,da si napravio pravu stvar jer vrlo vjerojatno nisi. Najprije vidi sam sa sobom za šta ti treba pa onda idi dalje nekim redoslijedom kako su ti rekli jer nije svaka jaka kutija real deal kao što ni svaka šunka nije dobra šunka. 😊

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

ella 85 10.06.2017 02:30

Kad bi rolandx bio u pravu onda bi valjda trebalo otici u radnju kupit ovu behringer kutiju od 1500w i zavrsit posao :D

https://s22.postimg.org/ll5zrhsk1/behr.png

Samo sto poslije dodjes na svirku i ljudi pored tebe stave kako treba kutiju od 500w i oduvaju tvoju kutiju od 1500w .

smuchac 10.06.2017 15:51

Prosto ko pasulj. 😊

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

MarjanMilosevic 11.06.2017 16:17

Taj Behringer je 1500W pik!
To nije muzicka snaga.
Svi lazu danas, i to debelo.

Alen P 12.06.2017 13:39

Dakle 500w rms? Malo tesko...

Tomy 12.06.2017 22:46

kad smo već kod toga,onda je ev sx300 1200w!
Piše na zvaničnoj stranici.

casper 13.06.2017 01:44

Ako izuzmemo par korisnih postova, svašta je napisano, a ništa rečeno nije. Slaba korist autoru teme ali i drugima koji žele nešto naučiti. Napisat ću par osnovnih stvari koje bi trebao znati svatko onaj tko kupuje ozvučenje.

Proizvođači često ne daju pravilne specifikacije zvučnih kutija. U želji da "brojkama fasciniraju" potencijalne kupce i da budu "bolji" od konkurencije, koriste različite metode mjerenja i dobivaju rezultate koji nisu pravi odraz onoga što daje zvučnik. Usprkos tome, ovakve vrijednosti mogu biti polazna točka prilikom (grubog) odabira ali treba dobro znati što one znače, na što se odnose i gdje su napisane. Vezano uz zadnju tvrdnju, prodavači često stavljaju netočne podatke zbog privlačenja kupaca. Primjer takvog "lažiranja" je upravo postavljena slika s weba Artista gdje piše "muzička snaga", a u stvari se radi o vršnoj snazi kutije. Možda su to napravili iz neznanja ali bih prije rekao da je posrijedi lukava podvala kako bi favorizirao proizvod na kojem ima veću maržu. Zato specifikacije treba tražiti na stranicama proizvođača, a ne prodavača, iako niti tada ne možemo biti sigurni da je napisano u skladu sa stvarnim vrijednostima zvučnika.

Kada govorimo o deklariranoj snazi, najčešće se spominju dvije kategorije. Prva se naziva Continuous power, RMS ili muzička snaga i njome se iskazuje kontinuirana snaga koju zvučnik može trpjeti tijekom dužeg perioda. Druga je Peak Power ili vršna snaga koja iskazuje maksimalnu vrijednost koju zvučnik može izdržati u nekom trenutku, samo kratki period, a da se pri tome ne ošteti. Vjerujem da nije potrebno naglašavati da se prilikom kupovine uvijek gleda i oslanja na Continuous power (RMS). Peak Power se mjeri u tvornički idealnim uvjetima gdje proizvođač testira bez straha hoće li zvučnik izdržati ili izgorjeti. Zato nam ova vrijednost u realnim uvjetima rada ne znači mnogo. Evo jednog primjera, kutija EV ZLX 12P. Na webu proizvođača lijepo piše da je Power Rating ove kutije 1000 W. Ali kad pogledamo PDF s tehničkim podacima iste te kutije s istog tog weba, piše da je 250 W Continuous i 1000 W Peak. Pametnome dosta, a onaj tko misli da svira na kutiju od tisuću wata, u velikoj je zabludi. Neka bude sretan da je i ovih 250 realna vrijednost.

Druga karakteristika koju moramo provjeriti prilikom odabira, a koja je možda i bitnija od snage, zove se osjetljivost zvučnika. Veća osjetljivost se manifestira većom glasnoćom zvučnika. Izražava se u decibelima, a označava kao SPL (Sound Pressure Level). SPL prikazuje koliki zvučni pritisak može isporučiti neki zvučnik pri nekom opterećenju pa bismo mogli reći da je ovo mjera za iskoristivost zvučnika. Bitno je naglasiti da se ova dimenzija povećava logaritamski. Da bismo nekom zvučniku povećali glasnoću za 3 db, potrebno mu je dovesti dvostruko veću snagu. Matematički gledano, kutija koja ima 300W i 96db, svirat će istom glasnoćom kao i ona koja ima 1200 W i 90 db. Naravno, postoji još niz detalja koji više ili manje utječu na konačni zvuk pa će tako biti važno u kojem frekventnom opsegu kutija radi, od kojeg je volumena i materijala, koje su klase pojačala, koliko ih ima ...

Pored svih navedenih brojeva do sada, mislim da bi možda najpreciznije mjerilo kvalitete bio onaj broj koji određuje iznos novčanica kojima ćemo platiti kutiju. Postoje lagane oscilacije ali uglavnom vrijedi stara dobra izreka, koliko para - toliko muzike.

Naravno, ako se može i ima mogućnosti uvijek je najbolje probati, testirati i raditi usporedne testove pa na kraju odabrati optimalno i u skladu s onim za što je namijenjeno ozvučenje.

Ako uspoređujemo specifikacije kutija koje interesiraju @MilosJanic, prednost bi imala ART 735-A.

######################

ART 735-A
700 Watt RMS
132 dB max spl
45 Hz ÷ 20000 Hz
3.0" voice coil
Net Weight: 20.8 Kg

4PRO 3031-A
600 WATT RMS
130 dB max spl
45 Hz ÷ 20000 Hz
2.5" voice coil
Net Weight: 27.5 Kg

######################

MarjanMilosevic 13.06.2017 02:00

Blizu si ali ne bas.

Postoje tri gradacije snage.

1. AES (RMS se vise ne koristi) - ovo je continuirana snaga kutije
2. Program power - ovo je MUZICKA snaga i ona je matematicki izvedema iz AES i po definiciji je 3db vise. To jest duplo od AES snage.
3. Peak power - ovo je vrsna snaga koju zvucnik moze da izdrzi i ona je takodje matematicki izvedena i po definiciji 3db jaca od program power.

Dakle u prostom primeru.

100W AES
200W program
400W pik

Tako da kad negde pise 1500W pik, to podelite na pola za Muzicku snagu, i jos pola za continuiranu snagu.

E sad, ove matematicke zavrzlame u realnoj upotrebi su ponekad nedostizne jer moderna konpresovana muzika (citaj mp3) nema 6 db dinamike kao PINK noise koji je koriscen za utvrdjivanje AES snage. Pa je fakticki snaga koju kutija primi pri koriscenju losih snimaka u prosecnoj vrednosti mnogo veca. P onda zvucnik crkava.

casper 13.06.2017 02:05

Ajde još malo zakompliciraj ljudima, da bolje shvate. ;)


Trenutno vrijeme na Forumu 10:03

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org