YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Studijski Hardware (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=71)
-   -   Moj mali studio (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=26253)

mr_eko 06.11.2013 10:49

Moj mali studio
 
Evo napokon sam napravio spisak opreme za moj mali studio, pa ću molit za pomoć i savjete kao što to najbolje znaju forumaši Yu-midija :)

Prostor koji sam obezbjedio za studio je 4x4 m, sad za sad nisam u mogućnosti radit neku izolaziju sa rigipsom i slično, a imam na raspolaganju jos jednu prostoriju do , naravno koja će biti namjenjena za sobu za snimanje, ali nekad poslije :)

Evo šta je to što sam odlučio:
1. Studijski monitori Jamaha HS50 M – 2 komada
2. Rode NT1-A SET
3. Zvučna kartica STEINBERG UR 22 ili neka druga
4. Mikrofon SHURE SM57
5. Sonitus Sonitus SR3 - – ili neki drugi akustični apsorber
6. Behringer U-CONTROL UMX490

Oprema koju već posjedujem :
1. Računar (dual core, 3ghz, 4GB RAMA, 500GB disk)
2. HP LAPTOTP (i3, 4GB RAM, 500 GB HD)
3. KORG PA 2xpro
4. El klavir YAMAHA ARIUS YDP 142
5. SHURE BETA 58

Eh, eto ga. Mislim da je dosta za jednog početnika :)
Molim za savjete, prvo da riješim akustiku prostora, barem da je ugodan zvuk u njemu :)

Zahvaljujem se unaprijed svima :)

tranzit 06.11.2013 11:24

Ukoliko bi taj Steinberg UR 22 zamijenio jednim ozbiljnijim audio interfaceom i umjesto Shure SM57, nabavio jedan studijski kondenzatorski mikrofon sa velikom membranom, bio bi to sasvim pritojan kucni studio.

mr_eko 06.11.2013 11:41

Kolega šta preporučuješ za zvučnu karticu i koji kondezatorski mikrofon ? da vidim može li se uklopit u moj budžet :)

DinO74 06.11.2013 11:50

Evo @tranzit je poceo sa savjetima a ja cu nastaviti sa pitanjem :) Spomenuo si akustiku prostora. Koliki ti je prostor i koliko S3 ploča planiraš postaviti ???

mr_eko 06.11.2013 11:51

prostor je 4x4 m. ne znam sta mi je potrebno za dobru akustiku prostora, mislio sam se posavjetovat sa vama ;)

DinO74 06.11.2013 12:17

Zvucni tretman prostora je mozda cak i vazniji nego li pola opreme na kojoj radis. Planiram odavno uraditi isto sto i ti, napraviti neki svoj kutak. Sto se tice zvucnog tretmana prostora i ja sam prilicno zalutao u tom svijetu jer je more tema na netu, more nacina zvucnog tretmana ali najvaznija stvar u cijeloj prici je to da moras znati koje freqvencije "tretiras". Pogresan tretman prostora moze i te kako zeznuti stvar u samom pocetku. Spremi se za malo majstorisanja, izradu vlastitih zidnih i stropnih panela kao i bass trapova u coskovima sobe. Te S3 ploče ti neće puno pomoći samim time jer se radi o pločama koje su debljine svega 3 cm :/ Da postavis cetiri takve ploce na zid i ostane ti 60 % zida nepokriveno, isto kao da ih nisi ni postavio! Ok, S3 mogu pomoći ali prije njihove ugradnje moras dobro "ususkati" prostor posebno ako imas jos i velike prozore, parket itd. Neka te ne plaši moja priča, ići ćemo korak po korak i drago mi je sto si pokrenuo ovu temu. ;)

mr_eko 06.11.2013 12:21

U prostoriji nema prozora, samo jedna vrata. Pod je prekriven samo etisonom. i to je sve sto se nalazi u sobi :)

DinO74 06.11.2013 13:20

OK, samim time jos bolje sto nema prozora ;) Pogledaj ovaj video, otprilike i tebi treba 8 ovih panela. Rade se od drvenih ramova, kamene vune i presvlace se materijalom koji dobro provodi zvuk. Ovi na videu su presvučeni muslin svilom koja je malo poskupa. Moze posluziti bilo koji malo gusci materijal kroz koji neze proci niti kamene vune ali koji dobro propusta zvuk. Kamenu vunu je malo tesko naci kod nas u BiH jer ljudi jos uvijek kao glavno sredstvo izolacije kriste staklenu vunu. Pokusaj se raspitati kod sebe u Mostaru i okolini, trazi po stovaristima gradjevinskog materijala kamenu vunu debljine 5 ili 10 cm. Ja sam je nasao ovdje kod Tuzle po cijeni od 7,5 KM po metru. Trebaju ti ploce 60 x 120 x 10. Kada nadjes kamenu vunu ostalo ti nije problem. Po nekoj mojoj gruboj racunici, za jedan panel ti treba oko 40-50 KM...

How to Build Acoustic Panels for Your Home Studio
You need to upgrade your Flash Player
Pogledaj malo video a i ostale. Ima ih mnogo !

maricm 06.11.2013 13:40

Tj u sobi samo ima struje.
hehe šala

Sent from my HTC One V using Tapatalk 2

mr_eko 06.11.2013 14:13

kolega maricm sad za sad je samo stuja, ali ako Bog da bit će svega :)


Trenutno vrijeme na Forumu 23:38

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org