YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Kutak za harmonikaše (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=30)
-   -   Sviranje pesama (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=30957)

Harmonikasssss 04.09.2018 18:44

Sviranje pesama
 
Pocetnik sam u sviranju narodnih pesama pa bih voleo da me malo posavetujete. Kako se sviraju strofa i refren, da li sa akordima ili kako?

Vux 04.09.2018 21:55

Vidim da si harmonikas, ne razumem u potpunosti pitanje.
Da li sviras sam, da li sviras sa aranzeristom, da li si u bendu?
U sve tri varijacije ima vise opcija

Harmonikasssss 05.09.2018 13:42

Nisam jos ni u jednom bendu, imam 13 godina, mada planiram za par godina poceti da sviram za drustvo, pa i na svadbama ako pronadjem neki bend, a trenutno sviram sam, za to sam i pitao kako se sviraju pesme (solo).

megane 05.09.2018 14:15

Najbitnije je da ti pjesma uđe u krv, i da je možeš svirat usred noći zatvorenih očiju, e tada si spreman da ideš na binu, a najbitnije je da se što više približiš original pjesmi i da je sve skupa dobro za uši.

Dell 06.09.2018 09:07

Pošto si mlad, razumijem otprilike sta te muči. Zlatno pravilo ti je da u pjesmi slušaš dionice svoga instrumenta i skidaš upravo to. Ali pošto su pjesme studijski rađene i tu je svašta nešto nasnimavano i sve je to skupa isproducirano, onda je nekad teško ili nemoguće tako radit. E, u tom slučaju tražiš live izvedbe te pjesme, ali odsvirano od neke jake ekipe i tu slusaš svoj instrument i skidaš.
Ako budeš za koju godinu svirao sa nekim full bandom ili nekom drugom ekipom gdje su svi muzičari dobri i sviraju svoje dionice kako treba, tu nećeš imat problema. Međutim, ako budeš svirao sa nekom nakaradnom ekipom, za što su nažalost velike šanse, tada ćeš dolazit u situaciju da ćeš morat pokrivat ostale, da pjesma liči na nešto.
Međutim, ako si početnik i sviraš harmoniku, najbolje ti je da u strofi sviraš ili u tercama kako ide melodijska linija ili da provlačiš harmoniju kao tepih ili kao "cok" (to je hajmo reć da udaraš kratke akorde na svaku dobu) i između toga sviraš prelaze. Ako sviraš u tercama melodijsku liniju vokala, moraš dobro pazit kako pjevač pjeva. Ako pjevač voli da malo ubrza ili uspori slogove, a ti sviraš kako treba, eto ti disonance (nesklada), dakle moraš se prilagodit uvijek.
I najbitniji savjet na kraju, samo slušaj muziku i to raznovrsnu svih žanrova i tako otvaraj vidike.

Harmonikasssss 07.09.2018 18:04

Hvala vam mnogo, to me je uvek zbunjivalo, ti kratki akordi u desnoj ruci jer ja sam uvek to povezivao sa levom rukom. Hvala puno svima jos jednom na savetima, ako imate jos nesto korisno napisite mi.

3bl 08.09.2018 00:40

Kao što @Dell kaže, kao početnik, nije loše da pustiš neki live bend i sviraš uz njih.

Ja sam nekada cesto to radio. Imam npr. Live Blizanaca iz nekog kluba, i često sam znao da pustim i odsviram uporedo sa njima ceo live. I na gitari i klavijaturi, kako kad. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk


Trenutno vrijeme na Forumu 12:48

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org