YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Tehnike i teorija (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Basiranje na klavijaturi vs soliranje (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=31120)

kem 24.12.2018 16:23

Basiranje na klavijaturi vs soliranje
 
Uglavnom bio sam par casova na ucenju klavijature a posle sam prestao da idem jer mi je bilo nekako zanimljivije da sam sve isprobavam i da testiram nego da ucim kao sto bih ucio neki predmet u skoli. Nebitno, ono sto sam hteo da kazem je da mi je rekao da na klavijaturi mozes da soliras (da sam uzmes i odsviras celu pesmu) ili da basiras (ako imas uz sebe nekog, tipa orkestar) i rekao mi je da je basiranje u principu teze od soliranja. Ali meni iz nekog razloga basiranje deluje dosta lakse nego soliranje (kad znas sta treba da odsviras, naravno). Pre svega jer sam ja u celosti spor tip i dosta pesama mi deluje skoro nemoguce solirati, kada se radi recimo o pesmi gde svira harmonika ili tako, meni je neverovatno kako tonovi na harmonici "lete" svuda i onda moras sve pogadjati, i to da li ces pogoditi ton ili ne je razlika u delicu sekunde. Sa druge strane, kod basiranja pre svega koristim samo oko pola klavijature (ne koriste se sve dirke), a kao drugo izgleda mi svetlosnim godinama lakse jer ovde "pratim", a u soliranju sam "kolovodja", ako me razumete. Pa sad, da li sam ja ovo nesto zabludjen ili je to stvar ukusa, da li bi mi mogao neko obrazloziti? :)

grico 24.12.2018 16:39

Obrazloženje ti je vrlo jednostavno..samo trebaš odredit iz kojeg tonaliteta sviraš..npr Cdur nema nijednu crnu tipku...sad kako tonalitet dižeš tako dolazi do više crnih tipaka..bilo snizilica bilo povisilica...soliranje i nije toliko bitno koliko je bitno da se akord pogodi..koji se uklapa sa lijevom rukom..ako si mislio na basiranje pod timm da pratiš desnu sa livom rukom..onda budi uvjeren da je liva ruka teža od desne..jer se jedna bez druge ne mogu....
evo priko mobitela sam brzinski objasnio...ne znam koliko si razumio...uvjeren sam da će kolege nastavit temu

kem 25.12.2018 12:42

Nisam bas najbolje shvatio ali donekle.

Mafia 25.12.2018 16:25

Kolega, izvini ali potpuno pogresan dojam imaš. Kad zaviris ispod haube vidjet ćeš da tu ima puno posla. Treba nauciti linije, razdvojiti ruke a to nije nimalo jednostavno. Treba puno vježbe i moj savjet je da nađeš nekog da ti to sve lijepo pokaže.

Pozdrav i sretno

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Dell 25.12.2018 16:54

Pogledaj najpoznatije tezgaroše koji ti sviraju solo i bas, znači zajedno, Srečka Krečara i Radu Kosmajca. Jeste lakše svirati bas, ali kad samo sviraš bas i to ovisno o tome koje pjesme i kakva je bas linija. Ali problem je kad sviraš solo i bas zajedno, tu radis različite stvari sa dvije ruke, ima mozak da ti se raspadne od koordinacije.

grico 25.12.2018 16:54

@kem...ajd ti nama lipo reci šta si ti naučio u tih par "časova"..pa da mi vidimo di si..i kako ćemo dalje....opet ovako na brzinu..note može svak naučit...al koliko ćeš bit uporan radit i vježbat...to je druga priča...
di si..šta si...do kud si stigao !?


ima ovde jako dobrih glazbenika...samo pitaj....

kem 04.02.2019 15:28

Napisao sam vec na nekim temama ali evo i ovde cu


1. Naucio sam polozaj prstiju
2. Tonove
3. hromatsku kao i sve skale kvintnog i kvartnog kruga (i to ne iz glave vec po osecaju odmah zakljucim)
4. prima, sekunda, terca, kvarta i kvinta (po prstima) i kakve mogu biti, duge, kratke itd.
5. intervali, sta su i kakvi mogu biti
6. razlika polustepen/stepen, povisilica, snizilica
7. znam i molske lestvice al u principu imam jos uvek problema da ih iz glave odsviram
8. znam pomalo dur akorde (znam ali ne mogu da se setim cesto)



nije puno ali u principu sluzam muziku minimum 6 sati dnevno i dosta pesama iako ne znam akorde imam osecaj kao da bih mogao odsvirati "iz glave" cisto po osecaju koliko sam slusao, ima pesama koje slusam po desetak puta dnevno zadnjih nekoliko meseci i skoro da sam upamtio tacno kad sta ide i kako, i koji zvuk.


Trenutno vrijeme na Forumu 18:31

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org