YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Saveti za bolju svirku i bolji bakšiš (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=40)
-   -   Slaganje repertoara... (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=24582)

Arter 19.01.2013 17:49

Slaganje repertoara...
 
Prvo da napomenem, ne zanima me kakav je ciji niti tko ima sto u repertoaru vec nesto drugo.

Znaci, dali repertoar slazete po nekakvom pravilu, npr iz kojih harmoniaj krece itd... slusam dosta repertora i nije bas tako, ali mene zanima dali je to "poželjno". Zasto pitam, zato što sam dugo vremena radio ko dj, te kada bih puštao glazbu u klubovima, pazio bih da se poklope taktovi, nastojao bi napraviti "savršenu harmoniju" tako da umiksavam po tonskim skalama... i to je uvijek bilo dobro i zato sam amo rec i bio uspiješan u tome. E sad dali ej takva stvar sto se tice live sviranja... dali je to "dobro", da npr prazim da 10 pisama u repertoaru da se nadostavlja po harmoniji, taktu, ili to i niej baš toliko važno. Znam da je većina publike ko da im je magarac prdnuo u uho i da to ne kuzi, ali pitam radi sebe i ostalih kolega muzicara koji to cuju i razumiju. Nadam se da ste razumili pitanje, i da me necete sad "ispalit" heheh... Poz i hvala

Milan$ 19.01.2013 17:54

po meni drug to nije toliko bitno,sta vise mozda bi delovalo i monotono terati 10 pesama iz istog tonaliteta,a i jako je tesko,za klubsku svirku recimo,sloziti repertoar po ritmvoima,zanrovima,kako bi redom trebalo da ide,pa jos i po tonalitetima-mision imposible...ne opterecuj se time,ama ni malo,ako mene pitas..bolje to slozi vise,kako treba,da dizes masu,da imas svega zastupljeno u repertoaru,a za tonalitete se ne sekiraj ma ni ich..pozz

Arter 19.01.2013 17:56

e to te pitam legendo... vodih diskusiju sa kolegom muzicarem i uvjerava me da mora to tako... ja kazem da ne...kao dj sam to radio ovako ne... hvala ti od srca

NordX 19.01.2013 18:06

Hm.Poredjas pesme kako ti hoces.S tim da kreces uvek od sporijih ka brzim pesmama.Pre toga odes negde u neki klub,gde svira neki bend,poslusas sta ide od repertoara,i to je to.

Milan$ 19.01.2013 18:46

pa pazi jos ako radis stalno sa razlicitim vokalima,teoretski je nemoguce,jer ne pevaju svi sve iz istog tonaliteta...neki pevaju originale,neki za ton nize,a ne mi se penju na mozak,s nekim polutonovima,tipa cis,dis,as...:mad:..zato je tu transpozer..:D..pozz

Arter 19.01.2013 20:49

hvala ljudi sve to vise manje znam...samo me ovo zanimalo :D

smuchac 20.01.2013 16:24

DJ-u uopće nisu bitni tonaliteti mada je lijepo za čut ako se melodija jedne pjesme poklopi s melodijom druge. Kod DJ-a je prvenstveno bitno da se nakelji jedan beat s drugim a tonalitet je kao "ako upadne,upadne" tj. dodatni +. Bar ja to tako vidim. Na svirkama je druga stvar a pogotovo ako je neki koktel u pitanju pa da posložiš dvije-tri pjesme iz istog tonaliteta,što opet nije pravilo ali je zahvalno i praktično. Kad se pretjera,zna bit dosadno još ako se ni tempo neko duže vrijeme ne mijenja. To su sve ukusi a kad te netko sluša a nije "obrazovan" muzički, to mu puno ne igra pa gledaj malo i s te strane. ;)

caka012 21.01.2013 09:01

Nikad u zivotu nisam slagao pesme po tonalitetu. Ne vidim ni jedan razlog zasto bih. Cak sam u poslednje vreme poceo pred kraj svirke, kad naslutim da je ostalo jos oko sat vremena, da skroz saram i sa ritmom, da prelazim iz pesme u pesmu bez ikakvog pravila. Isti je efekat, ista reakcija mase.

jovo61 10.02.2013 08:06

slazzem se sa kolegom nodix,treba malo laganije krenuti a posle samo drzi ritam nemoj usporavati....evo kako ja radim na pocetku pola sata zabavne ali brze tip merlina..posle polako rumba pa disko i samo cepaj do fajronta :D a predpostavljam da ti tonaliteti nusu bitni..uostalom ako je to problem imas transpozer i samo promenis tonaliteti :D pozz

rolandx 06.04.2013 12:06

Citat:

Originalno postovano od smuchac (Post 234500)
DJ-u uopće nisu bitni tonaliteti mada je lijepo za čut ako se melodija jedne pjesme poklopi s melodijom druge. Kod DJ-a je prvenstveno bitno da se nakelji jedan beat s drugim a tonalitet je kao "ako upadne,upadne" tj. dodatni +. Bar ja to tako vidim. Na svirkama je druga stvar a pogotovo ako je neki koktel u pitanju pa da posložiš dvije-tri pjesme iz istog tonaliteta,što opet nije pravilo ali je zahvalno i praktično. Kad se pretjera,zna bit dosadno još ako se ni tempo neko duže vrijeme ne mijenja. To su sve ukusi a kad te netko sluša a nije "obrazovan" muzički, to mu puno ne igra pa gledaj malo i s te strane. ;)

Uz dužno poštovanje, i za dj-a je veoma zahtevan zadatak da nađe dve pesme koje idu iz istog tonaliteta od različitih izvođača, tri , četiri pesme, muka velika. Nema nekakvih dodirnih tačaka sa Live izvođenjem. Recimo da imate pevača i pevačicu. Pevaju naizmenično. Ženski vokal po mom iskustvu nebo i zemlja sa tonalitetom muškog vokala. Spojiti pesme iz istog tonaliteta... teško. Takođe i svirati pesme iz originalnog tonaliteta 40% neizvodljivo zbog pevača ili pevačice, imaju različite glasovne mogućnosti.


Trenutno vrijeme na Forumu 12:45

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org