YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Servis klavijatura - uradi sam (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=46)
-   -   Dirke od Tyrosa 4 u Pa600 (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=28887)

mrkic 08.11.2015 16:35

Dirke od Tyrosa 4 u Pa600
 
Pozdrav drustvo. Imam jedno pitanje da li je moguce. Danas sam bio kod drugara i kolege koji ima Tajros 4. Odusevio sam se dirkama. Da li je moguce da se te dirke nekako prebace u Pa600? Ili da se nekako otezaju i naprave malo plice na Pa600? Ja pretpostavljam da ne mogu da se ubace te dirke ali rekoh da pitam ljude koji se vise razumeju u to od mene.
Hvala svima na odovorima.

sale_band 08.11.2015 16:39

Gde ces da nadjes dirke od Tyros 4??

mrkic 08.11.2015 16:41

Pa ne znam druze. Zbog toga i pitam. Da vidim da li je to uopste moguce nekako da se izvede. Ako ne mogu da se nabave dirke onda nema nista od toga.

casper 08.11.2015 16:59

2 Privitaka
Ne bi išlo nioti pomoću trikova, to su konstrukcijski potpuno različite tipke.

mrkic 08.11.2015 18:15

@casper hvala puno.
Pretpostavljao sam da je to tehnicki nemoguce. Znaci jedino mi preostaje da pokusam da stavim tegice ili tako nesto pa da malo otezam dirke.

nikadvisekorg 08.11.2015 21:18

Sve se može kad se malo zna i ima alata, nego koje bi odgovarale za pa600 a da su malo bolje?

mrkic 09.11.2015 00:13

Ne znam koje bi bile bolje ali sam cvrsto resio da uradim nesto po tom pitanju.

gagan 09.11.2015 01:26

Probaj sa pa 60 ... ili od nekog rolanda .... a ako metis tegice , ce se oslabe , one nemadu opruge , nego kao na yamahama , vraca ih plastika , ja imam tyros 2 , dirke su ekstra , . Na njima su ugradjeni tegici od cel lima a vraca ih trakasta opruga , kod svih tyrosa je tako , .....

casper 09.11.2015 02:24

1 Privitaka
Tako je. Zato sam i rekao da su kontrukcijski drugačije rješeni nego kod pa600. Pored toga, položaj gumica i njihova duljina je potuno drugačija pa sve i da hoćeš, ne možeš ih "pripasati".

miki2008 09.11.2015 23:16

Ja misim da su jedino u Korg Triton Studio 76 ubacene Yamahine dirke... Od svih Kogova on ima jedini takvu vrstu dirke.. I cini mi Oasys

mrkic 10.11.2015 00:22

Ja cu definitivno da pokusam da napravim dirke da budu plice malo i da stavim tegice od 10 grama na belim dirkama pa cu da vidim kako ce da ispadne.

yamahapassion 10.11.2015 06:51

Ja imam na svom pa 600 vec tegice od po 5 grama (bele dirke) i mnogo se lakse svira... Planiram sada nalepiti jos po 5 grama, i mislim da ce onda biti savrsene... Kao na nekoj brzoj solo klavijaturi.

mrkic 10.11.2015 17:05

To cu i ja da uradim. Imam vec od 5 grama stavicu jos po 5 a ako mislim da moze jos i bolje napravicu da budu i malo plice dirke.

Alen P 10.11.2015 21:20

Ali to opet neće biti tipke ni blizu Tyrosa upravo zbog drugačijeg koncepta izrade. Zapravo, tipke kod Tyrosa nisu plitke, već duboke.

EmirTotic 10.11.2015 22:39

Dirke su jedna od najbitnijih stavki kod klavijature jer preko njih ostvaruješ kontakt sa dirkom. Stavi tegiće i sviraj, ovo što si zamislio sa tyrosovim dirkama je Sizifov posao.

P.S. Probao sam Pa4x ovih dana, velika šteta što dirka nije bolja na njoj, to je valjda taj korgov sistem. Za najbolju i najfunkcionalniju spravu koja trenutno postoji trebali su makar još to malo bolje, da nema toliko praznog hoda i da se brže vraća, ali dobro.

mrkic 11.11.2015 00:08

@alen
ja sto sam probao ove dirke na ovom Tajrosu su bile plitke. E sada mozda je nesto radjeno i na njima. Nije nemoguce.

@EmirTotic
shvatio sam da ne mogu da stavim Tajrosove dirke ali bih voleo da mogu da napravim sto pribliznije njima. Kada se stave teici od 10 grama i naprave se plice dirke ja se nadam da ce to da bude to. U svakom slucaju slazem se da je to Sizifov posao kao sto ti kazes...

EmirTotic 11.11.2015 02:47

Veruj mi da ne pričam napamet, imam nekoliko kolega koji sviraju pa600 i sa dovoljno otežanom dirkom su postigli šta su želeli. Mogu ja o ovome i o svojim utiscima skoro svih klavijatura koje sam imao i probao da pišem do ujutru, ali nije to poenta, poenta je da te ohrabrim da znaš da nisi pogrešio jer je pa600 zahvalna sprava, a problem dirki je itekako rešiv. :)

mrkic 11.11.2015 14:45

Nemojte pogresno da me shvatite. Ja sam prezadovoljan sa mojim Pa600. Cinjenica je da su dirke losije malo ali nije to toliko strasno. Ja cu definitivno prvo da otezam dirke jer mi je klavijatura do februara u garanciji pa necu do tada da je otvaram. A sto kazes ti, ako ne budem zadovoljan time onda cu da napravim dirke da budu i malo plice.

nikadvisekorg 12.11.2015 20:11

Imao sam 5 grama, sad imam 10 grama na dirkama, mislim da je to previše, neka sredina je najbolja između ta dva.

mrkic 13.11.2015 00:20

Ima tu dosta inividualnosti. Kako je ko navikao. Ja kada sam prodao G800 dugo nisam moga da se naviknem na drugacije dirke. Tako da i to otezavanje dirki tegicima verovatno bi svako trebao da radi prema sebi.

Svirac bt 30.05.2016 19:57

Jedno podpitanje , a gde mogu se nabaviti te tegice kako ih rece kolega i kolko kostaju ? i jel lako sam uraditi ili je potrebno strucno lice

stakleni 30.05.2016 22:05

Savjeti oko popravka, čišćenja, izmena dirki, mikroprekidača, napajanja i sl.
 
Ja sam te tegice kupio u prodavnici - Auto dijelovi. Mada sam ovdje na forumu procitao da mogu da se kupe i kod vulkanizera. Koliko se sjecam, sirina donjeg dijela dirke je 18 mm, prema tome, kad budes kupovao obavezno obrati paznju na sirinu tegica. Po meni, idealna sirina tegica bila bi 15 mm.

Sto se tice postavljanja, nije ih tesko postaviti, al' ipak se mora biti pazljivu. Jer ona spuzvasta ljepljiva traka (na tegicu) je prilicno ljepljiva i ako je ne centriras kako treba, kasnije nema pomjeranja.Meni se to desilo na dvije dirke, al' sam nekako uspio sa malim skalperom da ih skinem.

I jos nesto, ako budes sam radio...iz iskustva bih ti preporucio. :)
Prije nego sto pocnes sa lijepljenjem, uzmi jednu letvicu ili plasticnu kanalicu od struje 15x15 mm i postavi je ispod dirki na onaj otvor, jer ako ti ode tegic u taj kanal, nema sanse da ga izvadis. :)

nikadvisekorg 04.06.2016 13:20

Obavezno dodajte lepak na tegove bar jednu kap, jer od traskanja hoće teg da se odlepi i obavezno ispadne u klavijaturu gde može haos da napravi......
Ko ima mogućnosti najbolje da se radi sa skinutim dirkama i pored tegića sa obe strane da kapne malo topljene plastike ili lepka.

makso68 09.06.2016 11:04

Dirke od Tajorsa 4 u Pa600
 
Citat:

Originalno postovano od EmirTotic (Post 284119)
Dirke su jedna od najbitnijih stavki kod klavijature jer preko njih ostvaruješ kontakt sa dirkom. Stavi tegiće i sviraj, ovo što si zamislio sa tyrosovim dirkama je Sizifov posao.

P.S. Probao sam Pa4x ovih dana, velika šteta što dirka nije bolja na njoj, to je valjda taj korgov sistem. Za najbolju i najfunkcionalniju spravu koja trenutno postoji trebali su makar još to malo bolje, da nema toliko praznog hoda i da se brže vraća, ali dobro.


U potpunosti se slažem s tobom u vezi dirki na PA 4x.Juče sam probao i PA 4 i PA 3 Le,koji je stajao ispod PA 4.Da su stavili dirke od PA 3 x Le na PA 4 bilo bi savršeno.Zaista je izuzetno brza i kvalitetna dirka sa originalnim fabričkim tegovima.Što se tiče dirke na PA 600,samo su tegovi rješenje,ali opet neće biti ni blizu Tyrosovih,upravo zbog totalno drugačijeg mehanizma.Pozdrav!


Sent from my iPhone using Tapatalk

rolandx 10.06.2016 13:01

Nadovezao bi se na mehanizam kod Pa600... tj koji mehanizam ? - Nema ga. Sastavljene dirke u oktavama bez opruga bez ikakvog srama i blama. Tegovima se dobija na težini dirke koja uzgred bude tromija ukoliko se bar malo ne skrati hod... spustila dirka. Tegovi ali u umerenoj gramaži... Do 30% bolji osećaj i kontrola pod prstima je ogroman uspeh, više se ne može ni dobiti. Dirke od Tyrosa u Pa600.... - Nemoguća misija

acika93 17.06.2016 13:43

Ja sam stavio tegiće za alu-felne ( samolepljivi hoffman) od 15g na bele dirke, a na crne dirke nisam stavljao, jer je nova klavijatura i imam garanciju.Tačno ležu u milimetar, kolika je širina dirke i samolepljivi su i rešenje odlično. Ta investicija je mene koštala 15 minuta posla i 700 dinara ili 5 evra.

rolandx 18.06.2016 08:23

I koliko se sada dirka brzo vraća u gornji položaj... tj koliko je tromija ?

acika93 18.06.2016 10:59

Lakse je za sviranje, sad kako da ti docaram, mozda kao 70% kao dirka na mom korgu le, donosljivo za sviranje. Ja sam je stavio tegice tacno na sredinu bele dirke( odozdo), i sad je ok.

nikadvisekorg 20.06.2016 07:49

Na pa600 je najbolje 5 grama. Stavio sam 10 i zajebo sam se. Mnogo bolje je radila dirka na 5g.

rolandx 20.06.2016 13:12

Tako je.. zato sam i pitao kakva je dirka sa tolikom gramažom... Ali ukusi su različiti.

acika93 20.06.2016 18:34

Ja sam poceo da sviram prvo harmoniku pa sam presao na klavijaturu. Na Pa600 nisu nesto dirke na zavidnom nivou. Ukusi su razliciti, to stoji. Najbolje probati kood nekoga u okruzenju ako mozes da nadjes da je stavio tegice, pa da otprilike znas sta je po tvom ukusu.

rolandx 21.06.2016 08:11

Ajde molim te čitaj prethodne postove, to smo odmah konstatovali... nemoj samo pisati da bi pisao. Uveliko iznosimo mišljenja o tegićima, dakle nije pitanje da li staviti, već koja je gramaža i šta se kojom gramažom dobija ili ti kakva je dirka pre i posle....

acika93 21.06.2016 18:21

Probao sam dirke na dva pa600, jedan je imao 10g, a drugi 15g na belim dirkama, jedan pored drugog...Svirao sam na jednom i na drugom i resio sam da stavim na mom isto od 15g. Meni se namestila takva situacija. Nekima je bolje i 5g nego 10g citao sam prethodne komentare...Ako ti je jedina klavijatura pa600 i soliras deonice na njoj stavi slobodno 15g, neces pogresiti. A slika govori više od reči
http://vlr.tynt.com/?format=txt&key=...Darski%20forum

rolandx 22.06.2016 09:58

Citat:

Originalno postovano od acika93 (Post 290572)
A slika govori više od reči

Slika ne govori aman baš ništa. Slika koju si postavio su dirke klavijatura koje imaju sistem sa oprugama. Pa600 ih nema. S toga se dirka kanije vraća u početni položaj. Dirka postaje tromija, sporija... i kao takva ne može niko da mi kaže da je takva dirka odlična za soliranje. Možda ukoliko svaku desetinu sekunde pređeš na drugu dirku.... ( na kraj sela žuta kuća). Odsvirati bilo koje narodno kolo na tako otežanim dirkama je ne izvodljivo ( za mene). Pored toga što dirke Pa600 nemaju opruge, kao i kod svake klavijature ( korg) jesu duboke tj... pređena dubina dirke do dobijanja tona ( zvuka) je pozamašna. Na to dodati još 15 grama tereta koja onemogućuje dirki koja nema opruge da se vrati u prvobitan položaj... pa ti odsviraj solo deonicu ili kolo... ma bilo koji brži triler... Ne izvodljivo ( moje mišljenje). Dakle ne upoređivati babe i žabe. Jedno su dirke sa oprugama a drugo su dirke koje nemaju nikakav mehanizam i koje su spojene u oktavu. Da je to tako bajno i sjajno sa tegovima pogotovo od 15 grama, nikom ne bi padalo na pamet da menja dirke, tj da to uzima kao opciju, ako će sa tegovima dobiti željeni efekat. Može se staviti i 20 grama... ukusi su različiti ali jedno je ukus i mišljenja a drugo je činjenica i praksa.

Nešto bih te pitao? Kojim trikom je uspeo teg od 15 grama da zalepi ( stavi ) na belu dirku Korg Pa600? Dimenzije tega u svakom pogledu prevazilaze otvor u belim dirkama. Kakvi su to tegovi, kakve dimenzije i gde ih je kod nas nabavio? Dakle teg od 15 grama fizićki ne paše u dirku korga Pa600... Kolege ispravite me ako grešim.
Dodato:
.
Tegovi od 10 grama minimalne širine su od 15-19mm... Od 15 grama su 19 mm....

acika93 22.06.2016 13:50

Napisao sam ranije da sam stavio Hoffman blue , samolepljive tegice od 15g, uzeo sam kod vulkanizera. Meni to zavrsava posao i ja sam zadovoljan.Ovaj sajt i forum je da podelimo svi svoja iskustva i ja sam rekao svoje. A vi posavetujte, ako smatrate tegici da ne pomazu, moze da se stave dirke od tritona, le, kojih vec klavijatura i tako dalje...pozdrav!

Antunhr 29.12.2016 22:08

Da ja nadodam svoje iskustvo. Imam pa500 i stavio sam 5 grma malo vise prema van od sredine alu utege sto sam kupio kod vulkanizera. U crne tipke sam stavio po 2.5grama odnosno svaku sam pilio sa pilom popola i sve to ljepo zalio sa tekucom plastikom(vrucim pistoljem za plastiku). Isto tako promjenio sam filc pa stavio 1mm deblji tako da je sada tipka plica i osjecaj je bolji pod rukom te se necuje vise da su tako plasticne tipke. Mana mislim da ipka nisu toliko brze tipke ko prije ali to mi i nije toliko jako bitno posto je osjecaj puno bolji. Otezavao sam samo 3 desne oktave

Cegor5 09.01.2018 01:25

Citat:

Originalno postovano od mrkic (Post 284166)
Ima tu dosta inividualnosti. Kako je ko navikao. Ja kada sam prodao G800 dugo nisam moga da se naviknem na drugacije dirke. Tako da i to otezavanje dirki tegicima verovatno bi svako trebao da radi prema sebi.

Isto kao i ja, Roland G800 ima jakoooo kvalitetne tipke..

filos 12.01.2018 22:14

To je apsolutno ne moguce. Kao prvo dimenzija dirke nije ista a kao drugo konstukcija lezista na Pa600 nije ista kao kod ostalih Korg klavijatura. A i kako da bude ista kad je Pa600 skoro u pola jeftinije bio nego Pa900.


Trenutno vrijeme na Forumu 22:24

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org