YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Produkcija i postprodukcija (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=72)
-   -   Snimanje vokala u CUBASE-SX (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=18116)

djovan 21.03.2011 18:55

Snimanje vokala u CUBASE-SX
 
Radi se o sevdalinkama, dali ima nekakav turtorijal za cubase,
zanima me samo mixanje vokala, recimo ubacim matreicu i otpjevam
i to suhi glas, mic kondezatorski rode, soba izolirana (dekama;-)snimim jednu traku u mono pa je kopiran i dobijem stereo , pa na vocal u Audio-Plug-ins ---reverb A, poriktam sve pomalo, dalje odem:
Audio - Dynamics -Mulitband Compressor tu stavim vocal i to je to,
nezvuci lose ali mora biti i bolje, jer neznam u masteringu sam tele,
prije sam radio i adobeu on je imamo expadent takoli nesti i u mastringu odradi dobro.....
ako me je neko razumijo neka pomogne ....

zeljko 21.03.2011 19:07

Druze ja naprimjer snimim vokal samo mono na jednu traku bez efekata....Sledece sta radim je ubacujem filter ekvilajezer i podesvam po ukusu,zatim ide neki kompresor,hall i na kraju sve te kanale u mikseru ubacim limiter za peak tako nekako se zove,a koristim cubase 5...Poooz

Zaboravio sam da kazem mozes ubaciti i stereo deley po ukusu ako hoces

sinisa 21.03.2011 19:31

Sto snimate u mono?:confused:

zeljko 21.03.2011 19:58

zato sto ja tako volim:lol:a ti snimaj kako ti hoces i moram da ti kazem da ti je glup odgovor i odstupa od teme=))Ako hoces pomoc pokusaj a ako ne ne zapitkuj bez veze prijatlju heheh...Covjek je sasvim nesto drugo pitao i trebalo bih ako moze da mu se pomogne u vezi vokala i efekata.....Poooz

Dejan 21.03.2011 20:03

Snimanje vokala se vrsi u stereo okruzenju.A ostalo je stvar ukusa. ;)

zeljko 21.03.2011 20:09

Kako ako je na mikseti za mikrofon ulaz u mono tj jedan kabal?Ok moze se snimati i stereo sigurno ali zasto onda na youtube gdje god sam gledao snimke kako ljudi snimaju vokal govore da se vokal snima uvijek u mono...cak je jedan pokazivao snimak koji je bio u stereo snimljen kako da ga pretvoti u mono u cubase posto je prije toga vokal snimljen bio u stereu.....Sto znaci da tako treba i ja snimam tako i uvijek sam zadovoljan sto se jacine vokala tice,samo poslije treba znati ostalo kod miksanja,sto polako i to se kuzim....Poooz
Dodato:
Sta ti znaci stereo okruzenje?Objasni te onda postupak a ne zezaj te ljude okolo

Vule 21.03.2011 20:36

@ Zeljko,nemoj da si nervozan. Hvala

zeljko 21.03.2011 20:43

Hvala i tebi na tome sto me podjecas i uvijek se javis kad mi treba neka pomoc.:)Ma nisam nervozan ali ne volim kad neko izaziva...poooz

milanceshow 21.03.2011 20:44

@zeljko
To sto ti snimas u mono,ne znaci da tako treba,ali moze i tako....

zeljko 21.03.2011 20:47

Nemam nista protiv ako covjeku objasnite kako se to radi sve iz pocetka sto se vokala tice i miksnja....mene takodje zanima kad neko bolje zna...Ja sam naucio sve sam preko snimaka sa youtube i radim tako kako su tamo objasnjavali...Poooz


Trenutno vrijeme na Forumu 22:07

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org