YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Korg (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Left+Right ili Left(mono) PA4X (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=31337)

taletdkmk 17.04.2019 22:03

Left+Right ili Left(mono) PA4X
 
Pozdrav ljudi.

Trazio sam po forumu i nisam mogao da nadjem ono sto me meni interesuje. Ovako. U samom sintu kad ubacujemo semplove imamo mugucnost da to bude mono ili stereo. E sad ja hocu da znam dali ako u klavijaturi imam recimo bubanj sa stereo elementa a sviram klavijatura sa mono kabel t.e. jedan (balanced) kabel u left (mono) dal ce biti razlika u soundu ako taj isti drum kit sve elemente napravim da budu mono. Puno sam razmisljao o ovome i ne znam sam sebi odgovoriti po mom logiku ako is klavijature idem sa mono sta ce meni stereo semplovi ali eto opet voleo bih da ako neko strucniji od vas ima ovde da mi napise kako je pravilno da ja ne lutam. Hvala puno

casper 17.04.2019 23:21

Dobro si zaključio. Nema potrebe za stereo sample materijalom ako koristiš mono izlaz na klavijaturi.

branoy 17.04.2019 23:22

jednostavan test za stereo, uzmes neku boju i ides od L do R sa panoramom, i kako ti ides mora na kutijama od jedne kutije do druge, i odma znas jel izlazi stereo klavijatra sa dva kabla.. tako i u drum, vecinom od tom-a prvog do zadnjeg je panorama kako koji ton, itd..

a na jedno kablo mono sterea nema, logicno dva kabla za stereo ne pise dzabe na sve jednoj klavijaturi L i R izlaz.

a 99 posto KMP u korgu MS multisemplvoa su svi monooo...
osim kad vidis npr u MS, distorzija rif L. i do nje odmah drugi MS kmp distorzija rif R .. to ti je stereo MS.
sve jedan sto vidis ostali u SEMPLERU u korg arazneru je MONO, jer je samo ime jedno od boje u 99 posto setova. nema dve L i R.
npr L i R je ona naylon steel jv,.. itd

stereo ti samo DK moze biti, jer ubacis wav stereo udarac snare itd, i takav i ostane.

dok KMP je mono format i dzaba // mrtvi mono i tako klava i zvuci./

probao sam import stereo boju neku SF2 nije moglo, a pise pa4x prima SF2 /

probao sam konvert sf2 stereo L i R u sf2, u kmp sa awavew studio, i kad snimi kmp dobijes samo jednu L stranu iz tog SF2.. nikako ne znam kako dobiti L i R iz sf2 u kmp

taletdkmk 18.04.2019 00:03

Citat:

Originalno postovano od branoy (Post 307033)
jednostavan test za stereo, uzmes neku boju i ides od L do R sa panoramom, i kako ti ides mora na kutijama od jedne kutije do druge, i odma znas jel izlazi stereo klavijatra sa dva kabla.. tako i u drum, vecinom od tom-a prvog do zadnjeg je panorama kako koji ton, itd..

a na jedno kablo mono sterea nema, logicno dva kabla za stereo ne pise dzabe na sve jednoj klavijaturi L i R izlaz.

a 99 posto KMP u korgu MS multisemplvoa su svi monooo...
osim kad vidis npr u MS, distorzija rif L. i do nje odmah drugi MS kmp distorzija rif R .. to ti je stereo MS.
sve jedan sto vidis ostali u SEMPLERU u korg arazneru je MONO, jer je samo ime jedno od boje u 99 posto setova. nema dve L i R.
npr L i R je ona naylon steel jv,.. itd

stereo ti samo DK moze biti, jer ubacis wav stereo udarac snare itd, i takav i ostane.

dok KMP je mono format i dzaba // mrtvi mono i tako klava i zvuci./

probao sam import stereo boju neku SF2 nije moglo, a pise pa4x prima SF2 /

probao sam konvert sf2 stereo L i R u sf2, u kmp sa awavew studio, i kad snimi kmp dobijes samo jednu L stranu iz tog SF2.. nikako ne znam kako dobiti L i R iz sf2 u kmp

ok Branoy hvala na odgovoru vecinom to sto si napisao jasno mi je nego mozda nisam dobro objasnio evo pokusacu ponovo.

Ja sviram Mono pa4 a bubanj koji koristim pise stereo kick snare i tako dalje. E sad zanima me dali ako ja udjem i nadjem taj drugi sempl za kick i snare recimo kick R i snare R i obrisem i onda se promeni u user dk pise moni kick dali cu izgubiti u kvalitetu zvuka ili ne. Po mojoj logici stereo sempl bi trebalo raditi stereo samo kad spojis stereo klavijatura znaci tad kick L ide na L kanalu a kick R na R. Ali ako sviram mono onda na mom levom L(mono) kanalu od moj stereo kick ja dobijem samo L stranu. Znaci spored mene svi ti semplovi koje su stereo samo steje u klavijaturi a ih ne koristim

branoy 18.04.2019 01:32

nista neces izgubiti kvalitet ko kvalitet sempla, samo mozes izgubiti stereo sliku, a druga sto ostaje je mono, i mono ces zvucati... zamisli danas radio, tv ili pesme da su mono? eto kako ces zvucati..

ahahah ko svi korg 99 posto semplova svi mono...

samo ti se suzi slika komplet na mono..

a drum kit po nekom logici kick ne moze biti stereo i snare, to mora biti mono i u centru.. kad pogledas bubnjeve na sceni svaki udarac je mono i ima svoj mikrofon
samo stereo se dobije sirina kad ih razbacas na panoramama levo desno .. al udarci ko udarci su mono

taletdkmk 18.04.2019 02:04

Citat:

Originalno postovano od branoy (Post 307037)
nista neces izgubiti kvalitet ko kvalitet sempla, samo mozes izgubiti stereo sliku, a druga sto ostaje je mono, i mono ces zvucati... zamisli danas radio, tv ili pesme da su mono? eto kako ces zvucati..

ahahah ko svi korg 99 posto semplova svi mono...

samo ti se suzi slika komplet na mono..

a drum kit po nekom logici kick ne moze biti stereo i snare, to mora biti mono i u centru.. kad pogledas bubnjeve na sceni svaki udarac je mono i ima svoj mikrofon
samo stereo se dobije sirina kad ih razbacas na panoramama levo desno .. al udarci ko udarci su mono

Sve ja tebi razumem ali zasto onda kod kick u sound stereo i kad udjem u semplovima ima kick left i right ako nista ne dobijem zasto da mi stoje u sint ednostavno mogu izbrisati R kick i opet ce isto da zvuci i ako ne izbrisem opet isto znaci idem mono kabel jel sam te dobro razumeo. Pozdrav

casper 18.04.2019 10:13

Tehnički gledano, stereo sample je snimljen na dva kanala dok se mono nalazi samo u jednom. Zato je stereo sample neminovno veći. Međutim, ne znači da ćemo uvijek prilikom slušanja i osjetiti razliku tj. da će stereo sample biti bolje kvalitete. To prije svega ovisi o načinu sampliranja, a onda i o izvoru zvuka. Ako je zvuk prilikom sampliranja sniman jednim mikrofonom, neki bas bubanj recimo, nema ga smisla pohranjivati kao stereo uzorak. Takav sample je veći ali zvuči identično kao da smo ga pohranili kao mono. Ako sempliramo gitaru i snimamo je s dva mikrofona, uzorak ćemo pohraniti kao stereo. Takav sample zvuči prirodnije, ima svoju prostornost i ako su mikrofoni prilikom snimanja bili pravilno pozicionirani u odnosu na izvor zvuka, stereo sample itekako ima smisla.
Ako uzmeš u obzir gore napisan tekst, možeš zaključiti da tvoj bubanj u PA4x slobodno može biti pohranjen kao mono. Ne samo zbog toga jer koristiš mono izlaz (usput rečeno, to je sasvim pogrešan pristup), nego i zato što možeš pojedinačno editirati svaki element. Bilo da se radi o njegovoj panorami ili količini efekta, a time praktički dobivaš da cjelokupna baterija bubnjeva zvuči bolje u prostoru.

Nadam se da su ti sada neke stvari jasnije ali ako ideš u "rekonstrukciju" postojećeg materijala moraš paziti da ne napraviš greške. Jedna od tih je i brisanje "nepotrebnog" kanala na bas bubnju. Time ćeš izgubiti "pola" sounda i taj sample više neće zvučati isto. Pustimo na stranu sada što je netko u svom neznanju pohranio stereo sample, a vjerojatno ga je izvorno snimio kao mono. Mogu s velikom vjerojatnošću predpostaviti da isti nije niti sniman "živi" bubanj već je uzorak uzet tko zna od kuda. Treba znati i neke osnove postavljanja drum elemenata u cjelokupnu zvučnu sliku. Doboš ili fuze činelu nije dobro staviti točno u centar. I tako, ima tu dosta detalja. Mislim da ne bi trebao ništa dirati nego jednostavno zanemariti ovih "par MB" zauzeća u Ramu. Moj je savijet, razmisli malo o tome da klavijaturu ipak spojiš na razglas kao Stereo. ;)

Metalni 29.07.2019 02:13

I ovo što govori taletdkmk ću i ja spomenuti, da znaju svi što će nekad čitati temu... Nevezano za to kako je nešto snimljeno, da li stereo ili mono, kvalitetu zvuka ćeš drastično izgubiti ako klavijaturu priključuješ jednim kablom u razglas/miksetu umjesto sa dva. Probaj nešto svirati sa mono priključivanjem i onda spoji i drugi kabal pa vidi razliku. Ili pusti ritam i isključuj i uključuj kabal koji ti ide u right utor u klavijaturi. Nije mala razlika, zar ne?

Par puta sam bio prinuđen da sviram sa jednim kablom (bolje išta nego da ne sviram uopšte), ajoj majko... Klavir zvučao kao neka muzička kutija ili još bolje kao zvukovi na onim dječijim igračkama sintisajzerima, bas nema širine nego nekako muklo zvuči... Nema klavijature i boje/sempla/ritma da će zvučati isto na mono kao i stereo, nema. Zato kolega kaže da je pogrešno klavijaturu priključivati na mono kad je Bog dao mogućnost sterea. Jednostavno izgubiš kvalitet zvuka, doguraš ga do neke mp3 kvalitete od 32 kbps otprilike, eto kako gadno zvuči. Neke boje znaju i ok zvučati (uglavnom "analogni" i sinth/orgulje/e piano zvukovi), ali akustični... Ni pod razno.

Cegor5 29.07.2019 11:57

Citat:

Originalno postovano od Metalni (Post 307808)
Ili pusti ritam i isključuj i uključuj kabal koji ti ide u right utor u klavijaturi. Nije mala razlika, zar ne?

Nije mala razlika, ali nemoj ovo raditi! Tako dolazi do kvara stabilizatora napona na pojačalu, mikseti, zvučniku itd., tj. do kvara navedenih komponenti. Treba prvo ugasiti komponente, pa onda spajati kablove..

Metalni 31.07.2019 00:19

Ma dobro, od jedanput uvuci-izvuci mu se neće ništa desiti, ali samo da vidi kakva je razlika u zvuku. Mada će to najbolje vidjeti na svirci ;)


Trenutno vrijeme na Forumu 11:26

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org