Videti jedan post
Star 29.12.2009, 02:31   #26
cincilator
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 05.10.2006
Mjesto: USA
Postovi: 84
Downloads: 699
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: Roland G1000, Korg Le, XP30
Interesi: Elektronika
cincilator befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

- " Low Cut se koristi generalno na Live nastupima....ali ne da poboljsa zvuk nego da odkloni frekfencije koje su sklone mikrofoniji.
Te frekfencije su razlicite,ovisno od izvora...vokal,instrument,setup kompletnog razglasa,ukljucujuci i postavljenost kutija.....tema je siroka"
_________

Pozdrav Aco! "Low Cut" se koristi generalno - kada je to potrebno, kad primijetis da ti instrument ili vokal "drombulja", a to znaci i onda kada nema "bas"-mikrofonije.
Shure SM58 ima "uzu" zvucnu sliku sa izrazajnijim mid-bas i ne smetaju mu niske frekvencije. Beta je "sira" i a rezanjem na 75HZ, do izrazaja dolazi slabiji po intezitetu "mid bas", a sto nije slucaj kod SM58.
Da li si primijetio da "tankim" i zenskim vokalima "u prosjeku" bolje lezi SM58? A zasto?

- " Postujem osobno misljenje nekoga koji misli da vintage mikrofoni su bolji od danasnje serije,ja se tu uopste ne slazem...ali ne bi o tome.
Dobar mikrofon je mikrofon koji radi linearno i je presentan u celom frekfentnom opsegu,ostalo ce mikser da "ispegla"."
_________
Bas sam na to i mislio - "peglanje". Novi mikseri "peglaju". "Farbaju". "Kompresuju".... A ja to ne zelim.
I naravno, zastupam svoje misljenje uz puno postovanje sagovornika, jer da nije tako, ne bih ovo ni pisao, a svako ce vec prema vlastitom iskustvu da formira stav o onome o cemu raspravljamo. Vrlo rado citam tudja misljenja i kad se ne slazem sam misljenjem, a odredjujem se prema tome tek kad se to "nesto" i potvrdi u praksi.

- "Podesavanje "mid-basa" koji je presudan za vokal,gde se potpuno slazem,je stvar miksera a ne mikrofona."
_________

Izvini prijatelju, ali totalno pogresno. To je stvar i "jednog i drugog". EV mikrofoni, koje ne volim samo zbog "boje", imaju bolji mid-bas od Shure mikrofona. Da li si ikad imao ispred sebe 10-15 mikrofona istovremeno prikljucenih na ozvucenje i maksimalno podesenih prema jednom vokalu?

" Mozda i najvazniji parametar kod izbor miksera.
Evolucija miksera i mikrofona ide na bolje a ne obrnuto....bar ja tako razmisljam,sto ne znaci da ne postujem kolege koje drugacije razmisljaju. "
_________
Dogodila se "evolucija" ali u kvantitativnom smislu. U kvalitativnom - sve je otislo duboko dole.
Sta mislis koji je Fender skuplji i zasto:
jedan izguljeni, izlizani, sa istrosenim pragovima iz 60-ih ili jedan novi, sjajni, bljestavi, "taze" iz kutije sa "garancijom", potpuno "evoluiran".
Ili eto jedna harmonika, jedna Dalapa u ispravnom i orginalnom stanju iz 60-ih ili jedna nova - novcata?
Vjeruj prijatelju da je slicna stvar i sa "mikrofonima, mikserima i pojacalima".
Za dobar zvuk su vazni - i mikrofon - i mikser - i pojacalo i - zvucne kutije.
Zvucnici su cak najmanje pretrpjeli stete od "evolucije" i omasovljenja proizvodnje pomenutih stvari.
SYnt-ovi su vec posve druga stvar i njih je najbolje uporediti sa kompjuterima. Nema kraja...
cincilator je offline   Reply With Quote