Videti jedan post
Star 31.05.2011, 12:38   #9
Beethoven
Odomaćeni član
 
Beethoven's Avatar
 
Registrovan/a dana: 15.03.2007
Postovi: 605
Downloads: 1023
Uploads: 1
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 105 puta u 92 Postova
Beethoven befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Kako citam temu, svaki sledeci odgovor je bio precizniji i tacniji. Kolega tranzit je to mozda i najbolje objasnio ali cu ja kao "najgori" registar odgovoriti a samim tim se i pozaliti univerzumu zasto me majka ne rodi tenora.

Glasovi se dele na muske i zenske a oni jos na nekoliko registara. Muski se dele na najdublje (basove i baritone) i najvise - tenore. Zenski na najnize altove i mecosoprane i najvise soprane.

Svako od njih ima svoj registar. Recimo, i bariton i bas imaju slican ili isti raspon ali im registar tj. boja nije ista pa samim tim nece pevati istu pesmu iz istog tonaliteta. A sa druge strane, pevac bariton nece moci da peva tenorovu pesmu iz originala, morace je pevati u svom rasponu i tonalitet mu morate prilagoditi registru.

Odredjivanje tonaliteta na osnovu najviseg tona koji pevac/pevacica moze da odpeva nije merodavno, obicno ce taj navisi deo biti "krzav" i "krestav" a samim tim i tezak zadatak za pevaca/pevacicu i brzo ce "puci".

Iz iskustva vec znamo koji su "muski" a koji "zenski" tonaliteti i to kod tenora i baritona (kad su muski u pitanju) moze da varira za odprilike stepen gore-dole mada se ja sa stepenom necu izboriti ako radim neku pesmu gospode kao sto su recimo Toni Cetinski, Dzenan, Serif Konjevic ili slicni.

Rekoh, koristim ovu temu vise da se pozalim, jako mi je zao sto se nisam rodio kao tenor, ih... Kako bi przio tenorske pesme, sve bi se pushilo...

Mada, sa druge strane, tenori nemaju tu toplinu i dubine koje imam ja kao bas pa kad oni pevaju basove pesme, zvuce takodje bezveze. Kao i u orkestru, svaki instrument ima svoj deo posla. Bez kontrabasa i violoncela se ne moze i nema muzike, ma koliko violine bile kraljice instrumenata.

Na kraju, pozdrav za sve kolege basove i baritone i par saveta. Nikad ne nasedajte na price nepismenih muzicara kako mnogo "spustate" tonalitete i kako ne vredite ako ste mnogo ispod "originala", to je glupost i neznanje. Pevajte bez stida u svom tonalitetu, cuvajte glas i tonalitet prilagodite vasem glasu i registru. Tu cete se najbolje osecati, najbolje zvucati a bicete zdravi i necete operisati polipe niti pucati svaki drugi dan. A publika ce biti zadovoljna jer oseca i vidi bas to da niste u problemu i da uzivate dok pevate. Mi smo ti koji pevamo pesme svih pevaca sveta na jednom nastupu, to se treba imati u vidu.

Pozdrav.
__________________
JBL!
Beethoven je offline   Reply With Quote
Ćlan 3 Vam se zahvalio, Beethoven, za koristan post:
mikajov (08.02.2012), mkorgpa500 (01.06.2011), xmband (15.06.2011)