Videti jedan post
Star 03.07.2012, 02:56   #353
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ama sam pojam "apsolutno tacan ton" koji je taj vrlo trazeni i nasiroko obozavani producent upotrijebio, je kontradiktoran sam po sebi. Kao prvo ne postoji "apsolutno tacan ton" jer je bez izuzetka, sve relativno i nijedan instrument nije u stanju da dva puta zaredom ponovi frekventno "apsolutno" isti ton. To je u prirodi izvora zvuka a i ljudskog sluha koji taj zvuk registruje. Cak ni elektronski digitalni instrumenti nisu to u stanju uslijed nekoliko faktora. Ljuskom sluhu ne smeta nikada "apsolutno tacan ton" jer i taj imaginarni "apsolutno tacni ton" bi sluh registrovao kao i bilo koji drugi koji nije tako "aspolutno tacan". Sluh vrlo brzo stvara naviku, sto je njegova fizioloska odlika, pa smo tako bar mi iz Evrope, stvorili naviku da cujemo temperiranu hromatsku skalu, kao sto su Arapi ili Turci navikli da cuju razne cetvrt-tonske ili Kinezi kojekakve pentatonske skale, pa je i za nas a i za njih to postalo sasvim normalno. Kako je sve relativno, navikli smo da cujemo i mala odstupanja odnosno varijacije ili netacnosti (koje su neminovne) pa i njih registrujemo kao nesto sasvim prirodno. Taman i da postoji ta apsolutno tacna tonska skala bez ikakvih odstupanja i na nju bi se nas sluh naviknuo u roku od par minuta slusanja pa bi je podsvjesno prihvatio kao status quo i uopste mu ne bi smetala. Zakljucak, gospodin producent prica tek da bi nesto mudro rekao.

Promijenjeno od tranzit (03.07.2012 u 03:00 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote