Videti jedan post
Star 23.11.2012, 01:06   #17
KORGX5D
Drugar foruma
 
KORGX5D's Avatar
 
Registrovan/a dana: 11.03.2006
Mjesto: Njemacka i naravno Bosna u srcu
Postovi: 62
Downloads: 1697
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 105 puta u 22 Postova
Instrumenti: Korgovi razni, gitare, saz...
Interesi: Razne sfere kroz koje covjek ucenjem postize napredak
KORGX5D befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Lächeln ...da malo pomognemo, ali sad svima...

...vec sam ranije vidio ovaj tvoj problem, ali sam racunao da ces ga vec rijesiti ili da ce ti neko vec pomoci u tome, ali izgleda da su nasi iskusniji clanovi presli na novije klavijature na kojima nema vise flopy-a, pa ih mrzi i da razmisljaju o tome.

Ipak mislim da ima jos dosta clanova koji posjeduju upravo klavijature sa flopy drajvom, a vjerovatno i onih koji imaju i novije klavijature, ali jos cuvaju i svoje starije.

Obzirom, da ovaj problem moze nastati kod raznih modela i marki, dakle kako Korga tako i drugih brendova, ne bi bilo lose da moderatori poprave naziv ove teme u samo FLOPY PROBLEM, kako bi svi mogli da ako im se to desi i pronadju rjesenje.

Dakle, upotrebom flopydrajva u duzem vremenskom periodu, naravno da moze da dodje do njegovog zaprljanja ili drugog tehnickog kvara, pa se tako mnogi upuste u zamjenu istog.
Nije problem zamijeniti isti, ali sam primjetio da prilikom mijenjanja flopydrajva obicno zamijene ili pokusaju zamijeniti i njegov kabal za konekciju i to ih dovede u zbunjujucu situaciju.
Hajdemo ipak redom. Kad imamo ovaj problem prvo provjerimo ispravnost disketa (sto je u ovom slucaju ucinjeno), dakle, probamo sa nekom drugom ili najbolje sa novom. Ako nije dalo rezultata, onda moramo otovoriti klavijaturu i pogledati da se kojim slucajem kabal konektora i napajanja nije slucajno otkacio uslijed vibracije i slicno. Zatim ako se nije otkacio, pregledamo ga da se nije ostetio i slicno. Ako i to nije dovelo do rezultata, onda skidamo, odnosno vadimo flopydrajv i probamo ga na nekom drugom uredjaju. Ako na drugom uredjaju radi, onda je dosad flopydrajv i disketa ispravni, pa moramo jos probati zamijeniti kabal konektora i mislim da je to za osobe koji nisu od struke sve sto jos mogu da urade. Dakle da promijene kabal konektora. Dalje bi otisli na maticnu plocu, gdje nije za svakoga da dira u nepoznato.
Ovdje cu samo jos postaviti sliku ovog kabla i objasniti gdje dolazi do problema odnosno do zbunjujuce situacije. Uostalom, slika govori vise nego hiljadu rijeci, a ja sam vec puno napisao.
Ovdje vidimo kabal na koji mozemo da pristekamo razlicite tipove flopydrajvova (hahaha) i sad mi moramo znati koji je u pitanju kod naseg slucaja.
Kod vecine klavijatura to je 3,5 Drive "B" konektor i to moramo znati za razliku od kompjutera kod koga je to 3,5 Drive "A" konektor. Dakle, to dovodi do situacije da sve radi na kompjuteru a na klavijaturi ne. Obzirom da je on na prvom mjestu, sve iza njega mozemo komotno odsjeci jer nam ne treba, a samim tim cemo i smanjiti visak kabla koji nam svakako nije potreban u unutrasnjosti klavijature i samo moze da smeta osim sto jos i zbunjuje. Ako je novi kabal ispravan, a bilo je do njega, onda smo rijesili nas problem, a ako i time nismo rijesili problem, onda je bolje se obratiti nekome ko je strucan za ozbiljniji servis vaseg uredjaja.

Eto, pokusao sam ovo objasniti nekako da bude shvatljivo svakome, mada mi to bas i ne ide od ruke, ali tu smo ako ipak ustreba jos kakve pomoci.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg fddcable.jpg (26,9 KB, 13x skinuto)
Highslide JS
KORGX5D je offline   Reply With Quote