Videti jedan post
Star 27.12.2018, 03:18   #321
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.173
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.754 puta u 1.310 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nedavno je mladenka poželjela na svojoj svadbi čuti pjesmu Tamburaška od Marka Perkovića. Uvijek mladencima ispunim želju i naučim par pjesama ako ih nemam u repertoaru.
Imam tu melodiju u uhu i pomislim, ma ja to onako na prvu odsviram. Tek kada sam došao kući i malo ozbiljnije poslušao pjesmu vidim da to baš i neće ići "na prvu".
Solo na par mjesta ima prekide, udarce na prvu, prije pjevanja dolazi korona, onda u sred pjesme ritam dobiva posebnu formu ... Pomislih, MIDI spašava situaciju .... he he he, ali nisam ga poslušao niti do pola, jad i bijeda od uratka. Kreatora bih kaznio s par dana dobrotvornog rada. Ma, može se pjesma odsvirati i uz neki univerzali sirtaki ali to ne bi bilo to. I tako odlučim slagati ritam, kako bi to neki nazvali, namjenski. Ja to zovem Song-Style i vidjete ćete da pored ove razlike u nazivu, ovakvom radu pristupam sasvim drugačije nego većina onih koji se bave tim poslom. Naime, ne volim da mi cijeli solo u intru odsvira sam. Osjećam se prilično glupo kada style sve svira, a često automatski stisnem promjenu harme u lijevoj ruci pa tek onda napravim s*anje. Vidio sam kako neki i u varijacije Styla guraju cjelokupno odsvirane dionice. No dobro, svatko radi kako zna i umije.
Ono što je specifično u pjesmi jesu baš ti Brake koji imaju udarac na prvu. To nije problem odraditi kao Fill-in ali kod Yamahe takav prelaz treba stisnuti točno na početku takta inaće on ne zvuči dobro. Ako je u tom trenu potrebno stisnuti akord, onda ne možemo na vrijeme odraditi i ovaj Fill in. Zato sam prisupio slijedećoj koncepciji. Intro sam napravio u 9 taktova, a ovi fill in su ugrađeni u njega s tim da je zadnji takt, gdje počinje pjevanje još usporen za duplo. Tako sam osigurao da na njemu mogu krenuti s pjevanjem, a odmah nakon toga dolazi prva varijacija. Ona je jednostavna forma, napravio sam je kao dva takta. Dolazi druga kitica gdje prelazim na Varijaciju B. Ona isto ima 9 taktova sa odsviranim prelazima na bubnju i specifičnom bas dionicom. Na zadnjem taktu varijacije B opet dolazi udarac na prvu i prelaza na refren. Malo drugačija forma ritma ali ništa bitno tako da sam varijaciju C odradio u 4 takta. Ono što je specifično jest prelazak na drugi dio refrena gdje se nalazi harmonijski prelaz i udar na svakoj prvoj dobi. Njega sam smjestio u BRAKE jer prije toga name izmjene harme u lijevoj ruci pa ga mogu aktivirati tako da se čuje cijela fraza. Varijacija D je opet klasika od 4 takta.
Na snimci prvo možete poslušati dijelove Styla bez promjene harme, a od 1,25 sekunde sviram uz ritam i tako ćete čuti cjelokupnu pjesmu. Za ovakav posao je potrebno uložiti dosta vremena i znanja međutim, kad se sve skupa složi, kad na nastupu zazvuči kako očekujete, onda je pravo zadovoljstvo pjevati uz to. Da bi se odradio ovakav Song-Style, potrebno je više vremena i znanja nego napraviti MIDI fajl za istu pjesmu. Ali kada imate kvalitetno napravljene ritmove i kada ih znate iskoristiti, vi potpuno kontrolirate situaciju na plesnom podiju jer u svakom trenu možete okrenuti onu pjesmu i ritam koji plesačima treba. Za razliku od puštanja fajlova, to je sasvim druga dimenzija i pristup svirci. Zato vrijedi uložiti vrijeme i naučiti kako samostalno uraditi ritam koji će vam poslije služiti kao odličan alat da na bini budete bolji i drugačiji od ostatka konkurencije.


https://youtu.be/YJckfpXZpf0
casper je offline   Reply With Quote