Videti jedan post
Star 27.09.2018, 16:22   #103
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Krenimo od financija. Novi DAVE 15 G3 košta oko 1000 eura (thomann). Kupovina još jednog stupa bi bila dobro riješenje i jedini nedostatak je kao što i sam navodiš, težina. Kažeš da si zvukom zadovoljan. Ali na svirku nosiš/tegliš 120 kg tereta od čega je samo jedan bas 40 kg. Utješno je jedino što ga ne moraš dizati više od pola metra dok ga vučeš iz auta van.

S druge strane, svoj DAVE 15 G3 bi mogao prodati za recimo, 700-800 eura. U toj računici moraš nadoplatiti cca. 1200eura za 2x MAUI 28 G2. Predpostavimo da se radi o sličnoj snazi MAUI vs. DAVE, jer tko zna što se krije iza ovih "fata i dec'bela". Ipak, bilo bi dobro napraviti A-B test jer MAUI ima drugačiju koncepciju i dvostruko više ugrađenih drivera nego DAVE. No, ako to ostavimo sa strane jer samo nagađam (a ne volim nagađati nego najprije čuti), s dodatnom investicijom od 300-400 eura dobivaš dosta toga. Možda glupo ali, dva kabla manje za spajanje po jednoj strani, bluetooth, dva dodatna kanala (HI-Z i MIC), dodatni izlaz sa SUB s ugrađenom skretnicom, dvostruko manju težinu i po mom mišljenju najbitniju stvar, ugrađen Multiband limiter. Meni je još pored svega navednog, MAUI ljepši izgledom. Da li sve navedno vrijedi nadoplate, moraš sam odlučiti.

Kada pitaš za koliko ljudi se može svirati sa dva stupa MAUI, moje je iskustvo rečeno ovdje. Dva stupa pokrivaju bez ikakve dvojbe svadbu od 200 ljudi u zatvorenom prostoru. Napominjem ponovo, jer vidim da zahtjevi nisu svima isti, radi se o kulturnom druženju i svečanoj obiteljskoj proslavi vjenčanja. Dernek gdje se motorkom pili šank, a pištolji se drže za pojasom se ne ubraja u ovu vrstu zabave. Isto tako, za party gdje se ispod šanka prodaje bijelo neće ni 10x veća snaga od ovoga biti dovoljna. Na žalost, u svom radu sam naletio i na takve "fine goste".

Mislim da bi napravio najmanju grešku u kupovini ako bi imao priliku usporediti DAVE i MAUI u istom prostoru i istim uvjetima. Vidim da te po pitanjima koja postavljaš muči "Bas" i "Jačina" pa bi i iz tog razloga trebao napraviti usporedbu. Jer, ova dva pojma mogu imati drugačiju dimenziju kod ljudi koji imaju različite (audio) ukuse. Nemoj me krivo shvatiti, nego uistinu mislim da se moje viđenje i ukus ne mora svidjeti svakome i ono ne mora biti nužno "ispravno" za nekog drugog. Kaže se, sto ljudi, sto čudi. Ipak, mislim da bi ti kupovinom 2x MAUI dobio upravo ono što želiš i što ti je potrebno za nastup kao OMB. Po potrebi i za par puta godišnje, dodaš još dva aktivna basa i ne treba ti ništa više od toga.

Dodatak:
Sad vidim da na LD stranicama nije navedeno pa sam napisao pogrešno. DAVE ima DSP procesing i po slikama sa stražnje strane basa bi se reklo da je identičan kao i kod MAUI g3. Međutim, DAVE je najavljen 2014., a početkom 2015. je ugledao svijetlo dana. MAUI G2 je dvije godine mlađi model i na specifikacijama se navodi da ima
"...
Bit depth AD/DA converter: 24bit
Internal sampling frequency: 48kHz
Signal/noise ratio: 100dB
..."
Kod DAVE modela ne piše ništa vezano uz DSP. Eto, i iz tih razloga treba napraviti zvučnu usporedbu jer mi DAVE nekako više "vuče" na MAUI MIX koncepciju. Po vremenu izrade ali i po težini. :-)

Promijenjeno od casper (27.09.2018 u 16:56 sati) Razlog: Dodatak
casper je offline   Reply With Quote