Videti jedan post
Star 21.01.2013, 10:19   #13
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.165
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Struktura Yamahinih stylova je ponešto drugačija od Korgovih. Chord switching, tako se zove izmjena aranžmana ritma na drugačiju harmu. On će kod Yamahinih aranžera funkcionirati ali se postavke moraju promjeniti u CASM strukturi Styla. Za to postoje dva računalna programa koji su free, nisu napravljeni od strane Yamahe ali su vrlo pregedni i iskoristivi. S njima "usmjeruješ" koja će ti traka svirati u kom trenutku, ovisno od odsviranog akorda.
Da bi bilo jasnije, Style je u stvari običan MIDI fajl napravljen od 16 kanala. Yamaha je odredila standard da na 9 kanalu bude DRUM1, 10 > DRUM2, 11 > BASS, 12 > ACOMP1 itd. do 16 kanala. Kanali od 1. do 8. su namjenjni za Chord switching. Postavkama u već spomenutom CASM daješ aranžeru informaciju da za neki određeni akord, Style odsvira ono što se nalazi na nekoj od tih traka.
Dodato:
Sad gledam ponovo tvoje pitanje i moj odgovor na njega je točan. Međutim, mogu predpostaviti da si želio pitati nešto drugo, a vrlo je slično i vezano za sadržaj.
Kada govorimo o tome što će odsvirati Style na različito odsvirane akorde, možemo to definirati na dva načina. Ako Style odsvira drugačiju figuru, kako je ti nazivaš (ja to nazivam aranžman u postu iznad ) onda je to jedna opcija i taj sam slučaj maloprije opisivao.

Međutim, postoji i drugi, jednostavnji slučaj kada Style odsvira istu figuru, isti aranžman samo je on u molu ili sedmici. Za takvu promjenu nije potrebno podešavati ništa sa CASM editorom. To se može jednostavnije napraviti u samoj klavijaturi i bez korištenja već spomenutih kanala od 1-8. Dovoljno je prilikom snimanja Styla odsvirati 7 ton akorda. Gotovo uvijek Style radimo u C duru pa bi onda to za kanal gitare bilo C, E, G, H, C što zvuči kao Maj. U podešavanjima je još potrebno na klavijaturi u STYLE CREATOR u TAB-u PARAMETAR postaviti PLAY CHORD na M7. Tada će odsvirani mol ili sedmica zvučati upravo kako treba ali s istom figurom (aranžmanom).

Promijenjeno od casper (21.01.2013 u 10:45 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
casper je offline   Reply With Quote