Videti jedan post
Star 10.03.2015, 00:15   #26
OrtodoxSRB
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 09.03.2015
Postovi: 3
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
OrtodoxSRB ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Unglücklich Sax - početak

Počeo sam da sviram Alt Saksofon i dobro mi je krenulo (bar mislim). Nema klipa koji nisam pogledao na youtube. E sad me zanima jedno.
Svi koji sviraju sax na youtube (recimo osnovna C dur lestvica) nota D je pritisnuto svih 6 osnovnih tastera (krećem od leve gornje ruke, pa do desne ruke, prstored 1,2,3 - 4,5,6), nota E je pritisnuto 5 tastera (1,2,3 - 4,5), nota F je pritisnuto 4 tastera (prstored 1,2,3 - 4) i td. Nota C je pritisnut 2 taster ili drugi prst leve ruke. I ja sam tako počeo da učim razne skale.
Muzičar kod koga sam otišao da mi pokaže neke stvari u vezi saksofona (vrsni muzičar koji je obrazovan i svira sa orkestrom) mi je pokazao C dur lestvicu i to tako što se nota C dobija kada se pritisnu 1. i 2. taster leve ruke (kod mene je to bila nota A), nota D samo prvi prst leve ruke, nota E bez prirsnutih tastera i td. Ispada da sam sve pogrešno učio. Napominjem da on isto svira Alt saksofon Eb.
Da li neko može da mi objasni u čemu je razlika, jer njegovo C (prvi i drugi prst leve ruke) zvuči isto kao C i na klaviru, dok kod moje lestvice to nije slučaj. Pogledajte C dur lestvicu na bilo kojem video klipu na youtube. Šta je od ova dva ispravno, odnosno verujem da mi je dobro pokazao, ali ja sam zbunjen?
Hvala unapred na pomoći i savetu.

Promijenjeno od OrtodoxSRB (10.03.2015 u 00:20 sati)
OrtodoxSRB je offline   Reply With Quote