Videti jedan post
Star 03.02.2007, 11:42   #17
nikdejan
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

Upravo sam skinuo i isprobao Demo verziju Ailu programa. Program je vrlo koristan.
Jedino sto mu, po meni, nedostaje jeste MIDI komandovanje.
Vaxter, kazes da se to moze izvesti, ali da je problem to sto su sve klavijature razlicite.

Zasto ne napravis program tako da funkcionise univerzalno. Npr. das mogucnost da korisnik u Ailu izabere kojom ce se midi kontrolom aktivirati odredjena "terca". I to moze da bude univerzalno. Npr. desnim klikom na GmGornjaTerca dobijamo tri prazna polja. U prvo ukucavamo broj midi kanala, u drugo broj Controll, a u drugo Value. Ili umesto Control moze da bude i Patch Number. Ili cak note on komanda.

A najbolje od svega bi bilo da se terce mogu grupisati pa da
onda imas jednu komandu za grupu, a drugu za konkretnu tercu. Kako bi se to moglo primeniti? Na primer, u jednoj grupi su ti molske terce u drugoj durske u trecoj arabic, pa onda donja durska itd. I sad pritisnem jedno dugme na klavijaturi kojim pozivam odredjenu grupu, a onda posle toga imam par sekundi vremena da pritisnem neku dirku na klavijaturi koja mi odredjuje root key.
Uzgred, root key se kao opcija moze iskoristiti da bi se izbeglo pravljenje posebne terce za svaki tonalitet.
Recimo, u prozoru Editor konfiguracija, moze stajati Combo box sa Root Key-em. Kad se odredjena terca napravi sa odredjenim root key-em, onda se samo edituje tako sto se zameni root key, a sve ostalo ostane isto.
Jeste da je ovo izvoljevanje, ali, ko velim, program je dobar, pa sto da ne bude jos bolji.
Samo napred Vaxter.

ps

Sa ovakvim univerzalnim midi kontrolisanjem, radile bi sve klavijature, a u uputstvu bi se moglo napiseti koje podesavanje se preporucuje za pojedine poznatije klavijature. Tu bismo svi mogli da pomognemo time sto bismo isprobali program na nasim klavijaturama i preneli nasa iskustva sa odredjenim tipom klavijature. E onda ide prevod programa na Engleski, prodaja sirom interneta, jer nista slicno ne postoji, Vaxter postaje bogat, a mi se falimo kako smo ga poznavali, a niko nam ziv ne veruje!