Videti jedan post
Star 20.12.2016, 00:32   #9
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.161
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Svi mi imamo sične probleme i promišljanja.

Ako govorimo o kvaliteti opreme, smatram da tu treba poštovati pravilo usklađenosti. Zvuk će vam biti onoliko dobar koliko je dobra najlabija komponenta u sustavu. Primjera radi, najbolje i najskuplje kutije ništa ne vrijede ako mixer košta 100 eura.
Kada govorimo o onima koji sviraju na aranžere, i tu vrijedi isto pravilo. Ne možeš očekivati da će top aranžer zazvuči kako treba ako koristiš ozvučenje koje si platio polovicu njegove cijene. Smatram da je ovo najčešća greška mnogih. Ulože u klavijaturu 3500 eura, a sviraju na boxove koji vrijede 200 eura komad.

Doživljaj zvuka se mijenja u odnosu na poziciju slušatelja. Kada dođemo kolegi na svirku, uvijek ga slušamo iz "idealne" pozicije. Bitna je razlika u doživljaju zvuka kada mi stojimo na mjestu izvođača. Razlog je prije svega položaj zvučnih kutija koje nam kao izvođaču u većni slučajeva stoje bočno. Naše uške su okrenute u istom smjeru u kojem zvučnici reproduciraju sound i tada više čujemo neke odjeke pravog zvuka nego onaj sound koji čuju posjetitelji. Naravno, podrazumjevam da se ne koristi monitoring. To može biti razlog drugačijeg i boljeg doživljaja "konkurencije".

Akustika prostora je veoma važna. Kada se nalazimo u uskoj dugačkoj prostoriji s visokim kupolastim krovom, nema tu mnogo mudrolije. Pokušaš eliminirati neželjene frekvencije, izbjeći mikrofoniju i dumljenje i onda popiješ pivicu ili dvije ... a jutro donosi kraj Pored ovog faktora na kojeg možemo vrlo malo utjecati, postoji i napon struje koji može degradirati zvuk do te mjere da čovjek poludi. Ali kad konobari iznesu glavno jelo, odjednom ozvučenje proradi nekom čudno dobrom kvalitetom. Naravno, kad je gazda lokala prijavio minimalnu snagu struje, a onda naknadno natovario hrpu kištri za hlađenje i pet klima uređaja.

Odoh ja opet u širinu ali to se i očekivalo za temu s ovako općenitim i specifičnim naslovom.
casper je offline   Reply With Quote