Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Mixeri

Mixeri Sve o miksetama

Tema zaključana
 
Alati tema Display Modes
Star 28.10.2011, 00:40   #21
jeftabgd
Belaj boy
 
Registrovan/a dana: 16.01.2008
Mjesto: Beograd
Postovi: 654
Downloads: 534
Uploads: 18
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 70 puta u 56 Postova
Instrumenti: Korg Pa-800,Dallape,Guerrini.
Interesi: sakupljanje mp3,narodna kola
jeftabgd ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
jeftabgd pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Ja sam radio nekoliko puta na PM3,i ono sto me je najvise odusevilo je snaga koja se bas oseca.Kao kad iz 1300kubika sednes u auto od 2000.Sto se tice tezine,osetno laksa ali mi se cini da je malo komplikovanija za namestanje a verovatno je i u pitanje navika na PM2.
jeftabgd je offline  
Star 06.03.2012, 01:58   #22
mr_eko
Ovaj baš voli da kuca
 
mr_eko's Avatar
 
Registrovan/a dana: 13.08.2006
Mjesto: Mostar BiH
Godina: 36
Postovi: 455
Downloads: 1194
Uploads: 6
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 6 puta u 6 Postova
Instrumenti: YAMAHA TYROS 5; Korg Extreme;
mr_eko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
mr_eko pošalji poruku preko MSN messengera mr_eko pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Imam pm 1000-3 i 2 kutije Dynacord D-15-3..
Prviput imam svoj razglas a do sad sam radio non stop na dynacord pm1000 1 i 2!!!
Dali paliti LO CUT 80Hz i VOICE FILTER???
Nemogu nikako postići onaj zvuk što sam imao prije na 1 i 2,a ni efekti nisu isti kao i prije!!
Može li se javit neko iskusniji, ovo su moi utisci o Dynacordu.
__________________
Ko pjeva zlo nemisli
mr_eko je offline  
Star 06.03.2012, 08:06   #23
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Na svim mikrofonima obavezno ukljuciti Low Cut.

Citat:
Originalno postovano od Beethoven Pokaži Post
Tacno je da ako smanjimo gain a dodamo na klizacu, mozemo dobiti vecu snagu bez mikrofonije
Totalno netacno i besmisleno. Gain i Level imaju u osnovi istu funkciju, a to je regulisanje nivoa signala s tim sto je Gain zaduzen za regulisanje ulaznog signala u predpojacalo a Level za regulisanje signala koji je opterecen EQom i efektima (ukoliko su definisani kao post fader). Nikakva veca snaga se nece dobiti smanjivanjem Gaina a pojacavanjem Levela, sta vise, dobice se bolestan i jadan signal koji je preslab i u svom daljem toku kroz eventualni kompresor, EQ i efekte jos jadniji. Signal se mora Gainom podesiti na najbolju mogucu vrijednost da bi njegova dalja obrada bila zadovoljavajuca.
Problem mikrofonije je vrlo cest a dolazi uglavnom radi nedovoljnog poznavanja kompletne materije. Mikrofonija se moze javiti u razlicitim frekventnim opsezima a sto zavisi od mikrofona, postavke zvucnika i prostora. Samo pri vrlo tihom sviranju zvucne kutije mogu da se postave iza orkestra a da pri tom ne dodje do mikrofonije. Posto to, vrlo tiho sviranje, nije obicaj kod nas, zvucne kutije se moraju nalaziti sasvim ispred orkestra. U tom slucaju muzicari imaju vrlo slabu do nikakvu kontrolu pa je razumljivo je da su neophodni monitori i oni su obaveza pri vecim snagama. Bez njih nema svirke pa ma koliko je mala sala u kojoj se svira. Da li ce ti monitori biti u obliku monitorskih zvucnih kutija ili u obliku slusalica nije bitno, vazno je da muzicari imaju zadovoljavajucu kontrolu. Postoje razna scenarija o optimalnoj postavci zcunih kutija pa ako ima interesovanja napisacu nesto o tome.
tranzit je offline  
Star 06.03.2012, 10:22   #24
momo
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 10.09.2004
Mjesto: Vukovar
Postovi: 366
Downloads: 2865
Uploads: 0
Rekao HVALA: 81
Zahvalili mu 37 puta u 37 Postova
Instrumenti: Shure 58,psr9000,emx 5000,Impulse 1015,TNT 160
momo ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

piši Mišure,piši Milijana...
Al kao zasebnu temu,tutorial...ako može.
momo je offline  
Star 06.03.2012, 10:52   #25
ella 85
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 19.05.2008
Postovi: 731
Downloads: 7
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 100 puta u 94 Postova
ella 85 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od tranzit Pokaži Post
Na svim mikrofonima obavezno ukljuciti Low Cut.

Totalno netacno i besmisleno. Gain i Level imaju u osnovi istu funkciju, a to je regulisanje nivoa signala s tim sto je Gain zaduzen za regulisanje ulaznog signala u predpojacalo a Level za regulisanje signala koji je opterecen EQom i efektima (ukoliko su definisani kao post fader). Nikakva veca snaga se nece dobiti smanjivanjem Gaina a pojacavanjem Levela, sta vise, dobice se bolestan i jadan signal koji je preslab i u svom daljem toku kroz eventualni kompresor, EQ i efekte jos jadniji. Signal se mora Gainom podesiti na najbolju mogucu vrijednost da bi njegova dalja obrada bila zadovoljavajuca.
Problem mikrofonije je vrlo cest a dolazi uglavnom radi nedovoljnog poznavanja kompletne materije. Mikrofonija se moze javiti u razlicitim frekventnim opsezima a sto zavisi od mikrofona, postavke zvucnika i prostora. Samo pri vrlo tihom sviranju zvucne kutije mogu da se postave iza orkestra a da pri tom ne dodje do mikrofonije. Posto to, vrlo tiho sviranje, nije obicaj kod nas, zvucne kutije se moraju nalaziti sasvim ispred orkestra. U tom slucaju muzicari imaju vrlo slabu do nikakvu kontrolu pa je razumljivo je da su neophodni monitori i oni su obaveza pri vecim snagama. Bez njih nema svirke pa ma koliko je mala sala u kojoj se svira. Da li ce ti monitori biti u obliku monitorskih zvucnih kutija ili u obliku slusalica nije bitno, vazno je da muzicari imaju zadovoljavajucu kontrolu. Postoje razna scenarija o optimalnoj postavci zcunih kutija pa ako ima interesovanja napisacu nesto o tome.
ja ne znam kako si ti shvatio beetovena ali ja se ipak slazem s njim,ovdje je bila rijec da je manje mikrofonije pri istoj snazi sa manjim ulaznim signalom(gain-om) a vise pojacan na klizacu,sto je i normalno jer je mikroifon osjetljiviji sa vise Gain-a i hvata malo sire,ovo mi je cesto pomoglo jest da se zrtvuje malo time sto je nedovoljno jak signal,ali niko to u sali ne primijeti,a kad pisti mikrofonija tad bogami svi primijete,znaci idealno je podesiti ulazni signal do 0db,ali ako pisti ovo moze pomoci
ella 85 je offline  
Star 06.03.2012, 11:34   #26
baltik79
Vredan član društva
 
baltik79's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.01.2009
Mjesto: Södertälje
Godina: 45
Postovi: 273
Downloads: 1074
Uploads: 39
Rekao HVALA: 38
Zahvalili mu 45 puta u 35 Postova
Instrumenti: Korg Pa4X i Kurzweil PC3K6
Interesi: Pjevanje i sviranje
baltik79 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
baltik79 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ja sam imao ovaj vikend slucaj sa jednim pjevacom kojeg je razbijala mikrofonija. Dok sam bio za klavijaturama on je pola sata cackao po mikseru i nikako da se rijesi mikrofonije. Ja kad pjevam sve ok, uzmem njegov mikrofon pisti. Srecom jelo je brzo servirano tako da sam isao redom i odmah na pocetku nadjem problem. Lola je pojacao gain na stanici od mikrofona (daljinca) skoro do kraja. Vratim mu na stanici gain ispod pola a pojacam na kanalu i sve ok. Ima mnogo bitnih elemenata za podesavanje zvuka ali ulazna jacina mikrofona i polozaj kutija su osnova. Kada je to namjesteno kako je bog rekao onda se moze ici dalje (efekti, eq....)
baltik79 je offline  
Star 06.03.2012, 12:54   #27
aleksandar72
Odomaćeni član
 
aleksandar72's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.05.2009
Mjesto: 50° 07´ N 8° 41´ O
Postovi: 778
Downloads: 53
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 103 puta u 92 Postova
Instrumenti: ima ih vise..
Interesi: $
aleksandar72 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
aleksandar72 pošalji poruku preko MSN messengera aleksandar72 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Beethoven wrote: Tacno je da ako smanjimo gain a dodamo na klizacu, mozemo dobiti vecu snagu bez mikrofonije (opet do neke granice) ali se to ne preporucuje jer onda gubimo kvalitet time sto signal nije zdrav i pun (onoliko koliko treba). Dobicemo mozda malo komforniji rad ali cemo izgubiti na zvuku. Mikrofoniju ne lecimo nekim cudima, dovoljno je da ispostujemo to sto sam napisao, jedino je to pravi lek bez gubitaka.


Ja stvarno ne znam sta je besmisleno u tekstu kolege Beethovena??
Izvaditi stvar iz konteksta, na ovaj nacin nije fer!

Evo postavicu ti par pitanja na slican nacin:

tranzit: Na svim mikrofonima obavezno ukljuciti Low Cut
Zasto na svim? U mom miksu bi to bilo totalna katastrofa!

tranzit: s tim sto je Gain zaduzen za regulisanje ulaznog signala u predpojacalo a Level za regulisanje signala koji je opterecen EQom i efektima

Ako je GAIN zaduzen za regulisanje ulaznog signala predpojacala, koji signal regulise Level?
__________________
"Why there is no such thing as RMS watts or watts RMS' and never has been"
aleksandar72 je offline  
Star 06.03.2012, 14:36   #28
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od ella 85 Pokaži Post
ja ne znam kako si ti shvatio beetovena
Odlicno sam ja shvatio Bethovena, ne beri brigu ali tu i nema sta da se shvata.





Citat:
Originalno postovano od ella 85 Pokaži Post
ovdje je bila rijec da je manje mikrofonije pri istoj snazi sa manjim ulaznim signalom(gain-om) a vise pojacan na klizacu,sto je i normalno jer je mikroifon osjetljiviji sa vise Gain-a i hvata malo sire,ovo mi je cesto pomoglo jest da se zrtvuje malo time sto je nedovoljno jak signal,ali niko to u sali ne primijeti,
Nema pogadjanja sa Gainom, nema kompromisa sa Gainom, nikada i ni pod kakvim izgovorom. Gain je iskljucivo tu da se njime podesi najvisi moguci zdravi signal. Sve ostalo, pa i mikrofonija se rjesava drugim alatima. Gain je "nedodirljiv" i neprikosnoven u cijeloj prici, Namjestis i... zavboravis da postoji. Zakon, postulat, od kojeg nema odstupanja i o tome je suvisno i bespotrebno diskutovati.





@aleksandar72

Misli se na vokalne mikrofone i tu nema sta da se objasnjava jer vokali nemaju sta da trazr na frekvencijama ispod 100Hz. Cak se praktikuje da se sijeku i na 120Hz. Ako bi to u tvom miksu bila katastrofa, tu nesto ozbiljno ne valja.

Sta level regulise sam vrlo jasno napisao, procitaj jos jednom pozljivije.
Dodato:
Ne vadim ja nista ni iz kakvog konteksta, samo demantujem bilo kakvo pogadjanje sa Gainom, sve ostalo u tom daljem tekstu a vezano za Gain i Level je samo teoretisanje na osnovama koje ne postoje pa je totalno nevazno.

Promijenjeno od tranzit (06.03.2012 u 14:46 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
tranzit je offline  
Star 06.03.2012, 15:05   #29
ella 85
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 19.05.2008
Postovi: 731
Downloads: 7
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 100 puta u 94 Postova
ella 85 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

ja nisam ovo izmislio meni je par puta pomoglo da bude manje mikrofonije,a to mi je u tom trenutku bilo najbitnije,a ja tad nisam ozvucavao cetinskog ni parni valjak pa da sve mora biti po propisima,hehe znaci ako smanjite malo gain a pojacate level imacete malo manje mikrofonije,provjereno,a ako tebi to smeta ti to ne radi

Promijenjeno od ella 85 (06.03.2012 u 15:08 sati)
ella 85 je offline  
Star 06.03.2012, 15:28   #30
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ella, nije rijec o izmisljanju tvom, mom ili bilo cijem drugom, rijec je o nauci koja proucava audio tehniku, audio design i audio inzinjering i to na najvisem stupnju i ona je vrlo precizno definisala sve ovo o cemu pisem. O tome ne treba diskutovata jer ovdje ukusima i navikama nema mjesta.
tranzit je offline  
Tema zaključana

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Isključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 16:55


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije