Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > Muzički Software

Muzički Software Sve što Vas zanima o radu sa nekim muzičkim programom koji nema sopstveni podforum...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 04.03.2014, 05:34   #21
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Istina, tacno, Vlado je rijetki izuzetak i veliki umjetnik u svemu sto radi.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 04.03.2014, 08:07   #22
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ja bih ipak razdvojio umetnost od produkcije...

Sent from my HTC One XL using Tapatalk
sale_band je offline   Reply With Quote
Star 04.03.2014, 10:20   #23
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Miks je dio procesa stvaranja umjetnickog djela, kao sto je to i aranzman. Nije svejedno da li ce recimo bubanj biti nesto izrazeniji ili ce akusticna gitara biti ta koja ce biti primarna u ritmu i uciniti ga nesto "meksim", nije svejedno da li ce se vokal gurnuti naprijed i pobiti kompletan ostatak aranzmana (kao sto je to obicaj na nasim prostorima) ili ce biti suptilno i sa puno osjecaja (citaj umjetnosti), postavljen gdje mu je i mjesto, to jest u jednom realnom, prirodnom odnosu prema ostalim instrumentima u aranzmanu.

Kako god, miks se nikako ne da odvojiti od umjetnosti i on je neraskidivi dio umjetnickog djela. Ako cemo biti bas precizni do kraja i rad producenta je umjetnost... i te kakva umjetnost. Na izvjsenom broju materijala sam radio kao producent, pa mi je sam posao veoma dobro poznat. Producent je covjek koji je u sustini, od pocetka do kraja procedure, veoma duboko i cvrsto vezan za stvaranje odredjenog umjetnickog djela. Producent je taj koji mora da odluci da li je interpretator otpjevao ili odsvirao kako treba i da li to sto je ta ili taj uradio, ima umjetnicku vrijednost i moze se dati u distribuciju. On je taj covjek koji mora sve da cuje na jednom materijalu i da pravovremeno reaguje da bi se greske ispravile. On je taj koji cak mora da pripazi na akcente pjevaca ili njegovu dikciju, on je taj koji ce eventualno ispraviti pokoju harmoniju, jer ta koju je kompozitor zamislio, ne "lezi" bas najbolje. Samim tim on je taj koji mora da ima puno, puno umjetnosti u sebi ali i ogromno opste znanje, da bi uopste bio sposoban za svoj zadatak.

Ne znam koliko ljudi poznaju svu tu raspodjelu rada na jednom materijalu jer se kod nas, nazalost, posljednjih dvadesetak godina vrlo cesto desava da jedan covjek i komponuje i pise tekst i svira i pjeva i snima i miksa i masterizuje ... ama sve. Naravno da je to odmah osudjeno na propast jer taj isti mucenik ne moze biti nepristrasan u toj mjeri, da bi bio realan u posmatranju i ocjenjivanju toga sto radi. U svijetu se jos uvijek na jednom materijalu zaposli desetak ljudi od kojih je svaki strucnjak za svoju oblast. Ako se zrelo razmisli u sustini je sve umjetnost osim procesa presovanja CD-a, sto jedino spada u samu produkciju. Cak se i oprema CD-a bukleom ili slikom ili vec sta je producent zamislio, moze svrstati pod graficku umjetnost, pa i nekakav spot koji ce se pojaviti na medijima, takodje spada u umjetnost. U sustini dodjosmo do toga da se u stvaranju jednog muzickog materijala tesko sta moze okarakterisati kao nekreativno, a sve sto je kreativno je dio umjetnosti, bilo o kojoj da je rijec. Produkciju treba zamisliti kao jedan kisobran ili suncobran, koji sve vrijeme nadkriva kompletan proces stvaranja i koji je tu u svakom momentu i u na svakom koraku stvaranja jednog muzickog materijala, pa je s toga i nemoguce ostro odrediti nekakve granice izmedju "umjetnosti" i "umjetnosti produkcije".

Promijenjeno od tranzit (04.03.2014 u 10:22 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
harepa50 (06.03.2014)
Star 04.03.2014, 11:12   #24
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Imao sam na umu komercijalnu umetnost tj. produkciju, pa ukoliko je to zaista prava umetnost (ne u smislu nečijeg umeća već prave ne komercijalne $$ vrednosti) onda bi mogli reći da živimo u svetu ispunjenom "umetničkim vrednostima"
Nadam se da me razumeš jer nisam hteo da vređam tvoju profesiju za koju se i sam odavno interesujem i pokušavam da naučim što više mogu iz te oblasti...

Sent from my HTC One XL using Tapatalk
sale_band je offline   Reply With Quote
Star 04.03.2014, 11:34   #25
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ama nema ni veze sa tim, niti sam uopste pomislio da ti je cilj bio da vrijedjas profesiju, taman posla. Ukoliko si mislio samo na komrecijalu, u tom slucaju si i vise nego u pravu. Mozda sam pomalo nostalgicar, pa ocekujem da ce kad tad, umjetnost vratiti ili bar djelimicno vratiti, svoje mjesto. Ono mjesto koje joj pripada i koje joj daje zasluzeni rejting i priznanje, pa sve vrijeme imam nju u glavi dok pisem. O ovoj komercijali, mogu samo najgore da napisem, pa je onda mozda bolje i da ne pisem jer ce biti pogodjena kompletna generacija mladih muzicara, koja uglavnom i poznaje samo takvu muziku, to jest nesto sto u sustini i nije muzika, vec samo skrnavljenje umjetnosti na najgori moguci nacin. Ovo sto se danas slusa i distribuira kao vruce kifle, je u srecnija vremena podpadalo pod sund, pa je bilo skuplje u nabavnoj cijeni jer je porez na sund bio povelik. Jedna ispravna politika bivse nam drzave, koju ove novonoastale nisu dalje slijedile. To i jeste jedan ali samo jedan od razloga, sto danas slusamo ovo smece i sto je jos gore, moramo to isto smece i da sviramo. Zacarani krug iz kojeg tesko da ima izlaska.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 04.03.2014, 11:46   #26
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

I nije samo kod nas, i na zapadu je tako, tj. sve je i krenulo od njih.

Sent from my HTC One XL using Tapatalk
sale_band je offline   Reply With Quote
Star 05.03.2014, 02:18   #27
elmar
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 03.11.2006
Postovi: 27
Downloads: 538
Uploads: 2
Rekao HVALA: 7
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
elmar befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ovako kolege pokusacu biti jednostavniji. Imam aranzman koji sam vec snimio. On mi je pod rubrikom multichannel mix. Sad bih zelio da sninam vokale odnosno lead vokal I pratece vokale I naravno master edit kad se sve uradi po tom nekom mom redoslijedu. Kad stavim Mikser na inputs nema playbacka aranzmana I samim tim nemoguce odpjevati bilo sta. Kad mi je na Vsl playback je tu ali ali nesnimi vokal onako kao kad ga snimi samo sa inputa. Nije cisto. Svaki put kad zelim da poslusam sta se snimilo moram da zavrnem gain na mic kanalu pojacam ili smanjim mikser itd. Kako mogu da imam playback a da mi je mixer okrenut na inputs. Tranzit rekao si da to najpravilnije snimanje I zaista jeste cisto I bez ikakvih externih predpojacala.
elmar je offline   Reply With Quote
Star 05.03.2014, 03:25   #28
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nesto kod tebe u postavci Studio One 2 Professional nije uredu od pocetka. Da stavimo pojedine cinjenice na svoje mjesto. Za svaku novu pjesmu (sem ako odredjenu postavku ulaza i izlaza u Studio One nisi postavio kao Default) moras da nacinis Routing ulaza i izlaza u Studio One 2 Professional. Ovo znaci da odredis ulaze i izlaze u preferencama programa. Kada je to uradjeno kako treba, VSL mikser u sustini fungira samo kao monitor mikser i nista od efekata koje cujes prilikom snimanja ne ulazi na traku vokala koju snimas. Dakle, ovo je osnovno sto moras prije sega da uradis i to u Studio One > Options > Song Setup.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg Inputs.JPG (60,8 KB, 54x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg Outputs.JPG (56,5 KB, 53x skinuto)
Highslide JS
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 05.03.2014, 10:33   #29
elmar
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 03.11.2006
Postovi: 27
Downloads: 538
Uploads: 2
Rekao HVALA: 7
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
elmar befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

sve sam postavio kako treba . opet nista. Znaci kad pustim play I stavim Mixer na inputs nema nista (sluzi mi kao main za playback) kad ga pojacam tu je I playback. neznam stvarno kako da namjestim kad mi je Mixer na input da imam playback onog sto je vec simljeno na trakama??
elmar je offline   Reply With Quote
Star 05.03.2014, 19:27   #30
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Elmare, hajde napisi detaljno kako je sta spojeno tu kod tebe jer mi se cini da tu nesto u osnovi nije kako treba. Pominjao si i tu miksetu koju si prikljucivao, pa ne znam kako to stoji sada povezano. 22VSL mora da radi odmah i bez ikakvih problema. To sto ti dozivljavas je van pameti. 22VSL je audio interface koji je veoma fleksibilan, pa je cak i multiclient ASIO, tako da kod njega jednostavno ne smije biti problema, a pogotovo ne sa tim osnovnim operacijama.
tranzit je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Isključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 13:42


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije