Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Internet škola sviranja > Tehnike i teorija

Tehnike i teorija Usavršite Vašu tehniku!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 27.06.2010, 17:31   #31
Jolly
Vredan član društva
 
Jolly's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.07.2007
Postovi: 118
Downloads: 245
Uploads: 2
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 13 puta u 13 Postova
Jolly befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Jolly pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Ne bih želeo da se upuštam u polemiku,ali bih želeo da pomognem bez neke preterane priče.
Pošto je sve ovo lepo objašnjeno u "Osnovnoj teoriji muzike"-Marka Tajčevića,koja sada postoji i u PDF formatu,pitao bih moderatore,da li je dozvoljeno postavljanje linka odakle bi kolege mogle,a ko nema tu preko potrebnu literaturu,da download-uju istu?
Ili je bolje preko PP-a?
Pozdrav!!!
Jolly je offline   Reply With Quote
Star 27.06.2010, 19:33   #32
Vule
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

Nemoj postavljati link,ubaci taj PDF dokument u download sekciju ili ako ne možeš da se snadješ pošalji link meni na PP pa ću pregledati šta je i postaviti na download.
  Reply With Quote
Star 28.06.2010, 01:48   #33
sinisaBL
Drugar foruma
 
sinisaBL's Avatar
 
Registrovan/a dana: 06.07.2006
Mjesto: Banjaluka-Republika Srpska
Postovi: 52
Downloads: 290
Uploads: 3
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 4 puta u 3 Postova
Instrumenti: harmonika,klavijature,gitara
Interesi: razni sportovi...i tehnika sviranja-Dragana Vasovica-Vasketa:-)
sinisaBL befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

kolega mislim da je romario je dobro primjetio da sam naziv teme je nejasan.skale i tonaliteti da rascistimo???sta da rascistimo???konkretno nije postavljeno sta nije jasno da rasciscavamo:-))konkretno krenulo je cini mi se od pjesme case od kristala.svira se po teoriji muzike u harmonskom molu a-mol harmonijski ili g-mol harmonijski ili drugi zavisi od pjevaca i visine i sta tu nije jasno??kolega sto je postavio notni primjer ok tri povisilice znaci A dur ili fis mol nema dileme .zavrsava notom tj. tonom A i ok vodi na A dur.ali to je samo melodijska linija bez harmonije.na primjer ja na tu zadatu melodiju mogu raspisati harmoniju u molskom tonalitetu i da sve ostane isto kao u primjeru ali zadnji akord da bude fis mol i cijela harmonizacija primjera da bude molska??i sta cemo onda ispade molska pjesma (primjer):-)pa zamislite onda jednu jazz kompoziciju samo melodiju bez napisane harmonije i da po zadnjoj noti odredimo jel tu mol ili dur???tonalitet se odredi ok prema povisilicama i ili snizilicama iza kljuca koji je dur ili paralelni mol.a sta je od toga odredjuje se zaboga samim harmonskim sklopom kompozicije kretanjem harmonije tj sklopom akorada u toj kompoziciji.a zaboga svaka pjesma koja je napisana nema samo melodiju pjevanja vec i svoju harmoniju.a razmatranje etida jel dur ili mol u kojima nije napisana uopste harmonija i vjezbi melodijskih koje su napisane za razradjivanje tehnike je nigdje veze:-).i da.postoji jos mnogo skala osim dura i mola koji su u osnovnoj teoriji muzike.kolege koji su imali dodir sa etnomuzikologijom na muz. akademijama znaju o cemu pricam a o pentatonskim skalama i ostalim koje se uce na jazz i drugim visokim muzickim akademijama sirom svijeta da ne pricam.znaci nemojmo se samo prepirati tipa ja znam i to je tako i drugacije nikako i drzati se nekih samo osnova i to je kraj svijeta.kad bi se drzali strogo teorije muzike kako objasniti upravo tu pjesmu case od kristala samo kroz Marka Tajcevica(koga postujem i ciju sam knjigu od korica do korica naucio jos u srednjoj muzickoj).pjesma npr harmonski a moll znaci sub je d ,a dominanta V stupanj E to je po teoriji muzike.a na kraju pjesme dominanta H i razrjesava se u E dur.znaci kolega Makso je dobro napomenuo cini mi se .sve pjesme ne zavrsavaju uvijek ni tonikom:-)zato mislim da je ova tema iscrpljena a tu smo i zelimo sto vise tema konkretnih po pitanju i teorije i same svirke to jos vise da pokusamo pomoci svakome.kazem pogotovo same svirke vjezbanja pravilnog od pocetka nacin kako radi ruka zglob i prsti kod sviranja.rad na usavrsavanju tehnike ka vrhunskom majstorskom sviranju.pravilna vjezba trilera predvjezbe za njih,''cekic'' tehnika sviranja i sve ostalo vezano za to.takvih bi tema volio da vidim ovdje i da pomognemo koliko se moze na ovaj nacin mada je tesko to rijecima dok se ne vidi i neko ne pokaze uzivo.a ne da se prepiremo sta je mol a sta dur to ko ne zna a vec ''svira''nek mijenja zanat:-)veliki pozdrav svima
sinisaBL je offline   Reply With Quote
Star 28.06.2010, 08:04   #34
romario
Stvarno kod kuće
 
romario's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.12.2004
Mjesto: Vinkovci
Godina: 52
Postovi: 1.294
Downloads: 1905
Uploads: 8
Rekao HVALA: 113
Zahvalili mu 111 puta u 107 Postova
Instrumenti: cantus IV
romario befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
romario pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Citat:
Originalno postovano od makso68 Pokaži Post
Nisam Dejan,ali,potrudiću se da objasnim :
Radi se o E dur ljestvici,koja počinje dominantom.
H7 E
Ah meraka u večeri rane
Cis7 fis H7 E
sastala se družba akšamlija
a E Cis7 fis H7
aaaaaaj,rahatluku nigdje kraja nema
a Fis7 H
gdje Fazila mezetluke sprema.

-malim slovom su obilježeni molski akordi,a velikim durski i septakordi.
Dakle počinje dominantom(H7),pa ide u toniku(E),pa akord drugog stupnja(fis,sa prolaznim akordom-uvodnica-Cis7),itd.,a pojavljuje se i a mol,jer u pjesmi ima alterovan ton(cis je alterovan(razrješen) u c-zato je a mol,a ne A dur koji je subdominanta u E duru),pa završava na dominanti H7,što je čest slučaj kod sevdalinki i sličnih pjesama.Evo i ovo potvrđuje ono o čemu sam govorio.
Dodato:
Ja sam akorde napisao tačno iznad slogova,ali ovo se samo ovako poslagalo,a i ispustio sam jedan stih.Pardon.Ali,to ne utiče na suštinu mog posta.

Tako je Makso .
Zato sam i stavio kao primjer ovu pjesmu.
Dejane,pročitaj malo ovo što je Makso napisao .
romario je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 11:38


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije