Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Internet škola sviranja > Tehnike i teorija

Tehnike i teorija Usavršite Vašu tehniku!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 22.06.2010, 14:23   #1
doktor87
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 29.06.2008
Mjesto: Сурчин
Postovi: 139
Downloads: 88
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 14 puta u 14 Postova
Instrumenti: KORG X5D
Interesi: Maloletnice... :))))
doktor87 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
doktor87 pošalji poruku preko MSN messengera doktor87 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard Skale i tonaliteti - da rascistimo konacno...

Citat:
alenmo

kolega delboy moram te ispraviti tonalitet se ne odredjuje prema zadnjoj noti,vec prema broju povisilica ili snizilica koje se stavljaju poslije violinskog kljuca...ta pjesma polomicu case od kristala nikako ne moze da se svira iz H kao sto si naveo...ako svirate forspil iz D dura ipak je osnovni tonalite g mol harmonijski ..a slobodno procitaj u udzbeniku koje sve povisilice ima taj tonalitet
Ovde smo stali kad je tema zakljucana...

Dragi kolega, povisilice i snizilice (kao i razresnice) na pocetku notnog linijskog sistema se stavljaju samo zato da se ne bi pisale svaki put kad se pise ton koji je povisen i nizasta vise. Na osnovu toga se ne odredjuje tonalitet vec se muzicaru i kompozitoru olaksava posao u pisanju i izvodjenju. Ako si imao dodira sa klasicnim kompozicijama za muzicku skolu, pa bio to jedan instrument u pratnji klavira ili citav orkestar znao bi da se recimo jedna kompozicija harmonski promeni par hiljada puta ako posmatramo samo jedan cetvrtinski interval u taktu...koliko puta se koristi snizilica, razresnica...mislim na ozbiljne kompozicije a ne na "Bato bre" bez ikakve namere da uvredim kompozitora.
Kompozicija je u onom tonalitetu koji odgovara poslednjem harmonskom sklopu tonova, a ne onom koji pocinje...to sam naucio u osnovnoj skoli na casovima muzickog obrazovanja, pa mislim da ste svi imali tu priliku

Cesto puta sam se sa starijim muzicarima (sa stazom koliko i ja imam godina) raspravljao na tu temu...nema sanse da ih ubedis, a da mu das literaturu, nece da je cita! On je, kaze svoju skolu zavrsio, a ti sine uci...
Takodje znam skolovane muzicare koji ne umeju da promene tonalitet ukoliko je potrebno a ni da zapamte jednu celu pesmu ili folklornu koreografiju... milepsr zna o cemu pricam! tako da ni skolovani nisu spaseni niti u proseku bolji od neskolovanih kad je tezga u pitanju.

Jedino vas mladje molim da se obrazujete na vreme...
Ako neko sumnja u moju kompetentnost da ovo kazem, ispisacu biografiju koju mozete proveriti, ali nemojte napadati kolege koji su u pravu ili nisu a da to predhodno ne proverite i potkrepite sa cinjenicama!
Izvinjavam se ako mi je ton bio malo ostriji recimo kao da lomim case od kristala E7
doktor87 je offline   Reply With Quote
Star 22.06.2010, 14:59   #2
alenmo
Vredan član društva
 
alenmo's Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.03.2007
Postovi: 113
Downloads: 873
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 8 puta u 8 Postova
alenmo befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

u pravu si sto se tice teorije to nije upitno al isto tako ne mozes kad sviras u bendu mijenjati tonalitet nego zna se koji je osnovni tonalitet e sad imas razlike dal je prirodni mol,harmonijski ili dr..ovo je cisto razgovor da ne misli ovi moderatori da je neka rasprava...
znate i sami kolko puta pjevaci pogrijese pa ti kaze npr Gdur a ustvari je pjesma c mol harmonijski e sad sta da kazes npr gitaristi odakle da sviras
alenmo je offline   Reply With Quote
Star 22.06.2010, 15:30   #3
doktor87
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 29.06.2008
Mjesto: Сурчин
Postovi: 139
Downloads: 88
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 14 puta u 14 Postova
Instrumenti: KORG X5D
Interesi: Maloletnice... :))))
doktor87 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
doktor87 pošalji poruku preko MSN messengera doktor87 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Dobrom gitaristi samo kazes prvi akord, ili tonalitet...po dogovoru...ili mu ne kazes nista ako ne pocinje prvi...ja bar takvog imam
Sto se pevaca tice ne mozes da omanes, sviras u tonalitetu u kome pevac maksimalno doseze do recimo tenorskog F, u koliko vidis da mu je nisko ili visoko korigujes 2 gore ili dole...opet treba dobro da poznajete pesmu koju svirate i opsti tonski opseg muskog i zenskog glasa...tu opet dolazimo do cenjenih kolega pevaca, koji "neznaju te durove i molove i intonacije, on samo peva pa ga ti vataj" ili ti kaze da mu sviras u Fe-dur cast izuzecima kojih je na srecu vise.
doktor87 je offline   Reply With Quote
Star 22.06.2010, 16:11   #4
dejantb15
Vredan član društva
 
dejantb15's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.01.2010
Postovi: 139
Downloads: 462
Uploads: 4
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 26 puta u 22 Postova
Interesi: music
dejantb15 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
dejantb15 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ja mislim da spadam medju mladje kolege pa da nesto napisem.Zavrsio sam osnovnu muzicku,a sada idem u gimnaziju i u srednju muzicku (uporedno)

Kao prvo tonaliteti zavise od vise faktora,a to su predznaci i zadnja nota u kompoziciji.
Ako npr u predznacima imamo samo fis onda je to G-dur ili e-mol.Da li je dur ili mol odredjujemo pomocu zadnje note.Zadnja nota predstavlja ime tonaliteta u 99% slucajeva.

Sto se tice predznaka imamo po 7 snizilica i povisilica
-povisilice su ;fis,cis,gis,dis,ais,eis i his
-snizilice su :be,es,as,des,ges,ces i fes

Tonalitet se odredjuje :
-kod povisilica na osnovu zadnje povisilice.Npr imamo fis i cis (to je D-dur ili h-mol) i zadnja povisilica je vodjica (7. stepen) za taj tonalitet.
Da li je dur ili mol odredimo pomocu zadnje note.Ako zavrsava sa h onda je mol a ako zavrsava sa d onda je dur(u ovom slucaju sa fis i cis)
-kod snizilica je druga prica.Ovdja se gleda predzadnja snizilica.Npr imamo be,es i as ,onda je to ES-dur ili c-mol i opet isto da li je dur ili mol odredimo pomocu zadnje note

Toliko (ukratko) o prirodnim tonalitetima.Ako nekoga zanima mogu na napisem nesto i o ostalim ljestvicama pa da upotpunimo ovu temu.Pozdrav
dejantb15 je offline   Reply With Quote
Star 22.06.2010, 16:36   #5
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

I sta je sad durska ili molska ova pjesma opet neznam kako da je nazovem
zeljko je offline   Reply With Quote
Star 22.06.2010, 17:20   #6
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

kad nisam mogao jucer da napisem, sad cu Kolega Alene u pravu si bio sto se tice pjesme polomicu case od kristala, ona zavrsava onom kako je ja nazivam balkanskom codom tako da nije ono kako je ja sviram H-dur , u pravu si takodjer bio zaboravio sam napomenuti da se tonalitet najprije odredjuje prema predznacima ako imamo note, pa tek onda po zadnjem tonu, ako je npr. mol onda se gledaju aliteracije u kompoziciji, jeli prirodni, harmonijski ili melodijski mol
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 22.06.2010, 18:03   #7
dejantb15
Vredan član društva
 
dejantb15's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.01.2010
Postovi: 139
Downloads: 462
Uploads: 4
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 26 puta u 22 Postova
Interesi: music
dejantb15 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
dejantb15 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ja je sviram u g-mol-u.Forspil mi pocinje notom d.Tu se pojavljuje i nota fis(g-mol harmonski).
dejantb15 je offline   Reply With Quote
Star 23.06.2010, 06:54   #8
milepsr
Odomaćeni član
 
milepsr's Avatar
 
Registrovan/a dana: 29.03.2007
Mjesto: Beograd
Godina: 37
Postovi: 600
Downloads: 3436
Uploads: 19
Rekao HVALA: 41
Zahvalili mu 73 puta u 69 Postova
Instrumenti: Korg PA3X
Interesi: Mene me zanima, gde ima da se kupi jevtina kavurma i cvarci...
milepsr ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@dejantb15

Nije bas 99% Malo manje


@doktor87

Znam, imao sam skoro priliku opet da se uverim u to.

Komentari tipa:

Ma to je nebitno...
Ma bre mene to ne zanima... Samo ti meni reci kako... (i sutra vec zaboravi, jer naravno to sto je naucio napamet uci bez ikakve logike i zaboravi se...)
Ruzmarin iz H...


Muzicka skola kao skola nije neophodna da bi se neko bavio muzikom. Ne mora svako da zna sta je kontrapunkt da bi svirao na svadbi. Muzika kao i svaki zanat se uz pravog majstora i vreme provedeno uceci moze nauciti.

Ali poznavanje osnovnih stvari kao sto su skale, harmonija, da se zna sta je subdominanta a sta dominanta... Da se zna sta je harmonski mol, da se primeti promena skale u pesmi... Mnogo olaksavaju posao, daju vecu sigrunost u svirci jer znate zasto je to sto svirate tako kao sto jeste. I naravno, daje vecu mogucnost za kreativnoscu, sto se medju muzicarima najvise i ceni. Kreativnost i originalnost.
__________________
Citat:
Originalno postovano od nikadvisekorg Pokaži Post
Ćiru i njegove drnjkalice na kup sa Mićom Nikolićem i ostalim iživljavatorima nad muzičkim instrumentima bi poslao u Kinu kod Japanaca da snimaju muzičke teme i pratnju za super mario i battle tanks.
milepsr je offline   Reply With Quote
Star 23.06.2010, 11:53   #9
dejantb15
Vredan član društva
 
dejantb15's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.01.2010
Postovi: 139
Downloads: 462
Uploads: 4
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 26 puta u 22 Postova
Interesi: music
dejantb15 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
dejantb15 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

@Milepsr vecinom se zavrsava istoimenim tonom lestvice,u mnogo velikom broju slucajeva.Sad postotak nisam siguran ali mislim da nije ispod 95-90%
dejantb15 je offline   Reply With Quote
Star 25.06.2010, 00:32   #10
sinisaBL
Drugar foruma
 
sinisaBL's Avatar
 
Registrovan/a dana: 06.07.2006
Mjesto: Banjaluka-Republika Srpska
Postovi: 52
Downloads: 290
Uploads: 3
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 4 puta u 3 Postova
Instrumenti: harmonika,klavijature,gitara
Interesi: razni sportovi...i tehnika sviranja-Dragana Vasovica-Vasketa:-)
sinisaBL befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

postovanje kolege.citam postove i zapelo mi nesto pa mi nije jasno.da li je dur ili mol odredjujemo pomocu zadnje NOTE neko je napisao.pa bih molio da mi pojasni kako pomocu te jedne note odredimo jeli dur ili mol?i note cega?kojeg instrumenta ili vokala??bilo bi mo puno jasnije da je neko pomenuo rijec akord. ali note???a valjda dobro znamo sta je nota a sta akord da to nije isto.(usput da napomenem da ja licno a mislim i vecina muzicara odmah cujem jeli pjesma durska ili molska note mi i ne trebaju)

pozdrav
sinisaBL je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 13:25


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije