Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Roland

Roland Svirate Roland klavijature? Pitajte šta Vas zanima!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 26.03.2013, 22:25   #1
Privatnik
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 21.03.2013
Postovi: 25
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 10
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Privatnik ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Idee Roland BK-5 -- Moji dojmovi - dobro i manje dobro..

Pozdrav svim muzičarima i onima koji se tako osječaju!

Da, dugačak post ali to je moj osobni osvrt iliti review na bitne stvari vezane za hardware i software klavijature. vjerujem da ima onih koje će to zanimati. Oni drugi slobodno mogu čitati Zagora ili Alan Forda.

Nakon nekoliko godina, vratio sam se u muzičke vode. promijenio sam tonu klavijatura, i Rolandovi aranžeri su mi prirasli srcu. Softver je više-manje sličan u tom tipu klavijatura pa je i navikavanje na nove jednostavnije, brže. Mi koji radimo (sviramo) nemamo baš puno vremena sjediti tjednima kod kuće i napikavati po postavkama. volimo komociju kada se krečemo kroz softver kao i lako dostupno mijenjanje parametara, personaliziranje instrumenta...

Čitao sam svugdje na Internetu, pa tako i ovdje pročitao sve postove ne bih li se što detaljnije informirao o novijim aranžerima. Obzirom da sam morao kupiti instrument na brzinu, tražio sam jeftiniji ali noviju seriju, "svježu", onako, za prvu ruku. Kasnije budem opet kupio bolje ako zatrebam. I tako, izbor je pao na Rolandov mali svemirski brod, BK-5, što god da neki "veliki muzičari" mislili o njemu.

Naslušao sam se demo prezentacija online. U dućanu nisam htio a ni imao vremena isprobavati klavijaturu. Znam da Rolandov novi aranže ne može biti lošiji od starije verzije. Softverski moža može biti siromašniji, ali zvukovno je sigurno napredovao. I tako, donio sam svoj mali i lagani BK doma. Iznenadila me težina, ili bolje rečeno "lakoća", obzirom da sam vječito teglio teške klavijature. I taj podatak o težini nije zanemariv. Tko se nanosio klavijatura, zna o čemu pričam.

Da, lakši je već i radi jedne i pol oktave, koja mi, priznajem, fali. Ali ok, pola svijeta svira na 5 oktava, pa mogu i ja. Kada sam uštekao BK i prošuljao se ritmovima i soundovima, znao sam da ću se lakše pomiriti sa nekim stvarima na koje sam inače navikao. Tople i svježe boje instrumenata, drum-patterni imaju noviji, bogatiji prizvuk, a dopada mi se i stil gumbi na panelu, neuobičajen za klavijature opčenito. Sječam se da sam slične imao prije 30ak godina na Farfisinim dvomanualnim orguljama. Da, super su se to tehničari sjetili a netko od vas također je spomenuo gumbe u pozitivnom kontekstu.

Već sam prije kupovine a čitanja Vaših postova bio naoružan linkovima o BK-5, informacijama i updateom, pa sam odmah upogonio nadogradnju softvera. To je onaj dio kada molite Boga da ne nestane struje ili da vam žena ne išteka kabel iz produžne utičnice kako bi uštekala j3benu peglu!

Svoj memory stick sam ispraznio, stavio update i pokrenuo postupak po uputama. I tako, prođe pola sata, ništa se ne događa. Ekran svijetli, gore natpis "update..." i -ništa. Prođe više od sat vremena - isto. I onda, gašenje klavijature, provjera fajlova na stiku. Sve ok, a onda mi "zazvoni" podatak. Da, pročitao sam negdje da stick mora biti formatiran na FAT. E, super. Moj je bio na NTFS-u. formatiram na FAT, vratim fajlove za update i...Sve je prošlo bez problema. Softver 1.04.

Vadim stick, upiknem natrag u PC i skopiram midi fajlove, mp3, ritmove koje imam sa prijašnjih Rolanda i neke sa foruma. Napravio sam usput i neke svoje foldere, da vidim bude li ih čitalo softver klavijature. da, radi bez problema. Mogu se organizirati i nazvati folderi onako kako je treba korisniku. Odlično.

Onda malo ozbiljnije švrljam po softveru i ugodno sam iznenađen količinom parametara i mogučnostima podešavanja. Kombinacijom možemo dobiti gotovo nebrojene mogučnosti. Opet super. Mada, iskreno, više nemam toliko volje kao nekada da podešavam cijeli dan jedan instrument jer kao, "mora" to biti kao original. Sve su to zablude. U redu je da instrument zvuči ako ne isto, onda najsličnije moguće, ali da se traži dlaka u jajetu, čini mi se da je van razuma. Ajd da mi vježbamo, sviramo i mlatimo lovu. Ne vjerujem da će neki menadžer svjetskoga glasa navratiti u lokal i angažirati te radi "upravo točno podešene boje instrumenta". Hehe, pa ni ritnovi najčešće nisu uvijek "originalni" već približni originalu pjesme. Uostalom, vidi i zna publika da ne svira bend nego "mašina", a njima je bitan refren i "ajmooo, poludi!!" Iz tog razloga mi je čudno koliko ljudi presjedi mjesece narihtavajuči par saundova, bori se sa samplovima, bojama, parametrima, a kad ih pitaš, "gdje sviraš", kažu - nigdje, al, bit' će valjda uskoro. Ajd', primite se posla - svirajte! Instrument je alat za zaraditi novce a ne za fakultetsku nauku. Pa ljudi moji, ovaj mali zmaj košta kao osrednji bicikl, a radi kao dobar motor! vi "negativci", skulirajte se malo ili se okrenite konkurentnim firmama.

Osim spomenutog o softveru, sam izgled osobno mi je dopadljiv. Zaobljene linije, moderni dizajn, nema "ostataka" plastike koji negdje malo strše. Tipka je dobra, gumbi još bolji sa tim svojim inovativnim dizajnom. Ekran mali ali pruža dovoljno informacija. Mogučnost korištenja ritmova sa E, G i V serije - govori sama za sebe. Ukratko - perfektno!

Ali, ali....,
da ne ispada da je sve super, moram spomenuti nedostatke koji mi smetaju. Ono, baš smetaju!

Panel
Na panelu, postoje brojevi ispod tipki sa bankama instrumenata. Tko živ može vidjeti te brojeve? Nitko! pogotovo u polumraku gdje su obično i svirke, jel. Nisam ni znao da su tu dok nisam dobro zagledao pod jakim svjetlom. Zašto nije postavljena mala žaruljica ispod panela pa da su brojevi diskretno osvijetljeni, to samo inžinjeri znaju! Danas sam tek vidio da postoje oznake i za "play-forward-rewind"...Hehe, pa ajde, molim vas! Kužim ja da se željelo napraviti što bolju a što jeftiniju klavijaturu, ali, bitna je i uporabnost. I koliko bi skuplja bila klavijatura radi 3-4 žaruljice?

Performance up/down
S druge strane, gdje je gumb "next/previous performance"? Ili bar softverska opcija da se pedali dodijeli "next-previous" kao što ima opcija za odrediti pedali za start, stop, prelaz i sl.?

Ajmo o "Upperima".
Kako, ajde neka nam pokažu kako složiti dva instrumenta nezavisno, dakle, upper 1 i upper 2, ako ste nam uzeli opciju isključivanja uper 1? Pa zašto? koji je suvisli odgovor, živo me interesira! Složim za "čačkanje" harmoniku, dodam joj u upper 2 stringseve za refren, vračam se svirati chorus i zatreba mi samo strings za tihu podlogu. Što napraviti? ništa osim - plakati! Da su stavili barem hardversku (za pedalu) opciju u postavkama sotvera za "performance up/down", stvar bi bila jednostavna. Zaključati sve postavke osim "tone upp 1 i 2", skopirati user program na slijedeče mjesto i u toj kopiji postaviti druga 2 instrumenta na upper 1 i 2. U tom user performance možemo setapirati "performance down". Imali bi tako jednim pririskom noge 4 postavljena instrumenta. dva na prvom i dva na drugom Upperu. Sve za pola sekunde. Jedan pritisak noge na pedalu. I da se još može isključiti Upper 1..! Uff..!
Sječam se da sam na G-1000 imao tako i po 4 user programa postavljena.
Osobno, nemam vremena na BK5 okretati kotačić i pritiskati enter gumb pri tome pazeči da ne promašim user-program. A i ruke su zauzete. Solaža završava, prelaz na bubnjevima, mijenjah harmu, pjevaj...Snalazim se za sada nekako, ali..hmm..to mi je jedan od velikih nedostataka. vjerujem da bi se možda moglo u narednom update-u to omogučiti u softveru. Beskrajno korisna opcija.

Opcija "One Touch"
Meni nije jasno kako postaviti neka svoja 4 odabrana instrumenta na ta 4 gumba. Koliko sam shvatio, za svaki user performance kojega spremimo (sejvamo), možemo mu odrediti neke druge soundove osim već predodređenih i predloženih. Ok., pojavi se ono "edit" ispod njih u softveru, ali upute su mi nejasne. Jednostavno ne mogu dodijeliti neki drugi instrument (boju). Ako to uspijem "provaliti" ili ima netko tko mi može pomoći objasniti može li se to uopće, onda mi je i nedostatak "up-down" performance manje bolan.


I na kraju, želio bih reći da smatram da se za ovoliko malo novaca može vrlo teško naći bolji aranžer. Nisam baš "od jučer" i plovim, ajmo reći u profi vodama muziciranja pa znam što očekivati od kojeg cjenovnog razreda. Opet kažem da je ovaj BK-5 mali svemirski brod ako se poigramo sa opcijama. Pa čak i da su izbacili "karaoke", video izlaz i snimanje u wave kvaliteti...I opet bih rekao isto.
I usput se molim Onome gore da dečki naprave barem nešto od spomenutog, u slijedečem update-u softvera. Ne vjerujem da bih tada imao razloga mijenjati ovaj instrument. A tako malo tražimo, hehe.


Sretno svima sa svirkom i veliko hvala Roland ekipi sa ovih prostora koji se stvarno trude da odrade nešto za što često ne dobiju niti hvala.

Promijenjeno od Privatnik (26.03.2013 u 22:35 sati)
Privatnik je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Privatnik za ovaj koristan post:
worga (07.05.2013)
Star 26.03.2013, 22:30   #2
Narodnjak300
Ovaj baš voli da kuca
 
Narodnjak300's Avatar
 
Registrovan/a dana: 13.12.2008
Mjesto: Bor-Timocka kajina
Postovi: 450
Downloads: 2385
Uploads: 42
Rekao HVALA: 35
Zahvalili mu 52 puta u 51 Postova
Instrumenti: nemam vise instrument
Interesi: Pecanje
Narodnjak300 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@Privatnik svaka cast za review! dobar tekst.

Sto se Rolanda tice licno mislim da je to daleko najozbiljnija firma u odnosu na konkurenciju.
__________________
Donosim vam pune ruke štimunga!
Narodnjak300 je offline   Reply With Quote
Star 26.03.2013, 22:46   #3
Privatnik
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 21.03.2013
Postovi: 25
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 10
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Privatnik ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od Narodnjak300 Pokaži Post
@Privatnik svaka cast za review! dobar tekst.

Sto se Rolanda tice licno mislim da je to daleko najozbiljnija firma u odnosu na konkurenciju.
Drago mi je da ti se dopada tekst, iako, bojao sam se da me ne "šutne" netko radi dužine teksta.
Napisao bih puno, puno ospežnije o opcijama koje nudi ovo malo čudo od instrumenta, ali..poanta je shvačena, jel.

da, smatram kao i ti da Roland ima oduvijek neku nevidljivu prednost obzirom na ostale proizvođače. Možda sam i malo subjektivan jer sam se davno priklonio više Rolandu, ali opet, ne toliko da bih to ime tetovirao zauvijek na rame!
Dopada se meni i Yamaha i Korg i ...svašta nešto, ali uvijek sam se vračao staroj ljubavi, hehe. I uvijek se ponovo oduševio kvalitetom, inovacijama i inovativnošću. Pa čak i sa vizualne, dizajnerske strane mi je bio oku ugodniji. Naravno, o ukusima se ne raspravlja, pa neću ni ja. Ispalo bi da, kako se to kaže u narodu - "svaki cigan svoga konja hvali", a nit sam cigan nit imam konja.
Privatnik je offline   Reply With Quote
Star 26.03.2013, 22:54   #4
Narodnjak300
Ovaj baš voli da kuca
 
Narodnjak300's Avatar
 
Registrovan/a dana: 13.12.2008
Mjesto: Bor-Timocka kajina
Postovi: 450
Downloads: 2385
Uploads: 42
Rekao HVALA: 35
Zahvalili mu 52 puta u 51 Postova
Instrumenti: nemam vise instrument
Interesi: Pecanje
Narodnjak300 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Izvini tek sad vidim da ti je ovo prvi post pa zelim reci dobrodosao na forum! , sigurno ti niko nece zameriti zbog duzne teksta cas naprotiv koga interesuje roland BK 5 imace sta kvalitetno da procita.
__________________
Donosim vam pune ruke štimunga!
Narodnjak300 je offline   Reply With Quote
Star 26.03.2013, 22:55   #5
AcaG600
Ovaj baš voli da kuca
 
AcaG600's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.01.2012
Mjesto: Kruševac
Postovi: 498
Downloads: 130
Uploads: 14
Rekao HVALA: 83
Zahvalili mu 117 puta u 110 Postova
Instrumenti: Roland VA-5 expanded ZIP & KORG X5D ; DELL Inspiron 15 3521 + Kontakt 5 + MIDI + Samples
Interesi: Klavijature, računari...
AcaG600 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
AcaG600 pošalji poruku preko MSN messengera AcaG600 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Svaka cast za review i od mene....Veliki respect....Naravno, Roland je Roland i nema tu diskusije Sad, svako ima svoju poslovnu politiku, i ne mozemo im mi zanemariti sto ne stavljaju semplove u svoje aranzere, sto ne prave klavijaturu u rangu sa tipa Tyros 4 ili Pa3x, sto ne naprave lako upravljivu klavijaturu sa mnogo tastera na samom panelu ili veliki touch screen ekran i slicno, i tako bude konkurentna ostalim brendovima (Pa3x, Tyros 4,...), ali jednostavno, takva im je politika posla i ne moze im se zanemariti, jer sigurno znaju sta rade....Nije sigurno neznanje, neiskustvo i slicno, jer da znaju da barataju sa semplovima nam daje primer Roland Fantom G6 sa npr. 1Gb RAM i sigurno to nije problem, nego nesto drugo....Ja osobno mislim da ce se Roland jednog trenutka "osvestiti" sa ovim opcijama koje sam prethodno naveo, i da ne napraviti toliki BUM da mu u tom trenutku nece dorasti ni Tyros 9, a ni Pa8x, sto bih veoma voleo da vidim, no ipak sacekajmo....Nije odavno izasla neka G serija koja je od svih Rolanda najuspesnija i najbogatija (setimo se samo prve G serije, ali u tu G seriju spada i kasnije Fantom G6 naprimer, koga maltene svako drugi od muzicara koristi, ali i G70/E80 koje su stvarno izvrsne klavijature od Rolanda)....Iskreno se nadam da ce Roland uskoro izbaciti neku novu G seriju aranzera kao sto je to svojevremeno bio G70, i to je stvarno veoma dobra klavijatura....Ovo je sve bilo moje misljenje, da se neko ne uvredi ili slicno....Sto se tice ovih mana koje si gore nabrojao, a koje bi voleo da se rese ili za sva ostala pitanja oko BK-5, javice se kolege @nesaband i @morison koji poseduju ovu spravu i verovatno ce ti moci reci nesto vise o ovom modelu, kao i mozda o solucijama za resavanje ovih pojedinih mana gore koje si nabrojao....Prvi post na forumu, pa bas onako kako treba....Jos jednom, svaka cast....Pozdrav
__________________
[IMG]http://dc613.*******.com/img/_agad48s/s3/0.4491904543559744/Roland_2.jpg[/IMG]
AcaG600 je offline   Reply With Quote
Star 26.03.2013, 23:20   #6
nesaband
Doktor Nesa
 
nesaband's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.12.2008
Mjesto: Srbija
Godina: 62
Postovi: 1.953
Downloads: 655
Uploads: 21
Rekao HVALA: 335
Zahvalili mu 335 puta u 311 Postova
nesaband ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Evo da se javim na kratko.Ocekujem od Rolanda da novim update-om omoguci pravljenje terci na Rolandu BK5 na isti nacin kao sto je to omogucio na BK3.

To je po meni jedino sto fali ovom aranzeru,ostalo su sve odradili kako treba.Treba se malo navici na nov sistem biranja performansa i to je to.Ja sam se brzo navikao,napravio sebi vise foldera sa setovim i to sve radi tip top.inace koristim i karaoke sa video out i tu je mali problem sto tekst uglavnom malo kasni ali nije strasno.Ne bi bilo lose da i taj plyejer za karaoke malo dorade,recimo da se u donjij liniji namesti da se vidi duzina karaoke fajla i do kog sekunda je stigao,radi pripreme za sledeci fajl.
nesaband je offline   Reply With Quote
Star 27.03.2013, 00:03   #7
Privatnik
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 21.03.2013
Postovi: 25
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 10
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Privatnik ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Thnx za dobrodošlicu. Nisam našao mjesto gdje bi pozdravio sve, prije prvog posta. Vjerojatno moj previd, pa sorry adminima i moderatorima.

@nesaband..
Slažem se da ti fale terce, a s druge strane, meni ne fale. Što želim reći? Želim reći da ne očekujem da se za mene ili tebe softverski ili čak hardverski personalizira instrument, već naprotiv, stvari koje "tebi i meni" fale da budu standard, ono što uistinu postoji u gotovo svim takvim klavijaturama jer je način sviranja na aranžeru iliti "one man band" klavijaturi takav da nam to treba. Dakle, normalno bi bilo da omoguće terce, normalno bi bilo da može performance up/down..Nisu to neke opcije tipa, "ajte nam stavite baš dragačeve trube i baš oliverov klavir"...
Ne tražimo neke nemoguće misije nego još samo malo sluha a koji su za sada i do sada pokazivali u Rolandu.

Ovo što kažeš ti za setove i sl. Kužim ja što pričaš, slažem si i ja, ali me možda nisi razumio u cijelosti, gore u postu. Skratit ću najviše što mogu, pa mi pokušaj savjetovati ako možeš. Vrlo rado poslušam savjet i zahvalan sam na tuđem iskustvu kada ga netko želi podijeliti.

Aj mi reci kako da si izvedem ovo...
Sviram instrumental recimo od Shadowsa,...imam gitaru u A chorusu 1 i mora biti samo "gola" el. gitara - dakle upper 1, ulazim u B chorus gdje svira samo strings upper 2, više ni nesmije biti gitara unutra, ...i onda ulazim u C Chorus sa recimo ital. harmonikom...Poslije se vračam na početak...

- Sa perform. up/down riješeno je za pola minute posla, a ovako, bez..Kako? Vrti, desno kotačić, enter, pa ljevo i enter, pa opet desno...Hehe..Jako sam izverziran na aranžeru ali to jednostavno fizički ne stignem, melodija ide..vozi..Čak si pomognem koji puta sa hold pedalom, pa dok ostane ton "u zraku", stignem sa desnom rukom kliknuti..Izgledam ponekad kao oni na trapezu u cirkusu!

Neke su stvari toliko prepoznatljive aranžmanski da ih treba tako odsvirati ili pristati na "osiromašen" aranžman i, vrlo bitnna stvar(!) dojadi publici 4 minute slušati 2 instrumenta.
Nisam spomenuo ali pretpostavljaš da između chorusa ima prelaz, gitaru "španaš" sa rućicom pitcha, itd..i kako odraditi sve to?

Spomenuo sam gore u postu - Sječam se da sam imao na g100 i 660-ki ili 80-ki user programe posložene tako da bih kliknuo pedalu (user perf. up) i slijedeči user program sa dva "nova" instrumenta mi je u ruci.. Kad se vračam na prvu postavku instrumenta, opet samo kliknem pedalu (us.perf. down) i opet sam na prvom programu. Nije ništa zahtjevno. Samo taj perf. up i down.

A i one 4 nesretne One Touch..šta sa njima? Jesu za reklamu ili se mogu isprogramirati. Ako mogu, super. Ako ne mogu - odo po špagu za vješanje

Mislim, preživjet ću za sada bez svega spomenutog (ako preživim ovo vješanje ), ali volio bih znati odgovor na moja pitanja samo, nemam kome postaviti. Eto, komentiram radi ostalih, možda nekome bude korisna informacija.
Privatnik je offline   Reply With Quote
Star 27.03.2013, 00:18   #8
nesaband
Doktor Nesa
 
nesaband's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.12.2008
Mjesto: Srbija
Godina: 62
Postovi: 1.953
Downloads: 655
Uploads: 21
Rekao HVALA: 335
Zahvalili mu 335 puta u 311 Postova
nesaband ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

"A i one 4 nesretne One Touch..šta sa njima? Jesu za reklamu ili se mogu isprogramirati. Ako mogu, super. Ako ne mogu - odo po špagu za vješanje "

moze se isprogramirati da imas boje koje ti postavis.Ne znam u cemu gresis pri postavci.

"Aj mi reci kako da si izvedem ovo...
Sviram instrumental recimo od Shadowsa,...imam gitaru u A chorusu 1 i mora biti samo "gola" el. gitara - dakle upper 1, ulazim u B chorus gdje svira samo strings upper 2, više ni nesmije biti gitara unutra, ...i onda ulazim u C Chorus sa recimo ital. harmonikom...Poslije se vračam na početak..."



Nazovi style sa 4 razlicita imena i tako ih zapamti.na svakom namesti boje koji ti trebaju(mfx i ostalo).,onda ih spremi u jedan perf.set
Imas mogucnost sa cursorom ako ti je zatamnjen style koji ide da ga kursorom vrlo lako promenis.

Nadam se da si me ukapirao posto sam malo konfuzan.Valjda sam i ja ukapirao sta ti treba.
nesaband je offline   Reply With Quote
Star 27.03.2013, 00:28   #9
Privatnik
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 21.03.2013
Postovi: 25
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 10
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Privatnik ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Uuuu kumeee...! Thnx, budem probao ovo sa perf.
A kad dođeš k sebi (želim ti sreću ), onda mi molim te kaži kako iskoristim OneTouch, kako si isprogramiram. Mislim, ne kužim ni ja zašto ne mogu, ne znam ili šta već, hehe. Samo znam da neznam
Bit ću ti zahvalan!!

Promijenjeno od Dell (27.03.2013 u 10:16 sati)
Privatnik je offline   Reply With Quote
Star 27.03.2013, 00:36   #10
nesaband
Doktor Nesa
 
nesaband's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.12.2008
Mjesto: Srbija
Godina: 62
Postovi: 1.953
Downloads: 655
Uploads: 21
Rekao HVALA: 335
Zahvalili mu 335 puta u 311 Postova
nesaband ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ne bi bilo lose da malo prostudiras uputstvo.Umoran sam malo,sutra cemo nastaviti.Vrlo rado cu ti pomoci.
Dobrodosao na forum.Mislim da znam gde gresis.
Javice se sigurno i kolega @morison koji jos bolje poznaje neke stvari na BK-5 od mene.
Pozdrav
nesaband je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 15:21


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije