Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > Muzički Software

Muzički Software Sve što Vas zanima o radu sa nekim muzičkim programom koji nema sopstveni podforum...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 08.04.2014, 02:48   #1
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard AudioWin na USB Sticku

Od skora je moguce instalirati i podizati Windows 7/8 sa USB 3.0 Sticka i to bez ikakve razlike u odnosu na Windows koji se podize sa Hard Diska ili SSD diska. Za ovo je potreban dovoljno veliki i dovoljno brz USB 3.0 Stick, kao i posebno pripremljeni USB Stick za Boot Device. Ovi USB Stickovi su ultimativno rjesenje za muzicare koji Laptop koriste i kao Allround ali i kao Audio kompjuter. Naime, pri ukljucivanju je moguce odabrati koji sistem treba da se podigne. Manji i Laptop Trans Audio sistemi su uvijek instalirani na USB 3.0 Stickovima od 64GB i brzinama od 260MB/sec pri citanju i 200MB/sec pri pisanju podataka. Radi poredjenja, prosjecni konvencionalni Hard Diskovi imaju brzinu od 80 - 90MB/sec. Medjutim, nije u pitanju samo dva i po puta veca propusnost podataka vec i pedeset puta kraci Access Time, to jest vrijeme za koje se na mediju pronadje podatak koji treba da se uvede u radnu memoriju, sto je kod sample based software instrumenata kao sto je recimo, NI Kontakt od primarne vaznosti. Dok uobicajeni najbolji Hard Diskovi muce muku sa nekih 10 do 12ms, USB 3.0 Stick nalazi podatak za 0.2ms, sto je oko 50 puta brze. Sa ovakvim performansama su ovi USB 3.0 Stickovi predestinirani za Live Audio Windows, a jedini uslov je da Laptop ili Desktop kompjuter raspolaze USB 3.0 Interfaceom. I za Sample Contente su isti USB 3.0 Stickovi veoma pogodni, radi velike propusnosti podataka, tako da jedan Laptop ili Desktop sa dva USB 3.0 Interfacea, moze za Live Audio rad potpuno bazirati na USB 3.0 Stickovima.


tranzit je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, tranzit, za koristan post:
fico (08.04.2014), nikola1974 (09.04.2014)
Star 08.04.2014, 05:17   #2
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Zanimljivo...

Ako sam dobro shvatio, USB3 Stick zamenjuje HDD I pri instalaciji Windowsa, biramo USB kao destinaciju???

E, sada, ako bih to uradio za moj laptop koji bih koristio samo za visekanalno snimanje, da li bi mi Windows sa USB sticka poboljsao perfomans kompijutera I gde bi se u takvom slucaju morao instalirati Capture I Universal control (Posto se kod mene radi o Presonusu)
Da li na HDD ili na USB??
sale_band je offline   Reply With Quote
Star 08.04.2014, 05:28   #3
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Sve na USB Stick. Njega shvati kao disk C:\ na koji instaliras sve, kao sto bi to radio i na konvencionalnom Hard Disku. Medjutim, imaj na umu, to sve uopste nije jednostavno jer kako sam i pomenuo, Stick prvo treba da se spremi za instalaciju operativnog sistema na njega, posto Microsoft nije predvidio za Win 8/8.1 Pro instalaciju u Win to Go modusu. Te sam morao da "prevarim" Microsoft i odradim posao. Sada korisnici Trans Audie izvade USB Stick i ne boje se kradje uredjaja i sistema jer u samoj masini se nalaze iskljucivo SSD diskovi sa Sample Contentima. Jos jedna pozitivna nuz pojava je, da taman i da mu neko ukrade taj sistemski USB 3.0 Stick, nece moci pokrenuti Trans Audio sistem na svom ili bilo kojem drugom kompjuteru jer je sistemski USB vezan za sistem na maticnoj masini. Perfektna zastita i za korisnika i za mene. Nema kopiranja, nema varanja. Ustvari, mogu da kopiraju do mile volje ama te kopije mogu odmah da stave u ono mjesto (znas koje) jer serijski broj USB Sticka ne odgovara originalnom. Sve u svemu, perfektna hardwerska zastita.
tranzit je offline   Reply With Quote
Ćlan 3 Vam se zahvalio, tranzit, za koristan post:
fico (08.04.2014), nikola1974 (09.04.2014), sale_band (08.04.2014)
Star 08.04.2014, 09:04   #4
LAsER
Ovaj baš voli da kuca
 
LAsER's Avatar
 
Registrovan/a dana: 21.05.2008
Mjesto: Tuzla
Godina: 37
Postovi: 309
Downloads: 5444
Uploads: 3
Rekao HVALA: 8
Zahvalili mu 38 puta u 32 Postova
Instrumenti: Korg Pa600, Roland PC MK II + Kontakt 5
LAsER befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@Tranzit: i ako SSD diskovi imaju ca. 500 MB/s, da li sa stickom 3.0 sa ca. 250 MB/s bi dovoljno brzo kontakt radio ili je baš neophodan SSD?

Gledam da SSD od 120 GB-a je ca. 100€, dok USB stick 3.0 sličnog kapaciteta pri tome da ima brzinu od 250 MB/s je ca. 140€.

S time da kod SSD je vijek trajanja vjerovatno manji.

Tvoja procjena prilikom testiranja?
__________________
LAsER 2000-2013
LAsER je offline   Reply With Quote
Star 08.04.2014, 11:35   #5
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Samo SSD SATA 3 dostizu brzine od 500MB/sec, a u Trans Audio Maximi u jednom specijalnom modusu i preko 1.000MB/sec:



Medjutim i ovi USB 3 Stickovi sa 260 MB/Sec ce sasvim dobro obaviti svoj posao i uz adekvatno dobar procesor, nece biti zastoja u reprodukciji sampling materijala sa Kontakta (uporedi ih samo sa jadnim i zalosnim 2,5" Hard Diksovima na 5400o/s koji se pakuju u Laptopove, a cija brzina prenosa ne prelazi 50 do 60MB/sec !!!!). Mozes slobodno da mi vjerujes jer je izislo bar desetak Laptop mobile Trans Audia koji i danas rade bez ikakvih problema na bini sa po 2 takva USB 3.0 Sticka. Vijek trajanja SSD-a je veoma dug, puno, puno duzi no konvencionalnih Hard Diksova, tako da tu nemoj brinuti, a naravno da je SSD bolji izbor, medjutim kada se nema gdje ubaciti SSD, tada pomenuti USB 3.0 Stickovi rjesavaju sve probleme, a to je upravo slucaj kod Laptopova. Jedan SSD se moze ubaciti zamijenivsi postojeci u Laptopu ali nedostaje drugi na kojem bi bio operativni sistem. U tim slucajevima dolazi u pomoc USB 3.0 Stick sa Trans Audio Windows sistemom na sebi. Inace cijena za takav jedan USB Stick koji bi bio dovoljno veliki za audio windows (64GB) je oko 60 eura, sto zaista nije pretjerano mnogo, kada se zna sta se dobija.

Promijenjeno od tranzit (08.04.2014 u 11:37 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, tranzit, za koristan post:
fico (08.04.2014), nikola1974 (09.04.2014)
Star 08.04.2014, 21:03   #6
fico
Pravi prijatelj foruma
 
Registrovan/a dana: 06.05.2004
Mjesto: Slovenija
Postovi: 613
Downloads: 2736
Uploads: 14
Rekao HVALA: 17
Zahvalili mu 51 puta u 48 Postova
Instrumenti: E-mu X board;Novation SL61 MK II :Weltmiaster Cansone
Interesi: sve po malo
fico befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
fico pošalji poruku preko MSN messengera fico pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Citat:
Originalno postovano od tranzit Pokaži Post
...Medjutim, nije u pitanju samo dva i po puta veca propusnost podataka vec i pedeset puta kraci Access Time, to jest vrijeme za koje se na mediju pronadje podatak koji treba da se uvede u radnu memoriju, sto je kod sample based software instrumenata kao sto je recimo, NI Kontakt od primarne vaznosti. Dok uobicajeni najbolji Hard Diskovi muce muku sa nekih 10 do 12ms, USB 3.0 Stick nalazi podatak za 0.2ms, sto je oko 50 puta brze.
A kako stoje stvari sa SSD diskovima, sto se tice Access Time? Zanima me koliki je kod jednog SSD Diska, a koliki je kada su dva povezana u striped mode? Jeli manji nego kod USB stika?
fico je offline   Reply With Quote
Star 08.04.2014, 21:39   #7
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Naprotiv, u striped modusu je Acces Time dva SSD SATA III diska, ciji Bench vidis na gornjoj slici, nesto ispod 0,05ms. Jednom rijecju munjevit, te uopste nije cudo sto Trans Audio sistemi imaju ogromnu performansu, posto pocevsi od striped SSD-a (gdje kod zahtjevinijih modela stoji i 4 SSD-a u striped modusu) pa do Memory modula, sve je sracunato na maksimalno mogucu performansu u audio domenu, pogotovo sto sve komponente, bez obzira sto su uobuícajenog tipa, koji i inace upotrebljavamo, budu iznova pojedinacno provjerene jer i medju njima postoje one sa vecim ili manjim koeficijentom efektivnosti.
tranzit je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, tranzit, za koristan post:
fico (09.04.2014), nikola1974 (09.04.2014)
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Isključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 12:22


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije