Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Ostali Instrumenti > Kutak za harmonikaše

Kutak za harmonikaše Pravo mesto, za pravo pitanje ;)

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 03.12.2011, 16:45   #1
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard Vase postavke kaisa harmonike

Evo cijenim da je ova tema jako vazna za zdravlje ledja i ramena svih harmonikasa, a pogotovo nas mladjih, koji smo neiskusni u tome, pa sa tezgi znamo doc "razvaljenih" ledja i ramena. Ja npr. uvijek imam problem sa bolovima u trapezu (vratnim misicima), a latovi (gornji ledjni) rjedje. Harmoniku drzim tako da mi je vrh harmonike negdje na pola grudi, iako sam cuo da bi trebalo i nize drzat. Kako vi namjestate sebi?
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 03.12.2011, 17:57   #2
skoricnik
Moderator
 
skoricnik's Avatar
 
Registrovan/a dana: 19.05.2006
Mjesto: Backa Palanka
Postovi: 1.461
Downloads: 4053
Uploads: 22
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 177 puta u 167 Postova
Instrumenti: Ketron AUDYA5, Roland Fantom-S
skoricnik ist ein Lichtblickskoricnik ist ein Lichtblickskoricnik ist ein Lichtblickskoricnik ist ein Lichtblickskoricnik ist ein Lichtblickskoricnik ist ein Lichtblick
skoricnik pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Desni kajis duzi od levog, normalno, harmonika otprilike tako na pola grudi. Ja nemam problem sa bolom u ledjima, mene bole stopala jer imam ravne tabane Najveci faktor jeste sama tezina harmonike, ali mnogo je bitan i kvalitet kajiseva. Trenutno na Dallapi imam nove kajiseve, sama tezina harmonike se manje oseca jer je sira povrsina koju obuhvata kajis (Pritisak = Sila / Povrsina ), samim tim kasnije dolazi do pojave umora i slicno.
__________________
www.yu-midi.org - Pravi sajt za prave muzicare!
skoricnik je offline   Reply With Quote
Star 03.12.2011, 21:39   #3
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Kod mene Hohnerica 10 kg ima, ali uvijek me trapezi i triceps desne ruke zaboli, iako imam nazad onaj kais koji povezuje desni i lijevi.
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 04.12.2011, 21:29   #4
skoricnik
Moderator
 
skoricnik's Avatar
 
Registrovan/a dana: 19.05.2006
Mjesto: Backa Palanka
Postovi: 1.461
Downloads: 4053
Uploads: 22
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 177 puta u 167 Postova
Instrumenti: Ketron AUDYA5, Roland Fantom-S
skoricnik ist ein Lichtblickskoricnik ist ein Lichtblickskoricnik ist ein Lichtblickskoricnik ist ein Lichtblickskoricnik ist ein Lichtblickskoricnik ist ein Lichtblick
skoricnik pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Potrudi se da nabavis nove kajise sa dobrim sundjerima, komplet je oko 50e, i miran si prilicno dugo.
__________________
www.yu-midi.org - Pravi sajt za prave muzicare!
skoricnik je offline   Reply With Quote
Star 05.12.2011, 00:13   #5
Tomo007
Drugar foruma
 
Tomo007's Avatar
 
Registrovan/a dana: 04.06.2011
Mjesto: Osijek
Postovi: 54
Downloads: 109
Uploads: 0
Rekao HVALA: 24
Zahvalili mu 9 puta u 9 Postova
Instrumenti: Harmonika
Tomo007 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

daj mi recite kolko vam je duzi desni remen od lijevoga ?
__________________
Idi begaj prijatelju voda nevalja ni u cipelama a kamoli u stomaku
Tomo007 je offline   Reply With Quote
Star 05.12.2011, 01:26   #6
nesaband
Doktor Nesa
 
nesaband's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.12.2008
Mjesto: Srbija
Godina: 62
Postovi: 1.953
Downloads: 655
Uploads: 21
Rekao HVALA: 335
Zahvalili mu 335 puta u 311 Postova
nesaband ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@Dell pogledaj sliku sa profila od naseg kolege Tomo007.

Koliko god da je baka smesna na slici ona pravilno drzi harmoniku i to je prava visina na kojoj treba da stoji harmonika.

@Tomo 007
duzina kaiseva se namesta po potrebi,ne postoje tu sad neka tvrda pravila.Desni kais je uvek malo duzi nego levi a za koliko to ces morati sam da procenis.
Probaj ,menjaj duzine pa kad se budes najprijatnije osecao ostavi tu duzinu kaiseva.
__________________
Ko rano rani ceo dan zeva.
nesaband je offline   Reply With Quote
Star 05.12.2011, 02:58   #7
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ipak bih preporucio da se sjedi dok se svira, bar veci dio. Ja imam specijalnu stolicu za harmonikase ciji sic izgleda kao i sic na biciklu, samo sto je dosta veci po povrsini a stolica je visine barske stolice sa obrucem koji se nalazi dvadesetak centimetara od poda gdje se mogu osloniti stopalima. Stolica ima i naslon koji se moze podesiti kako kome odgovara tako da sve to cini da sam prilicno oslobodjen tereta. Inace se sklapa i rakslapa za deset sekundi i u gepeku ne zauzima nista vise mjesta od klasicne bubnjarske stolice. Kada sjedim visinom sam u ravni sa muzicarima koji stoje a po potrebi sam u sekundi na podu (eventualno radi otimanja baksisa gostima u sali koji su eto pogodjeni pjesmom (k'o pivskom flasom).
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 05.12.2011, 03:04   #8
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Kada sjedim visinom sam u ravni sa muzicarima koji stoje a po potrebi sam u sekundi na podu (eventualno radi otimanja baksisa gostima u sali koji su eto pogodjeni pjesmom (k'o pivskom flasom).

Ova ti je dobra hehhe...Ince koliko ja znam lijevi kais se skrati a desni produzi samo zbog toga da bih se time ispravila klavijatura harmonike a i zbog toga sto ce na taj nacin da stoji cvrsto na grudnom kosu a opet imas slobodu u toku svirke desne ruke i to je pravilno da po ukusu se desni kais olabavi a lijevi skrati sad koliko to ce svako da uradi kako njemu najbolje odgovara i kako je naucio...Pozz

Promijenjeno od zeljko (05.12.2011 u 03:06 sati)
zeljko je offline   Reply With Quote
Star 05.12.2011, 03:14   #9
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Sve je to ok Tranzite, ali prijatelju kad se svira akustika u svatovima, tj. kod ispracaja nema stolice.
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 05.12.2011, 03:24   #10
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

E vidis za te slucajeve povedem jednog mladjeg harmonikasa (jakog, ne mora da bude glup) i on to obavi k'o s poslom, a cika tranzit i dalje sjedi. Salim se, izbjegavam ja te svirke odavno. Sviram uglavnom samo koncerte ili prijeme gdje je trudnicko radno vrijeme a i to je rijetko, moj glavni i daleko najveci dio posla i poziva je u studiju. Toliko sam se u zivotu najeo svadbarskih sarmi da mi je muka i kad pomislim na kiseli kupus hahahaha...
tranzit je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 06:16


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije