Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Zvučnici

Zvučnici Ono što treba da da dobar zvuk

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 06.03.2012, 01:05   #31
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od MarjanMilosevic Pokaži Post
Tranzit, taj plugin je predpostavljam efekat koji simulira recimo Milansku Skalu.
Ne, to nije Plugin koji simulira bilo sta, a najmanje Milansku Skalu, ona je bila pomenuta samo kao primjer. Plugin radi potpuno isto sto i DSP kod KS-Audio sistema, odnosno njihovih studijskih monitora, to sam vec vrlo konkretno napomenuo i dosta opsirno i vrlo razumljivo objasnio. Treba procitati pazljivo ono sto sam napisao i nece biti nesporazuma. To o cemu ti pokusavas da pises i sa cime sasvim pogresno poistovjecujes taj Plugin se zove sasvim drugacije (Convolution Hall) i ima sasvim drugaciju i strukturu i namjenu.

Citat:
Originalno postovano od MarjanMilosevic Pokaži Post
To sto sam ja napisao o FIR filterima nit je pogresno nit je dezinformacija. Lepo sam rekao da je moje znanje ograniceno i objasnio jednu od funkcija koju obicni DSP uredjaji nemaju u odnosu na DSP uredjaje sa FIR filterima.?
Naravno da je dezinformacija jer nije tacno da si napisao da je korekcija faze jedna od funkcija vec si sveo, svojim totalno nestrucnim odgovorom, kompletno funkcionisanje FIRa samo na korekciju faznih pomjeranja a ona je zaista samo jedna od funkcija gdje su ostale dosta vaznije. To bi bilo isto kao kad bi te neko upitao koja je funkcija traktora a ti mu odgovorio da traktor moze da mijenja brzine.


Citat:
Originalno postovano od MarjanMilosevic Pokaži Post
Tranzit, ja bih te veoma ljudski zamolio da na malo drugaciji nacin komentiras moje postove
Je l' to moze i nekako drugacije od vrlo ljudski, na primjer, malo manje ljudski ili mikroljudski ili... ti bas zaboravio na sve one uvrede koje si napisao ? Gdje je tada bilo ljudsko ponasanje ili bar poluljudsko? Uzgred, od mene nikada neces dozivjeti nijednu uvredu ali uvijek mozes ocekivati da reagujem na svaku dezinformaciju koju napises, naravno uvijek ljudski.
Dodato:
Citat:
Originalno postovano od romario Pokaži Post
jedino sam zapamtio ono na kraju .
besplatan

kako se zove ?
Pronaci ces ga pod nazivom "keFIR" i kao sto sam rekao, radi se o VST Pluinu. Lak je za koristenje i ima samo tri kotrole: Mix, Gain i Length. Potrebni su ti i impulsi ambienata kao polazni kriterijum i referenca za rad keFIRa a i njih mozes naci besolatno. Princip je da uvedes kao prvo odredjeni impuls a na osnovu njega ce keFIR da proracuna akustiku. Imas ga kao mono i kao stereo. Naravno za Master Insert dolazi u obzir samo stero verzija.

Link za keFIR:
http://freemusicsoftware.org/663

Linkovi besplatnih i potpuno legalnih impulsa:
http://fokkie.home.xs4all.nl/IR.htm
http://www.audioease.com/IR/index.html
http://www.memi.de/echochamber/responses/index.html
http://www.voxengo.com/impulses/
http://www.voxengo.com/impulses/

Ove impulse mozes iskoristiti i za bilo koji Convolution Reverb ali oni tamo imaju sasvim drugu namjenu, to jest stvaranje prirodnog halla. Jedan od najboljih Convolution Reverba a uz to i besplatan mozes takodje naci pod nazivom SIR1:
http://www.knufinke.de/sir/sir1.php

Promijenjeno od tranzit (07.03.2012 u 04:39 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 10.03.2012, 12:02   #32
accordst
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 11.08.2011
Postovi: 135
Downloads: 240
Uploads: 14
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 8 puta u 7 Postova
accordst befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Spl ???

U tvorničkim specifikacijama zvučnika konkretno kod KS-Audio piše
output SPL (pink noise at 6dB crest factor) 131dB/136db peak
a npr kod Electro Voice (i kod većine ostalih proizvođača) piše
Max. SPL/1m (calc) 134 dB
neke firme napišu
Maximum SPL Average (calculated) 131dB
Zna još pisati i
Rated maximum SPL:130 dB (Peak)
SPL:98 dB (1 W / 1 m)


Jel može neko malo pojasniti šta to u praktičnoj primjeni znači?
Ovi drugi ne spominju crest factor.
accordst je offline   Reply With Quote
Star 10.03.2012, 13:31   #33
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Crest Factor je prilicno gruba vrijednost koja se samo ponekad navodi u specifikacijama. Inace se koristi u elektronskoj mjernoj tehnologiji ali i u audio tehnologiji. Crest Factor ili PAR (peak to average) faktor, kako ga jos nazivaju, je odnos izmedju Peak i RMS vrijednosti. Jednostavna formula za njegovo proracunavanje bi bila: Peak / RMS = C. Ovo jeste fizicka jedinica i zakon ali nemoj mnogo da obracas paznju na te navedene vrijednosti jer poneki proizvodjaci jednostavno ne daju tacne vrijednosti posto oni koji su zaduzeni kod njih za to, ne poznaju kako valja taj fizicki zakon te navode sasvim pogresne vrijednosti. Konkretno, kod jednog sistema koji ima specifikaciju da mu je Peak na primjer, 1200W a RMS 600W, Crest faktor bi bio 2. Kao sto vidis Crest faktor u audio tehnici ne moze biti manji od 1. Medjutim, Crest faktor kod pojedinih ustaljenih amplituda (sinus, square, triangle itd...) zavisi i od nekih drugih faktora pa su i vrijednsti a i nacin proracunavanja nesto drugaciji. Ovim ne treba da se zamaras u audio tehnici pa je dovoljna ona gornja formula.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 10.03.2012, 14:49   #34
accordst
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 11.08.2011
Postovi: 135
Downloads: 240
Uploads: 14
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 8 puta u 7 Postova
accordst befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ako je crest faktor npr. za jedan zvučnik 6,,a npr. za drugi crest faktor 4,da li glasnoća samih zvučnika ima ikakve veze s tim?
Spl koji navode proizvođači osim što nas većinu zbunjuje kako da ga protumačimo ili na kraju ostaje jedino staviti jedan zvučnik kraj drugoga pa onda na uho testirati glasnoću?
accordst je offline   Reply With Quote
Star 10.03.2012, 16:42   #35
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Hahaha... da znas da bi to bio najbolji test bez svih tih njihovih SPLa, RMSa, Programa, Crestova i inih... Te vrijednosti Cresta koje navodis u tom primjeru opet nam nista konkretno ne govore koji bi zvucnik od ta dva mogao biti "glasniji" jer recimo taj sa Crest=6 moze da ima RMS=200W; Peak=1200W (sto bi inace bilo nebulozno ali ne rijetko se proizvodjaci igraju bas sa ovakvim vrijednostima) a onaj sa Crest=4 moze da ima RMS=600W i Peak=2400W. Kako vidis ovaj drugi iako sa manjim Crest (4) bi trebalo da bude puno "glasniji". E... sad je i to vrlo relativno jer nam to sve opet nista ne govori o efikasnosti zvucnika pa je taj Crest faktor opet "na vrbi svirala", bas kao sto sam ti i na pocetku predhodnog posta napisao, to je jedna vrlo gruba i ovlasna vrijednost koja ne govori bas mnogo o onome sto bi mi htjeli da znamo.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 10.03.2012, 16:50   #36
MarjanMilosevic
Odomaćeni član
 
MarjanMilosevic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.10.2011
Mjesto: Skopje
Postovi: 594
Downloads: 3
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 56 puta u 49 Postova
MarjanMilosevic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
MarjanMilosevic pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Specifikacije treba pazljivo citati ali cesto dovode do dezinformacija kod obicnih korinika kojima to ama bas nista ne znaci.
Teoriju je Tranzit lepo objasnio i po njoj bi zvucnik meren sa singalom koji ima veci crest faktor trebao da izdrzi vece pikove. Sto automatski daje veci headroom.
Svima je jasno da sto je veci headroom to je signal cistiji i manje su sanse za mikrofoniju.

Malo off topic. Pitanje za Tranzita.
Taj FIR plugin je dakle VST. Sto ce reci je ok za koriscenje u studiju. Kako to koristiti live?
MarjanMilosevic je offline   Reply With Quote
Star 10.03.2012, 17:11   #37
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Mozes ga koristiti i Live bez problema ali samo ako radis na softverskoj platformi, znaci na softverskim mikserima, sto je u posljednje vrijeme u zestokoj ekspanziji. Mozes cak i u tzv. hibridnom sistemu da upotrijebis, ne samo FIR VST nego i sve ostale pluginove. Jedan hibridni sistem je u sustini kombinacija od hardver miksera i softver okruzenja a to softver okruzenje onda mora da pociva na ultra brzim audio-PC sistemima i audio komponentama. Znaci, ovdje nekakav laptop ili desktop iz prve prodavnice iza coska nece moci da odradi posao jer sve to moze ali samo na naminimalnijim latencama koje se krecu oko 1 do 2 ms a povrh toga i u maksimalnom audio kvalitetu. Ovo je vrlo kompleksno polje, pa ako bude interesovanja, mogu napisati i nesto opsirnije i detaljnije. Ne bih da zamaram bez potrebe.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 10.03.2012, 17:29   #38
MarjanMilosevic
Odomaćeni član
 
MarjanMilosevic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.10.2011
Mjesto: Skopje
Postovi: 594
Downloads: 3
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 56 puta u 49 Postova
MarjanMilosevic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
MarjanMilosevic pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ok, tako sam i mislio. Mada pravo da ti kazem laptop na windows platformi za kriticne dogadjaje je riskantna stvar.
A koristiti ga uz Midas Pro je lako :-).
Nego za obicne smrtnike je lepo imati resenje koje je stabilno. Sto ce reci MAC ili Linux.
MarjanMilosevic je offline   Reply With Quote
Star 10.03.2012, 17:39   #39
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nije u pitanju MAC OS ili Linux, u pitanju je najkvalitetniji hardver koji ce na Win 7 audio sistemu da radi bezbednije nego taj hardver mikser, tu nema mjesta za brigu. I... nikakav laptop ili konzerva iz prodavnice XBoxa, Wiija i sl. vec profesionalna audio masina koja zna samo audio da radi i nista vise... i koju ne moze da sastavi "svaki klinac iz ulice".
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 10.03.2012, 17:58   #40
MarjanMilosevic
Odomaćeni član
 
MarjanMilosevic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.10.2011
Mjesto: Skopje
Postovi: 594
Downloads: 3
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 56 puta u 49 Postova
MarjanMilosevic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
MarjanMilosevic pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

E to mi nije bilo jasno, dakle ima i hardware, nije samo softwer koji radi na windows platformi. Ja ne verujem windowsu a ne drugim softwerima. Dakle pitanje je kako to koristiti uz analogni mikser a da ne bude 100% zavisno od laptopa.

Promijenjeno od MarjanMilosevic (10.03.2012 u 18:00 sati)
MarjanMilosevic je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 20:11


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije