Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Mikrofoni

Mikrofoni Mesto za one koji vole da pevaju ;)

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 28.10.2015, 16:14   #11
Nikola89
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 21.05.2015
Postovi: 10
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: klavijature, harmonika
Nikola89 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Hvala ti na uputstvu, uspeo sam da povezem kako si rekao. I jos samo jedno pitanje, primetio sam da manje hvata mikrofon, deluje mi da nece sad da mikrofonira. Jel je to samo moj utisak ili je na ovaj nacin bolje raditi upravo i zbog te mikrofonije?
Nikola89 je offline   Reply With Quote
Star 28.10.2015, 22:00   #12
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.159
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Oba načina spajanja su dobra i s tehničke strane gledano, ne može se reći da je jedan bolji od drugoga.

Da li si se uspio riješiti mikrofonije, vidjet ćeš na nastupu. "Manje hvata mikrofon" jer si gain postavio na pravilan način, a to i moglo značiti da si ga prije koristio nepravilno pa je to možda i bio razlog mikrofonije.
casper je offline   Reply With Quote
Star 29.10.2015, 10:19   #13
Nikola89
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 21.05.2015
Postovi: 10
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: klavijature, harmonika
Nikola89 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Unglücklich

U principu, ja sam uvek radio na mikrofon na kabl, shure sm58, i s obzirom da je to dinamicki mikrofon nisam imao nikad problema. Moguce je da ne znam da postavim gain na pravilan nacin. Kazi mi, da li je bolje kanal smanjiti, a otvoriti na gain-u jer sam primetio da izaziva manje i sustanje?

Sto se tice mikrofonije uspeo sam da se resim, ali sad dolazi drugi problem, vokali iz vokodera izazivaju mikrofoniju kad se ukljuce, sad je tu polemika oko stelovanja i i gain-a opet verovatno.
Nikola89 je offline   Reply With Quote
Star 29.10.2015, 11:25   #14
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.159
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Bez obzira što i volumen i gain djeluju na "jačinu" mikrofona, to su dvije odvojene stvari.
Ako si pažljivo čitao ono što pišem, a čini mi se da nisi, onda si mogao primjetiti da prilikom podešavanja gaina volumen postaviš na nulu, da ga stišaš. On (volumen) može biti i pojačan ali apsolutno nema nikakve veze s ovim podešavanjem.

GAIN određuje nivo ulaznog signala. Da bi bolje shvatio njegovu ulogu uzmi za primjer dva različita pjevača. Jednog grlenog, jakog vokala koji kad zapjeva mikrofon mu niti ne treba. I jedan lijepi, nježni ženski glas koji se (bez mikrofona) u žamoru kavane niti ne čuje. Radi se o dva različita nivoa "signala", a GAIN upravo služi da bi se kanal na mixeru prilagodio njihovom levelu. Kod muškoga će gain biti postavljen na manju vrijednost (više u lijevo), a kod ženske će on biti postavljen na veću vrijednost (više u desno).
Kada bi ovi pjevači zamjenili mikrofone/kanale, imao bi veliki problem. Ženski vokal bi se vrlo slabo čuo bez obzira koliko mu digao volumen dok bi muški vokal stvorio distorziju na kanalu koja može tehnički uništiti kanal. Kod nešto modernijih mixeta bi se u tom slučaju uključila zaštita i ugasila je. Mnogo puta su se kolege znale žaliti da im se mixer gasi i da je neispravan, a razlog je upravo taj što nisu poštelali GAIN na valjan način.

Nadam se da si sada shvatio suštinu i da si u ovom opisu pronašao odgovor na ovo pitanje.

Citat:
Kazi mi, da li je bolje kanal smanjiti, a otvoriti na gain-u jer sam primetio da izaziva manje i sustanje?
Moraš uzeti u obzir i to da kondenzatorski mikrofon "bolje hvata" signal pa njegov gain za istu ulazni nivo treba biti drugačije postavljen nego kod "običnog" mikrofona.

Što se tiče performera, mislim da bi potenciometar MIX trebao okrenuti potpuno na desnu stranu kako bi skinuo glavni vokal na njemu. Davno sam ga koristio pa nisam siguran ali je bitno da ti iz performera ne izlazi glavni vokal na MIAN OUT, već samo prateći. U skladu s tim, moraš postaviti gain na kanalu miksera gdje se oni čuju na isti način kako sam opisao i za glavni vokal.

Ne brini, nisi jednini koje ovo područje ne razumije, zbog toga sam se i raspisao malo opširnije. Naglasio bih ono što je bitno, i što sam mnogo puta primjetio kod muzičara, okreću se potenciometri, podešavaju equilizeri, namještaju efekti i sve to po nekakvom nahođenju. Bez ikakvog razumjevanja onoga što se radi pa se zato i događa da je EQ uvijek u "konkavnoj poziciji", da se visoki nafrlje do maximuma, da se gain koristi za pojačavanje kanala ....
Ove stvari su jednostavne i logične, treba samo minimum truda i vremena da se nauče. Jer, kada razumijemo zašto se događa neka promjena mnogo je lakše riješiti nastali problem. U suprotnom, kljuckamo po zemlji kao ćorava koka pa samo ponekad i rijetko naletimo na zrno.
casper je offline   Reply With Quote
Star 29.10.2015, 16:28   #15
Nikola89
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 21.05.2015
Postovi: 10
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: klavijature, harmonika
Nikola89 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Potpuno si u pravu sve sto kazes, uradio sam sve kako si opisao, radi odlicno. Gain sam smanjio na nulu, pojacao kanal. Samo da li je bitno kako postaviti odnos glavnog vokala i pratecih jer se onda desava da hvata klavijaturu pa opterecuje performera i onda vokala nema nigde? Da mozda u tom slucaju ipak ne raditi preko aux-a? Izvini na ovakvim pitanjima, ali ocigledno mnogo muzicara ne zna a sram ih je da pitaju, a zive od toga, i ako vec radis nesto odradi ga kako valja, bar ja tako mislim. Hvala na dosadasnjim informacijama, veoma su znacajne, svi sviraju i pevaju a ne razumeju sta rade.
Nikola89 je offline   Reply With Quote
Star 29.10.2015, 17:07   #16
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.159
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nešto još uvijek ne štima.
Tvoja druga rečenica - predpostavljam da si krivo napisao, a radio ispravno.
Volumen na nulu, a podešavaš GAIN. Tako je ispravno.

Treća rečenica - odnos glavnog vokala i pratećih na vokalistu nema apsolutno nikakve veze s klavijaturom.

Ajde napiši točno što si i kako spojio i poslikaj mixer pa stavi slikicu ovdje. Ovako se vrtimo u krug,a problem nećemo riješiti.

Ne brini, ovu tema će i "sutra" nekome koristiti da ga poduči i pomogne u razumjevanju osnovnih stvari. Ovdje se stvarno radi o osnovnim znanjima koje bi trebao znati svaki OMB, tj. čovjek koji sam opslužuje razlgas, svira i pjeva.
casper je offline   Reply With Quote
Star 29.10.2015, 18:10   #17
Nikola89
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 21.05.2015
Postovi: 10
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: klavijature, harmonika
Nikola89 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ja sam te razumeo ovako:

1. Mikrofon u kanal
2. Iz AUX SEND1 u vokalist u IN
3. Iz vokalista OUT vracam u mixetu u drugi kanal (na kome je smanjen aux1 na nulu)
4. Na kanalu gde je mikrofon uboden dizem aux dok ne cujem pratece
5. Mikrofon smanjim gain na nulu (posto sam shvatio po tebi da kondenzatorski mikrofon sam po sebi ima snagu, tj. bolje hvata od obicnog), a volumen na kanalu dizem. Isto to i sa vokalima. A na vokalistu odvrnem do kraja ono harmony, a INPUT pojacavam koliko je potrebno, to je ustvari ulazni signal.

Kad ovako uradim nema nikakve mikrofonije koja se pre javljala s tim sto zvuk koji izlazi iz kutije od klavijature "hvata" u mikrofon i samim tim gusi vokalist kad su ukljuceni vokali i u pevanju nema vokala. Otprilike kao da dva pevaca pevaju na jedan vokalist.

P.S. Dilema je oko pete stavke
Nikola89 je offline   Reply With Quote
Star 29.10.2015, 19:17   #18
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.159
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Broj 5. ne valja, dobro si predpostavio.

Zaboravi ovog trena na vocalist i obrati pažnju samo na mikrofon. On je uštekan na prvi kanal, smanji sve volumene na mixeru i pjevaj u mikrofon. Pokušaj pjevati onom gasnoćom kao na nastupu, dakle malo jače. Neće se čuti na zvučnike ali to sada nije niti bitno. Okreći lagano potenciometar GAIN u desno i prati led diodu koja se nalazi dolje, pored volumena. Ona svijetlucka zeleno (SIGNAL) ali će u jednom trenutku, kada GAIN okreneš više u desno, zasvjetliti crvena lampica (PEAK). To je trenutak kada je ulazni signal optimalan i za nijansu prejak. Zato vrati GAIN sasvim malo u lijevo.

Ovako si na 1. kanalu mixera prilagodio signal za tvoj glas.

Idemo dalje. Vocalist je spojen kao što si opisao u postu iznad. Potenciometar INPUT na Performeru postavi na sredinu, dakle pojačaj na pola. Pjevaj u mikrofon i pojačavaj AUX1 na kanalu 1 i gledaj lampicu Performera kod INPUTA. AUX1 okreći u desno dok ova lampica ne zasvjetli crveno.

Ovako si prilagodio ulazni signal na Performeru.

I treći korak. I dalje su stišani volumeni na mikseru. Okreni potenciometar MIX na performeru potpuno desno, na maximum. I opet pjevaj . Sada podesi GAIN na mixeru na kanalu 2. isto kao što smo opisali na početku za kanal 1.

Ovako smo prilagodili nivo signala za prateće vokale koji se nalaze na kanalu 2.

I to je to. Sada više ne diraj GAIN nego samo tijekom svirke kontroliraj lampice i nemoj dozvoliti da svijetle crveno. Mogu malo trepnuti ali nipošto ne smiju konstantno goriti. Dakle, lampice na prvom i drugom kanalu mixera i na performeru kod volumena INPUT.

Naravno, sada volumen potenciometrima kontroliraš glasnoću. Na kanalu 1. se nalazi glavni vokal, a na kanalu 2. su prateći. Nemaš potrebe više koristiti INPUT i MIX na performeru jer su oni u poziciji koja je optimalna.

Ufff, al se umorih od pisanja.

Sada i dalje ostaje "problem" to što klavijatura "guši" vocalist. Gotovo je nemoguće da mikrofon hvata ono što se čuje iz zvučnika od klavijature do te mjere da prenosi na vocalist.
Prije bih rekao da ti je pojačan AUX1 na kanalu klavijature pa se na taj način signal prosljeđuje na Performer. A on, jadan, ni sam ne zna što će s tim signalom jer je navikao samo na tvoj glas. Šalim s malo, provjeri ovaj AUX1 na kanalu klavijature i stiušaj ga. Isto tako, i na ostalim kanalima stišaj AUX1 osim na prvom.
casper je offline   Reply With Quote
Ćlan 3 Vam se zahvalio, casper, za koristan post:
Nikola89 (01.11.2015), rolandx (29.10.2015), spale (22.01.2016)
Star 29.10.2015, 20:54   #19
Nikola89
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 21.05.2015
Postovi: 10
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: klavijature, harmonika
Nikola89 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Uradio sam to kako si objasnio, to mi je bilo bitno, radi sad kako treba. Veoma je nezgodno ovako da se objasni nekom, narocito kad ne zna. Ali hvala Bogu sporazumesmo se. Veliko ti hvala, drze. Da smo malo blize castio bih te picem.
Nikola89 je offline   Reply With Quote
Star 29.10.2015, 21:37   #20
rolandx
Stvarno kod kuće
 
rolandx's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.12.2012
Mjesto: Okolina Kolonije
Postovi: 1.057
Downloads: 159
Uploads: 12
Rekao HVALA: 58
Zahvalili mu 177 puta u 164 Postova
Instrumenti: Korg Pa600, Yamaha MotifXS6, Yamaha EMX5000, EV1503, Shure PG30...
Interesi: Druženje, muzika....
rolandx ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Pratio sam Casperovo izlaganje i nisam hteo da upadam kao padobranac. Ko god bude procitao ovu prepisku, shvatiće zašto je ovaj forum najjači na balkanu. Ali na žalost sve novajlije se hvataju famoznog downloada što mi veoma smeta... jer prava pomoć upravo je demonstrirana po 10000000000 put. Evo ja ću umesto @Nikola89 da kliknem na Thanks ... Izvinjavam se na Off Topic ali morao sam. Ne samo Casper nego sve kolege i drugari , veliko bravo. Kad neko ima živaca i nadje vremena to izgleda upravo tako... Živi i zdravi bili !
__________________
PRE PUŠTANJA JEZIKA U POGON, OBAVEZNO PROVERITI DA LI JE MOZAK UKLJUČEN.
rolandx je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 20:05


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije