Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Ostali proizvođači i razno

Ostali proizvođači i razno Za sve one koji ne sviraju Yamaha-e, Korg-ove, Roland-e ili za one koji imaju meshovita pitanja.

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 25.09.2013, 13:07   #31
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od egoman Pokaži Post
Svi aranzeri upotrebljavaju DIGITALNU tehnologiju,sto znaci da zvuk je sastavljen od nula I jedinica prema tome zvuk NIJE KONTINUIRAN kao kod mehanickih instrumenata.
Prema tome kvalitet samplova NIKAD nece biti ravan normalnim instrumentima.
Pozdrav
Sta ti napisa ? Kakvi su to "mehanicki" instrumenti ? Kakvi su to "normalni" instrumenti, a koji su "nenormalni" ?
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 25.09.2013, 17:14   #32
egoman
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 10.09.2008
Postovi: 3
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
egoman befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Mislio sam na tradicionalne instrumente (harmonica,frula kao sto sve u prirodi cujemo).
Digitalna tehnologija je sastavljena od "delica...komadica)Takozvani BINARY DIGITS.Prosto receno to vam je kao film koji je sastavljen od pojedinih slicica a koji nas mozak intepretira kao pokret.
Zvukovi sa digitalnom tehnoloijom su izuzetno HLADNI I neprirodni bez dodavanja kojekakvih eho progama I tome slicno.
Ja imam original Skandali super sest kao poslednji model Rolanda 8x I u svako doba mogu prepoznati razliku izmejdu dva instrumenta.
U ostalom guglajte malo o ovoj temi da bih ste se uverili I sami.
Veliki pozdrav svima.
EGOMAN
egoman je offline   Reply With Quote
Star 25.09.2013, 17:32   #33
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Pa da, stvarno mislim da bi se Tranzit mogao malo educirati po tom pitanju. Kakva to čudna pitanja postavljaš?

Uostalom imaš google pa traži.
casper je offline   Reply With Quote
Star 25.09.2013, 18:00   #34
mladenkom
Ovaj baš voli da kuca
 
mladenkom's Avatar
 
Registrovan/a dana: 04.10.2007
Mjesto: Chicago,Il
Godina: 38
Postovi: 308
Downloads: 979
Uploads: 5
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 38 puta u 36 Postova
Instrumenti: Edirol pcr500,VST instrumenti...
mladenkom befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
mladenkom pošalji poruku preko Yahoo! messengera mladenkom pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Stvarno Tranzit,informisi se malo,dosta je bilo skupljanja postova.

Sent from my R800x using Tapatalk 2
__________________
Welcome to the internet.
Where men are men,women are men and little girls are FBI agents.
mladenkom je offline   Reply With Quote
Star 25.09.2013, 18:05   #35
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Cini se da ste u pravu obojica, treba se educirati i informisati... hahahaha...

@egoman
Naravno da postoji manja ili veca razlika izmedju sounda prirodnih instrumenata i njihovih elektronskih surogata. Medjutim, kako ne postoji mogucnost da u jedan Keyboard bilo koje vrste (workstation, synthesizer, aranzer itd...) spakujemo prirodnu harmoniku, frulu, gusle, tamburu ili citavog bubnjara, moramo se zadovoljiti digitalizovanjem istih, odnosno samplingom. Sampling je u posljednjoj deceniji ucinio veliki pomak unaprijed, pa je ta digitalizacija doprinijela i vrlo kvalitetnim imitacijama prirodnih instrumenata. Pomenuti Roland FR8X je odlican instrument i veoma vjerno oponasa prirodnu harmoniku. Medjutim, Roland je mogao to i bolje da uradi, sto se tice kvaliteta samog sounda, odnosno slozenosti sampling strukture. Harmonika je sama po sebi jednostavan instrument kada je sampling u pitanju jer su njeni osnovni tonovi sinusoidni, sto znaci, vrlo prosti za sampling. Pitanje je samo, koliko ce taj neko ko sampluje, biti detaljan. Sound harmonike se moze dosta detaljnije samplovati nego sto je to Roland uradio na FRX harmonikama. Ozbiljni studijski soundi harmonike se sastoje od bar dvadesetak Velocity Switch zona, a oni "najozbiljniji" i do pedeset Layera. Tu je vec, na snimku, vrlo tesko razlikovati da li je u pitanju sampling instrument ili prirodni instrument. Naravno, uz preduslov da je i Sound Program Editing na odgovarajucem nivou, kao i adekvatno kompleksni midi controlling. Roland harmonike i imaju svoju pravu i najvecu vrijednost bas kao midi kontroleri, zahvaljujuci veoma dobro odradjenoj expression kontroli mijehom. Sam sound je, kako sam i napisao, mogao biti daleko kvalitetniji.

Po analogiji je situacija i kod drugih imitacija prirodnih instrumenata digitalizovanjem (samplingom) potpuno ista, s tim sto je kod nekih, adekvatna tehnika sviranja koja bi bila blizu originalu, dodatno otezana radi specificnosti pojedinih instrumenata (violina, klarinet, saxophon itd...). Sam kvalitet, i "hladnoca" koju pominjes, su u najvecoj mjeri prevazidjeni u digitalnoj tehnici, bez obzira na pomenute "jedinice" i "nule". Savremeni AD/DA konverteri su ogromnog kvaliteta (i do 32Bit/192kHz) a i dodatni efekti u vidu kojekakvih Saturationa, Exitera, Enhancera, Ambienata i ostalih, enormno poboljsavaju kvalitet i doprinose najvecoj mogucoj prirodnosti imitiranih instrumenata. Za ovo imamo ogroman broj primjera u ultrakvalitetnim Sampling Libraryjima, prije svega, Drum i Percussion sounda, a i sire. Muzicke produkcije gdje bi se za snimanje upotrijebili iskljucivo prirodni instrumenti su veoma skupe, a ponekad i neizvodljive, pa se pribjegava Samplingu koji se u medjuvremenu etablirao u "salonske" krugove, tako da se i najbolje svjetske produkcije manje ili vise oslanjaju na digitalni sound. Sve u svemu, razlika koju pominjes je nepobitna ali ni izdaleka takva da bi predstavljala nekakav problem, sve zahvaljujuci velikom i brzom napretku tehnologije u posljednjoj deceniji. Hardverski instrumenti ovdje jos uvijek dosta zaostaju za njihovim softverskim pandanima, prije svega radi poslovne politike a i cijena koje ne bi bile kalkulativne ukoliko bi se ti hardverski instrumenti doveli na nivo kvaliteta softvera. Ovo ne znaci da je to stanje status quo ali ce potrajati jos izvjesno vrijeme, dok se pomenuti tabori ne izjednace ili bar ne priblize jedan drugom.

Promijenjeno od tranzit (25.09.2013 u 18:11 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 26.09.2013, 20:24   #36
egoman
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 10.09.2008
Postovi: 3
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
egoman befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Gospodine Transit,

Ovo je jedna fantasticna lekcija koju bih svaki muzicar trebao da procita,i jos na nasem "Balkanskom" jeziku.
Na ovu temu ja vam skidam kapu.

Srdacan pozdrav svim posetiocima ovoga foruma.

Egoman
egoman je offline   Reply With Quote
Star 27.09.2013, 01:59   #37
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ti pazljivo citas... ama... malo ih to radi. U svakom slucaju, drago mi je da je "lekcija" bila od koristi.
tranzit je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
gem, genesys

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 14:45


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije