Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > Studijski Hardware

Studijski Hardware Zvucne karte, Efekti, Analogne mixete, Digitalne mixete, Digitalni snimaci, Midi interface, Transport interface, Audio interface, Kompjuterske konfiguracije

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 07.03.2014, 16:47   #11
vingula
Veteran
 
vingula's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.11.2006
Mjesto: Zagreb,Hrvatska
Godina: 39
Postovi: 1.284
Downloads: 1775
Uploads: 49
Rekao HVALA: 24
Zahvalili mu 81 puta u 68 Postova
Instrumenti: Roland Fantom G7, Korg PA1X Pro Elite, AKAI Advance 61
Interesi: Muzika,Računala
vingula befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
vingula pošalji poruku preko MSN messengera vingula pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

neznam zašto bi se tema zatvarala, meni osobno je ovo zanimljiva tema i komentari, nek bude što više ovakvih podataka i informacija...tema je dobra (mada je ovaj moj komentar malo offtopic - možda)
__________________
1.Mrzim žicaroše i razne oblike žicanja!!!
2. ne stoji bez veze.
3.Nemoguće želje ispunjavam odmah,a za čuda mi treba malo vremena.
vingula je offline   Reply With Quote
Star 07.03.2014, 17:44   #12
Narodnjak300
Ovaj baš voli da kuca
 
Narodnjak300's Avatar
 
Registrovan/a dana: 13.12.2008
Mjesto: Bor-Timocka kajina
Postovi: 450
Downloads: 2385
Uploads: 42
Rekao HVALA: 35
Zahvalili mu 52 puta u 51 Postova
Instrumenti: nemam vise instrument
Interesi: Pecanje
Narodnjak300 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od sale_band Pokaži Post
Sve zavisi o koj vrsti "konvertera" se radi

Epa Sale onda i boja igra veliku ulogu tu, cuo sam da crni rade dobro.
__________________
Donosim vam pune ruke štimunga!
Narodnjak300 je offline   Reply With Quote
Star 07.03.2014, 19:17   #13
Thommas19
Početnik forumacije!
 
Thommas19's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.01.2014
Postovi: 43
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 3 puta u 3 Postova
Thommas19 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Zbog pitanja kakvo je bilo naveo sam odgovor kakav jeste samo zbog smanjenja nagomilavanja na forumu .
A nije problem ako zelite u off da idemo mozemo da pisemo koliko god zelite samo krecem od sebe kada mi nesto treba da nadjem pa citam zavrsi tema ko zna gde pa sam zato rekao covek je pitao pitanje i ja sam jednostavno odgovorio .... Ako nekome treba vise onda postavi pitanje .... To je neki moj vid kako treba da izgleda tema :-)
Pozdrav svima vama dobrim ljudima koji ste puni znanja i naglasavam da nisam nista lose mislio mojim postom!
Thommas19 je offline   Reply With Quote
Star 08.03.2014, 01:05   #14
harepa50
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 28.05.2008
Mjesto: Preko sedam mora
Postovi: 824
Downloads: 1025
Uploads: 5
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 62 puta u 54 Postova
Instrumenti: KORG pa50,Futura nordiska piano,Classico gitara,Weltmeister Stella
Interesi: Muzička i video produkcija,razglasi,rasvjeta,stage
harepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblick
Standard

@Sale_band
Ne bih rekao baš da cijena igra toliku ulogu u svemu tome. Naime, većina ljudi koji rade u studiju (a i live) zaluđeni su brendovima. Kad neko kupi Apogee AD/DA konverter samo da bi ga imao jer je ime i kad kaže da ništa drugo osim njega ne može da "uradi posao", a ništa drugo i nije probao niti čuo za to, želudac mi se okrene. Evo naprimjer, PreSonus Audiobox 1818VSL kojeg imaš ti Sale, ima fenomenalne AD/DA konvertere (BNC, koliko znam), e sad pošto drugi to ne znaju, pa mlate praznu slamu....
Tema je super i volio bih da se održi, o ovim stvarima treba diskutovati i ima dosta toga da se kaže.

Pozdrav svima.
harepa50 je offline   Reply With Quote
Star 08.03.2014, 01:45   #15
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@harepa50 Šega ba...

Sent from my HTC One XL using Tapatalk
sale_band je offline   Reply With Quote
Star 08.03.2014, 02:57   #16
Akordeonista
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 13.04.2011
Postovi: 467
Downloads: 532
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 24 puta u 22 Postova
Akordeonista befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Citat:
Originalno postovano od Narodnjak300
Epa Sale onda i boja igra veliku ulogu tu, cuo sam da crni rade dobro.
Crni rade dobro samo za molske pesme, za durske stvari su se bolje pokazali neki crveni!
Dodato:
Salu na stranu, veoma je interesantna tema i bilo bi dobro da se ukljuci sto vise ljudi koji zaista poznaju materiju i objasne sve pojedinosti oko konvertera.

Promijenjeno od Akordeonista (08.03.2014 u 02:58 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
Akordeonista je offline   Reply With Quote
Star 08.03.2014, 06:31   #17
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ace je sasvim pristojno dao osnove koje se trebaju znati kada se govori o AD/DA konverterima. Pomenuo cak i aproksimaciju kao proces kod AD/DA konverzije, zatim i Jitter filtere, koji sluze za ispravljanje eventualno nastalih vrlo kratkih, neravnomjernih devijacija u rezoluciji odnosno, sampling rate konvertera. Radi boljeg pregleda i lakseg shvatanja koje su to karakteristike koje nam govore o kvalitetu konvertera, mogu se dodati konkretne fizicke velicine, odnosno specifikacije koje definiraju kvalitet pojedinih konvertera... ama to nije ni u kom slucaju fizicka velicina Thommas19 ako ti je toliko godina koliko stoji u tvom nicku, mislim da bi bio red, da sa malo vise respekta korespondiras sa puno starijim i iskusnijim kolegama na forumu !!!!!

AD/DA konverteri se karakterisu cvrsto utvrdjenim specifikacijama koje nam govore dosta o kvalitetu istih. Bitne karakteristike AD/DA konvertera su: rezolucija (8Bit; 12Bit; 16Bit; 20Bit; 24Bit... itd...) i sto je ona veca to je i kvalitet signala koji prolazi kroz konverter visi, zatim dinamicki opseg (90dB; 96dB; 102dB, 114dB itd... itd...) kod kojeg vazi isto pravilo, to jest sto je ovaj opseg veci to je i konverter kvalitetniji, pa THD & N (Total Harmonic Distortion plus Noise) koji nam govore o Klirr faktoru i sumu AD/DA konvertera i sto je ova vrijednost manja to su smetnje i sum manji. Uobicajene vrijednosti kod veoma kvalitetnih AD/DA konvertera se krecu oko -100dB. Pored toga tu je i Sample Rate karakteristika koja se kod aktuelnih AD/DA konvertera krece od 44.1kHz pa do 192kHz. Ovo bi bile vec sve najbitnije karakteristike, koje u mnogome odredjuju kvalitet pojedinih AD/DA konvertera.

Sam termin AD/DA konverter je pomalo zbunjujuci jer u sustini je AD ili DA konverter, jedno integralno kolo zaduzeno za konverziju analognih signala u digitalne ili obrnuto. Ono je veoma malih dimenzija (nekoliko milimetara). Medjutim ne rijetko, se pod ovim nazivom podrazumijeva kompletan uredjaj ciji je najbitniji sastavni dio, ovo integralno kolo. Dijapazon cijena AD/DA konvertera kao uredjaja je ogroman, pa se krecu od par desetina eura, do nekoliko hiljada eura, a u zavisnosti od gore nabrojanih karakteristika ali i od periferne pratece elektronike, odnosno komponenti. Sama integralna kola (od onih nekoliko milimetara) kao sastavni dijelovi tih uredjaja, mogu biti 2 ili 3 eura, pa do 600, 700... i vise eura.

Promijenjeno od tranzit (08.03.2014 u 06:40 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 08.03.2014, 08:11   #18
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Da se osvrnemo i na direktno poredjenje uredjaja koje je pomenuo harepa50. Presonusov 1818VSL ciji AD/DA konverteri imaju vrlo visoku vrijednost jer rezolucija im je 24Bita, dinamicki opseg im je veoma dobrih 114dB, THD & N se krece u visini jedva mjerljivih 0,002% i Sample Rate od 44,1 do 96kHz. Sve u svemu, veoma, veoma profesionalan uredjaj. Kod takodje pomenutog, Apogee Ensemble FireWire interfacea, koji bi po broju kanala odgovarao 1818VSL, dolazimo testom to slijedecih vrijednosti. Rezolucija od 24Bita, dinamicki opseg -108dB, THD & N od 0,0016%, sample rate od 44,1 do 192kHz. Apogee je ni manje, ni vise, nego tri puta skuplji od 1818VSL, a kako vidimo iz gornjih podataka, kvalitet mu je potpuno u rangu 1818VSL, s tim sto 1818VSL ima primjetno siri dinamicki opseg, to jest za citavih 6dB. Razlika u THD & N u korist Apogeea od 0,0004% ne da je zanemarljiva, nego je potpuno nebitna, a cinjenica da Apogee moze ici i do 192kHz sample rate za razliku od 1818VSL koji ide "samo" do 96kHz je tek jedan statisticki podatak, koji nema nikakvu tezinu jer jos nisam sreo nekog svog kolegu koji audio materijal snima na 192kHz. U sustini u najbitnijoj karakteristici, to jest, dinamickom opsegu, je 1818VSL prilicno bolji (za 6dB). Cak i mikrofonska predpojacala kod Apogeea (kojih ima samo 4, za razliku od 1818VSL gdje ih ima 8 i sva su XMAX Mic Preamps) nemaju nikakvu prednost nad onima sa 1818VSL, mozda cak i naprotiv, da su nesto "neodredjenija" u niskom frekventnom opsegu, a kod visokog frekventnog opsega nisam primjetio nikakvu znatniju razliku jer su oba veoma diferencirana i konkretna. Na stranu software mikser Presonusa sa veoma pristojnim efektima i ekvilajzerima, koji Apogee Ensemble i ne posjeduje. Ovo je samo potvrda onoga sto je harepa50 napisao, to jest, da masa ljudi, bukvalno baca novac radi Brenda, koji pak ni izdaleka ne opravdava kvalitetom svoju nesrazmjerno visoku cijenu, kao sto je i u ovom konkretnom slucaju.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg Apogee Ensemble.jpg (4,6 KB, 37x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg Apogee Ensemble 2.jpg (6,5 KB, 37x skinuto)
Highslide JS
File Type: png audiobox1818vsl.png (17,6 KB, 13x skinuto)
Highslide JS
File Type: png audiobox1818vsl 2.png (15,2 KB, 13x skinuto)
Highslide JS

Promijenjeno od tranzit (08.03.2014 u 08:15 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
harepa50 (09.03.2014)
Star 08.03.2014, 11:00   #19
Thommas19
Početnik forumacije!
 
Thommas19's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.01.2014
Postovi: 43
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 3 puta u 3 Postova
Thommas19 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@tranzit
Nije mi toliko godina kao u nicku i da to sto sam napisao ima sve smisla ...
90% ljudi nema pristup da bi radili sa konverterom i koji sample rate i koja bit rezolucija ide sa kojom i zasto i kako dobiti pravu stvar.
Fizicka velicina nas prati kroz sve uredjaje i ima veliki znacaj koliko ce neka stvar da kosta i to sto sam ja napisao uci se po skolskim knjigama znaci nisam mlatnuo kada se odnosilo na pitanje koje su poredbene karakteristike.
I imam postovanja prema svima cak i prema onima koji ne zasluzuju a kao starije kolege i vremensko iskusni ljudi trebalo bi da znate kako je fizicka velicina uticala na uredjaje, a ne da ismejavate moj odgovor .
Napominjem da to nije presudna karakteristika upravo presudnu si napisao ti ali ne treba zanemariti sve aspekte svakog uredjaja.
Lep pozdrav :-)
Thommas19 je offline   Reply With Quote
Star 09.03.2014, 02:03   #20
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Kolega da li zaista ne zelis ili neces da shvatis, ne znam ali fizicka velicina nije bas nikakav "aspekt" sa kojeg bi trebalo da se posmatra jedan AD/DA konverter. Naravno da je ono sto sam napisao ali iskljucivo samo to, presudno za kvalitet jednog AD/DA konvertera ali njegova fizicka velicina, zaista nema nikakve veze ni sa kvalitetom, a ni sa cijenom jednog takvog uredjaja. Pored najbolje volje ne razumijem da mozes tako ustrajati na jednoj toliko banalnoj i trivijalnoj stvari kao sto je takva potpuno neosnovana tvrdnja. Primjecujes li da se desetak postova potrosilo na diskusiju oko te "fizicke velicine", koja je toliko presudna za kvalitet AD/DA konvertera, koliko i bager za mikrobiologiju. Hajde da se uozbiljimo, ljude interesuju ovdje cinjenice oko AD/DA konvertera kao uredjaja i zaista ne treba gubiti ni vrijeme, a ni postove, na tako nebulozne stvari. Ima jos puno, puno naucnih cinjenica da se napise o DA/AD konverterima i njihovom funkcionisanju, komponentama, kvalitetu itd... tako da sa tom "fizickom velicinom" treba zavrsiti sto prije.

Promijenjeno od tranzit (09.03.2014 u 02:08 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Isključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 10:59


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije