Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Internet škola sviranja > Saveti za bolju svirku i bolji bakšiš

Saveti za bolju svirku i bolji bakšiš Svi želimo da zvučimo bolje, ni neka crkavica nije na odmet.

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 08.01.2013, 01:41   #11
mimiki
Stvarno kod kuće
 
mimiki's Avatar
 
Registrovan/a dana: 04.10.2007
Mjesto: Batajnica
Postovi: 1.074
Downloads: 1564
Uploads: 11
Rekao HVALA: 21
Zahvalili mu 79 puta u 74 Postova
Instrumenti: CharlesLakOB
Interesi: CharlesLakOB
mimiki befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
mimiki pošalji poruku preko AIM messengera mimiki pošalji poruku preko MSN messengera mimiki pošalji poruku preko Yahoo! messengera mimiki pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

nije bas isto,sto ne znaci da je opravdanje i ni za sviraca ni pevaca,npr desi se koliko puta da u trenutku zaboravis neki forspil,ali kao svirac mozes da improvizujes odsviras npr melodiju refrena ili kako se vec snadjes,ali tekst pevac mora da zna uvek...tu je slaba vajda od improvizacije bilo kakve ,ja imam problem u kafani npr gde se dosta narucuju pesme ,neki narucuju kod mene pesme neki kod pevaca...i kad otpevamo jednu porucbinu ja se pokidah da se setim koja je sledeca pa posle dolaze ljudi jer su platili pa pitaju itd malo neprijatno ...
__________________
dok na ruci imas prst ne mora da bude cvrst!
mimiki je offline   Reply With Quote
Star 08.01.2013, 01:42   #12
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Sve stoji sto ste stariji rekli sto se komunikacije tice, ali ipak Matrix se s pravom pita za to. On je moj komsija iz Mostara i poznajem i njega i slusao sam njegov band, a i znam u kakvom se podrucju radi i kakve su svirke kod nas, a i znam otprilike kako je drugdje. Svirke u nasem okruzenju su poprilicno nezahvalne. Moras znati sve od Nirvane do Silvane, stat izmedju pjesama smijes samo ako je hitan slucaj, a narod se razumije u muziku kao teta Marica u nesto sa jako izrazenim krivuljama, a najgore je to sto misle da se razumiju.
Tako da dolazimo u situaciju da u svatovima uvecer uglavnom od svake pjesme ide jedna ili dvije strofe i bez stajanja se pici dalje, jer kod nas ako ne ubodes pjesmu, plesni podij se razidje - komentar publike da ovi i "nisu nesto". Ako je prevelika pauza izmedju pjesama - "nisi nesto", ako se ne daj boze potkrade neka primijetnija greska - "nisi nesto". Improvizacija u pjesmi, sto se nje tice, ako te "usere" jednom u veceri u svatovima da improviziras, jos si dobro prosao. Tako da kod nas komunikacija u bandovima mora bit besprijekorna, tako da mi na pamet pada neka aplikacija recimo za android, pod uvjetom da ste svi povezani preko 3g, wifi ili jos bolje bluetooth, neka aplikacija sigurno postoji. Pade mi na pamet, recimo mobilni skype i grupni razgovor, ali konekcija mora bit perfektna.
E starije kolege su nacele isto tako jednu jaaako jako dobru temu u kojoj se spominje ono sto i mene jaaako jako nervira. Rijec je o tekstovima i pjevacima. Ja recimo sviram harmoniku po danu u svatovima nesto manje od 4 godine i morao sam jednostavno naucit tekstove na pamet, nije bilo druge. Tako da sam se ljutio na pjevacicu koja je prije radila sa nama sto nije mogla makar svoje tekstove naucit, a ja znam i svoje napamet i njene i tekstove od pjevaca isto tako, a vjerujem da je i kod svih vas tako. Ne mozes s njima na kraj nikako i to je...
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Dell za ovaj koristan post:
matrix_mo (08.01.2013)
Star 08.01.2013, 01:53   #13
mimiki
Stvarno kod kuće
 
mimiki's Avatar
 
Registrovan/a dana: 04.10.2007
Mjesto: Batajnica
Postovi: 1.074
Downloads: 1564
Uploads: 11
Rekao HVALA: 21
Zahvalili mu 79 puta u 74 Postova
Instrumenti: CharlesLakOB
Interesi: CharlesLakOB
mimiki befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
mimiki pošalji poruku preko AIM messengera mimiki pošalji poruku preko MSN messengera mimiki pošalji poruku preko Yahoo! messengera mimiki pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

mislim da bilo kakva upotreba ruku za pripremanje pesme,tipa telefon,nije efikasna.mislim da dolazi jedino u obzir dovikivanje i ono sto je vec spomenutu bubice ali mislim da je to malo komplikovano i to napakovati uz ozvucenje...to sve ovako kad mi pricamo zvuci lepo ali kad dodjes na svirku mora da se pegla...
__________________
dok na ruci imas prst ne mora da bude cvrst!
mimiki je offline   Reply With Quote
Star 08.01.2013, 02:22   #14
mirandess
Odomaćeni član
 
mirandess's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.09.2010
Mjesto: Mostar
Postovi: 682
Downloads: 677
Uploads: 7
Rekao HVALA: 117
Zahvalili mu 103 puta u 95 Postova
Instrumenti: Korg PA4x, Amati Clarinet b. Casio Ctk 531, Nord Electro 6D, Musicman Luke3 :)
Interesi: Sviranje
mirandess befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
mirandess pošalji poruku preko Yahoo! messengera mirandess pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Mislim da je najbolje "jamit" jedan mikrofon(ili bubicu)+behringer powerplay(pojacalo za slusalice)+svima sluške i najjeftinije si prošao, nije losa stvar, probao sam Ono sa 3g-om iscuri baterija, nestane ti na racunu, potrosis sa racuna, ko ce to platit Meni se cini da je ovo najbolja varijanta i sigurna varijanta...
__________________
Tko svira notalno, propao je totalno
mirandess je offline   Reply With Quote
Star 08.01.2013, 05:51   #15
Minicevac
Odomaćeni član
 
Minicevac's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.03.2008
Mjesto: Knjazevac
Postovi: 692
Downloads: 1265
Uploads: 21
Rekao HVALA: 46
Zahvalili mu 77 puta u 67 Postova
Instrumenti: KORG Pa3x
Interesi: Pevanje
Minicevac befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

U mom slucaju ja kao pevac diktiram koja je sledeca pesma tako da nema problema uglavnom klavijaturista zna sta ja pevam a sta ne pa tako da nece svirati nesto skroz levo ,to je sto se tice aranzerske svirke...A kad sam radio sa bendom koji je imao bubanj,bas i ritam gitaru drao sam se kao magarac koja je sledece jer sam uvek ja imao neki spisak na klavijaturi pa sam birao sta i kako moze sledece...Resenje je da svi clanovi imaju bar neki spisak pesama za pocetak dok ne pocnu narucivanja ili spisak za celu svirku ako se radi klubska svirka mada je to malo nemoguce sve isplaniratu unapred mislim da se slazete a najbolje je kad pevaci znaju tekstove i nema zime ali jbgPosle sam uhvatio foru ja ili gitarista krenemo da soliramo a ostali po nas i sacuvao glas od dranja
__________________
Tuti Fruti Band
Minicevac je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Minicevac za ovaj koristan post:
Todorgm (12.02.2013)
Star 08.01.2013, 13:13   #16
dimezdr
Početnik forumacije!
 
dimezdr's Avatar
 
Registrovan/a dana: 06.12.2012
Mjesto: London
Postovi: 13
Downloads: 0
Uploads: 1
Rekao HVALA: 5
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: Korg pa2x PRO
dimezdr ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
dimezdr pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Mislim da najbolje resenje je da svaki ima celi repertoar na jedan spisak (ako je veci repertoar mozes smanjiti font) i ako je moguce da taj spisak ima neki redosled kao recimo po rednim brojem ili azbucni red ili po ritam tako da to ce ti namaliti dranje, kao na primer sledeca pjesma je pod rednim brojem 21 i svi moze da vide koja je pjesma 21. ili po ritam i t.d. To je stvar o dogovoru kako cete se dogovoriti (celog benda) tako uradite taj repertoar i kad legne malo bice odlicno.
dimezdr je offline   Reply With Quote
Star 09.01.2013, 00:29   #17
caka012
Ovaj baš voli da kuca
 
caka012's Avatar
 
Registrovan/a dana: 03.12.2006
Mjesto: Pozarevac, Srbija
Godina: 55
Postovi: 383
Downloads: 388
Uploads: 7
Rekao HVALA: 29
Zahvalili mu 30 puta u 26 Postova
Instrumenti: PSR 3000, Triton LE, jedan stari kontrabas i jedna bas gitara
caka012 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
caka012 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ja i dalje zastupam stav da takav vid komunikacije nije neophodan, a sad cu i malo sire da objasnim, jer u mom proslom postu nisam hteo mnogo da sirim pricu. Kad sviram sam sa pevacem i pevacicom, a radi se o programskoj svirci, jednostavno pocnem sledecu pesmu. Ne treba nikome da vicem niti da saljem sto rece neko golube pismonose. Problem lenjih pevaca ne razmatram kao problem, jer se takvi ne pozovu na svirku i gotovo. Ako ja mogu da naucim da sviram pesmu, moze i on da je nauci da peva. Pogotovu ako je neku pesmu do sada otpevao 100 puta, a sada 101. put ponovo treba da je cita... mislim, suvisno je pricati o tome. Ni mnogo dobar fudbaler koji se umori posle 5 minuta trcanja nikome ne treba, ma koliko da je dobar fudbaler - on je neupotrebljiv. Neka sedi na klupi za rezervne igrace. Realno, jedan odredjeni broj pesama se vrti stalno, svaka deseta pesma te mozda iznenadi, tako da i kada radis sa pevacima sa kojima ne radis stalno, nema puno iznenadjenja. Kad se narucuju pesme, svira se to sto je naruceno, tu komunikacija mora da postoji ako vec necete da stajete izmedju pesama, ali svi to radimo i bez savremenih elektronskih pomagala. Kada radim sa bendom, uvek solista koji svira forspil pocinje pesmu, eventualno kaze tonalitet, ali ni to nije neophodno, ako dobro uvede u forspil. Opet sve se svodi na poznavanje pesama i na medjusobno poznavanje ljudi u bendu. Jedno vreme nisam imao stalnu ekipu, vec sam maltene za svaku svirku sazivao postave koje su mi tog trenutka bile dostupne, pa ni tada nije bilo problema jer su sve to uglavnom bili iskusni muzicari koji su znali svoj posao.

Ono sto ja ustvari hocu da kazem je da smatram da ne treba da se radi na razvijanju komunikacije, vec na sticanju iskustva i sto vise rada, a samim tim i potreba za komunikacijom opada do nekog minimuma, koji je, svakako, neophodan da bi sve funkcionisalo kako treba. A za taj minimum ti ne treba nikakva svemirska tehnologija.

E, sad, dok se to iskustvo stekne... mora malo da se gori na tihoj vatri, tako je to u svakom poslu, pa i u ovom.
caka012 je offline   Reply With Quote
Star 09.01.2013, 00:32   #18
nikadvisekorg
AJ LAV KORG
 
nikadvisekorg's Avatar
 
Registrovan/a dana: 09.12.2009
Mjesto: Srbija
Godina: 41
Postovi: 1.344
Downloads: 940
Uploads: 3
Rekao HVALA: 288
Zahvalili mu 179 puta u 165 Postova
Instrumenti: korg pa3x
nikadvisekorg ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

kolega apsolutno se slažem s tvojim postom. Od reči do reči.
__________________
Citat:
Originalno postovano od ado_rado Pokaži Post
To je najvjerovatnije napon struje a to se cesto desava sa klavijaturama kada sviramo po tezgama gdje je varijacija struje ne stabilna!
Citat:
Originalno postovano od tranzit Pokaži Post
Sinovac, da tebi neko toliko puta gurne i izvadi i ti bi prozujao.
Citat:
Originalno postovano od caka012 Pokaži Post
Najgore je kad sviras akusticnu svirku, a neki gost donese daire. Pravilo je da je zelja za dairama medju gostima obavezno obrnuto proporcionalna smislu za ritam i da se za pomenuti instrument ceo boziji dan otimaju samo oni koji nemaju veze sa ritmom.
nikadvisekorg je offline   Reply With Quote
Star 09.01.2013, 01:14   #19
Vex
Odomaćeni član
 
Vex's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.10.2007
Postovi: 791
Downloads: 900
Uploads: 10
Rekao HVALA: 42
Zahvalili mu 156 puta u 139 Postova
Instrumenti: Korg Pa4x 76
Vex ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Slažem se i ja, ali moje iskustvo je da nekima ni iskustvo ne pomaže, ostanu ograničeni do kraja života u muzičkom smislu. Takvima je najbolje da nađu sebi slične i da se trpe međusobno... Ali uglavnom nije tako... Skoro uvek se među većinom dobrih nađe neki takav koji će da vuče nazad, topi mast i jede džigericu ostalima i kao za maler baš taj takav neki opisani bude tu jer on pogađa posao, ima dobru opremu ili slično... Na žalost... I onda mi sad ovde raspravljamo, žalimo se jedni drugima na takve i pokušavamo da nađemo načine o svom trošku kako bi nadomestili tuđe slabosti i nerad.


Sent from S3
__________________
https://soundcloud.com/vexmunja
Vex je offline   Reply With Quote
Star 09.01.2013, 01:35   #20
caka012
Ovaj baš voli da kuca
 
caka012's Avatar
 
Registrovan/a dana: 03.12.2006
Mjesto: Pozarevac, Srbija
Godina: 55
Postovi: 383
Downloads: 388
Uploads: 7
Rekao HVALA: 29
Zahvalili mu 30 puta u 26 Postova
Instrumenti: PSR 3000, Triton LE, jedan stari kontrabas i jedna bas gitara
caka012 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
caka012 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Citat:
Originalno postovano od Vex Pokaži Post
I onda mi sad ovde raspravljamo, žalimo se jedni drugima na takve i pokušavamo da nađemo načine o svom trošku kako bi nadomestili tuđe slabosti i nerad.


Sent from S3
Tu se slazem sa tobom, to me podsetilo na dane kad smo bili klinci i pravili rock-bendove. Pravilo je bilo da su bubnjeve uvek imali likovi koji su bili toliko operisani od ritma da nisu znali da usklade pokrete ni toliko da bi uspeli da zvacu zvaku dok hodaju, a kamoli da usklade bas bubanj sa dobosem i kontracinelom. I zbog njih se svaki bend raspao vec na drugoj ili trecoj probi.
caka012 je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 12:09


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije