Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Ostali proizvođači i razno

Ostali proizvođači i razno Za sve one koji ne sviraju Yamaha-e, Korg-ove, Roland-e ili za one koji imaju meshovita pitanja.

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 21.10.2011, 22:29   #1
nevenastosic
Vredan član društva
 
nevenastosic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 27.06.2011
Postovi: 101
Downloads: 915
Uploads: 37
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 8 puta u 8 Postova
nevenastosic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard wk2

ima opciju SAMPLES.nesto sam probao i ubacio neku tursku zurlu.zanima me ako neko zna koji je to format i koliko bi u njemu moglo semplova stati?
nevenastosic je offline   Reply With Quote
Star 22.10.2011, 00:24   #2
rale
Vredan član društva
 
rale's Avatar
 
Registrovan/a dana: 11.11.2004
Mjesto: Vojvodina ZR
Godina: 56
Postovi: 228
Downloads: 887
Uploads: 13
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 49 puta u 40 Postova
Instrumenti: KORG PA 1000, Dallape, Roland FR3X,violina
Interesi: Muzika,kompjuteri,elektronika....
rale befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
rale pošalji poruku preko MSN messengera
Beitrag

- GEM WK2 je ogranicen vremenski, a ne velicinom i brojem, za skladistenje semplova. Davno sam ga imao, i koliko se secam, kapacitet snimanja je bio oko 10 sekundi.
- Format sempla je SWK i specifican je samo za GEM klavijature.
__________________
Trebalo bi da kažemo ono što govorimo, ne očekujući da naši prijatelji pogađaju značenje naših reči. Umesto čitanja misli svojih prijatelja, trebamo da proverimo jesmo li ih pravilno shvatili.

Promijenjeno od rale (22.10.2011 u 00:29 sati)
rale je offline   Reply With Quote
Star 22.10.2011, 01:06   #3
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Aman... kako ogranicen vremenski jadan ne bio, pa sve je i uvijek ograniceno vremenski kada se radi o kapacitetu sampling memorije. Kapacitet sampling memorije ili uopste medija za pohranjivanje podataka, ima svoje osnovne jedinice za mjeru i one su Byte i Bit (1Byte = 8Bit) i naravno vece jedinice kB, MB, GB itd... Vrijeme nikada nije bila mjera za ovo. To si ti nesto pobrkao. Nego proizvodjac je naveo sampling time u specifikaciji a to je inace bio ranije obicaj kod muzickih instrumenata. Kod WK2 mi se cini da je specifikacija sampling time bila 6 sekundi a to bi bilo cirka 500 kB, dakle pola MBa.

Promijenjeno od tranzit (22.10.2011 u 01:08 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 22.10.2011, 01:32   #4
rale
Vredan član društva
 
rale's Avatar
 
Registrovan/a dana: 11.11.2004
Mjesto: Vojvodina ZR
Godina: 56
Postovi: 228
Downloads: 887
Uploads: 13
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 49 puta u 40 Postova
Instrumenti: KORG PA 1000, Dallape, Roland FR3X,violina
Interesi: Muzika,kompjuteri,elektronika....
rale befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
rale pošalji poruku preko MSN messengera
Lächeln !

Ja sam naveo kako je proizvodjac oznacavao u to vreme, dakle sampling time, sto je i danas obicaj kod skoro svih proizvodjaca, tako da ne vidim da sam nesto pobrkao, jer je pitao koliko bi u njega semplova moglo stati.

Dakle, posto GEM WK NEMA OPCIJU PRIKAZIVANJA SEMPLOVA u bajtima, vec u sekundama, mislim da je ovako pravilno i tacno.

....i da... sempling time za GEM WK2 je 6 sekundi, u pravu si.

Mozda bas nije najtacniji onaj deo ..." a ne velicinom i brojem...." , jer je to, naravno, u uskoj vezi sa sampling time.
__________________
Trebalo bi da kažemo ono što govorimo, ne očekujući da naši prijatelji pogađaju značenje naših reči. Umesto čitanja misli svojih prijatelja, trebamo da proverimo jesmo li ih pravilno shvatili.
rale je offline   Reply With Quote
Star 22.10.2011, 01:56   #5
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

E pa bas to me i navelo da ti odgovorim jer tu i jeste greska posto je kolega pitao "koliko samplova moze u njega stati" onda je normalan i pravilan odgovor 500 kB jer je to jedinica za kolicinu sampling materijala. Upitanju je ispravna terminologija. U danasnje vrijeme rijetko koji ozbiljniji proizvodjac stavlja u specifikaciju taj sampling time, to je proslo vrijeme. Danas se to daje u specifikaciji kao Sampling RAM koji se naravno oznacava u jedinicama koje sam naveo u proslom postu a sto je i daleko preglednije i jasnije. Navoditi to u obliku sampling time specifikacije bi dovelo u pojedinim slucajevima do nesporazuma ili neshvatanja. Danasnji muzicki instrumenti mogu snimati ili uvoditi samplove u razlicitim formatima a od tih formata direktno zavisi sampling time kao i kolicina radne memorije koju oni zauzimaju. Primjera radi, jedan stereo sampl PCM 16 Bit-nog formata na 44.1 kHz duzine 1 minut zauzima 10 MB RAMa, sasvim je drugacija situacija recimo sa PCM 24 Bit ili ako je sampl mono gdje bi pomenuti 16Bit/44.1kHz od 1 minut zauzeo 5 MB. Posto veliki broj novih instrumenata (a Boga mi i poneki stariji) ima mogucnost da uvodi samplove u razlicitim rezolucijama i formatima, bila bi vrlo nejasna informacija u specifikaciji sa sampling time o kapacitetu sampling memorije tog instrumenta.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 22.10.2011, 02:25   #6
rale
Vredan član društva
 
rale's Avatar
 
Registrovan/a dana: 11.11.2004
Mjesto: Vojvodina ZR
Godina: 56
Postovi: 228
Downloads: 887
Uploads: 13
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 49 puta u 40 Postova
Instrumenti: KORG PA 1000, Dallape, Roland FR3X,violina
Interesi: Muzika,kompjuteri,elektronika....
rale befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
rale pošalji poruku preko MSN messengera
Beitrag

Tranzit, ovim postom si me naveo da pregledam svih 16 razlicitih backupa GEMA WK2 sa semplovima koje imam, i kod svih do jednog, velicina bekapovanih semplova iznosi 225 kB (230 400b), bez obzira na broj semplova i duzinu u sekundama, tako da nije tacna informacija, da je tih 6 sekundi u ovoj klavijaturi 500 kB.

Iz ovog se moze zakljuciti da GEM WK2 ima prikaz fiksne velicine memorije za semplove, i ne mozemo da vidimo u bajtima kolika nam je popunjenost memorije, vec SAMO U SEKUNDAMA koliko god to pravilno ili nepravilno bilo, jer ne pricamo o instrumentu iz ovog, vec iz proslog veka.
__________________
Trebalo bi da kažemo ono što govorimo, ne očekujući da naši prijatelji pogađaju značenje naših reči. Umesto čitanja misli svojih prijatelja, trebamo da proverimo jesmo li ih pravilno shvatili.
rale je offline   Reply With Quote
Star 22.10.2011, 02:41   #7
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nisi shvatio. Ne radi se o tom instrumentu samo, niti o bilo kom drugom specificno, radi se o fizickom zakonu kod kojeg nema pogadjanja i odstupanja od njega. Bez obzira sta stajalo u tvom instrumentu i koliko ti samplova imao u njemu i koja je njihova duzina u zbiru, taj zakon je neprikosnoven. Ne radi se ni o tome da li sam ja u pravu ili nisam, radi se o nepobitnim cinjenicama koje glase: 1MB PCM Mono Sampla na 16Bit/44.1 kHz traje 12 sekundi. Sta znaci tvoj Backup samplova sa tog instrumenta. Nista. Nista jer u tom Backupu se nalaze i neki drugi podaci koji ne pripadaju sirovom samplu a koji su izmedju ostalog: naziv pojedinih samplova, njihova Root Nota, njihov Start i End Key, njihov Loop Start i Loop End itd... dakle veliki broj podataka koji takodje zauzimaju izvjesni dio RAMa. Nije to tako jednostavno kako mislis niti to tako jednostavno moze da se sabira kako to ti cinis.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 22.10.2011, 03:59   #8
rale
Vredan član društva
 
rale's Avatar
 
Registrovan/a dana: 11.11.2004
Mjesto: Vojvodina ZR
Godina: 56
Postovi: 228
Downloads: 887
Uploads: 13
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 49 puta u 40 Postova
Instrumenti: KORG PA 1000, Dallape, Roland FR3X,violina
Interesi: Muzika,kompjuteri,elektronika....
rale befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
rale pošalji poruku preko MSN messengera
Beitrag

To sto si ti napisao iznad je korisno, ali, mislim da je za neku novu temu, a konkretno, sto se tice WK2, objasni, da li postoji neki neki drugi nacin da se procita informacija o semplovima, osim u sekundama koje su prikazane na displeju sintisajzera, ili su mozda Gemovi inzinjeri pogresili mernu jedinicu?
__________________
Trebalo bi da kažemo ono što govorimo, ne očekujući da naši prijatelji pogađaju značenje naših reči. Umesto čitanja misli svojih prijatelja, trebamo da proverimo jesmo li ih pravilno shvatili.
rale je offline   Reply With Quote
Star 22.10.2011, 04:20   #9
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nisu inzinjeri pogrijesili mjernu jedinicu nego je nisu naveli u specifikaciji. Naveli su samo sampling time ali ne i sampling RAM, to je sve. Treba da se zna da GEM pri pravljenju Backupa ne pravi samo Backup stvarnih samplova koji se nalaze u RAMu vec adresira svaki Byte ili Bit sampling memorije bilo da je on zauzet samplom ili ne a povrh toga komprimira te sve podatke u odnosu cirka 2:1. Iz ovog razloga su svi tvoji Backupovi bez obzira na broj i duzinu samplova koje si koristio uvijek isti (tih 225 kB). WK2 pri Backupu pravi kompletnu "sliku" sampling RAMa bio on zauzet ili ne. Ovo su svojevremeno radili i drugi proizvodjaci ali je ta praksa napustena od kada je sampling RAM instrumenata postao stotinama puta veci jer bi i Backupovi gdje nema uvedenih samplova ili ih ima mali broj, bezpotrebno bili ogromni. Da to sve nije tako ti tvoji Backupovi bi imali razlicite velicine. Uostalom, da bi provjerio da WK2 stvarno ima tih 500 kB sampling RAMa, odaberi nekoliko samplova ciji je zbir nesto manji od 500 kB i uvedi ih u instrument. Garantujem da ce svi stati a za prvi slijedeci sampl ce ti WK2 prijaviti da nema vise mjesta u RAMu.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 22.10.2011, 05:02   #10
rale
Vredan član društva
 
rale's Avatar
 
Registrovan/a dana: 11.11.2004
Mjesto: Vojvodina ZR
Godina: 56
Postovi: 228
Downloads: 887
Uploads: 13
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 49 puta u 40 Postova
Instrumenti: KORG PA 1000, Dallape, Roland FR3X,violina
Interesi: Muzika,kompjuteri,elektronika....
rale befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
rale pošalji poruku preko MSN messengera
Beitrag

Odoh da spavam, danas mi svirka rano pocinje, pa da rezimiram ovu temu. Kao sto sam napisao u prvom postu, davno sam imao Gem, ali sasvim sam siguran u ono sto sam napisao u vezi njega i semplova.

Dakle, svidelo se to nekom ili ne, INFORMACIJE O SEMPLOVIMA U GEM-u WK2, SE MOGU ISKLJUCIVO PROCITATI U SEKUNDAMA A NE U kB.
__________________
Trebalo bi da kažemo ono što govorimo, ne očekujući da naši prijatelji pogađaju značenje naših reči. Umesto čitanja misli svojih prijatelja, trebamo da proverimo jesmo li ih pravilno shvatili.
rale je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 15:29


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije