Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > Studio - Uradi sam

Studio - Uradi sam Kompletna postavka kucnog ili pro studia, oprema, prostor, izolacija...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 13.10.2016, 23:32   #1
salle88
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 20.07.2009
Postovi: 10
Downloads: 2
Uploads: 0
Rekao HVALA: 5
Zahvalili mu 3 puta u 2 Postova
salle88 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Midi na kompjuteru vs audio sa klavijature, konfiguracija za laptop

Cilj mi je da napravim što kvalitetnije demo snimke svojih pesama. Plan mi je bio da snimam audio direktno sa aranžera preko kartice (+ di box) u Cubase na kompjuteru (napominjem da od pomenute opreme posedujem samo aranzer koji će uskoro biti zamenjen novim). Koliko shvatam ovako se dobija najbolji mogući zvuk sa klavijaturom u kućnoj produkciji? Pre nekoliko godina sam se raspitivao na istu temu i dobio sam odgovor da se obradom midija na kompjuteru nikako ne može dobiti kvalitet zvuka kao sa klavijatura, jer ni jedna zvučna kartica u kompjuteru nije toliko kvalitetna kao sound generator u klavijaturi. Pošto nažalost tek sada počinjem da se bavim ovim stvarima i dalje sam početnik i mnogo toga mi nije jasno. Zanima me pre svega da li je ova konstatacija tačna i da li važi i dan danas, s obzirom da sam davno dobio taj odgovor, a tehnologija u svim oblastima jako brzo napreduje...

Pošto nameravam da kupim laptop koji bi mi služio i za muzičku produkciju, zanima me kakvu bi konfiguraciju za svoje potrebe trebalo da uzmem? U produkciji bi koristio aranžer, virtuelne instrumente, glas i možda akustičnu gitaru. Čuo sam da se generalno za potrebe produkcije uzima kompjuter sa 16gb rama i više, ali me zanima da li je to za moje potrebe previše?

Hvala unapred na odgovorima.
salle88 je offline   Reply With Quote
Star 15.10.2016, 01:45   #2
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Dosta toga si napisao ali od svega u stvari ne znamo mnogo osim da želiš snimati svoje pjesme. Što trenutno imaš od uređaja, kakvo računalo, koji aranžer planiraš kupiti, koji imaš sada ...

Informacija koju imaš od prije u vezi obrade midija na kompjuteru, vrijedi i danas. Ali to uopće nije bitno jer spominješ virtualne instrumente. Pored toga, aranžer ti uopće nije potreban za ono što tebi treba.

Generalno gledajući, tebi treba jedna zvučna kartica, neko prosječno računalo, midi klaviajtura i mikrofon. Da bi ti preciznije pomogli trebaš nam za početak reči koliko novaca planiraš uložiti u opremu.
casper je offline   Reply With Quote
Star 15.10.2016, 11:14   #3
didda
Početnik forumacije!
 
didda's Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.07.2009
Mjesto: Sesvete, HR
Postovi: 22
Downloads: 30
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 3 puta u 3 Postova
Instrumenti: PSR S770 , Yamaha FGX 720SCA
Interesi: Glazba . . .
didda befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
didda pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Nemoj zaboraviti ni studijske monitore .... Bez njih teško da ćeš išta moći kvalitetno posložiti .. Recimo Presonus Eris E5 su solidan izbor za početak.
__________________
"Slikar slika svoje slike na platnu. Glazbenik slika svoje slike na tišini."
didda je offline   Reply With Quote
Star 15.10.2016, 15:34   #4
dejong
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 16.11.2008
Mjesto: Beč, Austrija
Postovi: 95
Downloads: 736
Uploads: 11
Rekao HVALA: 19
Zahvalili mu 13 puta u 11 Postova
Instrumenti: Korg Pa600, Dallape Organtone
Interesi: Prijateljstvo, Druzenje, Muzika, Kompijuteri, Muzicki Instrumenti
dejong befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
dejong pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Sto se obrade zvuka tice u mom home studiu koristim Steinberg UR22 zvucnu karticu (eksterna USB ). Kompijuter ima 4x2.0Ghz procesor, 16gb Rama i 2 TB hard disk. Operativni sistem Windows 7 64-bit. Jos ni jednom nije zakucalo niti zakazalo. Inace koristim aranzer PA600 i direktno snimam audio u cubase znaci pogasim sve efekte i udri. Kako sam video posto planiras da koristis virtualne instrumente sto vise Radne memorije nabavi. Ima negde na netu tutorijal kako treba da podesis Windows za obradu zvuka. Mora da se pogase neke funkcije windowsa nisam tacno siguran koje al lako ces iskopati uputstvo na internetu
dejong je offline   Reply With Quote
Star 15.10.2016, 15:46   #5
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

O da, ima tu dosta "sitnica" koje su presudne ali treba krenuti od financijskih mogućnosti pojedinca koji želi "studio".
Podešavanje operativnog sustava je neophodno ali zahtjeva znanje. Odlične upute se mogu skinuti i s našeg downloada, a to će za početak biti više nego dovoljno.
Kad smo već kod RAM-a, đaba ti je 16 Gb kad je HD usko grlo sistema. Hardware konfiguracija je najbitniji dio "studio sistema" ali on opet ovisi o "količini papirnatih novčanica". Zato bi bilo dobro pričekati autora teme da se izjasni s kolikim buđetom raspolaže.
casper je offline   Reply With Quote
Star 15.10.2016, 19:49   #6
salle88
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 20.07.2009
Postovi: 10
Downloads: 2
Uploads: 0
Rekao HVALA: 5
Zahvalili mu 3 puta u 2 Postova
salle88 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Hvala svima na odgovorima pre svega :-)

Da kažem prvo šta trenutno posedujem od opreme.

Laptop koji imam nema baš zavidnu konfiguraciju: 2 gb rama, hard disk od 320 gb, procesor 1,8 ghz.

Aranžer koji trenutno imam je Roland EXR E2. U principu sam hobista, ne sviram profesionalno već više za društvo i kod kuće. U narednom periodu aranžer bi mi prvenstveno služio za komponovanje i snimanje svojih demo snimaka, a onda za sve ostalo. U planu mi je bila kupovina nekog od sledećih aranžera: Yamaha PSR s770, Roland E-A7 i najskuplje što bih uzimao preko čega ne bih išao je Roland BK 9 kojem je trenutna cena 1600 evra.

Takodje imam mikrofon Proel DM580.

E sad virtuelne instrumente sam spomenuo pritom znajući vrlo malo o njima. Tek sam počeo da se informišem na tu temu i možda sam i pogrešio što sam postavio ovde pitanje bez detaljnijeg informisanja o tome, ali dobro... Mislio sam da je obrada midija i korišćenje virtuelnih instrumenata odprilike ista stvar i imajući informaciju da se na aranžeru dobija bolji zvuk nisam puno obraćao pažnju na to. Međutim video sam na youtube-u da postoje virtuelni instrumenti koji dosta lepo zvuče (ima i besplatnih) i mislio sam da ih koristim kao dodatak snimku sa aranžera. E sad ukoliko se preko virtuelnih instrumenata može kompletna pesma kvalitetnije (brže, lakše, jeftinije ) napraviti onda se postavlja novo pitanje koje @casper spominje - da li je bolje i isplativije raditi sa aranžerom ili bez?

Što se tiče studijskih monitora, planirao sam da uzmem pre studijske slušalice jer za 200 evra mogu uzeti top model kao npr. Audio technica ath-m50x, a top modeli zvučnika su dosta skuplji.

Od kartica sam gledao pomenutu Steinberg UR22, Focusrite Scarlet 2i2 i Behringer uphoria i najverovatnije ću neku od njih i kupiti.

Što se tiče laptopa najbolje bi bilo kad cena ne bi prelazila 1000 e, sad nisam siguran kakva mi konfiguracija za šta treba? Kada bi koristio samo aranžer i glas koja bi mi konfiguracija bila dovoljna? A koja u slučaju da koristim virtuelne instrumente umesto aranžera? I na kraju u slučaju da sve koristim istovremeno?

salle88 je offline   Reply With Quote
Star 15.10.2016, 20:38   #7
ffb
Kao kod kuće
 
Registrovan/a dana: 13.01.2015
Mjesto: HR-Osijek
Postovi: 805
Downloads: 25
Uploads: 0
Rekao HVALA: 22
Zahvalili mu 115 puta u 105 Postova
ffb ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@salle88, na tvoje pitanje ja nemam odgovor ali 1600 € za Roland BK 9 je jako mnogo. Ne mislim da taj synt ne valja vec mislim da za 1600€ ima i boljih mogucnosti.
ffb je offline   Reply With Quote
Star 15.10.2016, 20:46   #8
didda
Početnik forumacije!
 
didda's Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.07.2009
Mjesto: Sesvete, HR
Postovi: 22
Downloads: 30
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 3 puta u 3 Postova
Instrumenti: PSR S770 , Yamaha FGX 720SCA
Interesi: Glazba . . .
didda befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
didda pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Ispričavam se na duplanju
Krivo sam kreirao prvi tekst i postao ga
Kako to ispraviti ne znam pa sam dodao još jedan
Ovaj drugi (od polovice) je onaj koji sam želio
Dodato:
Podijeliti ću sa tobom ono što znam jer i sam stvaram polako svoj home studio..
Mikrofon. Tvoj mikrofon ti nije dobar zato što tebi treba kondenzatorski mikrofon tipa RODE NT1A (stariji model ali dovoljno dobar za početak). Mikrofon koji ti imaš je dinamički i tu nema diskusije ..ako želiš snimak bez dodatnog šuma ili sa što manje šuma moraš uzeti neki kondezatorski.
Zvučna: u rangu cijene sve tri dolaze u obzir, moj izbor bi bio focusrite
Slušalice: Obličan izbor ath-m50x no ako imalo želiš "čuti"pravo ono što kreiraš bez zvučnika neće moći. nije isto kada ti zvuk dolazi iz zvučnika podešenih u "jednakostranični trokut" i kada ti je izvor na ušima.
ne kažem da neće raditi i da se ne može sa slušalicama ali smatram da ako neko kreće u te vode da krene ispravno.
Recimo ako ne kupiš aranžera (cca 1000€ +/-) imaš novaca za jednu midi klavijaturu tipa m-audio oxygen ili axiom ili čak impulse novation ili sl sa odličnom tipkama i dosta slidera i svega za mapiranje DAW-a .. i kvalitetne zvučnike i kondenz. mikrofon i još ti ostane novaca J
Ako želiš kreirati sve od nule i koristit razne VST ne treba ti aranžer.
Istina da ako imaš kvalitetan aranžer (tipa S770 koji je prošao kroz moje ruke ) možeš iskoristiti njegov soundengine i snimati kvalitetne zvukove u svoj uradak..
Da bi u svojoj kreaciji dobio sound koji želiš moraš ga imati ili u VST ili u nekoj od klavijatura pa ti sad odluči što ti je zgodnije . Stvarno je na volju bilo koja od opcija ... ili kombinacija naravno
Aranžer je možda elegantnije rješenje jer se može iskoristiti bas liniju, drums-e, ritam gitaru i sl pa je lakše stvoriti ritam sekciju nego kucati od nule ili koristiti neki od VST u drugom slučaju. ali sve je stvar trenutnog znanja. ko voli neka izvoli...
Računalo ti je starijeg tipa i sigurno traži nešto novije izdanje
Mogu ti reći (ali na pm da ne davimo druge) svoju konfiguraciju ali kako tražiš laptop tu nemam iskustva osim da bi audio laptop morao imati SSD disk , i7 procesor i bar 16/32 gb ram-a. Za 1000 eur se može složiti, kupiti nešto što je dovoljno dobro da može izdržati sve što staviš ispred njega .. iako ja preferiram desktop računala nemam ništa protiv kvalitetnog laptopa
Eto to su moja iskustva . .Sretno u stvaranju ....

__________________
"Slikar slika svoje slike na platnu. Glazbenik slika svoje slike na tišini."

Promijenjeno od didda (15.10.2016 u 20:59 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
didda je offline   Reply With Quote
Star 15.10.2016, 21:50   #9
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Sve rečeno je na mjestu.
Dodatak, nema potrebe za kupovinom laptopa. Taj iznos se uloži u desktop (stolno računalo) i dobit ćeš dvostruko iskoristljiviju spravu za iste novce.

Slušalice nemaju smisla, monitori su obavezno u igri.

Što se tiče klavijature. Bolja je kombinacija uzeti neku midi klavijaturu, koristiti VST instrumente + zvučnu karticu i već imaš "mali studio". Ako se govori o kartici, preporuka je Presonus 22VSL (170 eura) jer za 50 tak eura uz nju dobivaš i odličan software s kojim možeš uraditi sve što ti treba. Ostale prednosti ove kartice naspram već spomenutih ne treba sada spominjati da te ne zbunjuju.

E sada, s obzirom na tvoje (ne)poznavanje gradiva, mislim da će trebati dosta vremena da sve to upogoniš i dobiješ kakav takav snimak. S druge strane, snimku (slične kvalitete) možeš u par poteza dobiti s kupovinom recimo jednog PSR770. I ne treba ti neko posebno znanje oko VSTa, midi protokola, učenja rukovanja s DAWom ....

Mislim da si shvatio poantu, pristupio si toliko široko problemu da ti nitko neće niti ne može dati pravilan savijet. Koliki je na kraju buđet? 200 eura ili 3000?
casper je offline   Reply With Quote
Star 16.10.2016, 14:04   #10
salle88
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 20.07.2009
Postovi: 10
Downloads: 2
Uploads: 0
Rekao HVALA: 5
Zahvalili mu 3 puta u 2 Postova
salle88 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ok, hvala još jednom svima na odgovorima! @didda imas pm

Odprilike sam shvatio neke generlane stvari oko konfiguracije, inače ću raditi najverovatnije samo aranžer i glas na laptopu (do pomenutih 1000e) koji svejedno treba da kupim zbog posla... Pa ako ima neko da doda nešto na temu potrebne konfiguracije neka napiše...
salle88 je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Isključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 23:52


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije