Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Yamaha

Yamaha Za one čiji su kućni ljubimci Yamaha-e...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 21.02.2016, 21:29   #501
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@vunimrav - Koliko vidim, na ovoj temi nema neozbiljnih članova. Skupljači postova su na onima manje ozbiljnim i stručnim temama

@ella 85 - Pravi pristup jest da kreneš od nule. Ali zašto ne iskoristiti dio materijala koji ti se sviđa i koji je kvalitetan, a da pri tom ne koristiš "olovku i papir". To je @tyros2 htio naglasiti i to jedna od prednosti YEM-a.

Recimo, Balkan&Turkey pack od Yamahe zvuči veoma ozbiljno. Onaj tko nema vremena niti znanja, a ima viška koju stoticu ... zašto ne.

casper je offline   Reply With Quote
Star 22.02.2016, 00:34   #502
tyros2
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 25.10.2005
Mjesto: USA
Godina: 53
Postovi: 617
Downloads: 930
Uploads: 15
Rekao HVALA: 162
Zahvalili mu 114 puta u 108 Postova
Instrumenti: Yamaha psr A-5000
tyros2 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Citat:
Originalno postovano od ella 85

Lakse i brze ispadne napravit svoj ritam od nule.........ispadne bas onako kako zelis........i na kraju niko ne zvuci kao ti....imas nesto svoje.


Odlicno receno!!!!

Ali nazalost procentualno mozemo izbrojati na prste od jedne ruke koliko muzicara pravi saam sebi stvari u klavijaturi.

Pozdrav
Dodato:
Citat:
Originalno postovano od casper ....... Ali zašto ne iskoristiti dio materijala koji ti se sviđa i koji je kvalitetan, a da pri tom ne koristiš "olovku i papir". To je @tyros2 htio naglasiti i to jedna od prednosti YEM-a.



Upravo tako,cak je odlicna stvar I za one koji prave sopstvene ritmove uzeti neke kvalitetne tarabuke npr iz nekog seta ili slicno ......zasto da ne....

Promijenjeno od casper (22.02.2016 u 12:22 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi - popravak citata
tyros2 je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tyros2 za ovaj koristan post:
VUNIMRAV (22.02.2016)
Star 22.02.2016, 00:54   #503
Sky Net
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 17.02.2015
Mjesto: Sarajevo
Postovi: 113
Downloads: 29
Uploads: 0
Rekao HVALA: 18
Zahvalili mu 17 puta u 17 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros 5-SOLD, Yamaha Montage 6, Trans Audio Sound Module/Workstation, Yamaha CS1X, Korg N364
Sky Net ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Samo da napomenem par stvari vezano za moj nacin rada. Jos od T3, ja vecinu rada sa style trakama obavljam u Cubase. Editor style-a u klavijaturi mi sluzi samo za neka gruba podesavalja. Dalje.

Custom voice/drums sam pravio i na T3. Rad u YEM-u apsolutno (za mene) nije brzi nego editor unutar T3, a vjerujem da je isti i u T4. Neke sitne stvari sam radio na racunaru, raspored semplova i sve ostalo UNUTAR KLAVIJATURE. To opet ne umanjuje cinjenicu da je PRINCIP unosenja tih podataka u T5 osakacen, i to zestoko, ukoliko KORISNIK CESTO PRAVI IZMJENE. 20 minuta traje samo formatiranje, plus dodatnih 20/25 za unos. Da budemo nacisto - to sam znao, i to je vremenom pocelo da me iritira, narocito kod cestih izmjena, kad izgubim puno vremena. Dakle, vremenom, pogotovo kada vremena nema puno, a vi dosta radite oko materijala, to pocne da smeta. Slicno kao i veza - ljudi budu u njoj po dvije godine pa stvari jednostavno ohlade,dosade, nista cudno niti nenormalno.


To sto je kolega @tyros2 naveo, 15 setova bubnja, pa da se izabere onaj koji radi, je takodje samo zaobilaznica, jer, kad se utvrdi koji drum radi, nekom logikom nam ostali vise ne trebaju, sto opet trazi njihovo brisanje i jos jednom 40 minuta. YEM se na ovom forumu predstavlja kao ultimativni alat za obradu semplova za Tyros 5. Ja tvrdim da YEM TO NIJE. Evo mozda i najveci razlog, kada izuzmem cekanje za ucitavanje. Kada pravite bubanj, svaki od elemenata ima svoj frekventni opseg. Kick je u svom spektru, snare u svom, itd itd. U YEM-u, EQ postoji samo u common sekciji, tj master efekt sekciji tog drum seta. Ukoliko zelite na kicku dodati 3 db na 110 HZ, to mozete JEDINO URADITI na kompletnom bubnju. U prevodu - svi elementi tog bubnja idu + 3 db. Dakle uradite nesto na hi-hat-u, to ce se odraziti i na snare, crash cinele i ostalo. Ovakav nacin rada je najblaze receno povrsan, i ovo je samo potvrda toga koliko je uopste izbacivanje editora iz klavijature bespotrebno te da je ''napredak'' ravan nuli. Tako da bih zamolio sve one, koji pokusavaju ovako nesto da meni predstave kao nesto ''detaljno'', ''dobro'', ''nuzno'' a pogotovo ''NAPREDNO'' da se odmah tu zaustave. Niko ne treba da mi prica bajke i da me ubjedjuje da je to dobro, brzo i prakticno rjesenje, jer nije. Pogotovo ne ''detaljno i prakticno'' za instrument ovog cjenovnog ranga.


Da se vratim na style obradu. Primoran sam da koristim par softvera, jer Yamaha nikad imala neke, nazovimo ih bazne opcije unutar klavijature, tipa razlicit tempo po varijacijama. Yamaha cak nije nikada ni napravila te softvere, prave ih drugi ljudi. Bas neki dan, sam pravio jedan ritam, gdje su svi partovi ritma na tempu 129, dakle var 1-4, intro 1/2, osim intra 3, koji mi treba na 85. Medjutim, ako nekim slucajem, tempo iz intro 3 ubrzam sa 85 na 90, kada prebacim na neki drugi part (kome je zadano da bude 129), on se prebaci na tempo 137. Za to bih jedino mogao pisati Yamahi, i reci im, e ljudi znate sta, imam neki problem, ali vas za to svakako vec decenijama boli dupe..

Da je Korg isto tako bezobziran na svoj nacin, pokazali su sa PA4X. Da je sklon bugovima, takodje. Ali isto tako, pokazali su sta znaci fleksibilnost u samom radu. Roland je cak godinama unazad imao mozda i ponajvise fleksibilnosti sto se tice rada unutar same masine, i kod njih je sasvim normalno da za bubanj postoji editor. Pravi editor, a ne igracka u kojoj slozis semplove i ubacis u klavijaturu, i jos cekas, kao da si u 2006-toj, a ne 2016-toj.

Nije poenta da se dizu tenzije, da se svadjamo ili tome slicno. Treba biti objektivan. Roland ima svoj sound, svoj kvalitet i svoju tradiciju. Njihovi aranzeri su nestali s trzista samo zbog njihove tvrdoglavosti. Sada se vracaju, i to brzim koracima. Korg takodje, napreduje. Njihovi aranzeri znaju biti jako opasne sprave, pogotovo kad se udje u materiju, i iskoriste alati koje nude. S druge strane, Tyros 5, vremenski jeste kruna Yamahinih aranzera, ali isto tako, nije pokazao skoro pa nista u odnosu na prethodnika. Ubacili su dosta novih stvari (bolje receno voice-a), audio ritmove s kojima se ne moze nista, na kvaliteti sounda je poradjeno minimalno u odnosu na T4. I tu je i famozni YEM, koji je zasigurno najveca smijurija u editingu voice-a medju aranzerima u zadnjih deset godina. Zbog cega, to sam vec naveo. Iste stvari presipaju iz supljeg iz praznog vec vise od decenije. Na kraju krajeva, ne trebi mi niko pricati kako zvuci Tyros 5, koliko je dobar, koliko je los, ili sta vec. Evo ga tu, pored mene.
@casper. Nemoj drug da se ljutis ali..Ovaj Balkan i Tyrkey, koji si postavio, vecinu tih farbi imam jos od T3. Na Yamahinu zalost, svirao sam koncerte sa ljudima koji sviraju kanun, oud, klarinet i tome slicno. Jedino sto je u ovom klipu dobro, je ovaj ludi prezenter. Sadrzaj - davno vidjen i cut', daleko od neke ''ozbiljnosti'', sto ne znaci da je lose Na Yamahinu sramotu, iste farbe koje su davali uz Tyros3, sada kostaju 170 eura, uz neke minimalne izmjene i dorade. Ponovo dolazimo do onog ''presipanja''.

Mozda je ovaj post podugacak, ali treba biti realan i stvari postaviti iz druge perspektive. Kao korisnik Yamahe Tyros 5, imam pravo da predocim cinjenice, i dati pojasnjenje ljudima kojima stvari nisu jasne, a rade na drugim masinama. Fakt je da Yamahini aranzeri zvuce dobro, ali za ljude koji su navikli na Korg ili Roland, prelazak na Yamahu bi bio u vecini slucajeva jako ''bolan''. Fakt je da je YEM-ova mogucnost editinga kasni bar 5 godina za editingom na konkurenciji. Sto opet ne znaci da Tyros aranzeri ne mogu zvucati dobro - samo je put do toga, za nekoga ko je detaljan u tom radu(kao ja), jako dug proces, i bez raznoraznih zaobilaznica nemoguc u nivou detaljisanja - u odnosu na konkurenciju. A zvuk - svasta moze zazvucati dobro ako se zagrije stolica Lijep pozdrav svima.
Sky Net je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Sky Net za ovaj koristan post:
djlabomi (09.11.2017)
Star 22.02.2016, 01:28   #504
tyros2
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 25.10.2005
Mjesto: USA
Godina: 53
Postovi: 617
Downloads: 930
Uploads: 15
Rekao HVALA: 162
Zahvalili mu 114 puta u 108 Postova
Instrumenti: Yamaha psr A-5000
tyros2 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Citat:
Originalno postovano od Sky Net


Tyros 5, nije pokazao skoro pa nista u odnosu na prethodnika.



Ali ipak ima nesto u njemu zbog cega ga koristis,,,umjesto njegove predhodnike,ili neke druge.....
Nesto te ipak zadrzaje da si najbolji jaran sa njim.....

Pozdrav

Promijenjeno od casper (22.02.2016 u 12:24 sati) Razlog: popravak citata
tyros2 je offline   Reply With Quote
Star 22.02.2016, 01:33   #505
Sky Net
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 17.02.2015
Mjesto: Sarajevo
Postovi: 113
Downloads: 29
Uploads: 0
Rekao HVALA: 18
Zahvalili mu 17 puta u 17 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros 5-SOLD, Yamaha Montage 6, Trans Audio Sound Module/Workstation, Yamaha CS1X, Korg N364
Sky Net ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od Sky Net Pokaži Post
@casper T5 sam kupio jedino iz razloga sto mi je bilo vrijeme za novu klavijaturu, a nisam mogao naci T4. Da je bilo, sigurno ne bih uzeo T5.



Sent from my iPhone 6S using Tapatalk

Pozdrav


Sent from my iPhone 6S using Tapatalk
__________________
Sky Net je offline   Reply With Quote
Star 22.02.2016, 02:44   #506
Milan$
Stvarno kod kuće
 
Milan$'s Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.04.2009
Postovi: 1.422
Downloads: 6415
Uploads: 2
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 89 puta u 83 Postova
Instrumenti: Pa5x
Milan$ befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Milan$ pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Da pitam, ovo me takodje interesuje...ovo oko fvrekfencija svakog elementa bubnja..ako ne moze u YEM-u, mogu li se te frekfencije dodati ili oduzeti u klavijaturi svakom elementu bubanja posebno? hvala
Milan$ je offline   Reply With Quote
Star 22.02.2016, 03:07   #507
Sky Net
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 17.02.2015
Mjesto: Sarajevo
Postovi: 113
Downloads: 29
Uploads: 0
Rekao HVALA: 18
Zahvalili mu 17 puta u 17 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros 5-SOLD, Yamaha Montage 6, Trans Audio Sound Module/Workstation, Yamaha CS1X, Korg N364
Sky Net ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Kolega Milan$, editing frekvecija na elementima bubnja nije moguce niti u YEM-u, niti u samoj klavijaturi. Ovo je od mogucnosti EQ-a unutar YEM-a, dakle EQ u dva pojasa koji utice na kompletan set:


A ovo je mogucnost unutar trake style-a na klavijaturi:



Dakle, +63 ili -64. I to na kompletnom drum-u. To je ono, tek da se moze reci da ima EQ po kanalu.
U konacnici, i za to postoji rjesenje. Svi ti elementi bubnja se mogu obraditi i jos PRIJE ubacivanja u YEM. Ja koristim najjednostavniji nacin koji sam nasao - u Cubase otvorim sempler, u kome slozim semplove, taj sempler rastavim na zasebne kanale, i onda radim sa EQ onako kako i treba, da postignem otprilike ton kakav zelim, a preko midija mogu da prosviram, da vidim na sta to lici. S tim, da to uzima jos dodatno vrijeme, koje skupa sa ucitavanjem dodje na finu satnicu. I da, ako uocim da sam u necemu pretjerao, nakon probanja seta u klavijaturi, moram ponovo otvoriti Cubase, editovati eq na kanalu tog sempla, spasiti takav sempl, ubaciti ga u YEM..ostalo je historija.
Sky Net je offline   Reply With Quote
Star 22.02.2016, 03:15   #508
tyros2
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 25.10.2005
Mjesto: USA
Godina: 53
Postovi: 617
Downloads: 930
Uploads: 15
Rekao HVALA: 162
Zahvalili mu 114 puta u 108 Postova
Instrumenti: Yamaha psr A-5000
tyros2 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Citat:
Originalno postovano od Sky Net


@casper T5 sam kupio jedino iz razloga sto mi je bilo vrijeme za novu klavijaturu, a nisam mogao naci T4. Da je bilo, sigurno ne bih uzeo T5.

Sent from my iPhone



Pa eto,,Casper je ponudio svoj T4 za tvoj T5 I jos paar stotina Evrica plus dobar rucak...

Sve tvoje muke sa YEM-om ce nestati


malo sale...


pozdrav

Promijenjeno od casper (22.02.2016 u 12:27 sati) Razlog: popravak citata
tyros2 je offline   Reply With Quote
Star 22.02.2016, 03:15   #509
Milan$
Stvarno kod kuće
 
Milan$'s Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.04.2009
Postovi: 1.422
Downloads: 6415
Uploads: 2
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 89 puta u 83 Postova
Instrumenti: Pa5x
Milan$ befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Milan$ pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

znaci samo dvopojasni eq po jednoj traci styla i to je to? a reci mi jel ima te mogucnosti tyros 4?
Milan$ je offline   Reply With Quote
Star 22.02.2016, 03:30   #510
Sky Net
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 17.02.2015
Mjesto: Sarajevo
Postovi: 113
Downloads: 29
Uploads: 0
Rekao HVALA: 18
Zahvalili mu 17 puta u 17 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros 5-SOLD, Yamaha Montage 6, Trans Audio Sound Module/Workstation, Yamaha CS1X, Korg N364
Sky Net ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Dvopojasni eq pri izradi voice-a/druma, a u klavijaturi na traci style-a high +63/-64 i low +63/-64. Tako je bilo i na T3, tako je i na T5, tako da ne vjerujem da bi na T4 bilo drugacije. A koliko se sjecam, ista je stvar i na PSR 9000 PRO, samo sada graficki ljepse izgleda.


Sent from my iPhone 6S using Tapatalk
__________________
Sky Net je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 10:11


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije