Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Yamaha

Yamaha Za one čiji su kućni ljubimci Yamaha-e...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 19.02.2016, 19:33   #481
Sky Net
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 17.02.2015
Mjesto: Sarajevo
Postovi: 113
Downloads: 29
Uploads: 0
Rekao HVALA: 18
Zahvalili mu 17 puta u 17 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros 5-SOLD, Yamaha Montage 6, Trans Audio Sound Module/Workstation, Yamaha CS1X, Korg N364
Sky Net ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nema na cemu kolega Milan$, tako je kako je. Mislim, to je Casper-u super jel, cim on to toliko brani i dize YEM u nebesa. Na ovom dijelu foruma se svakako za sve sto se kaze protiv Yamahe, biva instant razapet. Ja samo iznosim cinjenice, to se nekome moze svidjati ili ne.
Muzicar sa kojim usko saradjujem radi na PA3X, tako da sam odlicno upucen u mogucnosti tog Korg-a. Sto se tice fleksibilnosti, tu Tyros ne da zaostaje, nego je krut kao sledjen opanak. Sto se tice zvuka, PA3X se moze monstruozno srediti, samo treba sjesti. Davno su prosla vremena kad su Yamahini aranzeri narodski receno zvucali ''masno'' a svi ostali tanko. Dok Yamaha presipa iz supljeg u prazno, ostali napreduju. Tako i treba.
@casper
Ja s druge strane, ne razumijem zasto je tesko priznati da je Yamaha omasila? Znas li ti koliko ljudi nije preslo s T4 na T5? Znas li? Jako mnogo. Znas li razlog? YEM. Posto ti ocigledno ne razumijes sta ja pisem, vrati se pa procitaj. Nije ovdje problem mojih izgubljenih podataka, to je moja krivica - problem je generalni rad nad tim podacima. Da ti kopiram jos jednom:
''Uradio si set bubnja na T5, slozio kod kuce kako ti mislis da je ok. Dosao na svirku, ispostavilo se da ti je KICK, tj sample kick-a malo preglasan. Znas sta mozes uraditi po tom pitanju na T5 u tom momentu? Jedino sjesti, prepraviti sve midi note u editoru na SVIM ritmovima, a posto si dosao na svirku, to otpada kao opcija. Ono sto zaista mozes, je kad se vratis kuci, otvoriti gluperdu zvanu YEM, smanjiti taj kick, spasiti promjenu, spasiti PPF fajl (sto ja nisam radio jel), exportovati CPI fajl, sacekati jedno 40 minuta da se to ubaci u klavijaturu i nadati se da ce to ovaj put biti ok. Ako ne bude, ceka te ista procedura iduci put.'' Treba li da nacrtam?
Isto tako, stojim iza toga da je nivo obrade semplova u YEM-u najblaze receno smijesan. Generalno, arhitektura sistema na Tyros aranzerima se nije mijenjala jos od PSR-9000PRO. Sto se moglo raditi tada, moze i sad. Jedina razlika je u kolicini ram memorije i broju wave-ova u user memoriji, i sto su i to malo jada od editora prebacili na racunar.
Ti tvrdis da T5 zvuci 20% bolje od T4. Ja tvrdim da je to apsolutna laz i neistina. Jeste, jako je ruzno siriti dezinformacije, sto ti radis u ovom slucaju. T5 ne zvuci 20% bolje cak ni od T3, uporedjeno jedno pored drugog. Acoustic Kit zvuci isto i na T4 i na T5. Real Drums takodje. Concert guitar isto. Ista ad/da konverzija, isti semplovi, nema razloga da bude razlike. To su meni rekle moje usi, kojima ipak najvise vjerujem. Razlike ima jedino u voice-ima gdje su koristili druge bazne semplove. Sto opet ne znaci da je 20% bolje, daleko od toga.
Sto se tice zamjene za T4, ipak ne bih. Sada imam samo ppf fajlove, koji su za T4 neupotrebljivi (hvala Yamaha). A onog momenta kada Tyros 5 odlucim da posaljem u penziju, sigurno ga necu zamijeniti sa nekim drugim Yamahinim aranzerom osim ako ne promjene neke osnovne stvari koje su vremenom ucinili nabuloznim.
Ocigledno je u Yamahi vodilja jedan od citata Steve-a Jobs-a ''A lot of times, people don’t know what they want until you show it to them''. U svom slucaju, ja sam skoro godinu trpio to njihovo nametanje. Vidjecemo koliko cu jos. Ali mi svakako ne trebaju niti tudje usi, niti tudji mozak da vidim kako stvari stoje.
Sky Net je offline   Reply With Quote
Star 19.02.2016, 19:35   #482
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.161
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Rekoh ti, nemoj mijenjati jer time nećeš dobiti ništa. Samo probleme, pogotovo jer nisi navikao na rad s njom.

Slažem se s činjenicom da je glupo što su izostavili neke osnovne funkcije poput podešavanja jednog elementa bubnja na tako skupom instrumentu. S druge strane, na seriji PSR S 970/770/670 koja je izašla nedavno (poslije Ty5) i koja je srednji rang Yamahinih aranžera, konačno je ugrađena ova mogućnost. Sada je moguće odraditi i mnogo više od pojačavanja tog elementa. Očito je Yamaha jednim dijelom slušala zahtjeve kupaca i rade na poboljšanjima koja im se predlažu. Na sreću, istovremeno ne izbacuju bitne funkcije, ne mijenjaju raspored tastera i ne smanjuju RAM kao što je to slučaj s Korgom. Kažam, na sreću jer nikada ne znaš što i nas "jamahiste" čeka.

S obzirom da nisi rukovao s Tyrosom, s obzirom da nemaš osnovne informacije o editu i s obzirom da se pišu jednostrana viđenja i "nedostaci" koji to u stvari nisu, predlažem da pogledaš ovaj video koji će ti prikazati koliko je Yamahin instrument "otvoren" prema korisnicima.

https://youtu.be/GBqWNQEIPIY?t=2m29s

Ako želite opis radnji, kliknite na Title. Video ide od sredine, zainteresirani neka puste od početka.

I da, ako želiš potpuni komfor, korištenje računala je neizostavno u radu s Yamahom. Tu činjenicu nikako ne vidim kao nedostak već samo kao prednost. Druga je stvar što netko ne želi učiti, što ne zna ili što je lijen upotrijebiti sve dostupne alate koje mu se nude. Za njega je najbolje da si kupi Norda, uključi piano sound i ode svirati u neki bend. JBG-a, život nas aranžerista je stalna borba s tehnikom, samplovima, Stylovima, dobošima ... a ponekad nas za*ebu i krivo napravljeni backap-ovi.

Za dodatnu informaciju onima koji nisu pokrenuli niti vidjeli kako izgleda YEM. Pored unošenja i kombiniranja packova YEM je aplikacija koja odrađuje i edit sounda. Mogućnosti su odlične i sve što je bilo dostupno u Voice Editoru (također računalna aplikacija za obradu samplova kod Ty3 i Ty4), dostupno je i ovdje.

Tko ima živaca i vremena, ovo je kratki prikaz unosa vlastitih samplova.



@Sky Net - obrati pažnju na 6,34

Ajde, ekipa, smirimo tenzije, opustimo se uz dobru vibru i podijelimo korisne informacije. Svima će biti lakše, a uz put možda netko nešta i nauči.

Dodatno:
Cijeli post je u stvari odgovor za @Milan$.

Zadnja rečenica se odnosi i na ostale, uključujući i @Sky Net.

Promijenjeno od casper (19.02.2016 u 19:53 sati) Razlog: dodatno
casper je offline   Reply With Quote
Star 19.02.2016, 20:16   #483
Sky Net
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 17.02.2015
Mjesto: Sarajevo
Postovi: 113
Downloads: 29
Uploads: 0
Rekao HVALA: 18
Zahvalili mu 17 puta u 17 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros 5-SOLD, Yamaha Montage 6, Trans Audio Sound Module/Workstation, Yamaha CS1X, Korg N364
Sky Net ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nema tenzija Casper, sve 5. Kolegi @Milan$ sam spomenuo samo jednu od stvari, a kada se zadje malo dublje u povrsinu, naidje se na jos cinjenica koje su za mnoge korisnike koji vole rad na samoj klavijaturi, nista drugo osim kocnica.
1. CASM editor u Tyrosu ne postoji. Dakle CV1, CV2, zaboraviti. Samo na racunaru.
2. Drugaciji tempo po varijacijama, samo na racunaru.
3. Drugacije metricke mjere po varijacijama, samo na racunaru.
4. Prelazi 2/4 ako su varijacije 4/4 - samo na racunaru.
5. Generalno detaljan rad sa style-om, na racunaru.
6. Svi interni ritmovi su zakljucani, editing moguc samo na percussion i drum traci. Ako zelis sve otvoreno, opet racunar.

Sto se mene tice, a kao vlasnika istog, to je za aranzer te klase velika glupost. 6 stavki mogu provariti. YEM u zadnje vrijeme nikako. Posljednje sto nekome treba je sjediti u sobi u tri sata poslije ponoci, poslije svirke, cekajuci da se nesto ucita, tamo negdje do 4. Mnogo mi se puta desavalo da mi se nesto u ritam sekciji ne dopadne. Osim nivelacije traka, bez racunara sam sasvim nemocan. Notorna glupost, koja vremenom (ponavljam, vremenom) postane jako iritantna. U situaciji kada smo na nastupu, nijedan softver ne pomaze.
Sky Net je offline   Reply With Quote
Star 20.02.2016, 01:20   #484
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.161
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Sve stavke koje si naveo su prisutne još od prvog Tyrosa, od davne 2000 godine. Bilo bi interesantno čuti tvoje razloge zašto si uopće kupovao Tyros5?
casper je offline   Reply With Quote
Star 20.02.2016, 02:07   #485
tyros2
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 25.10.2005
Mjesto: USA
Godina: 53
Postovi: 617
Downloads: 930
Uploads: 15
Rekao HVALA: 162
Zahvalili mu 114 puta u 108 Postova
Instrumenti: Yamaha psr A-5000
tyros2 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Citat:
Originalno postovano od Sky Net Pokaži Post
''Uradio si set bubnja na T5, slozio kod kuce kako ti mislis da je ok. Dosao na svirku, ispostavilo se da ti je KICK, tj sample kick-a malo preglasan. Znas sta mozes uraditi po tom pitanju na T5 u tom momentu? Jedino sjesti, prepraviti sve midi note u editoru na SVIM ritmovima, a posto si dosao na svirku, to otpada kao opcija. Ono sto zaista mozes, je kad se vratis kuci, otvoriti gluperdu zvanu YEM, smanjiti taj kick, spasiti promjenu, spasiti PPF fajl (sto ja nisam radio jel), exportovati CPI fajl, sacekati jedno 40 minuta da se to ubaci u klavijaturu i nadati se da ce to ovaj put biti ok. Ako ne bude, ceka te ista procedura iduci put.'' Treba li da nacrtam?
Evo da probam ja da "nacrtam" na ovu tezu:

Kao vlasnik T5 ja bih ovo odradio ovako(iako nikada mi se nije desilo ovako nesto,posto obavezno prije svirke sve slozim onako kako treba):
Ukoliko bi taj KICK bio preglasan I ukoliko nemam mogucnosti da sam 100% siguran da mogu srediti to kod kuce-bez da odem na svirku- (sto je meni licno nezamislivo),onda bi lijepo prvi put kad bi doso u dodir sa YEM-om sejvao takvih 20 drum kitova sa 20 razlicitih volumena od tog KICK-a.
T5 brate ima konfora "bez granica" I mjesta za milione USER drum kitova.Sve te drum kitove mozes u kratkom vremenu "NA SVIRCI" da promjenis dok nedodjes do zeljene jacine KICK-a.
Znaci u najgorem slucaju meni bi se moglo desiti jednom I rijesio bih taj problem na ovakav nacin.

Sad bi se nadovezao na sam T5.
Od TOP yamahinih aranzera imao sam 9000PRO ,T2,T3 I sad T5.Nebih puno da hvalim T5 ali nebih ga dao za sva tri zajedno ova predhodnika.

YEM za mene ima samo jednu manu a to je nemogucnost ubacivanja pojedinacnih customa u saam T5.Takodje prebacivanje seta je sporo ali kao sto sam nekad naveo s vremenom se navikne I ja ga sejvam kad idem da spavam,kad se probudim vec je nalodan.
ALi pravljenje Custom voices/drums u samom YEMU je minimalno 5 puta brze nego na T3/T4.Dok na T3 slozim jedan custom drum (koji se radi u samoj klavijaturi) u YEM-u cu da slozim 5 drum kitova.

Da napomenem takodje da u T5 mozes imati 10,20,ili 30 setova odjednom --do 2gb-- dok U T2,T3,T4 moze samo jedan bas kao I na KORG-vim aranzerima.Evo da pitam KORGadzije od kojih sam I saam posto imam pa900:
Sta bi dali da mogu odjednom imati u klavijaturi udo,Mudo,Pasha,Halasha,Dynamixx I jos tuce setova,daa odjednom I da sve mogu odjednom koristiti a ne olovka I papir pa pisi sta ti se svidjelo pa pamti pa lodaj pa prelodaj.Kod T5 su svi na jednom mjestiu I sve ih mozes da koristis u istom trenu I cak da mixas,da vuces drum kitove iz jednog u drugi I da radis sto ti je volja.

Licno za mene Tyros5 je ODLICNA klavijatura I samo je mogu zamjeniti sa T6 ....T7...
Da li je perfektna? Naravno da nije,ali trenutno za mene nema alternative....


Srdacan Pozdrav

Promijenjeno od tyros2 (20.02.2016 u 02:12 sati)
tyros2 je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tyros2 za ovaj koristan post:
VUNIMRAV (21.02.2016)
Star 20.02.2016, 02:56   #486
Sky Net
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 17.02.2015
Mjesto: Sarajevo
Postovi: 113
Downloads: 29
Uploads: 0
Rekao HVALA: 18
Zahvalili mu 17 puta u 17 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros 5-SOLD, Yamaha Montage 6, Trans Audio Sound Module/Workstation, Yamaha CS1X, Korg N364
Sky Net ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@casper Svih sest stavki sam naveo da mogu da provarim. Procitati malo detaljnije post, i kome sam to naveo kao napomenu, za koga bi to bilo problematicno.
@Tyros2 ne pada mi na pamet da pravim 20 setova. Niti mi jos manje pada na pamet da imam 20 raznoraznih gluparija u klavijaturi. Sude, Mude i ostali me ne zanimaju. Kao sto rekoh, za mene nista ne moze nadomjestiti funkcionalnost. Da ponovim - bolje 20 + 128 lagodno dostupnih farbi nego xxx + xxx preko kojekakvih gluposti. Vec smo imali debatu o samom zvuku Tyrosa 5, koji ja licno ne smatram nekim spektaklom, niti ga apsolutno ne smatram nezamjenjivim. Tu su nam se misljena potpuno razisla. Pogotovo za te pare. Tyros 5 je godinu dana kod mene, znam kako radi i kako dise. Generalno, za cijenu koju imaju, a koliko daju svi novi top aranzeri, to je jedna velika kradja i pizdarija. Najblaze receno, bez izuzetka.
@casper T5 sam kupio jedino iz razloga sto mi je bilo vrijeme za novu klavijaturu, a nisam mogao naci T4. Da je bilo, sigurno ne bih uzeo T5. Kako je tako je, zivot ide dalje. Svi smo zivi i zdravi, to je najvaznije. Boze zdravlja, klavijatura ce biti.



Sent from my iPhone 6S using Tapatalk
__________________
Sky Net je offline   Reply With Quote
Star 20.02.2016, 03:46   #487
tyros2
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 25.10.2005
Mjesto: USA
Godina: 53
Postovi: 617
Downloads: 930
Uploads: 15
Rekao HVALA: 162
Zahvalili mu 114 puta u 108 Postova
Instrumenti: Yamaha psr A-5000
tyros2 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Zivio.... I mnogo srece ...
tyros2 je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tyros2 za ovaj koristan post:
VUNIMRAV (21.02.2016)
Star 20.02.2016, 04:07   #488
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.161
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nego šta, bitno da zdravlje služi i da se na forumu druži.

Ovdje smo da svatko iznese vlastita iskustva, probleme, negativna viđenja ali isto tako oduševljenja, postignuća i vlastite uspjehe. Nije dobra loša vibracija i nepotrebna frustracija, jer, to se širi kao kuga. I za čas nastaje tuga. (puklo me neko pjesništvo u pol tri ujutro )

Ponovit ću po ne znam koji put iako mi se pokušava nametnuti da favoriziram Yamahu, niti jedan instrument nije idealan niti ima sve ono što bi mi htjeli. Naravno da i Yamaha ima dosta toga što bih i ja mijenjao. Moji polušaji da drugima pomognem savjetom ponekad naiđu na "tvrd orah", pa me se onda okaraterizira na posprdan način kao što je to jučer učino @Sky Net. Nikada nisam pisao napamet i uvijek sam argumentirao svoje stavove. Očekujem da se oni poštuju na isti način kao što i ja poštujem tuđe.

Kada čitam kako razmišlja @tyros2 i kako pristupa "problemu", potpuno mi je logično to što piše. Zašto ne napraviti i 50 drum setova od kojih se svaki razlikuje za jednu nijansu doboša i bas bubnja. I eto u trenu promjene tijekom svirke. Ovo je odličan način da se doskoči brzoj promjeni druma i testiranju novokreirane mape. Iako moram priznati da se niti meni kao i @tyros2 nikada nije dogodilo da obrađeni set bubnja moram naknadno mijenjati.

Nekako mi je poznata teza o uroti kako nas Yamaha ili netko drugi potkrada i uzima velike pare za ništa. Sjeća me na ona vremena kada je forumom kružio "duh urote od svih brenodva" ali s jednom skrivenom namjerom, samo kako bi se lakše moglo uvaliti vlastiti proizvod koji je "daleko najmoćniji od svih hardware aranžera današnjice". Ako sam sam otišao u dučan, sam odabrao i sam platio proizvod, kako nakon toga mogu reči da me je prodavač prevario? No dobro, svatko ima svoj pogled na ljude i društvo koji ga okružuju.

I da ovu noćnu sagu završim u istom tonu kao moji predhodnici,
"...Nek se pjeva, nek se pije
dobro je kad bolje nije..."
casper je offline   Reply With Quote
Star 20.02.2016, 04:18   #489
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Yamaha Tyros 5

Jedno mi nije jasno, a to je kupovina instrumenta od nekoliko hiljada evra bez detaljne probe...

Pa ja bi' sad uzeo onaj YEM i sasuo ti ga u lice
(Nadam se da si gled'o audiciju) Malo sale nije na odmet.

Ja sviram Pa3x i nikad u toku svirke nisam pipnuo nista jer je to slusanje 95% pogresno, u zavisnosti od pozicije, monitoringa, prostorije itd... U nekim salama mi neki ritam zvuci "strava" dok u drugim mislim da nista ne valja, zato, nikad na svirci ne cackam. Sta je -tu je.

Sad, nije mi jasno da li je ovaj YEM u stvari i style sequencer za T5??
To mi je zelja da imam jos od E86 jer pravljenhe ritma u samoj klavijaturi mi je pakao.

Promijenjeno od sale_band (20.02.2016 u 04:19 sati)
sale_band je offline   Reply With Quote
Star 20.02.2016, 05:27   #490
Sky Net
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 17.02.2015
Mjesto: Sarajevo
Postovi: 113
Downloads: 29
Uploads: 0
Rekao HVALA: 18
Zahvalili mu 17 puta u 17 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros 5-SOLD, Yamaha Montage 6, Trans Audio Sound Module/Workstation, Yamaha CS1X, Korg N364
Sky Net ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

E ljudi moji, u koja doba ja kuci dolazim
Na stranu sve. Radi Tyros. Ne radi bas kako bih ja zelio - ali sta se moze. Tjeram ga, pa ce vec dotjerati on mene, ili ja njega Covjek gdje god da se okrene, neki problemi postoje, u svakoj bransi , u svemu. Po meni licno, Tyros 5 bi trebao zvucati puno bolje, za novac koji kosta. Pa i Pa4X. Realno, mnogo, previse se tu para da na ime brenda. Iskreno, do sada mi nije pala na pamet fora sa istim setovima a razlicitim nivelacijama. Oprobacu. U stvari, moram. Previse, previse mi vremena ide na dangubljene i testiranje, i to me je strahovito iritirati. Umjesto tandaranja sa YEM-om, vise volim da se druzim sa kolegama, sa svojom zenom, da sviram, da vjezbam. Da spavam npr. Da budemo nacisto, ovaj post ne mijenja moje misljenje o YEM-u, niti samoj Yamahinoj politici. Jako mnogo rupa, propusta i bahatosti tu ima. Mogu se pozaliti, ali ne mogu glavom kroz zid. Tako je, kako je. Zivi bili.
Sky Net je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 10:45


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije