Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > Muzički Software

Muzički Software Sve što Vas zanima o radu sa nekim muzičkim programom koji nema sopstveni podforum...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 17.10.2018, 23:11   #1
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Daumen hoch Cakewalk by BandLab - free

https://cakewalk.bandlab.com.

Od nedavno je dostupna besplatna verzija programa Sonar. Potpuno je funkcionalna osim što u sebi ne sadrži sve dodatke koje imaju ostale komercijalne varijante ovog softwarea. Može se jednostavno skinuti i instalirati na računalo. Postupak je malo spor, vjerojatno zbog toga što se instalacija obavlja istovremeno dok se program skida sa servera.

https://www.bandlab.com/products/cakewalk

S gornjeg linka skinemo (1)instaler i pokrećemo, (2)BandLab Assistant, (3) logiramo se i (4) kliknemo na Instal
(slika - instal 01)
Sada prolazimo uobičajeni postupak gdje odabiramo dijelove koje želimo instalirati. Nudi se i Melodyne ali on dolazi samo u trial varijanti od 30 dana. Simpatičan je Cakewalk Theme Editor kojim možemo uređivati sučelje Cakewalk by BandLab.

Pokretanje programa, pa testiranje konfiguracije prolazi bez problema i nakon toga se pojavljuje vrlo moderan look. Predlažem da odmah unesete neki od ponuđenih template i pogledate i poslušate kako to izgleda kada je projekt aktivan.
Ako na računalu već imate instaliranu neku plaćenu varijantu Sonara, ona će i dalje biti funkcionalna bez obzira na ovu free verziju. Cakewalk by BandLab je veoma pregledan i može se prilagođavati načinu rada i potrebama korisika. Postoje unaprijed definirani Lenses za mixanje, snimanje ili napredan prikaz ali isto tako možemo spremati i vlastite prikaze po želji. Svi alati i pristup da njih je mnogo logičnije složen nego u verzijama Sonar Producer 4, 5, 7 koji sam koristio do sada.
Za kućne korisnike će ova varijanta programa biti sasvim dovoljna i koliko vidim, vrlo je stabilna u radu. Pored snimanja audio materijala, ovaj Cakewalk by BandLab ima posebnu vrijednost jer odlično barata i s MIDI datotekama što je nama aranžeristima od posebne važnosti.

Moja je preporuka, svakako instalirati i probati. Za one koji do sada nisu koristili programe ovog tipa će vjerojatno šareno sučelje izazvati odbojnost i većina funkcija će biti nepoznanica. Međutim, vrijedi posvetiti malo vremena i proučiti ovaj software jer se zaista radi o vrhunskom programu koji je sada potpuno besplatan.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg instal01.jpg (60,4 KB, 175x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg legal.jpg (53,0 KB, 174x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg look01.jpg (190,7 KB, 176x skinuto)
Highslide JS
casper je offline   Reply With Quote
Ćlan 3 Vam se zahvalio, casper, za koristan post:
derr33 (05.06.2020), flosarka (21.10.2018), Landison (18.10.2018)
Star 21.10.2018, 16:46   #2
flosarka
Vredan član društva
 
flosarka's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.11.2006
Postovi: 211
Downloads: 351
Uploads: 3
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 11 puta u 11 Postova
flosarka befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Zdravo Casper
Program je bez sumnje kako si naveo koristan nego bi te pitao,da li je taj Cakewalk by BandLab kompaktibilan sa primjer Cakewalk pro9 kojeg imam licenciranog odnosno može li se to u tom Cakewalk 9 koristiti?
Cakewalk upotrebljavao sam više za slaganje te podešenje staza koje sam upotrebljavao sa slaganje ritmova pa me interesira ako se sa Cakewalk by BandLab možda može praviti i ritam.Jednom sam negdje naleteo,da neko pisao,da se sa Sonar može ali ja na demo programu nisam našao tu funkciju pa ga nisam ni koristio.
Usput da kažem sa Technics kn7000 došao sam po tvojoj zasluzi jako daleko i sada pravim razne probe na stazama ritmova gdje se može ogromno toga podesiti na različite načine sa ogromno kombinacija ali ih stvarno treba tačno skužiti.
Pozdrav
flosarka je offline   Reply With Quote
Star 21.10.2018, 16:55   #3
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

He he, sad si me našao. Licencirani Pro9. Evo ga u kolekciji, a na pitanje je odgovor slijedeći. Sve što si radio na Pro9 možeš iskorisiti i na ovoj free verziji najnovijeg programa.

Isto tako, ako znaš baratati sa ovim Pro9, lako će ti biti svladati i ovaj novi.
Slaganje ritmova se može raditi na bilo kojem midi editoru. Ne postoji neki default template u samom programu ali ga je lako složiti samostalno i pospremiti kao vlastiti predložak.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg cakewalk.jpg (61,9 KB, 164x skinuto)
Highslide JS
casper je offline   Reply With Quote
Star 21.10.2018, 17:04   #4
flosarka
Vredan član društva
 
flosarka's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.11.2006
Postovi: 211
Downloads: 351
Uploads: 3
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 11 puta u 11 Postova
flosarka befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Haha. Da baš imam taj Cakewalk Pro Audio9.
Baš sam se logirao i dao namještati sve teme Cakewalka.
Sa Pro9 snalazim se jako dobro pošto sam več nekada počeo raditi na njemu puno stvari tako,da ne bi smelo biti problema.
Ok hvala pa se čujemo.
flosarka je offline   Reply With Quote
Star 15.02.2019, 10:31   #5
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Odličan video u kojem prikazuju kako raditi sa Cakewalkom, od podešavanja programa, pripreme za rad i dodavanja VST-a.

https://youtu.be/_2izQxY_x3Q

Promijenjeno od casper (13.08.2019 u 10:08 sati) Razlog: ispravljen link
casper je offline   Reply With Quote
Star 13.08.2019, 10:23   #6
psr
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 27.02.2019
Postovi: 172
Downloads: 269
Uploads: 0
Rekao HVALA: 17
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
psr ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Doktore ja ga instalirao, otvorio...i to je to. Milion opcija ima i milion onih track..uspeo sam jedino ono sto i prvak moze, da ubacim midi track i da uvezem MIDI fajl. Nista se ne cuje, pa pretpostavljam da treba da na klavijaturu povezem ali ja nikad nista slicno nism otvarao i veze nemam sta dalje. Meni ne treba nista posebno osim da skratim MIDI fajl. Neki Fajl ima bespotrebo ubaceno neko rastezanje na pocetku kao npr jesul' dunje procvale ili Cveto...neki se ne zavrsava na vreme pa bi to da skinem. Ja sam radio to za Waw format u Audacity i to je lako samo zaplavis onaj deo koji smeta i iseces ovde ne znam sta pre.
psr je offline   Reply With Quote
Star 13.08.2019, 10:57   #7
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Budeš ti to svladao, samo polako.
MIDI podatak se sam za sebe ne može čuti. Njemu treba neki uređaj (Devices) koji će svirati. Kod aranžera se on nalazi u samoj klavijaturi, to je ono što zovemo "tvornički zvuk". Kod Cakewalk i ostalih programa koji služe istoj svrsi (Software DAW ) mora se postaviti što će u pozadini svirati. Kada spojiš klavijaturu s UBS kablom i ako su pravilno instalirani driveri, treba još samo u Cakewalku odraditi da svira tvoja klaviajtura. Kao što je to urađeno na ovom dijelu videa.

https://youtu.be/_2izQxY_x3Q?t=592

Ako nemaš klaviajturu pri ruci, MIDI opet može svirati ali je tada potrebno dodjeliti da svira neki od instaliranih VST instrumenta. Ovdje je opsiano kako se to podešava.

https://youtu.be/YZqXiL2L36g?t=430

Neka te ne uplaši sučelje i brojne mogućnosti koje pruža Cakewalk. Lako i brzo ćeš naučiti sve ono što tebi treba jer se uglavnom radi o manipulaciji MIDI podataka. Ovo bi za početak bilo dovoljno od mene, a kada zapne ti se opet javi.
casper je offline   Reply With Quote
Star 13.08.2019, 11:23   #8
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ponovit ću i u ovoj temi neke probleme kod rada s MIDI datotekama, a koji se javljaju kod Cakewalk.

Prvi je problem vezan uz pomicanje svih podataka prema naprijed. Kod Cakewalka se ova vrijednost naziva Ticks i ovisno o projektu i količini podataka na samom početku pjesme, sve se midi informacije pomaknu za 1 ili više Ticks prilikom spremanja projekta. Ovaj se probelm vrlo lako riješava jer postoji opcija Slide kojom možemo vratiti informacije "na staro mjesto". (slika 1)

Drugi problem je što Cakewalk nakon pokretanja isključi Local kontrole u klavijaturi. Dok nam je spojena klavijatura i dok radimo u Cakewalk, neće biti problema. Međutim, nakon što završimo s radimo i ugasimo Cakewalk, kavijatura se više ne čuje, neće svirati. Potrebno je samo ponovo uključiti Local Control kao što sam prikazao na videu.

https://youtu.be/G8r6zaTuB4w

I treći problem se javlja kod tekstova koji se nalaze u MIDI datoteci. Oni se pobrkaju ili potpuno izgube i to samo ako smo radili neke radnje poput rezanja dijelova MIDI-ja ili ubacivanja novih dijelova. Pod ovim mislim na sve trake u MIDI-ju. Zato uvijek prije nego krenem baratati Cakewalkom napravim Backup Lyrics-a pomoću jednostavne metode (video ispod) i odličnog PSRUTI programa koji je neprikosnoven za neke radnje sa Yamahinim sadržajem.

https://youtu.be/CRr-gKfvG24
Grafički Fajlovi
File Type: jpg slide.jpg (46,8 KB, 101x skinuto)
Highslide JS
casper je offline   Reply With Quote
Star 17.08.2019, 01:11   #9
smuchac
Odomaćeni član
 
smuchac's Avatar
 
Registrovan/a dana: 12.06.2011
Mjesto: Korčula
Godina: 37
Postovi: 785
Downloads: 318
Uploads: 5
Rekao HVALA: 101
Zahvalili mu 145 puta u 140 Postova
Instrumenti: PSR S910,MOXF 6,PSR SX900
Interesi: Računala i glazba
smuchac ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Da mlatnem:
1. Jel još uvijek free?
2. Može li se s njime prčkati po .sty fileovima tj. po stilovima za moj PSR?
3. Hvala.

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Star 17.08.2019, 01:14   #10
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

1. Još je uvijek free
2. Može se čeprkati po Stylovima. Preporuka je da se u Cakewalk ulazi iz MixMastera jer se tada vrši sva obrada na ritmu bez narušavanja CASM i ostalih podataka.
3. Molim.
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
smuchac (18.08.2019)
Odgovor

Favoriti

Oznake
bandlab, cakewalk, daw, sonar

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Isključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 00:29


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije