Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Solo (Workstation) > Ostali proizvođači i razno

Ostali proizvođači i razno Za sve one koji ne sviraju vec pomenute, ili za one koji imaju meshovita pitanja.

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 11.03.2017, 13:45   #1
ktisljar
Drugar foruma
 
ktisljar's Avatar
 
Registrovan/a dana: 04.04.2012
Mjesto: Samobor (Hrvatska)
Godina: 52
Postovi: 83
Downloads: 753
Uploads: 20
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 23 puta u 19 Postova
Instrumenti: Roland GW-8, Korg Minilogue, Solton MS-50, Oxygene 61 mk2 + Ketron SD-1000
Interesi: Popravak i restauracija audio opreme, Muzika, Audio produkcija, Fotografija
ktisljar ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Idee Analogna sinteza, sound dizajn i psihoakustika

Drage kolege, muzičari, i svi zaljubljenici u muziku,

Dugo nisam bio prisutan na ovom forumu ali vjerujte mi nisam gubio vrijeme. U tom periodu sam se intenzivno bavio muzikom i elektronikom, a što li je klavijatura negoli elektronska naprava za kreiranje muzike. Životni put i moja profesija doveli su me do dobrih ljudi koji su cijeli svoj radni vijek posvetili glazbi i nesebično su prenosili (i još uvijek prenose) svoja znanja na mene. Smatram da su zdravlje i znanje najveće bogatstvo koje jedan čovjek može posjedovati, zato bih želio dio tog znanja prenijeti u ovoj temi, a također i naučiti nove stvari od svih Vas koji ste se bavili ovom tematikom.
Dakle, kao što i sam naslov kaže ovdje bismo diskutirali o analognoj sintezi i svim prednostima i manama ovakvog načina kreiranja zvuka, o dizajniranju zvuka te o emocijama koje osjetimo kad čujemo nekakav novo kreirani zvuk. Ovo posljednje mi se čini jako važno zato jer primjećujem da većina ljudi ubaci gotov set u svoju klavijaturu i pravac na svirku. Mogu razumjeti da je za kreiranje zvuka (boje) i cijelog seta potreban ogroman trud, da se danas brzo živi, da se nema vremena i da treba osigurati svoju egzistenciju, ali ipak mislim da bi zadovoljstvo muzičara i svih onih koji ga slušaju bilo mnogo veće kad bi i oni osjetili da je u taj set uložen vlastiti trud i da zvuči ipak malo drukčije od većine.
Kao što sam na samom početku rekao, kao profesionalni elektroničar imao sam prilike zaviriti u dušu mnogih legendarnih analognih mašina i sintesajzera proizvedenih u proteklih 40 godina. o samoj kvaliteti izrade unutrašnjosti, kvaliteti ugrađenih komponenata i vanjštine ne bih uopće diskutirao jer da nije perfektna ne bi doživjela tu starost. Želio bih samo ispričati zašto je zvuk dobiven iz jedne takve prastare naprave i dan danas toliko atraktivan i jedinstven da ga ne mogu rekreirati niti najbolji vst ili au pluginovi ili sampleri.
Naime radi se o tome da kod svih digitalnih izvora zvuka u koje spadaju i klavijature, imamo na izlaznom stupnju D/A konvertere, a sampleri imaju na ulaznom stupnju i A/D konvetere. Istina je da su današnji konverteri vrlo kvalitetni i klinički precizni Ali ipak na kraju priče oni konvertiraju samo hrpu nula i jedinica te iz tog izračuna stvaraju neki valni oblik odnosno zvuk (vrrrrlo pojadnostavljeno objašnjenje). S druge strane još je veća istina da mi nismo digitalna bića i svijet oko sebe ne percipiramo digitalno niti u pikselima, već analogno i vektorski. Iz tog razloga kod analognog oscilatora, filtera, rezonatora itd, već kod samog kreiranja valnog oblika primjenjujemo analognu tehnologiju i zajamčena namje prirodnost izlaznog signala bez obzira kroz koliko on stupnjeva filtracije i oblikovanja prolazi. Naravno da takvi sintesajzeri s tehničke strane gledano imaju lošiji odnos signala i šuma, možda čak i veća harmonijska izobličenja od digitalnih konvertera, oni ne mogu tako vjerno oponašati zvuk akustičkih instrumenata, ali vjerujte mi da zvuče nenapadno široko i prirodno (kao što ja volim reći imaju onaj neki "saft".)
U nastavku ću pokazati neke analogne klavijature iz prošlosti koje sam imao čast vratiti u život, a vidjelo ih je i čulo uživo vrlo malo ljudi (pogotovo mlađih). Na nekima od njih su nastali nezaboravni hitovi iz zlatnog doba svjtske pop, rock i elektronske muzike koju i dan danas svi držimo kao uzor i težimo tako kvalitetno zvučati kao što su oni zvučali tada.

2016-08-19 Korg Polysix_0001.jpg
2016-08-19 Korg Polysix_0003.jpg
2017-02-08 Moog Voyager_0001.jpg
2017-02-08 Moog Voyager_0010.jpg
2017-02-11 Arp Odyssey_0005.jpg
2017-02-11 Arp Odyssey_0016.jpg
Korg_MonoPoly.jpg
Roland_Juno 106.jpg
Roland_System 100.jpg
Studio gear.jpg

Na kraju želio bih se od srca zahvaliti svom prijatelju, producentu Darku Vrabcu koji mi je omogućio doticaj sa ovim čudesnim strojevima.

Živi bili
__________________

Promijenjeno od ktisljar (11.03.2017 u 13:55 sati)
ktisljar je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
analogna sinteza, psihoakustika, sound dizajn

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 20:04


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije