Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Mixeri

Mixeri Sve o miksetama

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 06.10.2011, 11:24   #1
DinO74
Odomaćeni član
 
DinO74's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.11.2004
Mjesto: Mumiland
Godina: 49
Postovi: 571
Downloads: 805
Uploads: 4
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 48 puta u 43 Postova
Instrumenti: Pa1XPRO, M1, 01W/FD, Microkorg, Fantom X6,D50,D10,JX-8P, Gaia, SY77, DX7, CS1x,Mininova, K2000
DinO74 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
DinO74 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard Yamaha 01 Promix

Pozdrav kolege! Zamolio bih one koji imaju iskustva sa ovim Yamahinim digitalcem da mi pomognu u rješavanju mog problema. Nemam puno vremena da istražujem a bliži se vikend i mixer mi treba za svirku. Radi se o tome da ne mogu nigdje da dokučim na koji način mogu regulisati jačinu signala pojedinih kanala na MONITOR OUT. Kao primjer, na monitorima mi je potrebno da je vokal duplo jači nego instrumenti. Ovako kako sada stvari stoje, na izlazu za monitor imam kompletnu sliku mix-a odnosno odnose jačine kakvi izlaze i na stereo out.
DinO74 je offline   Reply With Quote
Star 06.10.2011, 12:51   #2
sinisa kg
Vredan član društva
 
sinisa kg's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.06.2010
Postovi: 119
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 18 puta u 15 Postova
sinisa kg befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Kolega DIN074 monitor out na dig.mixeru je izlaz na kome osim mastera izlaze i solo kanali(kada se ta funkcija aktivira)i sluzi za preslusavanje tih kanala kada se radi mix-a ne za monitoring na bini-ono sto vi zelite se postize na AUX izlazima-izaberite da AUX izlaz bude PRE FADER ili da na njega nece uticati pojacavanje i smanjivanje sibera u toku rada,selektujte AUX send funkciju i onda dozirate po kanalima zeljenu jacinu njih samih na tom izlazu,kada izadjete iz AUX opcije siberi ce se vratiti na pozicije koje su u normalnom radu postavljene-ako pojacavate GAIN po kanalu to ce automatski pojacavati i taj kanal na AUX izlazu-to je bitno da znate.Moj savet je da prvo namestite mix na razglasu(posto ste onda podesili sve GAIN parametre)pa onda monitoring-u toku desavanja cete imati mnogo manje problema jer ce vam iako menjate mix na razglasu monitoring ostati isti i manje cete se opterecivati "Zvukom spolja"...
sinisa kg je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio sinisa kg za ovaj koristan post:
DinO74 (06.10.2011)
Star 06.10.2011, 13:06   #3
DinO74
Odomaćeni član
 
DinO74's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.11.2004
Mjesto: Mumiland
Godina: 49
Postovi: 571
Downloads: 805
Uploads: 4
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 48 puta u 43 Postova
Instrumenti: Pa1XPRO, M1, 01W/FD, Microkorg, Fantom X6,D50,D10,JX-8P, Gaia, SY77, DX7, CS1x,Mininova, K2000
DinO74 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
DinO74 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Živ i zdrav bio Siniša 100 godina Hvala ti puno pa ću pokušati to da uradim kako si mi rekao. Puno pozdrava!
DinO74 je offline   Reply With Quote
Star 06.10.2011, 14:25   #4
Beethoven
Odomaćeni član
 
Beethoven's Avatar
 
Registrovan/a dana: 15.03.2007
Postovi: 605
Downloads: 1023
Uploads: 1
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 105 puta u 92 Postova
Beethoven befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

To sto je Sinisa objasnio je ok ali ja preporucujem monitoring post-fader. Kad je rec o koncertu gde tonac resava sve (ili postoji plus tonac za monitoring), onda je pre-fader jedini pametan izbor. Kod live (kafanske) svirke, pre-fader je nezgodna stvar. Mislimo da cemo time dobiti da svi budu zadovoljni time sto se mogu pojacati i smanjiti koliko hoce a da ne uticu na glavni mix a dobijemo kontra stvar. Ako to tako resimo, vrlo je slicno onome da sviramo totalno bez organa sluha). Ili slicno poredjenju da slikar slika zavezanih ociju. Tacno je da se kod Post fader monitoringa menja snaga u monitorima menjanjem snage u mixu ali kod live kafanskog izvodjenja tu nema velikih problema. Monitoring moze odlicno da se odradi, bez mikrofonija, bez ikakvih smetnji a svaki izvodjac ce iz monitora cuti tacan odnos i gde je on u mixu, potpuno isto kao sto se cuje napred. Onda i izrazaj moze biti odlican, bez straha i pitanja "Ok sam ovde ali gde sam u main mix-u?"

Na osnovu cega ce neki od ucesnika oduciti da treba da se pojaca ili smanji? I to kad gledamo fadere. Na osnovu cega ce odluciti da se pojaca ili smanji ako gledamo njegov instrument koji moze imati ogroman raspon dinamike? Ne, pre fader monitoring tu nema sta da trazi. A onda i monitoring gubi svaki smisao. Pa kontrola sa main-a (sve ono sto se odbija od zidova i cujemo iza kutija) bez monitora ce onda biti merodavnija i mnogo veca pomoc.

Cak kod post aux-a mozemo naknadno nekoga smanjiti ili pojacati, sve potpuno isto kao i kod pre aux-a ali cemo to onda svesno uraditi i znati sta je. U onoj zbrci sa pre aux-om, nema rada, to je totalna pometnja i haos.

Kolega Dino sve to sto zeli moze dobiti i sa post-fader aux-om stim sto ce zadrzati i kontrolu main-a na bini. Mozda lepo izgleda sve to sad kad kuckamo, mene inace pre fader aux odusevljava kao izum i deo mix-a ali nazalost, malo imam sanse da ga upotrebim tako. Jos je i gore jer sviram sam.

Moje misljenje i ne mora biti tacno, predlazem svakome da proba i odluci sam, to bar nije tesko. Ja sam probao vise puta, sve mi lepo izgledalo dok ne krene svirka. A onda...

Pozzz
__________________
JBL!
Beethoven je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Beethoven za ovaj koristan post:
DinO74 (06.10.2011)
Star 06.10.2011, 15:17   #5
DinO74
Odomaćeni član
 
DinO74's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.11.2004
Mjesto: Mumiland
Godina: 49
Postovi: 571
Downloads: 805
Uploads: 4
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 48 puta u 43 Postova
Instrumenti: Pa1XPRO, M1, 01W/FD, Microkorg, Fantom X6,D50,D10,JX-8P, Gaia, SY77, DX7, CS1x,Mininova, K2000
DinO74 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
DinO74 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Hehe...odlicno si ti to sve napisao kolega Beethoven i hvala ti puno na tome. Ja sam pocetnik sto se tice digitalnih miksera jer svi do sada koje sam imao su bili analogni tako da mi je ovaj Promix spansko selo iako je sigurno jedan od najjednostavnijih digitalaca. I ja kao i ti radim sam i vjeruj da mi monitoring treba najvise da cujem vokal jer svirku cujem sasvim dovoljno iz zvucnih kutija a i navikao sam vjeruj do sada da radim bez monitoringa dok sam bio sa bendom ali od kako radim sam potrebno mi je da cujem sebe i svoj vokal. Izgleda je to i zbog godina jer se u kafani malo i ogluvilo u svakom slucaju mnogo ti hvala i veceras cu da probam da se igram i oko toga mada mi je Promix jos uvijek stranac ali odradit ce se vikend nekako a poslije ...o tom po tom . Jos jednom hvala!

Promijenjeno od DinO74 (06.10.2011 u 15:18 sati)
DinO74 je offline   Reply With Quote
Star 06.10.2011, 16:48   #6
sinisa kg
Vredan član društva
 
sinisa kg's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.06.2010
Postovi: 119
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 18 puta u 15 Postova
sinisa kg befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

U nasem poslu nema krutih pravila podesavanja necega-pa i monitoringa kao dela celine-ali prvo pitanje koje se postavlja je sta izvodjac zeli da cuje i na koji nacin iz monitra-i samim tim cemu ce oni sluziti.Ni ja nisam nazalost zaobisao kafanu kao radno mesto(ali srecom jako malo)i osnovni problem (po meni licno)je taj sto vecina muzicara nisu ni imala adekvatan monitoring i samim tim stekli naviku da "ocenjuju"zvuk i odnose u svirci po zvuku koji se odbija u prostoriji i dolazi do njih-a svi znamo da je navika osnovni obrazac ponasanja i ocenjivanja kod ljudi....I onda dodju monitori-i potrebno je opet isto oni da docaravaju taj isti odbijajuci zvuk-onda se postavljaju iza muzicara kao dodatni razglas koji ce docarati odnose instrumenata i zvuk sistema-ali nazalost to je samo polovicno resenje-samo odnosi-zvuk u prostoru odredjuje i sam prostor a ne samo razglas-onda dolazimo do post fader mix-a(koji je opisao kolega Beethoven)ali on nije realan u odnosima instrumenata i vokala sa glavnim razglasom(a ni sa zvukom)pa se stvara lazna slika oko pojedinih instrumenata-i na kraju pre fader monitoring gde se pravi mix u monitorima koji odgovara izvodjacima(ili su navikli na takav odnos i zvuk)a spoljasnji razglas svira po odnosima sa tonske probe-ako neko postavi pitanje dinamike instrumenata-sa pojacavanjem dinamike(ili jacine na samom instrumentu)pojacava se proporcionalno i u pre fader mix-u jer ulazni nivo direktno utice na pre fader nivo(jer se u lancu vezivanja pre fader AUX vezuje posle GAIN-a-i u zavisnosti od opcija pre ili posle EQ ali pre samog sibera).Resenje za kolegu DIN074 je mozda da u monitoru pusti samo svoj vokal i efekat na njemu-a ostalo da cuje spolja-kada se napravi odnos izmedju ova dva izvora zvuka mozda se dobije "ZLATNA"sredina(tako ali samo na inear monitoringu)Rade mnogi pevaci-posto na njima ima dual mono opcija pa se na jedan AUX posalje mix po zelji ili master(koji je u tom slucaju prefader)a na drugom AUX-u samo vokal sa zeljenim efektom-prostim balance potenciometrom se dozira zeljeni odnos i svi zadovoljni(a pri tome je balance na prijemniku monitoringa kod pevaca pa on sam to regulise)...
sinisa kg je offline   Reply With Quote
Star 06.10.2011, 20:52   #7
Beethoven
Odomaćeni član
 
Beethoven's Avatar
 
Registrovan/a dana: 15.03.2007
Postovi: 605
Downloads: 1023
Uploads: 1
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 105 puta u 92 Postova
Beethoven befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Auf.

Nista, da se proba da se odrade par svirke na bilo koji nacin osim onog koji sam ja naveo. Ja drugacije ne bi mogao, mislim da bi nakon 15 minuta bio mokar do gole koze i pobegao bi.
Ko moze - svaka mu cast.

Pozzz
__________________
JBL!
Beethoven je offline   Reply With Quote
Star 06.10.2011, 21:12   #8
sinisa kg
Vredan član društva
 
sinisa kg's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.06.2010
Postovi: 119
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 18 puta u 15 Postova
sinisa kg befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Neka proba sve nacine koje mu padnu na pamet(i nase predloge) i sam izabere ono sto mu odgovara-to je pravo resenje....

Promijenjeno od sinisa kg (06.10.2011 u 21:13 sati)
sinisa kg je offline   Reply With Quote
Star 07.10.2011, 01:28   #9
Beethoven
Odomaćeni član
 
Beethoven's Avatar
 
Registrovan/a dana: 15.03.2007
Postovi: 605
Downloads: 1023
Uploads: 1
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 105 puta u 92 Postova
Beethoven befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ofkors.
__________________
JBL!
Beethoven je offline   Reply With Quote
Star 07.10.2011, 08:44   #10
rskoc
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 07.11.2008
Postovi: 91
Downloads: 536
Uploads: 0
Rekao HVALA: 17
Zahvalili mu 3 puta u 2 Postova
rskoc befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Kolege imam priliku kupiti Yamahu Promix 1 ali ga nikad nisam čuo uživo, kakva mu je boja, efekti? Konkretno spojio bih ga na svoj EVsx360a u kombinaciji sa sb760.

ispričavam se ako je post na krivom mjestu, nisam htio otvarat novu temu kad je već načeta priča o Promix

hvala

LP
rskoc je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Isključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 11:06


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije