Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > Muzički Software

Muzički Software Sve što Vas zanima o radu sa nekim muzičkim programom koji nema sopstveni podforum...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 10.09.2012, 21:39   #1
fc.sevac
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 10.08.2012
Postovi: 7
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
fc.sevac ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Skracivanje semplova?

Kolege, ja se izvinjavam ako mnogo zapitkujem, ali sta cu mlad, zeljan znanja pa moram da pitam. Da li mi neko od iskusnih kolega moze objasniti sta da uradim sa semplom odnosno semplovima harmonike u wav formatu kojih ima 15-ak i svaki traje po 11 sekundi i to sve u paetu je tesko 40+ megabajta sto je preveliko i fakticki to bi zauzelo kompletan Ram u klavijaturi.
Pitanje glasi:
Kako da skratim te semplove i koliko? koja je minimalna duzina sempla da se dobije taj zvuk? i da li postoji mogucnost da se taj sempl ogranici na odredjeni broj oktava? konkretno mislim na gornje 3 ako bi se time dobila usteda u velicini sempla? Da li se moze dobiti koliko toliko kvalitetna harmonika na 5-6 megabajta sempla?
fc.sevac je offline   Reply With Quote
Star 11.09.2012, 00:29   #2
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Tih 11 sekundi po samplu je stvarno pretjerano kada se radi o samplovima harmonike. Da bi to skratio treba ti neki od Sample Editora, kao sto su recimo WaveLab ili Sound Forge. U tom editoru mozes skratiti samplove a ukoliko su samplovani osnovni registri harmonike onda mozes ici slobodnona na duzinu od 2 do 3 sekunde po samplu, zavisno od toga kakva je Attack faza svakog od samplova. Drugi dio posla je dosta slozeniji, a to je da svaki od samplova moras Loopovati i to bez greske, tako da pri svirci ne dodje do zujanja, pucketanja i slicnih smetnji. WaveLab to odlicno radi a ne zaostaje mnogo ni Sound Forge. Tek kada si Loopovao sve samplove, mozes ih uvesti u instrument. Tako obradjeni samplovi harmonike ne bi trebalo da zauzmu vise od 3 do 4 MB radne memorije a i kvalitet, pod uslovom da je harmonika samplovana kako treba, ce biti sasvim uredu.
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
fc.sevac (11.09.2012)
Star 11.09.2012, 01:45   #3
merhad
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 26.12.2007
Postovi: 32
Downloads: 833
Uploads: 1
Rekao HVALA: 14
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
merhad befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

skratis sempl na oko 1-1,5 sekundu,uradis mu loop,da traje "beskonacno" a u parametrima sounda u korgu(amplituda) podesis da se postepeno utisava sound da ne bude iste jacine sto duze traje sviran ton(kao i prava bass gitara)..to je jedan nacin skracivanja a da ne izgubis mnogo na kvalitetu..drugi nacin je da sample rate smanjis,neznam sad u koji je trenutni 48kHz ili 44,1..mozes smanjiti na 32kHz ali onda gubis na kvalitetu sounda(izgube se visoke frekvencije,pa sound bude za nijansu mutniji nego originalni pre ove operacije)..sad ti sam odluci i izaberi sta ti odgovara..
merhad je offline   Reply With Quote
Star 12.09.2012, 03:20   #4
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

A to ti rijesio da nakupis postove... nikako da vam bude jasno da to nece otvoriti famozni download. Sto ponavljas ono sto sam mu vec napisao i sto ga upucujes pogresno ? Zasto pises o Bass gitari kad momak pita za samplove harmonike ?
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 12.09.2012, 12:19   #5
merhad
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 26.12.2007
Postovi: 32
Downloads: 833
Uploads: 1
Rekao HVALA: 14
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
merhad befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

covjeku sam nasao na google bar nesto kako se radi jeli bitno sto pise bas gitara zamisli da pise HARMONIKA i nemoj da ti skupljas postove da se svađamo na ovom forumu i nemoj da odgovaras na ovo pitanje ako imas nesto privatno salji poruke a ne na forum...
merhad je offline   Reply With Quote
Star 12.09.2012, 12:22   #6
Vaxter
Godfather
 
Vaxter's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.12.2004
Mjesto: Šimanovci
Postovi: 3.814
Downloads: 1057
Uploads: 560
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 273 puta u 211 Postova
Instrumenti: Yamaha PSR 9000
Interesi: Mnogo toga, i naravno muzika koja je uglavnom hobi
Vaxter befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Vaxter pošalji poruku preko ICQ messengera Vaxter pošalji poruku preko MSN messengera Vaxter pošalji poruku preko Yahoo! messengera Vaxter pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Merhade, zamolio bih bez daljeg trolovanja.
Polako prelazi granice.
__________________
I'm gonna make him an offer he can't refuse.
Vaxter je offline   Reply With Quote
Star 12.09.2012, 12:30   #7
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Merhade ziv bio, gledas li ti kad pises ovakve postove imalo na profil clanova... pa zar bas ja da skupljam postove, malo li ih imam... Bas i jeste najveci problem u tome da umjesto te tvoje Bass gitare stavi "harmonika" kako kazes. Sta li ce jednoj harmonici to "postepeno utisavanje". 'Ajd malo razmisli i procitaj jos jednom sta si napisao... i... nema nikakve potrebe za agresijom, lagano momce, samo lagano.

Promijenjeno od tranzit (12.09.2012 u 12:32 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 12.09.2012, 12:38   #8
hakala
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 13.11.2010
Postovi: 148
Downloads: 16293
Uploads: 3
Rekao HVALA: 5
Zahvalili mu 16 puta u 15 Postova
hakala ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

ja imam jedan postupak skracivanja sempla preko awave studio...

Moze se koristiti nekoliko nacina i programa, ovoga puta ce mo uzeti popularni AWAVE STUDIO i smanjivacemo SAMPLE RATE.
-Otvoriti AWAVE STUDIO -FILE-OPEN FILE-izabrati zeljeni KPM
Na levoj strani ce biti naziv KPM a na desnoj spisak semplova koji su sadrzani u toj boji sa imenom ,duzinom,frekvencijom i lupom.
U rubrici "RATE"(sample rate) je obicno ako nije vec sempl smanjivan broj "44100" nekad 48000 a neretko i ispod toga(32,24).Recimo da je 44100.
-SELEKTUJTE(zatamnite) SVE semplove
-desni mis i odaberite "PROCESS..AUDIO PROCESSING WIZARD"
-U meniju odaberite "RESAMPLE(CONVERT SAMPLE RATE)
-U prozoru "NEW SAMPLE RATE" ce biti originalna frekvencija (44100 kako smo rekli na pocetku)
klik i odaberite manji broj -32000 ili cak 24000(za NEKE semplove ovo moze biti previse i izoblicenje ce biti preveliko tj kvalitet ce se drasticno smanjiti!!!).
-FINISH
-Desni Klik na ime instrumenta na levoj strani programa i"SAVE SELECTED INSTRUMENT AS"
-Odaberite KMP-KORG TRITON KEYMAP FILE( ili bilo koji drugi format ako je u pitanju neka druga klavijatura)
-SAVE
hakala je offline   Reply With Quote
Star 12.09.2012, 12:48   #9
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Sve je to tacno sto si napisao, bez greske, ama... to je nacin koji drasticno smanjuje kvalitet sampla. Recimo da je u pitanju Piccolo registar harmonike i on ga "slisti" na 32KHz, to nikako ne bi valjalo. Osnovni cilj je zadrzati kvalitet zvuka. Posto su kod njega ti samplovi za osnovne registre harmonike ogromni (po 11 sekundi, sto je totalno nebulozno), najbezbonije je skratiti ih na pristojnu duzinu, kako sam i naveo 2 do 3 sekunde, a kod nekih moze cak i ispod 2 sekunde. Ovo zavisi od pomenute Attack faze, to jest koliko je ona duga jer u tom dijelu se desavaju najvece promjene levela sampla a tu su smjestene u sustini i najvaznije karakteristike po kojima uho i prepozna da se radi o harmonici a ne o orguljama ili slicno. Poslije te Attack faze dolazi mirniji, ravnomjerniji dio sampla koji treba da traje priblizno 2 sekunde da bi se mogao u tom periodu pronaci perfektan loop koji nece praviti smetnje kasnije u sound programu.

Promijenjeno od tranzit (12.09.2012 u 12:53 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 22.07.2013, 23:52   #10
NikolayTheM
Odomaćeni član
 
NikolayTheM's Avatar
 
Registrovan/a dana: 03.03.2012
Mjesto: Jugoslavija!
Postovi: 563
Downloads: 522
Uploads: 9
Rekao HVALA: 71
Zahvalili mu 33 puta u 30 Postova
Instrumenti: VSTi, Korg Triton Le
Interesi: Muzika, Voznja
NikolayTheM ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ponovo pokrecem ovu temu, jer me zanima kako u AWAVE Studio da skratim vise semplova od jednom na istu duzinu?
Pozdrav
NikolayTheM je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Isključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 08:18


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije