Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Sistemi

Sistemi Kompletni sistemi za ozvučenje... Kombinacije...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 04.03.2011, 23:55   #11
aleksandar72
Odomaćeni član
 
aleksandar72's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.05.2009
Mjesto: 50° 07´ N 8° 41´ O
Postovi: 778
Downloads: 53
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 103 puta u 92 Postova
Instrumenti: ima ih vise..
Interesi: $
aleksandar72 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
aleksandar72 pošalji poruku preko MSN messengera aleksandar72 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

odlicno si "ukapirao" :-)
Pozz
__________________
"Why there is no such thing as RMS watts or watts RMS' and never has been"
aleksandar72 je offline   Reply With Quote
Star 09.05.2011, 00:17   #12
sinisa kg
Vredan član društva
 
sinisa kg's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.06.2010
Postovi: 119
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 18 puta u 15 Postova
sinisa kg befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ovako izgleda "pravi"master eq....
Grafički Fajlovi
File Type: jpg 19.jpg (91,5 KB, 104x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg 20.jpg (87,8 KB, 85x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg 21.jpg (88,7 KB, 76x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg 22.jpg (89,5 KB, 65x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg 23.jpg (91,1 KB, 58x skinuto)
Highslide JS
sinisa kg je offline   Reply With Quote
Star 09.05.2011, 00:36   #13
harepa50
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 28.05.2008
Mjesto: Preko sedam mora
Postovi: 824
Downloads: 1025
Uploads: 5
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 62 puta u 54 Postova
Instrumenti: KORG pa50,Futura nordiska piano,Classico gitara,Weltmeister Stella
Interesi: Muzička i video produkcija,razglasi,rasvjeta,stage
harepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblick
Standard

Compresor, limiter, de-esser + graficki eq u jednom? Wow...
harepa50 je offline   Reply With Quote
Star 09.05.2011, 23:22   #14
sinisa kg
Vredan član društva
 
sinisa kg's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.06.2010
Postovi: 119
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 18 puta u 15 Postova
sinisa kg befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Nazalost to su 2 sprave ali rade u tandemu odlicno....
sinisa kg je offline   Reply With Quote
Star 17.08.2015, 14:55   #15
Fekete
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 02.07.2015
Mjesto: HR
Postovi: 276
Downloads: 114
Uploads: 16
Rekao HVALA: 47
Zahvalili mu 35 puta u 32 Postova
Instrumenti: klavijatura Korg pa 700, pa80, Le, harmonika Dallape Organtone 120
Fekete ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Pozdrav kolege! Tema jeste stara, no uvijek aktualna kao što je rekao kolega Pedjajazz. Meni isto muči postavka EQ na mixeru, recimo postavljanje mixera u "V" poziciju. Evo ovdje sam pročitao da to nije baš preporučljivo, evo par slika mixera pa bih volio čut vaše mišljenje kako bih ga trebao onda postaviti. Da li je onda najbolje sve stavit da signal bude na 0 db, jer recimo u ovoj poziciji gubi se srednjih frekvencija pa ih moram više dodat opet kad štimam svaki kanal posebno, ako bih postavio na EQ sve ravno na 0 db naravno morao bih onda na svakom kanalu posebno skidat srednje frekvencije, no da li bi time dobio nešto bolji zvuk? Ovaj mixer rabim inače u dvojci, ja i pjevač i zadovoljan sam sa mixerom i po meni dobro radi. Ali eto zanima me da li se može još to poboljšati jer nisam neki stručnjak za te stvari pa bi mi bilo drago ukoliko može netko pomoći. Uz ovu miksetu koristim dvije pasivne Ey kutije. Znam da puno toga ovisi i o mjestu gdje se svira, kakkva je sala i to, no mene zanima kako bi bilo najbolje općenito postavit EQ da bih dobio dobar saund koji nije mekan već da ima lijep moćan zvuk.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg CAM00385.jpg (97,5 KB, 83x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg CAM00384.jpg (91,5 KB, 84x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg CAM00387.jpg (85,8 KB, 89x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg CAM00389.jpg (81,4 KB, 75x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg CAM00390.jpg (94,9 KB, 73x skinuto)
Highslide JS
Fekete je offline   Reply With Quote
Star 19.08.2015, 23:09   #16
momo
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 10.09.2004
Mjesto: Vukovar
Postovi: 366
Downloads: 2865
Uploads: 0
Rekao HVALA: 81
Zahvalili mu 37 puta u 37 Postova
Instrumenti: Shure 58,psr9000,emx 5000,Impulse 1015,TNT 160
momo ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Prijatelju ne može ti niko reći kako to ovisi od prostora položaja zvučnika.Zato postoji tzv.RTA analajzer .Pročitaj postove gore o pink noise i linearnom mic.

Za neku osnovnu upotrebu ja sam probao koristiti rta analjzer na mobitelu i pustim na ozvučenje pink noise i podesim sve frekvencije jednako...
To je nepravilan način ali ja sam tako rešavao jer nemam rta analajzer uređaj

to se radi da iz ozvučenja dobiješ sve frekvencije podjednake glasnoće u nekom prostoru,a onda ti na kanalu regulišeš pojedine frekvencije
momo je offline   Reply With Quote
Star 20.08.2015, 10:08   #17
Fekete
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 02.07.2015
Mjesto: HR
Postovi: 276
Downloads: 114
Uploads: 16
Rekao HVALA: 47
Zahvalili mu 35 puta u 32 Postova
Instrumenti: klavijatura Korg pa 700, pa80, Le, harmonika Dallape Organtone 120
Fekete ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

aha, znači ostaje mi jedino onda da tako pokušam i ja preko tog RTA analizera. Jedino što mi to ne ulijeva baš neko povjerenje jer je to preko moba i njegovog zvučnika pa možda to nije baš najbolje. No opet kako se kaže kolko para tolko muzike. U svakom slučaju kolega momo hvala na pomoći. Eto ako netko od ostalih kolega ima još neku i bolju ideju rado bih ju čuo.
Fekete je offline   Reply With Quote
Star 20.08.2015, 11:54   #18
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Akustika je nauka za sebe i ne može se tom području pristupati ovako pojednostavljeno. Pri tome mislim na pitanje koje je postavio član @Fekete. Ne postoji jedinstvena pozicija equilizera na tvom mixeru koja će dati najbolji sound. Equilizer i postoji kako bi se mogao podešavati i tako prilagodile frekvencije u odnosu na zvučne kutije i na akustiku prostora u kojem se svira.

RTA analiza preko mobitela nema nikavog smisla, takav pristup može napraviti više štete nego koristi.

@Fekete, moraš znati par osnovih stvari. Equilizer na tvom EuroPoweru ima 9 područja. Brojevi koji su ispisani ispod svakog šibera pokazuju na koju frekvenciju isti i utječe. Kada je pozicija šibera postavljena na nulu, nema nikakvog utjecaja na taj spektar frekvencija. Analogno tome, kada bi svih 9 šibera bili na nuli, EQ ne utječe na zvučnu sliku. Kao što vidiš, EQ ima dva reda šibera i može raditi u dva modaliteta. Način rada određuješ sa prekolpnikom MODE. Ako je on u gornjoj poziciji, tada ćeš EQ imati utjecaj na lijevu i desnu stranu pojačala, tj, na zvučnike koje su spojeni na RIGHT i LEFT na stražnjoj strani. Ako je preklopnik u donjoj poziciji, tada donji red šibera djeluju istovremeno na obje strane L/R, a s gornjim redom podešavaš frekvencije na monitorskom izlazu.

Ti postavi preklopnik na gornju poziciju, postavi sve šibere na nulu i malo testiraj. Pusti neku glazbu, pjevaj i lagano podiži i spuštaj pojedine pozicije. Promjene koje čuješ će ti sve kazati same. Nema čarobne formule, nema najbolje pozicije. Postoje pravila ali se i ona ponekad mogu kršiti. Svaka pozicija koja je extremna, dakle kada postaviš šiber na +12, nije dobra i pokazuje da postoji problem. Primjer, pregorili su ti visokotonci (ne daj Bože da se to dogodi) i naravno da će morati podići šibere od 4, 8 i 16 Khz na maximum da bi (djelomično) nadoknadio ovaj nedostatak.
Dakle, ovaj EQ djeluje na cjelokupnu zvučnu sliku. Svi signali koji uđu u mixer će biti propušteni preko njega prije nego "izađu" na kutije van. Potenciometri na kanalima djeluju na svaki pojedini kanal i to je jedina razlika u funckioniranju. Naravno, na kanalima ima samo tri područja (MID, HI, LOW).
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
Fekete (20.08.2015)
Star 20.08.2015, 12:44   #19
Fekete
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 02.07.2015
Mjesto: HR
Postovi: 276
Downloads: 114
Uploads: 16
Rekao HVALA: 47
Zahvalili mu 35 puta u 32 Postova
Instrumenti: klavijatura Korg pa 700, pa80, Le, harmonika Dallape Organtone 120
Fekete ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

kolega Casper hvala ti puno na ovom detaljnom objašnjenju. Ja se baš ipak ne kužim puno u te stvari, a ovaj moj mixer je meni za dvojku, trojku odličan i jako sam zadovoljan s njim. Eto htio bih još malo dotjerati cjelokupni saund pa sam zato i postavio pitanje u vezi tog. Uradit ću kako si mi predložio pa vidjet kako bi bilo najbolje postavit EQ, a onda naravno kod promjene mjesta svirke morat ću ga tu i tamo malo popravit. Sad su mi neke stvari malo jasnije i velika ti hvala još jednom na pomoći.
Fekete je offline   Reply With Quote
Star 20.08.2015, 13:32   #20
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Moj prijedlog nije prvenstveno bio usmjeren podešavanju mixera, već da što bolje "osjetiš" što se događa. Bitno je da primjetiš/čuješ promjene koje se dešavaju prilikom pomicanja šibera, na osnovu takvog iskustva možeš bolje reagirati u situacijama na bini.

Iskustvo i dobro uho je najbitnije. Evo primjera za razmišljanje. Svi smo navikli na ustaljenu proceduru, kada nedostaje visokih, okrećemo potenciometar HIGH prema desno. I vrtimo ga dok ne dobijemo onaj sound da sve pršti naokolo. Tako uradimo jedan mikrofon, pa drugi i onda se na trećemu, naravno, počinje događati mikrofonija. Zato je dobro znati da se oduzimanjem dubokih tonova može postići isti efekat, a bez straha da visoki zapište. Dakle, kada nedostaje visokih, smanjite basove. Naravno, ovo nije pravilo ali govori u prilog tome da se sound ne namješta po nekakvoj šabloni.

Kada smo već kod šablona, spomenti ću što bi to bio "matematički dobar sound" (vezano je uz onu "RTA mašineriju"). Kada se zvuk širi u prostoru na način da svih frekvencija ima u istoj količini, onda to nazivamo linearnim zvukom. Kažemo da je zvuk ravan, neutralan. Postoje uređaji koji to automatski (od)rade i kao rezultat dobivamo sound u kojem su sve frekvencije zastupljene u istoj količini. Međutim, takav zvuk obično nije onaj koji mi muzičari očekujemo i volimo, njemu nedostaje "ono nešto". On je jedino dobar kao baza na osnovu koje ćemo raditi daljnja podešavanja.

I još jedna bitna stvar, razina podešavanja zvuka je u skladu s kvalitetom uređaja na kojima to radimo. Ne može se očekivati bitno poboljšanje sounda ako na raspolaganju imamo loše instrumente. Podrazumjevam cjelokupan sustav, od pojačala do zvučnika. Pomicanje jednog šibera na EQ spomenutog EuroPowera nema niti 10 dio učinka kada se na isto područje djeluje sa vrhunskom BSS spravom čija se slika nalazi u 12 postu ove teme.
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
Fekete (20.08.2015)
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 23:47


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije