Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Internet škola sviranja > Tehnike i teorija

Tehnike i teorija Usavršite Vašu tehniku!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 24.01.2019, 04:02   #1
kem
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 24.12.2018
Postovi: 100
Downloads: 30
Uploads: 1
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 3 puta u 3 Postova
Instrumenti: korg triton le
kem ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Sta treba znati da bi se sviralo MIDI?

Pozdrav svima, ja trenutno ucim sviranje i pocetnik sam i voleo bih da sviram preko MIDI fajlova (a posto znam da niste nakloni prema tome, moram da napomenem - ne planiram da radim nikakve nastupe/tezge ili kako god, vec samo sviram kod sebe kuci za sebe, i mozda dok sam sa porodicom/prijateljima, cisto razonode radi, tako da ne stetim nicijem poslu). Zanima me, da li za sviranje preko MIDI fajla treba uciti sve regularno, akorde, durske/molske lestvice, kvintni/kvartni krug, i ostalu muzicku teoriju ili nije sve neophodno? Koja je sustinska razlika sviranja preko MIDI fajla i bez, jer koliko sam ja primetio sa mog pocetnickog pogleda na sve to, u oba slucaja sviras samo sto MIDI meni dosta bolje zvuci, skoro 1/1 dok je ovo drugo teze ali nekako "postenije", nisam sve najbolje ukapirao. Pa bih voleo da mi neko pre svega kaze dokle treba uciti sve to da bi svirao MIDI. A po mogucnosti da mi objasni i razliku, jer mi se MIDI cini dosta lakse.
kem je offline   Reply With Quote
Star 24.01.2019, 09:25   #2
ffb
Kao kod kuće
 
Registrovan/a dana: 13.01.2015
Mjesto: HR-Osijek
Postovi: 805
Downloads: 25
Uploads: 0
Rekao HVALA: 22
Zahvalili mu 115 puta u 105 Postova
ffb ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@kem, nerado se ukljucijem u ovakve i slicne teme ovaj put cu napraviti izuzetak.
Ako volis muziku onda uci i vjezbaj to ti je jedini pravi nacin.Mnoge kolege sa foruma ukljucijuci i mene sviramo desetke godina i jos uvijek ucimo i vjezbamo.
Startati midi fajlove i matrice zna svatko.
Jedna mala usporedba i ujedno pitanje;
Koja juha ima bolji ukus; ona iz vrecice ili ona koju kuhas sam, lagano...?
ffb je offline   Reply With Quote
Star 25.01.2019, 18:40   #3
kem
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 24.12.2018
Postovi: 100
Downloads: 30
Uploads: 1
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 3 puta u 3 Postova
Instrumenti: korg triton le
kem ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od ffb Pokaži Post
@kem, nerado se ukljucijem u ovakve i slicne teme ovaj put cu napraviti izuzetak.
Ako volis muziku onda uci i vjezbaj to ti je jedini pravi nacin.Mnoge kolege sa foruma ukljucijuci i mene sviramo desetke godina i jos uvijek ucimo i vjezbamo.
Startati midi fajlove i matrice zna svatko.
Jedna mala usporedba i ujedno pitanje;
Koja juha ima bolji ukus; ona iz vrecice ili ona koju kuhas sam, lagano...?
Koliko sam ja shvatio, MIDI fajlovi su samo drugaciji nacin da unesem setove? Ili sam ja to drukcije shvatio, a ne znam zasto ljudi ne vole to ako samo olaskava posao? Nije mi jasno bas. Zar ne treba znanje da bi se svirala pesma, bilo MIDI ili ne?
kem je offline   Reply With Quote
Star 25.01.2019, 19:33   #4
Alen P
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 18.11.2007
Mjesto: Čakovec
Postovi: 657
Downloads: 380
Uploads: 6
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 70 puta u 68 Postova
Instrumenti: Tyros 4
Interesi: Muzika, religija
Alen P befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Alen P pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ne razumijes osnove: midi file je gotova pjesma koja ce ti svirati na tvome sintu koristeci instrumente tvoje klavijature. Dakle, izaberes pjesmu i pritisnes play. To nema veze s ritmovima, setovima. Kao da stavis cd u cd player izaberes pjesmu i deri. Tu ti nije potrebno znanje.

Ako imas malo jaci sint, mozesh u njemu izabrati pjesmu, transponirati je u tonalitet koji tebi odgovara, izbrisati kanale koje zelish svirati live i pohraniti pjesmu. To ce biti pjesma koja ce odgovarati tvojem tonalitetu i svirat cesh live UZ NJU.

Ljudi generalno ne vole one koji glume majmune kraj MIDIJA a ne znaju svirati.

Jasnije?

Promijenjeno od Alen P (25.01.2019 u 19:36 sati)
Alen P je offline   Reply With Quote
Star 25.01.2019, 20:40   #5
kem
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 24.12.2018
Postovi: 100
Downloads: 30
Uploads: 1
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 3 puta u 3 Postova
Instrumenti: korg triton le
kem ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ako je tako, to je onda jedna najobicnija prevara. Fuj.
Lepo si mi objasnio.




Ja sam mislio posto kad neko svira pesmu to obicno ne zvuci bas 1/1 kao ta pesma nego su zvuci drugaciji itd a kod midi fajlova je uvek skoro preslikan zvuk. Pa sam mislio da ti taj fajl samo daje boje i zvukove iz neke pesme tako da ti ukucas neku pesmu koju imas u MIDI fajlu i sviras, ali sve isto kao sto bi inace svirao.


Nikad necu raditi tako nesto iz principa. To onda nije nikakvo sviranje. Iako jesam pocetnik radije necu nikad zasvirati nego to da radim.


Hvala na objasnjenju.

Promijenjeno od Dell (01.02.2019 u 11:34 sati)
kem je offline   Reply With Quote
Star 26.01.2019, 11:56   #6
grico
Vredan član društva
 
grico's Avatar
 
Registrovan/a dana: 18.03.2018
Mjesto: Omiš
Postovi: 141
Downloads: 381
Uploads: 7
Rekao HVALA: 23
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Instrumenti: PSR S970
grico ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ja sam @kema iz prvog posta razumio da bi on svirao priko midi fajla....u temi je objašnjeno šta je midi...al ako nisi solidno il dobro muzički potkovan teško će to ić...ako bi iša na transpose funkciju...zvuk gubi na kvaliteti odnosno nije vjerodostojan dok je recimo iz "prorodnog tonaliteta" takav kakav je...


Na nekim svirkama uvik će se nać neko ko se razumi i skužit će se da puštaš midije a još pogotovo ako nisi baš "usviran" skužit će se da i brljaviš nešto priko midija...a isto tako će ti se desit ako budeš svirao ekipa se digne plesat a midi završi za 3 min..šta ćeš onda !?...
puštat opet ispočetka...kuži se to !!!
u moje vrime kad bi svirali..mi smo znali Matu ili Linđo svirat cili jedan set..zato ako nešto planiraš sa sobom..moj savjet ti je da zagriješ stolicu i vježbaš...


midiji su bili moderni prije 10-tak godina...radila su ih neka dva brata iz Makarske onda su bili oko 4 eura komad...ne pratim to više...imam ih nekoliko..nekad i skinem koji al čisto iz znatiželje da vidim kako je napravljen....nekad sam ih i sam radio..imao sam i midi gitaru

naravno da ima onih midija koji su pušteni (pravljeni) priko styla to je smeće..a ima i onih extra "orginal"..al to je već druga tema
grico je offline   Reply With Quote
Star 26.01.2019, 13:55   #7
Landison
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 24.02.2017
Postovi: 254
Downloads: 148
Uploads: 0
Rekao HVALA: 112
Zahvalili mu 29 puta u 28 Postova
Instrumenti: Korg Pa4x
Landison ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od grico Pokaži Post
naravno da ima onih midija koji su pušteni (pravljeni) priko styla to je smeće..a ima i onih extra "orginal"..al to je već druga tema
Ne bih se složio...uz adekvatan style i odgovarajuće sviranje se može snimiti (on the fly) odličan midi fajl...često bolji nego što postoje u prodaji...barem kod nas!
Landison je offline   Reply With Quote
Star 26.01.2019, 11:58   #8
Mafia
Vredan član društva
 
Mafia's Avatar
 
Registrovan/a dana: 12.08.2015
Mjesto: USK BiH
Postovi: 117
Downloads: 9
Uploads: 0
Rekao HVALA: 19
Zahvalili mu 26 puta u 26 Postova
Instrumenti: Pa1x pro
Mafia ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nije MIDI toliko loš. Kao što kolega gore reče možeš isključiti trake koje ćeš ti svirati. Ako je fajl dobro uradjen (sredjen za baš tu klavijaturu pa ne koristi boje iz GM banke), po meni, na kraju ti to bude najblize sviranju u bendu. Imas svoju dionicu koju sviras i to je to. Naravno tu nema one žive komunikacije sa ostalim članovima benda ali dobro je za vježbanje jer nisi više glavni i sviras sa "nekim". Treba to sve stići pogotovo ako je kolo u pitanju. Namjenski ritmovi se najčešće prave od midi fajla koji se lijepo rasporedi po varijacijama.

Pozdrav

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
Mafia je offline   Reply With Quote
Star 26.01.2019, 13:39   #9
Tihotyros
Vredan član društva
 
Tihotyros's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.09.2016
Mjesto: Vinkovci
Postovi: 296
Downloads: 7
Uploads: 0
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 28 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha Genos
Tihotyros ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Da bi se pustalo MIDI ne treba znati nista svirati, iako se nekad cudim kako neki uopce znaju glumiti da sviraju. Pretproslo ljeto sam u Splitu na rivi promatrao nekog djedicu s nekom djecjom klavijaturom. Pusta midi fajlove s mobitela i glumi da svira (klavijatura je nakakva igracka, nema nikakav ekran, a na mobitelu ima instaliran nekakvu aplikaciju koja reproducira midi), i tip toliko dobro to glumi da stvarno izgkeda kao da svira. Onda se pitam, ako netko to moze tako glumit onda bi mogao i stvarno naucit svirat.
A uz to primjetio sam dosta poznatih da vode sa sobom klavijaturistu koji puta MIDI fajlove. I moja razmisljanja su da ti ljudi sigurno znaju svirati, ali kad je nekakav nastup ovo im je sigurnija opcija da nema greske. Vjv ni ne pustaju midi koji je netko izradio nego nekakav koji su sami prije toga odsvirali i snimili. Evo primjer Tanje Savic i njenog klavijaturiste, svi koji sviraju Yamahu vidjet ce da svijetli plava lampica SONG 1, a da su UPER i LOWER iskljuceni.

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk
Tihotyros je offline   Reply With Quote
Star 26.01.2019, 14:28   #10
grico
Vredan član društva
 
grico's Avatar
 
Registrovan/a dana: 18.03.2018
Mjesto: Omiš
Postovi: 141
Downloads: 381
Uploads: 7
Rekao HVALA: 23
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Instrumenti: PSR S970
grico ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

jel ovo Casper na Genosu
grico je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 16:03


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije