Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > Studio - Uradi sam

Studio - Uradi sam Kompletna postavka kucnog ili pro studia, oprema, prostor, izolacija...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 01.09.2010, 21:08   #1
Milan150
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 02.04.2010
Postovi: 51
Downloads: 113
Uploads: 0
Rekao HVALA: 186
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Milan150 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Kucni studio

Pozdrav svima....hteo bih da sacinim neki svoj mini ,,kucni studio" u kojem bih snimao svoj vokal uz pratnju originalnih matrica....Iskreno nisam spreman da ulozim mnogo para...Kupio bih neku dobru zvucnu kartu sa preamp-om i mikrofon...e sad problem je u mikrofonu. Ne znam dal da se odlucim za dinamicki ili studijski???...ne posedujem gluvu sobu, al prostorija u kojoj bih radio ne odjekuje, bar se tako meni cini. Znaci pitanje je dali da se odlucim za dinamicki ili kondenzatorski mikrofon???....hwala puno unapred, i oprostite sto sam ovoliko odugovlacio dok nisam presao na stvar...
Milan150 je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Milan150 za ovaj koristan post:
joki94 (26.10.2011)
Star 18.10.2010, 12:26   #2
alfaholic
Početnik forumacije!
 
alfaholic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.10.2010
Postovi: 31
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 8 puta u 6 Postova
alfaholic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

U svakom slucaju kondenzator, razlozi su mnogobrojni.

Treba malo obratiti paznju, jer jeftiniji AKG (pa i skuplji) ne rade zadovoljavajuce, dok ce odredjeni stage mikrofoni raditi dobro, ipak treba uzeti studio mic sa velikom kapsulom.
Bilo je ranije Behringer B1 za 100 eura, to je vrlo dobar mikrofon za taj novac, verujem da je to cenovni rang o kome se prica. Neki ozbiljniji projekti su radjeni na tom mikrofonu i prilicno je solidno radio, naravno sve u odnosu na ulozeni novac.

Mislim da je tu vazniji preamp, jer ti koji dolaze sa karticom nisu za upotrebu, osim ako nije skuplja kartica, a i tada sluze samo kao rezerva ako nesto prestane da radi, pa treba hitna zamena.

Preporucio bih dbx Tube Pre za 100 eura, ima 12AX7 lampu i radi odlicno, vrlo je jednostavan i instant se dobija dobar sound.

Kompressor nije najneophodniji, ali bi bilo lepo imati ga u lancu, eto tek da skida peak-ove sa 1.8:1 ratio.
Treba pogledati neki jeftiniji dbx, ili FMR, oni rade pristojno i sluzice svrsi za tako male korekcije.

Ako se ima vise novca, tu je prica malo drugacija...
alfaholic je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, alfaholic, za koristan post:
Milan150 (21.10.2010)
Star 22.10.2010, 15:30   #3
aleksandar72
Odomaćeni član
 
aleksandar72's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.05.2009
Mjesto: 50° 07´ N 8° 41´ O
Postovi: 778
Downloads: 53
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 103 puta u 92 Postova
Instrumenti: ima ih vise..
Interesi: $
aleksandar72 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
aleksandar72 pošalji poruku preko MSN messengera aleksandar72 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

alfaholic: Treba malo obratiti paznju, jer jeftiniji AKG (pa i skuplji) ne rade zadovoljavajuce

Kako zamisliti profesionalni recording studio bez sledecih AKG mikrofona:
AKG C414! legenda od mikrofona! standard u svakom studiu
AKG C3000, C4000, CK91-93(overhead + amps)
AKG C12...jedan od najboljih studiskih mikrofona,koji je "non plus ultra" vec decenijama!
Tako da ovo sto si napisao,ne drzi vodu

Kompressor nije najneophodniji...

No comment!
__________________
"Why there is no such thing as RMS watts or watts RMS' and never has been"
aleksandar72 je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio aleksandar72 za ovaj koristan post:
Star 22.10.2010, 17:33   #4
alfaholic
Početnik forumacije!
 
alfaholic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.10.2010
Postovi: 31
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 8 puta u 6 Postova
alfaholic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Uz svo postovanje, jer zaista to su mikrofoni koji se vrlo cesto pojavljuju u setup-ima svugde u svetu, moze se vrlo lako i lepo zamisliti profesionalni studio bez AKG mikrofona, dozvolicete da obrazlozim.

AKG C414 nije nista posebno, iako se cesto koristi kao sto ste pomenuli. Najcesci je u stereo paru na akusticnoj gitari i tu radi lepo, ali nista vise od lepo.
Kao alternativu, uvek radije snimam sa AudioTechnica 4047 za kardioidne karakteristike, ili ako je potrebna neka druga, 4050.
Za razliku od AKG, ovi mikrofoni imaju mnogo vise karaktera i nude snimak koji je zivopisniji od C414.

C3k i C4K su jedni od losijih mikrofona u toj klasi. Za C414 bih se mogao sloziti da je dobar izbor, ako su ukusi u pitanju, ko voli manje karakterne mikrofone, ali sto se tice ova dva, oni su Low End i tesko da im se moze naci primena u profesionalnim studijima.

Sto se tice CK91-93, ne bih zeleo da komentarisem jer ga nisam snimao.
Mogu samo da dodam da Oktava MK012 vazi za jedan od najboljih mikrofona za Overhead, a ono po cemu su poznate je najsitnije zrno koje overi zahtevaju, veoma su prezentni i konkretni. Sa njima sam veoma uspesno snimao klarinet, saxofon, voilinu, svugde gde treba uhvatiti AIR, Oktava je savrsena.

Imao sam tu cast da snimam i C12, necu komentarisati sta mislim, jer je to jako skup mikrofon i to je jedna posedna prica.

Dragi kolega, ne znam zasto ste navodili sve uspesne modele AKG, nisam ja rekao da su svi losi, samo da se cesto naidje na njihove mikrofone koji ne zadovoljavaju, a cenom nisu nimalo inferiorni u odnosu na druge brendove, koji u tim slucajevima nude vise.

Pored toga, niste naveli najnezaobilazniji AKG mikrofon, a to je D112, mislim da se on najcesce koristi, pa recimo kao C414, a svakako cesce od C3k i CK91-93.

Sto se tice kompresora, stojim iza toga sto sam rekao. Savrseno bi bilo da u usnimavanju ima Bill Putnam 1176, ali realno, nema nicega loseg i neispravnog usnimiti zdrav singal, a kasnije ga tretirati MCDsp Compressor, ili neki Bomb Factory, pa na kraju i SSLG, ili CLA 1176.

I molim Vas kolega, pa ipak je covek pomenuo malo para, sve sto sam rekao je bilo iz tog ugla sagledavano.

Ja koristim kompresor u usnimavanju, istina, ali mogu potpuno bez njega, tako je bilo na nekoliko ozbiljnih projekata, vokali su identicni, pitanje je samo komocije pri usnimavanju.

Samo cu Vam dodati moj setup kad usnimavam sa kompresorom, Ratio je 1.8:1 a Treshold ida daleko na -40 db, posto je dbx u pitanju stoji soft knee, sa brzim attack-om i release-om.
Znam, recicete da to nije skolski, kao sto i nije, ali uz dobru gluvu sobu, da se ne skuplja sav onaj mulj na tih -40 db, ova koncepcija podgreje vokal prilicno i simulira stare analogne, tube preampe.

Promijenjeno od alfaholic (22.10.2010 u 17:35 sati)
alfaholic je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio alfaholic za ovaj koristan post:
Star 25.10.2010, 18:55   #5
aleksandar72
Odomaćeni član
 
aleksandar72's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.05.2009
Mjesto: 50° 07´ N 8° 41´ O
Postovi: 778
Downloads: 53
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 103 puta u 92 Postova
Instrumenti: ima ih vise..
Interesi: $
aleksandar72 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
aleksandar72 pošalji poruku preko MSN messengera aleksandar72 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Kao prvo hvala na odgovoru, dobro si obrazlozio svoje glediste stvari...necu da ulazim sad sa kontra-argumentima,(i ako ih imam, na pojedine stvari)...vidim da su ukusi u pitanju i tu nema polemike.
Da ne ispadne da pravim reklamu AKGu, :-), licno za rekording vokala koristimo Brauner Phantom AE Limited Edition...ranije Neumann TLM67.
Kao i sto si rekao, kolega trazi Low-Budget Rec Mikrofon,pa da ne budemo offtopic...rado bih diskutirao na temu "most wanted recordinh mic's", ali za to trebamo otvoriti novu temu.

Jos jednom hvala
Aleksandar
__________________
"Why there is no such thing as RMS watts or watts RMS' and never has been"
aleksandar72 je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio aleksandar72 za ovaj koristan post:
Star 15.09.2011, 23:54   #6
STUDIOSOS
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 28.03.2009
Mjesto: Solothurn - SVICARSKA
Postovi: 73
Downloads: 306
Uploads: 6
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 10 puta u 10 Postova
Instrumenti: Klavijature Bubanj
STUDIOSOS befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
STUDIOSOS pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Pozdrav svima vidim da je tema malo zastarijela ali nemoigu da je zaobidjem jer me malo zasmijalo poredenje BEHRINGER B1 mikrofona koje ja svrstavam u amatersku opremu. sa legendarnim mikrofonima od AKG-a kao sto su :


AKG PERCEPTION 200
AKG C 3000 B
AKG C 414 B-XL II
AKG C 414 B-XLS

ZA moj ukus bolji je i AKG perception 120 od bilo kojeg BEHRINGERA
a takava se mikrofon krece ispod 100 EUR
STUDIOSOS je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio STUDIOSOS za ovaj koristan post:
Milan150 (17.09.2011)
Star 21.10.2011, 13:43   #7
zocy8888
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 26.08.2011
Postovi: 35
Downloads: 15
Uploads: 1
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 6 puta u 6 Postova
Instrumenti: korg pa800,korg m1,farfisa f5
zocy8888 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

ja sam svoju kucnu varijantu studia formirao sa korgom pa800 i sinhaiser mikrofonom i obicnim komp.i sasvim sam zadovoljan rezultatom,,,a izbacicu neki snimak pa ce te i sami cuti
zocy8888 je offline   Reply With Quote
Star 21.10.2011, 17:09   #8
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ovdje se od pocetka diskusije grijesi u osnovama. U pitanju je kucni studio, znaci Home Recording. Pod ovim se bukvalno podrazumijeva snimanje i miks u kucnim uslovima (dnevna soba, radna soba, spaiz, kupatilo, spavaca soba...) gdje je akustika totalno neuracunljiva i potpuno nepodobna za ozbiljniji studijski rad a istovremeno se raspravlja, opet najozbiljnije, o kvalitetu mikrofona kao da je to najbitnija stavka koja ce popraviti sve ogromne nedostatke prostora i okruzenja u kojem se sve to obavlja (kucni studio). A da se ipak malo spusti lopta na zemlju. Nijedan Brauner, nijedan Neuman, nijedan Violet Design ili Horch ili Blue Bottle ili... Boga pitaj koji mikrofon jos, nece biti u stanju da pruzi sav ili bar dio svog kvaliteta u takvim kucnim uslovima a pogotovo ne kada se nakon snimanja ti signali propuse kroz trecerazredne ili drugorazredne (ili one bez ijednog razreda) kompresore, ekvilajzere i efekte. Sve se to onda, pri miksu, slusa preko vrlo skromnih monitora (vrlo cesto na malim kompjuterskim HiFi monitorima), naravno u istoj sobi gdje je i snimano, koja ne ispunjava ni najosnovnije zahtjeve jedne prosjecne rezije. E sad sve to (ne)imajuci u vidu udarilo se po raspravi o mikrofonima, kompresorima i ekvilajzerima najviseg ranga, kao da je kolega koji je otvorio temu, trazio savjete za izgradnju i opremu profesionalnog studija koji ce izbacivati u svojoj produkciji sve hit za hitom. Pa ni to nije bilo dovoljno nego se krenulo i sa teorijom i praksom studijskog rada a tuzni nam kolega Milan150 ostao bez pravog odgovora i kolegijalnog savjeta u vezi sa pristojnim mikrofonom jer eto to mu je bio i problem. Ko ne vjeruje nek procita prvi post ove teme, ali pazljivo.
Jedan od rijetkih koji je shvatio o cemu se radi, kolega zocy8888 (predhodni post) je i dao na svom primjeru sasvim pristojan savjet Milanu. Pojedinci bi trebalo da po forumu potraze odgovarajuce teme pa da tamo pokazu svoje veliko znanje i iskustvo u studiskom radu a ovdje ipak pokusaju da nasem Milanu daju odgovor koji prilici njegovoj situaciji.


@Milan150
Davno si postavio pitanje, nadam se da si jos u zivotu i dobrom zdravlju, pa ako kojim slucajem opet zalutas na ovu temu, moj savjet je neki niskobudzetni kondenzatorski mikrofon sa velikom membranom i neutralnim soundom. Recimo SE 2000, bices i vise no zadovoljan i srecan sa njim. Mnogi ostali pomenuti modeli su naravno dobri, svaki u svom domenu ali to tebi u uslovima u kojima radis nece donijeti nikakvu prednost sem sto ces morati dobro da ispraznis dzep.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 29.11.2011, 11:43   #9
gogi-japanac
Vredan član društva
 
gogi-japanac's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.04.2008
Mjesto: Beograd
Godina: 41
Postovi: 159
Downloads: 1373
Uploads: 32
Rekao HVALA: 11
Zahvalili mu 19 puta u 18 Postova
Instrumenti: Kawai K1m,Yamaha Montage & Korg Pa4x
Interesi: Brazilian Jiu Jitsu & Xbox 360
gogi-japanac befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ja sam kod mene kuci improvizovao kucni studio (za moje potrebe)....u sustini nista specijalno ali zavrsava posao a nije papreno skupo.

1.Tannoy Reveal R5A (aktivni monitori)
2.Mikseta Behringer Eurorack UB1204-PRO
3.Zvucna Kartica M-Audio Delta 1010-LT

Po potrebi uzimam od prijatelja kondezatorski mikrofon Behringer C-3.
Ovo je inace smesna konfiguracija ali za kucne potrebe sasvim dovoljna.
__________________
Bolje Je Da Se Muskarac Rodi I Bez "One" Stvari Nego Bez Srece......Ako Ima Srecu Porasce Mu I Ona Stvar



-Mirko Filipovic-
gogi-japanac je offline   Reply With Quote
Star 29.11.2011, 13:57   #10
sinisa
Kao kod kuće
 
sinisa's Avatar
 
Registrovan/a dana: 09.03.2005
Godina: 43
Postovi: 884
Downloads: 3114
Uploads: 10
Rekao HVALA: 72
Zahvalili mu 115 puta u 106 Postova
Instrumenti: Korg Pa5x
sinisa ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
sinisa pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Po meni je glupo bacati pare na kondenzatorski mikrofon + premap,jer kvalitet kako od mikrofona zavisi i od preampa. Za kucni studio najbolje je uzeti neki od USB mikrofona kao naprimer AKG PERCEPTION 120 USB ili bilo koji drugi jer je kvalitet snimka negde od prilike kao u klasi mikrofona i preampa za koje bi izdvoio do 400 eu zajedno.
sinisa je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Isključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 23:55


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije