Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Korg

Korg Korg-ovci! Ovo je mesto za vas!

Tema zaključana
 
Alati tema Display Modes
Star 17.01.2008, 16:23   #1
cincilator
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 05.10.2006
Mjesto: USA
Postovi: 84
Downloads: 699
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: Roland G1000, Korg Le, XP30
Interesi: Elektronika
cincilator befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Probao i uporedio G70, PA800 i Tyros2

Razlog ovog pisanija je moj susret sa tri aranzera iz naslova u lokalnim muzickim trgovinama i par sati 'cackanja', koje je naravno bilo tek povrsno, ali je uprkos tome ostavilo kakav takav utisak i odgovor na moju znatizelju - po cemu se razlikuju ova tri aranzera.
Sve je pocelo u trgovini Sam Ash gdje sam pronasao PA800 i Tyros2 koje je ljubazni trgovac na moju molbu premjestio i prespojio sa malih monitora na EV ozvucenje. Isao sam redom po 'preset' stajlovima i zvukovima. PA800 je odlicno zvucao i ostavljao dobar utisak - slatkast, milozvucan bubanj i bas koje je razglas odlicno primao.
Presao sam na Tyros i posle izvjesnog vremena utisak je bio nedvosmislen - ako Korg ima realistican 'sound', onda Yamaha ima hiperrealistican...
Imao sam i ranije priliku da se priblizim tim aranzerima, ali ne i da ih direktno uporedim. Medjutim na prostorima ex-YU, pogotovo u Bosni, Srbiji i Makedoniji, najvecu zastupljenost imaju Korg aranzeri, a mogo puta sam cuo i negodovanje na sam pomen Yamahe i to od 'radnih' muzicara.
PA800 i pored ogromnog zvucnog pomaka od I-3 jos uvijek ima pomalo prepoznatljivu 'boju'.
Uvece sam se nasao kod prijatelja koji je ne bas davno kupio novog G70 i kako sam kaze - prezadovoljan je. Mislim da je vazno napomenuti da se radio o muzicaru koji nema bas mnogo iskustva sa aranzerima. E sad nevolja je u tome sto nisam imao priliku da tog G70 istovremeno cujem na istom mjestu sa vec pomenutim aranzerima i na istom ozvucenju pa bi moj povrsni utisak bio kompletniji. G 70 je bio prikljucen na SX300 i nikako nisam mogao da se otemem utisku da nema nekakvog znacajnog zvucnog pomaka jos od G800. Zvucna paleta je naravno mnogo bogatija, a poznati stari rolandovi semplovi kao da su samo presminkani. Mnogo zvuka, ne bas previse kvaliteta, a kod Tyrosa obratno.
Od svih solo zvukova u sjecanju najlakse ostaju "organe", elektricne gitare, saksofon, klavir... Ostalom i uglavnom.., ni blizu Tyros-a, ali moze da parira PA800.
Medjutim nedostaje one korgove 'slatkastosti' u bubnju i basu koja se osjeti na malim kutijama. Rolandov bas i bubanj su uvjerljiviji u nekakvom smislu 'live - ugodjaja', ali i grublji, masivniji i pomalo siroviji, a ipak jos dinamicini.
Tyros je blizak studijskoj finoci i djeluje preusminkano, pa mi pomalo lici na 'dobru studijsku matricu'.
PA800 je od prilike tu negdje - izmedju, mada bih ja licno, bez koristenja semplova na PA800 mozda ipak odabrao G70.
G70 ostavlja daleko najbolji vizuelni utisak, jednostavo na pravi pogled djeluje najozbiljnije, najuvjerljivije i 'najprofesionalnije". Konacno su mu napravili kvalitetnu 'live' koncepciju
i nekakav moj subjektivni utisak je da je sto se 'dugmica' tice G70 najpristupacniji u zivoj svirci. Sve 'komande' su poredane sa dobrom logikom i bez skrtarenja na tasterima, sto je bio slucaj i na G1000, a pogotovo na VA7 sto je po meni uz fantasticnu 'flesh' memoriju najveci pomak na novom modelu. Aranzer djeluje mocno i robusno, a tezina dodatno ostavlja utisak "ljute masine".
Medjutim zvucno 'najljuca masina' je - Tyros, koji vizuelno djeluje poput Casio-a od $200 i to zaista smeta, barem meni. Dizajn je ocajan, a dimenzije neprilagodjene.
Korg ima najnormalnije dimenzije i najmanju tezinu, ali za raliku od G70 takodje ostavlja utisak malog plasticnog aranzera za djake prvake
Najbolja cijena koju sam mogao da se iskamcim na telefonu za Tyros je bila $2900, a za PA800 $2300.
Prijatelj je svojevremeno puk'o $3200 za G70, ali ja sam uspio da nadjem cijenu od $2800 uz 'free shipping'.
Moj stari olinjali G1000 tezak je 18.5 kg.
G70 je 20.5 kg, Tyros je 14.5 kg, a PA800 13.3 kg
Sva tri aranzera mogu da se dobro urade i prilagode licnim potrebama i tu ne treba lomiti koplja.
Tyros je najtezi kod editovanja stajla, a G70 najlaksi.
Medjutim najrealisicniji zvuk posjeduje Tyros i to bez ikakvog dvoumljenja. Razlika je od prilike tolika koliko se stari Motif razlikuje od starog Fantoma ili Extrem-a.
Motif XS za moje shvatanje 'ljepote' postao je svima - "tata" (BABO), pa se pitam da li to Yamaha vraca svoju staru slavu izgubljenu negdje davno u 80-im sa DX serijom i FM tehnologijom?
Na 'mekanim' i osjetljivim 12'' kutijama PA800 djeluje fleksibilnije i milozvucnije od G70. Uz to posjeduje i sempler kao i Tyros.
Dakle, G70 sa svojom kilazom i dizajnom samo djeluje 'mocno', ali krhki Tyros i PA800 ispod svog jeftinog kucista posjeduju mnogo vise fleksibilnosti.
G70 ima odlicnu, najbolju aranzer-koncepciju i donekle prevazidjen zvuk, nedostatak semplera i nepodnosljivu tezinu.
Tyros ima prefinjen zvuk, donekle los 'edit' i dizajn 'aranzera' sa buvlje pijace sa bezraloznom velikom sirinom koja 'spada' sa Apex stalka.
Korg je kao sto je slucaj jos od i3 'najpametnija masina' sa zvukom negdje 'izmedju', najboljim odnosom cijena-mogucnosti i pretjerano jeftinom izradom - prejeftini i nepotrebni zvucnici i na zalost, bez kao nekad kvalitetnog i3-i30 kucista...
Najveci izbor 'besplatnih' ritmova je za Rolanda, jer je 'aranzerski' najduze u opticaju, potom za Korga, a Yamaha najlosije stoji kada su u pitanju balkanski-folk motivi.
Ono sto sam cuo za Yamahu (domace izrade), a prodaje se, nije lose, solo boje u aranzmanima su vrlo autenticne, a sam stajl - osrednji, mada skupa sa solo bojama ostavlja bolji utisak od samog stajla.
Ako mislite sami da pravite stajlove, Roland je na prvom mjestu, slijedi Korg, a Yamaha je apsolutno na zacelju, mada i to moze softverski da se nadomjesti
Sta bih ja licno odabrao, jos ne mogu sa sigurnoscu reci.
Mozda PA800, jer kao prvo najlaksi je za transport, najmanjih dimenzija, ima sve sto se danas ocekuje od modernog aranzera, zvuk je solidan i cijena mu je vise nego konkurentna.
Kazem mozda, jer i 'konkurencija' ima svoje adute, pogotovo Tyros.
Ne znam zasto Roland od aranzera pravi orgulje i kome se obraca sa takvom koncepcijom, a sa svojom tezinom kao da pokusava da se ispise iz domena 'portable keyboard'. Bez navedenih po meni - nedostataka i uz sempler, cak i uz postojeci zvuk, Roland bi bio mozda prvi izbor, s obzirom da sam vec dugo na "Rolandima".
cincilator je offline  
Star 17.01.2008, 19:19   #2
Alen P
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 18.11.2007
Mjesto: Čakovec
Postovi: 657
Downloads: 381
Uploads: 6
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 70 puta u 68 Postova
Instrumenti: Tyros 4
Interesi: Muzika, religija
Alen P befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Alen P pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

99 posto si u pravu! Od A do Z. Jedna mala zamjerka, edit ritma na Yamahi i nije kompliciran (imao sam prije va7). Treba ga malo procackat. Mozda je samo malo drugaciji. A priznaj da su tipke prvorazredne. Inace, osjecam da smo na istoj frekvenciji sto se tice izbirljivosti. Ja imam T2, sve sam vise zadovoljniji. Potreban je jedan Pc-laptop i sve ide ok. Pozdrav!
Alen P je offline  
Star 17.01.2008, 19:51   #3
kuki
Kao kod kuće
 
kuki's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.11.2005
Mjesto: Zrenjanin
Godina: 36
Postovi: 835
Downloads: 1668
Uploads: 26
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 18 puta u 17 Postova
Instrumenti: Yamaha 9000pro, Korg TR76
Interesi: Ribe na dve noge
kuki befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
kuki pošalji poruku preko MSN messengera kuki pošalji poruku preko Yahoo! messengera
Standard

Cincilator,svaka cast lepo si to "ukratko" objasnio

Pozdrav!
__________________
Obozavam muziku,klavijature i zenske!!!
kuki je offline  
Star 17.01.2008, 21:12   #4
GALA
Kao kod kuće
 
GALA's Avatar
 
Registrovan/a dana: 21.06.2007
Mjesto: Vinkovci
Postovi: 828
Downloads: 10250
Uploads: 21
Rekao HVALA: 16
Zahvalili mu 50 puta u 42 Postova
Instrumenti: Pa5x,M3
Interesi: Studio
GALA befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
GALA pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Sve je covijek objasnio u dvije rijeci, ukratko ali jasno....heeeee
zabolile me oci od citanja.......haaa Pozdrav
__________________
Panonica Band
Panonica Studio
GALA je offline  
Star 17.01.2008, 22:24   #5
kuki
Kao kod kuće
 
kuki's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.11.2005
Mjesto: Zrenjanin
Godina: 36
Postovi: 835
Downloads: 1668
Uploads: 26
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 18 puta u 17 Postova
Instrumenti: Yamaha 9000pro, Korg TR76
Interesi: Ribe na dve noge
kuki befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
kuki pošalji poruku preko MSN messengera kuki pošalji poruku preko Yahoo! messengera
Standard

Ma covek je sve realno rekao.
__________________
Obozavam muziku,klavijature i zenske!!!
kuki je offline  
Star 17.01.2008, 23:56   #6
amko_NP
Drugar foruma
 
amko_NP's Avatar
 
Registrovan/a dana: 04.04.2006
Mjesto: Novi Pazar
Godina: 36
Postovi: 67
Downloads: 822
Uploads: 2
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Korg PA800, Triton Studio + MOSS
amko_NP befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
amko_NP pošalji poruku preko ICQ messengera amko_NP pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Svaka Cast za ovo, sigurno ce nekom pomoci, ko planira da kupi Aranzer a nezna koji
amko_NP je offline  
Star 18.01.2008, 00:10   #7
sinisa
Kao kod kuće
 
sinisa's Avatar
 
Registrovan/a dana: 09.03.2005
Godina: 43
Postovi: 884
Downloads: 3114
Uploads: 10
Rekao HVALA: 72
Zahvalili mu 115 puta u 106 Postova
Instrumenti: Korg Pa5x
sinisa ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
sinisa pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Odlicno objasnjeno,ali imam jednu malu zmerku
Serijski ako se gleda po proizvodnji PA800 je tu negde sa E80 tako da bi bilo realnije da je usporedjen E80 sa PA800 i T2,a G70 sa PA1X.
sinisa je offline  
Star 18.01.2008, 13:36   #8
kreso
Šerif
 
kreso's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: HR
Godina: 52
Postovi: 1.100
Downloads: 985
Uploads: 21
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 47 puta u 41 Postova
Instrumenti: Pa600, Tr, Dallapa, Excelsior CD Ancona
Interesi: Samo muzika i uvijek muzika
kreso befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Svaka čast kolega. U dlaku se slažem s napisanim, jedino što je KORG svojim škrtarenjem u kvalitetu materijala i idiotskom designu spustio ukupni dojam i ocjenu za Pa-800 za sigurno 10-15 %. Da su to upakirali u kučište od Pa1X Pro, daleko bi bio No 1. u svijetu u najbitnijem segmentu : ponuđeno plačeno. Đaba Rolandu hebački design i kvalitet izrade kad je "kanta" iznutra, mislim u stilu "Što će mi tolika memorija kad nemam sampler ?". Ali što se tiće ritma sve si reko, samo ono što mene najviše ljuti je činjenica da od G-800 je izašlo toliko novih aranžera s novim synthezama i da još niti jedan nije prevazišo tu punoću i masnoču s kraja devedesetih godina.
Ili smo mi stvarno kako je jednom ovdje netko od kolega spomenuo stvarno toliko pokvarili uho pa da ne prihvačamo i ne čujemo kao standard ništa novije.
Tyros je svojevremena "babaroga" po mugučnostima i sofwareu, no baš tim dječim designom i višekolornim osvjetljenjem tastera imaš osječaj ko da je loša kopija nekog svemirskog broda iz SF filmova 60 godina prošlog stoljeća, a takav pristup i design me također užasno živcira i kod workstation/samplera kao što je M3, s time da je isti KORG ga dodatno nagrdio kopiranjem BX i CX organa s umetanjem drvenih stranica na kučište. Ukusi su različiti no to vam je kao drveni gelender na mramorne stepenice (cijeli svijet zna da uz mramor najbolje paše inox ili mesing). .
Mada, mislim da u nadolazečem periodu će svi proizvođači krenuti ka standardizaciji opreme i izrade aranžera kao Music PC računala s Linux software-om. Baš je kolega Vaxter konstatirao nedavno kad smo analizirali Ketron Audyu isto. Mislim da bi to i za sve nas bilo najpovoljnije riješenje. Neka dadu osnovni model od 500 € (ali neka dadu barem kvalitetnu tipku i color touch diplay te kučište bez zvučnika), a ostalo si svak neka nadokupi "karticu" ili hardware koju treba (SCSII, HDD, sampler, memoriju, flash, SDD itd). Tad bi vjerojatno napravili revoluciju u svijetu klavijatura.

Još jednom BRAVO za kolegu Cinculatora !

Promijenjeno od kreso (18.01.2008 u 13:39 sati)
kreso je offline  
Star 18.01.2008, 15:38   #9
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

A sto brate na Linux sistemu ? Nema nikakve potrebe komplicirati. Sve sto vrijedi od VST instrumenata i efekata je napisano za Windows sisteme i sto bi mi opet "pusili" sa nekakvom nekompatipilnoscu i cekali da se neko smiluje da napise pluginove za Linux. Nego fino jedan Windows XP Lite oslobodjen svih nepotrebnih servisa i interneta, stabilan ko stijena i redjaj do mile volje.
tranzit je offline  
Star 18.01.2008, 16:06   #10
cincilator
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 05.10.2006
Mjesto: USA
Postovi: 84
Downloads: 699
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: Roland G1000, Korg Le, XP30
Interesi: Elektronika
cincilator befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Pa eto ja ukratko, a nije mi ni bilo tesko osim u zglobu , s obzirom da sam jos bio pod 'intezivnim utiscima'.
Dugo sam trazio odgovore na neka pitanja, kupovao casopise i - nista. Mnogo toga se promijenilo i cini se da je u SAD nemoguce naci recenzije poput onih nekada u recimo njemackom casopisu "Keyboards", "Soundcheck"... i sl. Sjecam se pocetka 90-ih i sjajne recenzije Korga i3 u Keyborad blat, ali i svih onovremenskih aranzera i njihovih direktnih uporedjivanja.
Ista stvar je bila i sa drugim instrumentima. Danas se sve svodi na puko izvjestavanje i 'prepricavanje' autoreferenci samih proizvodjaca, iz kojih nista ne mozete saznati o stvarnim prednostima i nedostacima instrumenta ili muzicarske opreme.
I jos da kazem da mi je posebno drago sto sam se slozio sa Kresom
Cak mislim da bi se svi muzicari lakse 'dogovarali' i razgovarali ako bi bili malo iskreniji i manje sujetni, jer nije uvijek najbolje bas ono sto ja imam, a to je nekakava mentalna osobina gotovo svih bivsih 'jugosa'.
Pozdrav svima i nemojte se ustrucavati i biti skrtljivi na mastilu, jer cu i ja rado procitati vasa misljenja i iskustva

P.S.
Pitanje za Alena: ko ti pravi ritmove ili dali sam to cinis? Ako sam pravis da li to radis direktno na Tyros-u ili koristis neki softver?
Za Sinisu: u pravu si, ali nisam mogao da nadjem E80. Uostalom radi se o istoj masinu u razlicitom pakovanju.
Sto se tice PA2X i PA800 tu je slicna stvar, osim sto bi Korg u tom slucaju bio ocijenjen vise s obzirom na vecu 'fizicku' razliku, ali bih mu zamjerio isto sto i G70 - tezinu .
Bravo Tranzit - "u sridu"!
cincilator je offline  
Tema zaključana

Favoriti

Oznake
g70, pa800, probao, tyros2, uporedio


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 21:24


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije