Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Saveti za kupovinu

Saveti za kupovinu Za sve one kojima treba druga klavijatura ;)

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 29.07.2018, 10:55   #1
wladymeer
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 01.11.2015
Postovi: 49
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 11
Zahvalili mu 6 puta u 5 Postova
wladymeer ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Koji aranžer do ~1000€?

Nikada nisam koristio aranžer. Plan mi je da aranžer organizujem tako da koristim namenske ritmove + mp3 trake gde god mogu i ne bih u skorije vreme išao mnogo van "programskih svirki".

Izdvojio bih do 1000€ i ako dobro vidim u tom rangu ima ROLAND E-A7, KORG PA700 i PA900 - ako sam propustio nešto vredno pomena, dopunite.

E sad, s obzirom ko sve koristi aranžere moguće je da imam dosta pogrešnih predrasuda, pa sam stekao utisak da je KORG kao sistem dosta otvoreniji za editovanje i manipulisanje ali da zvučno fabrički i dalje stoji tu negde oko Tritona - kad čujem gitaru na KORGu smuči mi se život

ROLAND mi je kontra - potrudili se oko zvukova, interfejs na E-A7 deluje logičan ali ostaje utisak da bih u samom radu u ovom ili onom trenutku naleteo na brdo nelogičnih bagova ili ograničenja kojim bukvalno puca sebi u nogu kada je u pitanju naš prostor. I na sve to, dirka mi deluje ista kao na FA-06, odnosno, kriminlano loša.

Od aranžera bih u principu jako cenio:

- Pretraživanje fajlova/ritmova/zvukova dok se svira
- Editovanja zvukova što bliže radu sa solo klavijaturama
- Što više prostora za čuvanje USER sadržaja
- Razdvojeni reverb i delay
- Brzinu podizanja sistema

Mislim da u ovom trenutku malo naginjem prema KORGu jer se bojim softverskih organičenja ROLANDa. Ono što me prvo zanima jeste kakav je KORG za mp3 fajlove? Za Roland sam imao prilike da čujem transpnovanje i ubrzavanje radi i radi sasvim jako dobro, da li da očekujem isto od Korga?

Što se tiče PA-700, zanima me da li je neko isprobao nakačiti USB-midi kontroler pošto bih hteo tako da nadoknadim fizičku kontrolu elemenata u fajlu.
I za kraj - gde mu otprilike dodje PA900 u odnosu na PA700 i da li vredi razmišljati o njemu za moje potrebe?

Promijenjeno od wladymeer (29.07.2018 u 10:58 sati)
wladymeer je offline   Reply With Quote
Star 30.07.2018, 14:54   #2
NeX007
Vredan član društva
 
NeX007's Avatar
 
Registrovan/a dana: 31.05.2008
Mjesto: Vojka
Godina: 35
Postovi: 141
Downloads: 677
Uploads: 1
Rekao HVALA: 12
Zahvalili mu 26 puta u 16 Postova
Instrumenti: Yamaha Montage 6
Interesi: Muzika
NeX007 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
NeX007 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ti bi ,dakle , prevashodno da pustas fajlove ,a ne da sviras? Pa za to ti ne treba klavijatura. Ponesi laptop i manipulisi fajlovima kako ti srce zeli.
__________________
-K O R G M A S T E R-
NeX007 je offline   Reply With Quote
Star 31.07.2018, 09:02   #3
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Wladymeer, poučeni iskustvima već sličnih ovakvih tema nećete naći baš na odobravanje vašeg načina rada, a samim tim ne očekujte da će se kolege pretrgnuti od pomoći i savjetovanja.
Zaista, ni sam osobno nisam protiv takvog načina rada. Jedino što mi uvjetno rečeno smeta jeste što ljudi koji rade na način sličan vama redovito kupuju aranžere, a zaista bi im laptop uradio puno više, za puno manje para, pa mi se redovno na svirci događa da me neko pita da "pustim" pjesmu ili mi kažu jel'de, ti tu ništa ne sviraš, samo start i stop?
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 31.07.2018, 10:01   #4
wladymeer
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 01.11.2015
Postovi: 49
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 11
Zahvalili mu 6 puta u 5 Postova
wladymeer ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ja se izvinjavam ako je ovo zazvučalo tako ali mislim da sam bio napisao ovo:
Citat:
Plan mi je da aranžer organizujem tako da koristim namenske ritmove + mp3 trake
Istina, nisam spomenuo da bih svirao preko toga (pa mi je zato klavijatura opcija a ne laptop) ali nisam primetio da sam napisao da neću?

Htedoh reći da sam čitav život klavijaturista u bendu i nisam najsigurniji da bih barem u početku mogao da budem više od toga, da pratim i prelaze i bas promene na način na koji bih lično bio zadovoljan. I baš iz tog razloga da ne crvenim sam pred sobom bih želeo da se prvenstveno organizujem sa namenskim ritmovima gde bih i dalje svirao kao u bendu a ostatak aranžirao u realnom vremenu kako situacija traži. Zato takav fajl cenim mnogo više od mp3 fajla jer prati tebe a ne obrnuto.

Naravno, uzmite u obzir da nikada nisam radio sa aranžerom i da je sasvim moguće da od namenskih ritmova očekujem možda i previše. Ali nije mi teško da sednem i editujem šta je potrebno za moj pristup.

Da ne ulazimo sad u dubiozu i opravdanost aranžera, kazaću samo da u perspektivi nemam cilj da se posvetim one-man bend sviranju na način na koji prilazim tome dok sviram u bendu i zato spomenute "fajlove" vidim kao kompromis za ljude poput mene (a i one druge). Na sve to ne privlači me da sviram manual bas i mislim da za tu profesiju postoji uloga u bendu koje se zove basista. Možda je i to greh spomenuti na ovom forumu, ali bože moj, ima nas svakakvih.

Puštanje fajlova bih ostavio za trenutke kada se naručuju pesme koje ne znam a gost je zbog dotičnih fajlaša "ubedjen da znam, ajde sviraj".

Laptop mi nije rešenje jer je dodatna oprema, dodatni kablovi, potreba za USB interfejsom a ergonomiju i logiku jednog aranžera nikada neće zameniti u potpunosti.

Ovo sve pišem bez uvrede prema ljudima koji to rade ili moraju da rade. Zlonamernima sa obe strane bine ne mogu pomoći i zato i nemam neku nameru da se trudim da foliram da sviram kao što pojedini rade pa recimo "koriste obe ruke" ne bi li zavarali goste, pošto su isti jelte toliko maloumni da pomisle da on stvarno svira i bas i bubanj i gitaru i harmoniku istovremeno

Promijenjeno od wladymeer (31.07.2018 u 10:11 sati)
wladymeer je offline   Reply With Quote
Star 31.07.2018, 10:15   #5
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@Dell - ja se ne sjećam kada me je netko zadnji put tražio da mu nešto odsviram. Uvijek je bilo pitanje, jel mi možete pustiti ovu pjesmu ... već sam postao imun.


@wladymeer - razmisli i o Yamahi kao aranžeru. Ona ima mogućnost (za razliku od Korga) da istovremeno svira Style i SONG (midi fajl). Može se kombinirati i MP3 po želji ali će možda biti problem naći kvalitetne matrice za sve pjesme koje želiš. Ovako to izgleda na psr klavijaturama (PSR S770 - nova 700- 800 eura), MIDI + Style





https://youtu.be/leQtgQ3-gT8
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
wladymeer (31.07.2018)
Star 31.07.2018, 10:15   #6
wladymeer
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 01.11.2015
Postovi: 49
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 11
Zahvalili mu 6 puta u 5 Postova
wladymeer ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

I da, nisam stigao i to da napomenem - imam u planu i neke akustične svirke gde bih aranžer koristio kao perkusivni groove box uz poneku akustičnu gitaru za ritam, pa bi mi eto, verodostojan zvuk akustične gitare bio bitan ako se zadesi da sviram bez gitariste.
wladymeer je offline   Reply With Quote
Star 31.07.2018, 10:30   #7
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Multipad se može veoma dobro iskoristiti u takvim situacijama.
https://youtu.be/5KeLJenWFbs


Pogledaj i ovaj video, samo da čuješ kako zvuči "perkusivni groove box uz poneku akustičnu gitaru" na PSR-u.
https://youtu.be/UWPabGPru-Y


I da, nemam proviziju od Yamahe, samo dajem dobronamjeran prijedlog.
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
wladymeer (31.07.2018)
Star 31.07.2018, 10:33   #8
wladymeer
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 01.11.2015
Postovi: 49
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 11
Zahvalili mu 6 puta u 5 Postova
wladymeer ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od casper Pokaži Post
@wladymeer - razmisli i o Yamahi kao aranžeru. Ona ima mogućnost (za razliku od Korga) da istovremeno svira Style i SONG (midi fajl). Može se kombinirati i MP3 po želji ali će možda biti problem naći kvalitetne matrice za sve pjesme koje želiš. Ovako to izgleda na psr klavijaturama (PSR S770 - nova 700- 800 eura), MIDI + Style
Negde sam PSR aranžere uvek kategorisao u klasi kao Rolandov Prelude, moguće greškom. Svakako ću otići da isprobam jer me zanima i dirka - na E-A7 znam da je loša, PA700 mi po komentarima deluje kao da je Triton Le u pitanju, svakako mi se dopada koncept tastera za style što su i vidljivi i veći tasteri i bliži dirkama

Da li ima neke bitne potrebe pojuriti S775 u odnosu na S770 u slučaju da mi se dopadne?

Promijenjeno od wladymeer (31.07.2018 u 10:36 sati)
wladymeer je offline   Reply With Quote
Star 31.07.2018, 11:14   #9
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Mislim da nema potrebe za kupovinom 775. Ovdje piše koje su razlike, njih par, tebi vjerojatno nisu bitne.

Za razliku od Korga gdje svi aranžeri, top modeli i oni low level cost imaju predznak PA, kod Yamahe je predznak PSR za niži rang Yamahinih klavijatura. Možda je zato i percecija tih modela da vrijede i mogu mnogo manje. U stvarnosti nije tako, PSR S serija je veoma ozbiljan insturment koji zvuči veoma dobro, gotovo kao i top modeli. Druga je stvar što je "oprema" loša, od tipaka do plastike od koje je napravljena.
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
wladymeer (31.07.2018)
Star 17.08.2018, 21:14   #10
wladymeer
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 01.11.2015
Postovi: 49
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 11
Zahvalili mu 6 puta u 5 Postova
wladymeer ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Mislim da sam otprilike doneo odluku i u naredne nedelje dve ću i definitivno prelomiti.

Nemam sad puno vremena da ulazim u detalje ali izbor se definitivno svodi izmedju Yamaha PSR-S serije (S770/970 ili S775/975) i KORG Pa700/1000 modela. I iskreno, nisam očekivao, ali najiskrenije naginjem prema Yamahi.

Roland ne bih smeo da preporučim nikome zbog barem za mene krajnje neintuitivnog softvera i zbog onoga šta od njega stiže fabrički - bukvalno mi je ostavio utisak nečega što se još nije pojavilo na tržištu a šteta jer je sam koncept sa dva ekrana, 7 assignable tastera nešto što je jako simpatično - mada su realno mogli

Kod Yamahe mi se jako dopala fabrička prezentacija kao i farbe efekti - toliko mi dobro zvuče da ću pojuriti 775 verziju zbog Mono Legato moda - šteta je imati takve zvukove a ne iskoristiti takvu opciju gde ima smisla. I da, znam da se kod nas se to retko kada radi, ali, ovaj aranžer mi ima itekako smisla i za druge žanrove a ne samo za našu muziku.

Od KORGa sam otprilike i znao šta mogu da očekujem, ponadao se da će novija generacija da donese neki konkretniji zvučni pomak ali, nisam to doživeo - u osnovi mi zvuči kao svaki KORG aranžer.

Usput sam našao jedan zgodan video za direktno poredjenje ova dva modela, nije naša muzika, ali mislim da može biti zgodno: https://www.youtube.com/watch?v=PophNYJQrB0&t=1m48s

Funkcionalni plusevi po meni:

KORG:
- Touch screen ekran
- Dodatni Upper (3 vs 2)
- Direktan pot za balans pratnje i sviranja
- Direktan taster za manual bass
- Taster za reset ritma (Yamaha je to donekle rešila sa half-bar fill in opcijom na 775/975)
- Više materijala za naše tržište
- Dopalo mi se što ritam automatski kreće nakon 4 udarca na tap tempo

YAMAHA:
- Bolja dirka - ne drastično, ali definitivno bolja
- Direktan taster za mono mod
- Registration tasteri
- Multipad tasteri - ne znam da li pružaju više u odnosu na KORG ali definitivno su fabrički zanimljivije rešeni, odnosno deluju upotrebljivije
- Nešto jeftiniji (~170E)
- Zvuk el. gitare koji zapravo zvuči kao gitara


Ostaje mi da proverim jednu stvar koju vidim da skuplji modeli imaju a to su slajderi za mix - da li bih preko MIDI kontrolera tipa nanoKONTROL mogao da nadoknadim nedostatak slajdera? Odnosno da preko ovakvih stvarčica kontrolišem nivo ritma upper/lower zvuka i slično?

I usput hvala casperu za par odgovora preko privatnih poruka - mogao sam ovo isto da popričam sa njim i privatno ali verujem da može pomoći još nekome ko ima sličnu dilemu.

Promijenjeno od wladymeer (17.08.2018 u 21:24 sati)
wladymeer je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 10:29


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije