Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Efekti

Efekti Izmenite stari, mnoton, zvuk

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 15.07.2010, 13:04   #11
Dule Va
Vredan član društva
 
Dule Va's Avatar
 
Registrovan/a dana: 13.04.2008
Mjesto: Valjevo
Postovi: 169
Downloads: 569
Uploads: 7
Rekao HVALA: 9
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
Instrumenti: Pa3x
Dule Va befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Sinoc sam radio posle duzeg perioda bez kompresora, razlog tome je to sto se nisam bas naj bolje snasao oko podesavanja.Probao sam da sa treholdom uklonim pozadinsku buku,ali to sinoc nije bilo moguce.Do sada sam radio u kombinaciji sa manjim ozvucenjima pa nisam imao slicnih problema.Predhodno vece sam imao zadovoljstvo da radim na Dynacord Xa sistemu pa ako neko ima savet kako da uklopim Dbx286 da mi ne pravi probleme pri koristenjiu u uslovima velike buke?
Dule Va je offline   Reply With Quote
Star 24.10.2011, 16:59   #12
DjoleBn
Ovaj baš voli da kuca
 
DjoleBn's Avatar
 
Registrovan/a dana: 18.06.2007
Mjesto: Bijeljina
Godina: 40
Postovi: 303
Downloads: 475
Uploads: 2
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
Instrumenti: Korg Pa3x, Yamaha 01v96...
Interesi: Muzika i samo muzika...
DjoleBn befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
DjoleBn pošalji poruku preko MSN messengera DjoleBn pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard dbx 286S

Evo da ne bih otvarao novu temu, volio bih da razmijenim iskustva sa kolegama, koji vec posjeduju ovakvu spravu.. Sta je bitno kod nje?
Ja sam je tek kupio, pa bih molio za malu pomoc, ako neko moze da objasni pojedinacno kako da se nastima. Ja sam pokusao, zasad mi ne ide lose, ali bih volio da cujem i misljenja od drugih. Pozdrav
__________________
Korg4Life
DjoleBn je offline   Reply With Quote
Star 31.10.2011, 21:46   #13
DjoleBn
Ovaj baš voli da kuca
 
DjoleBn's Avatar
 
Registrovan/a dana: 18.06.2007
Mjesto: Bijeljina
Godina: 40
Postovi: 303
Downloads: 475
Uploads: 2
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
Instrumenti: Korg Pa3x, Yamaha 01v96...
Interesi: Muzika i samo muzika...
DjoleBn befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
DjoleBn pošalji poruku preko MSN messengera DjoleBn pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Evo poslije 10ak dana, jos nisam ubacio u svirku kompresor, jer mi se desava sledece.. Kad stavim neki normalan input, znaci da signal ne ulazi u peak... i kad dignem normalan output, na mixeru moram da smanjim gain na 9h.. a regler smijem dici eventualno do -15, -10... jednostavno mikrofonija mi ne da nista da pojacam... pokusao sam podesiti kao sto je Dule Va napisao, i tako radi prilicno dobro, s tim sto sam ja odradio input i output...
Pa ako neko ima neki koristan savjet neka napise.. Pozdrav
__________________
Korg4Life
DjoleBn je offline   Reply With Quote
Star 31.10.2011, 22:07   #14
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Djole, znas li uopste sta je taj dbx 286S ? Da li ti je potpuno jasan tok signala i funkcije pojedinih modula na tom uredjaju ?
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 31.10.2011, 23:44   #15
DjoleBn
Ovaj baš voli da kuca
 
DjoleBn's Avatar
 
Registrovan/a dana: 18.06.2007
Mjesto: Bijeljina
Godina: 40
Postovi: 303
Downloads: 475
Uploads: 2
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
Instrumenti: Korg Pa3x, Yamaha 01v96...
Interesi: Muzika i samo muzika...
DjoleBn befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
DjoleBn pošalji poruku preko MSN messengera DjoleBn pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Otprilike, mikrofonsko pretpojacalo, kompresor, gate...
Pa vec sam u prethodnom postu zamolio ako moze neko da objasni podesavanja, ali se niko nije javio...
Ono sto mi je Aleksandar72 uspio objasniti, mi je prilicno pomoglo, ali se i dalje javljaju neki problemi, pa ne bi bilo lose da se jos neko ukljuci u razmjenu iskustava... Pozdrav.
__________________
Korg4Life
DjoleBn je offline   Reply With Quote
Star 01.11.2011, 02:00   #16
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Dbx286a je Mic Amp i Dynamic Processor u jednom uredjaju. Dinamicki procesori su ovdje kompresor, deesser, enhancer i expander-gate. Kao prvo moras se potruditi da podesis sto bolje ulazni mikrofonski signal jer od toga sve ostalo direktno zavisi. Ovaj ulazni signal podesi pomocu Gaina tako da se pri najglasnijim mogucim signalima s mikrofona tek primjetno upali crveni led levela. Ovdje imas i High Pass koji obavezno ukljuci kada je ulazni signal vokal. Slijedeci modul je kompresor ali sa dbx tipicnim kontrolama koje nisu uobicajene. Imas samo dvije kontrole ovdje. Drive u sustini obuvata nekoliko kontrola sa uobicajenih kompresora u jednu a tu spadaju Treshold, Rate i Makeup Gain. Kod Dbx286a su sve te tri kontrole u tom Drive. Ovdje moras biti pazljiv i ne pretjerivati sa Drive. Pojacavaj ga lagano dok u isto vrijeme pjevac pjeva najglasnije sto inace pjeva. Pri tim najglasnijim signalima je optimalno da se Gain Reduction krece izmedju -6 i -9 dB. Density je ustvari Release Rate kontrola koja kod normalnih kompresora i ne postoji a ovdje je ona u sustini interakcija automatskog Release Time i Attacka. Kada je u pitanju Vokal onda odabiraj vrlo male vrijednosti (izmedju 2 i 3). Slijedeci modul je Deesser koji takodje ima dvije kontrole gdje je prva zaduzena za frekvenciju na kojoj se uglavnom nalaze sibilanti pjevaca. To je vrlo individualno i tu moras da probas. Uglavnom je to izmedju 5 i 6 kHz. Druga kontrola je Treshold kojom podesavas osjetljivost Deessera. Treba je podici toliko da se pri najacim s, sh, c, z... pali 6dB led. Tada je to OK. I Enhancer ima dvije kontrole a ovo je psihoakusticni procesor kod koga LF Detail istovremeno pojacava frekvenciju od 80 Hz i smanjuje onu od 250 Hz. Ovo ne treba upotrebljavati kod vokala sem kada osjetis da glas pretjerano "mumlja" ali i tad veoma pazljivo podigni taj LF Detail. HF Detail dodaje visokofrekventne harmonike pa ako ti se cini da glas nije dovoljno kristalan i da mu fali onih finih najvisih frekvencija dodaj ali opet vrlo pazljivo. Uopste sa tim psihoakusticnim procesorima odnosno enhancerom kod Dbx286a treba biti vrlo umjeren jer se uho brzo navikne pa bi stalno jos i jos i jos... Expander/Gate bi ti preporucio da za vokal na bini ne upotrebljavas jer mozes vise zla nego dobra da uradis ako nisi potpuno siguran u ono sto radis. Ovdje sve veoma mnogo zavisi od trenutne situacije na bini ili u sali pa ti treba dosta iskustva da ovo pravilno upotrijebis. Treshold na bini moze biti vrlo razlicit jer zavisi od toga koliko je glasan ukupni zvuk na toj bini pa ne mogu da ti dam bilo kakvu fiksnu ili bar pribliznu vrijednost jer to je ona vrijednost ispod koje Gate (kapija) treba da zatvara protok signala. Ovo znaci da kada pjevac ne pjeva Gate se automatski pali i mikrofon je "mrtav" tako da u tom momentu nr prenosi nikakve okolne signale. Kod Dbx286a je ovaj Treshold usko povezan sa slijedecom kontrolom Ratio pa ne zatvara potpuno signal sa mikrofona vec ih stisava u zavisnosti od kolicine Ratia (tipicni Downward Exoansion). Probaj ako ti je bas volja, sa namjestanjem Tresholda na -15 dB a Raia na oko 1.5:1. Opet da ti napomenem, ovdje ne odstupaj mnogo od ovih vrijednosti jer mozes da upropastis kompletan signal. Output je zadnja kontrola i mislim da nju ne treba posebno da ti objasnjavam.
tranzit je offline   Reply With Quote
Ćlan 4 Vam se zahvalio, tranzit, za koristan post:
daliborkorg (18.02.2013), DjoleBn (04.01.2012), edin22 (05.11.2011), harepa50 (25.03.2012)
Star 01.11.2011, 19:51   #17
DjoleBn
Ovaj baš voli da kuca
 
DjoleBn's Avatar
 
Registrovan/a dana: 18.06.2007
Mjesto: Bijeljina
Godina: 40
Postovi: 303
Downloads: 475
Uploads: 2
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
Instrumenti: Korg Pa3x, Yamaha 01v96...
Interesi: Muzika i samo muzika...
DjoleBn befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
DjoleBn pošalji poruku preko MSN messengera DjoleBn pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Uradio sam podesavanje kao sto ste rekli, koristio sam slusalice preko mixera.. i ovo odlicno zvuci na osnovu uputstva koje ste mi vi dali...
E sad, interesuje me, da li smanjiti gain skroz na dynacord cms, a pojacati na output-u na procesoru, ili pola na mixeru, a pola na procesoru? Da li postoji razlika izmedju ova dva nacina?
__________________
Korg4Life
DjoleBn je offline   Reply With Quote
Star 02.11.2011, 00:13   #18
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ama to jednostavno mora odlicno da zvuci. Za podesavanje Outputa uradi slijedece: podigni Output na dbx 286S do za "dlaku" ispod Clipa. Ovo ces uraditi najefikasnije ako (kada si uradio sva ta ostala podesavanja modula na dbx 286S o kojima sam ti pisao u proslom postu) opet natjeras pjevaca da pjeva najglasnije dionice a ti pri tom podizes Output dbx 286Sa sve dok se prvi put ne upali Clip led kraj Output potenciometra, sada smanji Output za malo i to bi bio optimalni level izlaza sa dbx 286S. Na CMS kanalu gdje ulazi dbx 286S, iskoristi istu tehniku za namjestanje Gaina, znaci pjevac pjeva glasne dijelove, ti podizes Gain na kanalu CMSa sve dok se prvi put (pri najacim signalima) ne upali crveni led kod Gaina a onda smanjis za malo. To bi onda bio idealno podesen ulazni signal a sve dalje obavljaj na Volume faderu kanala na CMSu. Ostani pri ovoj tehnici podesavanja kod bilo kojih ulaznih signala nevezano za dbx 286S. Ko god ti kaze drugacije, taj nema blage veze o cemu prica, jednostavno ignorisi te price jer ovo sto ti ovdje pisem je abeceda audio tehnike i nisam je ja izmislio. Tu je topla voda davno izmisljena. Uvijek je najbolji, najvisi moguci signal a da pri tom ne Clipuje. Drzi se tog pravila i ne boj se nicega.
tranzit je offline   Reply With Quote
Ćlan 4 Vam se zahvalio, tranzit, za koristan post:
Burli (02.11.2011), DjoleBn (04.01.2012), Dule Va (20.03.2012), harepa50 (25.03.2012)
Star 25.03.2012, 16:38   #19
DjoleBn
Ovaj baš voli da kuca
 
DjoleBn's Avatar
 
Registrovan/a dana: 18.06.2007
Mjesto: Bijeljina
Godina: 40
Postovi: 303
Downloads: 475
Uploads: 2
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
Instrumenti: Korg Pa3x, Yamaha 01v96...
Interesi: Muzika i samo muzika...
DjoleBn befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
DjoleBn pošalji poruku preko MSN messengera DjoleBn pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Interesuje me da li mogu procesor da povezem sa mixerom, na neki nacin preko auxa, pa da i drugi mikrofoni koriste podesavanja sa njega? Imam dynacord cms 1000.
__________________
Korg4Life
DjoleBn je offline   Reply With Quote
Star 26.03.2012, 15:44   #20
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Moguce jeste, preporucljivo nije. Kompresor je tipicni dinamicki insert efekat (ovo "efekat" i nije bas pravilan naziv za dinamicke uredjaje jer to u sustini nisu nikakvi efekti ali se odomacio kako kod nas tako i u ostatku svijeta). Ovo znaci da bi za svaki od mikrofona trebalo imat poseban uredjaj jer ako se postavi kao Send (Aux) efekat onda on na svoj ulaz dobija nekoliko signala istovremeno i obradjuje ih isto tako zajednicki a upravljajuci se signalom sa najvisim levelom pa ce i rezulatat biti nedefinisan kako treba za svaki od signala (mikrofona). Ako se ipak odlucis da probas (sto ti ne bih preporucio) onda postavi odgovarajuci Aux potenciometar za svaki kanal do maksimuma odnosno kao PreFader ako je na tvojoj mikseti to moguce. U svakom slucaju, ovo nece ni blizu dati onakav rezultat koji si imao na jednom mikrofonu.
tranzit je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 12:58


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije