Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Yamaha

Yamaha Za one čiji su kućni ljubimci Yamaha-e...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 28.03.2012, 23:28   #1
Akordeonista
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 13.04.2011
Postovi: 467
Downloads: 532
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 24 puta u 22 Postova
Akordeonista befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard SFF1 i SFF2 format - pravljenje ritmova

Interesuje me u kom programu se mogu praviti ritmovi u SFF2 formatu? Znam da moze bilo koji sekvencer tipa Cubase-a i slicnih ali onda nemamo CASM sekcije. U kom programu mozemo praviti CASM sekcije a da je format SFF2?
Akordeonista je offline   Reply With Quote
Star 29.03.2012, 00:36   #2
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.159
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Format SFF2 je došao 2008. godine s Tyrosom3 i podržavaju ga klavijature novije generacije. Njime je Yamaha bitno promijenila strukturu CASM podataka i nije (barem do sada) službeno objavila o kojim se promjenama radi. Kao posljedica te "poslovne tajne" dolazi do toga da (još) ne postoji program koji može baratati s SFF2 ritmom.

Međutim, ako se SFF2 ritam želi uređivati van klavijature u računalu, postoji jednostavno rješenje. To je konverzija u SFF1 format s free programom koji se zove "Style Format 2 Converter". Style konverzijom apsolutno ne gubi na svojim karakteristikama (govorim samo iz vlastitog iskustva) i nakon obrade je spreman za korištenje u T3.

Za obradu CASM podataka postoje dva programa, CASM editor (Jørgen Sørensen) i CasmEdit (osenenko). Preporučam ovog drugog jer je po mom mišljenju bolji. Prije obrade styla u nekom editoru, CASM podatke izvučeš u posebnu datoteku i nakon obrade ih vratiš nazad u style. Tako nećeš narušiti strukturu ritma i bit će funkcionalan kao i prije editiranja. Naravno, pod uvijetom da u editoru ne brišeš markere i ne mijenjaš ono u što nisi siguran. Dodatno, mnogo bolja opcija je koristiti Sonar ili stariji Cacewalk nego Cubase koji spominješ. I već spominjani XGworks je vrlo močan za taj posao.

Dakle, još da zaključim nakon ovog "romana" što napisah. Ne brini se za SFF2 i neka te ne sekira u kojem je formatu ritam. Ako napraviš konverziju možeš djelovati na sve karakteristike ritma i nema prepreke u editaciji, a ritam je potpuno funkcionalan nakon obrade.

Očekujem i majstora Tranzita da doda koju riječ jer sam sigurno nešto izostavio u želji da budem što kraći. A na kraju ispalo .....
casper je offline   Reply With Quote
Star 29.03.2012, 01:43   #3
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Mozda eventualno da se jos jednom napomene i Style Editor u OMB 11 kao zestoki alat, mozda cak i najsposobniji. Inace, to si ti bravurozno objasnio.. no comment... sve je do detalja bas tako... ama sve bez izuzetka, cak ni Osenenkov CASM Edit nisi zaboravio. Ima ovaj forum pravih strucnjaka... dobro je... bas si me oraspolozio.
Dodato:
OMB 11 Style Editor:

Highslide JS




OMB 11 Midi to Style:

Highslide JS

Promijenjeno od tranzit (29.03.2012 u 02:00 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 29.03.2012, 02:30   #4
Akordeonista
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 13.04.2011
Postovi: 467
Downloads: 532
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 24 puta u 22 Postova
Akordeonista befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Citat:
Originalno postovano od casper Pokaži Post
...Prije obrade styla u nekom editoru, CASM podatke izvučeš u posebnu datoteku i nakon obrade ih vratiš nazad u style. Tako nećeš narušiti strukturu ritma i bit će funkcionalan kao i prije editiranja. Naravno, pod uvijetom da u editoru ne brišeš markere i ne mijenjaš ono u što nisi siguran. Dodatno, mnogo bolja opcija je koristiti Sonar ili stariji Cacewalk nego Cubase koji spominješ. I već spominjani XGworks je vrlo močan za taj posao....
Ovo oko vadjenja CASM podataka nisam bas najbolje razumeo. Kako ih vadis iz ritma i kako ih nakon obrade vracas, a nije mi najjasnije i zasto ako vec editujes ritam u CASM Editu?
Pravim sebi ritmove i nemam problem sa funkcionisanjem istih vec me interesuje ovo da bih znao sta se dobija time i moze li se jos nesto unaprediti?
A sto se tice programa, koristim Cubase odavno pa sam navikao na njega, dosta brzo funkcionisem u njemu dok bi u nekom drugom programu, tipa Sonar (koji je vise nego odlican) morao malo da cackam da pronadjem funkcije koje u Cubase-u znam zmureci da nadjem. Za CASM sekcije, koje inace imam u vecini ritmova, koristim pominjani CASM Edit.
Inace, citao sam po forumima da je XG Works odlican za rad oko midija ali nigde ga nisam nasao da ga probam. Aj` sto nema "narodne" varijante ali nema nesto da se nadje ni legalna! Ima li neko od vas OMB11? Voleo bih da probam taj program, voleo bih da vidim kako funkcionise!
Akordeonista je offline   Reply With Quote
Star 29.03.2012, 02:39   #5
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.159
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Što se programa tiče, ne bih se miješao . Šteta što se XGworks ne razvija. Iako u njemu ima baš sve i potpuno je funkcionalno, volio bih vidjeti novu verziju. I nije fer, ako ga više ne razvijaju da ga se ne može kupiti ili nabaviti legalno.

Ali zato možeš bez problema kupiti OMB11 i imat ćeš sigurno sve što ti treba. Nisam ga koristio ali vjerujem u ono što Tranzit kaže. I vidim dosta poboljšanja u novoj verziji. Sigurno vrijedi te novce, ne sumnjam.

Za vađenje CASM podataka koristi Casm editor od Osenenka. File > Export to .... ne može jednostavnije.
casper je offline   Reply With Quote
Star 29.03.2012, 02:47   #6
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

...i import file from... opet ne moze jednostavnije. Sa razlogom ti je Casper predlozio Sonar i XG Works jer se desava u pojedinim slucajevima kod obrade Cubaseom da dodje do izvjesnih pomjeranja markera a i pogresne interpretacije CASMa pa onda i do gresaka u ritmu. Inace kada je po srijedi Midi obrada je taj XG Works, kada su u pitanju Yamahini XG kompatibilni instrumenti daleko ispred Cubasea jer raspolaze alatima koji su samo njemu svojstveni. Postoji verzija 4 XG Worksa ali samo na japanskom jeziku a sumnjam da ce se ikada pojaviti na nekom od evropskih jezika. Medjutim i ova posljednja verzija 3 radi sve sto je potrebno u domenu obrade midi fileova i ritmova.

Promijenjeno od tranzit (29.03.2012 u 02:49 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 29.03.2012, 03:03   #7
Akordeonista
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 13.04.2011
Postovi: 467
Downloads: 532
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 24 puta u 22 Postova
Akordeonista befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Sve je to lepo ali gde da nadjem taj program?
Akordeonista je offline   Reply With Quote
Star 29.03.2012, 03:06   #8
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Koji program ?
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 29.03.2012, 03:12   #9
Akordeonista
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 13.04.2011
Postovi: 467
Downloads: 532
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 24 puta u 22 Postova
Akordeonista befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

XG Works!
Akordeonista je offline   Reply With Quote
Star 29.03.2012, 03:15   #10
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Program je odavno prestao da se proizvodi a i suport za njega je ugasen, ne postoji u prodaji vec desetinu godina... 'ajd pogledacu sta mogu da uradm za tebe. Koji operativni sistem koristis na PCu ?

Promijenjeno od tranzit (29.03.2012 u 03:18 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 17:04


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije