Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Slobodna zona > Svaštara

Svaštara Pravo mesto za sve ono što nema svoje mesto...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 06.12.2013, 11:52   #11
acakasper
Stvarno kod kuće
 
acakasper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 19.01.2012
Mjesto: Usa
Postovi: 1.146
Downloads: 1259
Uploads: 61
Rekao HVALA: 38
Zahvalili mu 137 puta u 134 Postova
Instrumenti: magpotVE
Interesi: magpotVE
acakasper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
acakasper pošalji poruku preko ICQ messengera acakasper pošalji poruku preko AIM messengera acakasper pošalji poruku preko Yahoo! messengera acakasper pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

pa svako zudi tome da izvuce maksimum iz svog aranzera,zbog toga su sati i sati provedeni i ko zna kolko ce jos pored aranzera,ne slazem se da mnogo fabrickih ritmova moze da se iskoristi,posebno za narodnu muziku ne,za zabavnjake da.Vidim da sve kolege isto i ja nastimaju jednu postavku i tada zvuci ekstra,sutra dan kad se dohvatim klavijature i pustim to isto,vec ima praznine i opet nisam zadovoljan,ali verovatno to tako je kod svih.
__________________
Bog je stvorio zemlju a ostalo je
MADE IN CHINA
acakasper je offline   Reply With Quote
Star 06.12.2013, 23:50   #12
caka012
Ovaj baš voli da kuca
 
caka012's Avatar
 
Registrovan/a dana: 03.12.2006
Mjesto: Pozarevac, Srbija
Godina: 55
Postovi: 383
Downloads: 388
Uploads: 7
Rekao HVALA: 29
Zahvalili mu 30 puta u 26 Postova
Instrumenti: PSR 3000, Triton LE, jedan stari kontrabas i jedna bas gitara
caka012 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
caka012 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ja ne pravim ritmove, probao sam vise puta i uspevao u samom postupku pravljenja, ali nisam ni priblizno zadovoljan kako to zvuci. Ja sam se sluzio raznim download materijalom sa raznih sajtova, moram da priznam da sam sa ovog sajta skinuo najvise kvalitetnog materijala, kao i razmenom sa kolegama, pa sam posle ritmove doradjivao i sredjivao, nivelisao da budu iste jacine kao i fabricki, obicno menjao basove i bubnjeve i na taj nacin dobijao ono sto mi i treba i sto mi odgovara. Medjutim, istina je da sam 100 puta dosada rekao da "sam konacno sredio klavijaturu i ne pipam je vise", ali nikad na tome nije ostalo. To je nase prokletsvo, uvek ce da se nadje nesto bolje i nikad necemo da zavrsimo sa sredjivanjem aranzera. Kad malo bolje razmislim, cini mi se da nemam u aranzeru skoro nista sto sam imao pre godinu dana.
caka012 je offline   Reply With Quote
Star 07.12.2013, 00:18   #13
zeljko_mo
Vredan član društva
 
zeljko_mo's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.01.2009
Mjesto: MoStar:)
Godina: 35
Postovi: 221
Downloads: 557
Uploads: 2
Rekao HVALA: 26
Zahvalili mu 23 puta u 17 Postova
Instrumenti: sve!
zeljko_mo befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
zeljko_mo pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

opće je poznato da se jedna klavijatura nemože srediti na 100%... nikad... uvijek ima još rada na njoj, i uvijek se još nešto može popraviti... tako da smo tu ukleti...
__________________
izvini brate, al nemaš pojma!
zeljko_mo je offline   Reply With Quote
Star 07.12.2013, 02:11   #14
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Tu vec grijesis. Ako se zaista sjedne i provede potrebno vrijeme, moze se jedan aranzer potpuno srediti. Cinjenica da dolaze nove pjesme i novi ritmovi je evidentna ali to je tekuci posao.

Sale band je postavio pitanje vokala i dobro je da je to uradio jer tome se treba posvetiti najveca moguca paznja. Uvijek treba "ostaviti mjesta" u sredini zvucne slike za vokal. Prakticno, pravilo je da se, dok je vokal prisutan, u sredini zvucne slike Stylea, nalaze samo Bass Kick i Bass. U forspilu moze ali i ne mora, u sredinu da dodje vodeci solo instrument umjesto vokala. Dalje, treba strogo izbjegavati prejake Pad sounde ("tepihe"), pogotovu ako se radi o Stringsu ili slicnim Synth Padovima, koji pokrivaju skoro cijeli frekventni spektar. Ukoliko je takav jedan Pad prejak, on ubija kompletan aranzman pa i vokal. Pokrice i HiHat i dobos, ritam gitaru, vokal, jednostavno zamazace cijeli aranzman u kojem se nista vise nece konkretno cuti. Tada se obavezno pokusava pojacavanjem pojedinih instrumenata popraviti situacija ali to na kraju uglavnom rezultira kakofonijom.
Neko nepisano pravilo u vezi sa levelom Pada je, pojacavati ga do momenta kada se jasno cuje, a onda ga vratiti malo nadole. Pad nije u aranzmanu da bi se nesto posebno cuo, vec da bi naglasio i bolje definisao harmoniju. Izuzeci su figure ili pasazi koje ce odsvirati nekakav Strings ili slican instrument.

U aranzmanu, to jest Styleu treba da postoji ravnoteza izmedju lijeve i desne strane zvucne slike. U sredini se svakako nalaze instrumenti koji i inace nose najveci dio mase signala (Kick i Bass). Dobos i HiHat su udaraljke koje se najcesce pojavljuju u aranzmanu pa ih treba postaviti na suprotne strane od centra ali ne previse udaljene. Tek toliko da se ne nalaze u samoj sredini. Glavni pandan dobosu je ritam instrument, bilo da je to gitara, klavir, e-klavir... itd... i on treba da se nalazi na suprotnoj strani od dobosa ali se on moze malo vise odmaci od centra zvucne slike. Ukoliko postoji jos jedan ritam instrument, onda njega obavezno treba postaviti suprotno od prvog. Cest je slucaj recimo, kod klasicnih narodnjackih ritmova, da se kao ritam instrumenti pojavljuju akusticna ili e-gitara i tzv. blok-harmonika. Ovo bi bio tipican primjer za postavljanje ta dva ritam instrumenta na suprotne strane jer jedino tada ce i jedan i drugi biti definisani u zvucnoj slici, to jest nece prekrivati jedan drugog. Pored ovoga, ukoliko postoje u ritmu i neke fraze, bez obzira kojim instrumentom se one izvode, treba ih pomaci malo vise od sredine jer ce tako doci vise do izrazaja a da se nece morati posebno mnogo pojacati.

Jedna od cestih gresaka je pretjerivanje sa brojem udaraljki, odnosno precestim udarcima. Treba uvijek imati na umu da zivi bubnjar ima samo dvije ruke i dvije noge, pa tako i treba praviti Drum trake. Eventualno kod istocnjackih (orijentalnih) ritmova, je moguce biti nesto slobodniji, s obzirom da i njihovi zivi orkestri imaju po nekoliko ljudi koji sviraju perkusije. Medjutim i ovo treba da bude sasvim odmjereno.

Bitan faktor su i efekti i njihova kolicina. Prije svega Hall koji ne smije biti predug, a najbolji izbor je neki Medium Plate Hall. Ovo vazi za instrumente. Ukoliko postoji mogucnost za poseban Hall za vokal, onda za njega treba izabrati takodje odgovarajuci Plate Hall ali ovog puta sa vecim Predelay Time parametrom. Cak i do 70 ili 80 mili sekundi. Ovo ima razlog i to debeo razlog. U tom vremenu od 70 ili 80 ms se u sustini ne cuje Hall vec suhi direktni signal vokala. Tek nakon tog Predelay vremena cujemo Hall efekat. Ovo ima dvostruki pozitivni ucinak. Prvo, vokal se ne "udaljava" u pozadinu dodavanjem vise Halla, a drugo potpuno je razumljiv svaki suglasnik i samoglasnik jer nije odmah "zamazan" Hallom. Sasvim suprotno vazi za ritam instrumente i bubanj. Ovdje Hall ili Ambient treba da bude bez Predelay vremena jer se time izbjegava nezeljeno nastajanje Delaya od prve i najace refleksije Halla.

Drugi efekat koji se cesto upotrebljava je Delay. Obicaj je da se Delay previse pojaca i za vokal i za solo instrumente i to toliko previse da se ponavljanja protezu i do slijedece pjesme. Najbolje rjesenje je sinhronizirati Delay sa tempom pjesme i obuzdati ga. Svi noviji aranzeri vise klase imaju takav Delay, koji se sinhronizira prema tempu pjesme. Na taj nacin nece doci do aritmije uslijed ponavljanja koja padaju na totalno nepozeljna mjesta u taktu (ukoliko nisu sinhronizovana). Kod Delaya za vokal to nije uvijek izvodljivo jer integrirani efekti na miksetama nemaju bas svi takav Hall, koji se moze sinhronizirati sa tempom pjesme jer nemaju ni Midi interface kojim bi se aranzer povezao sa mikserom i slao mu te podatke o tempu. U takvim slucajevima treba odabrati jedan Stereo Delay gdje je recimo Left Delay postavljen na 315ms a Right Delay na 305ms, Feedback na 35%. Ovo su nekakve srednje vrijednosti koje uglavnom odgovaraju tempu muzike koja se kod nas svira, naravno, manje ili vise. Ipak bi najbolje rjesenje bilo imati jedan externi Effect Processor koji ima Delay koji se moze sinhronizirati sa tempom pjesme. Uglavnom svi oni imaju i Midi interface a i mogucnost sinhronizacije. Ipak je najvaznije nikako ne pretjerivati sa Delay efektom a na kraju krajeva, moze to proci i bez njega.

Jedan aranzman, odnosno Style, treba na kraju da djeluje "pedantno" i "uredno" postavljen, gdje se svaki od instrumenata jasno cuje i moze mu se odmah oderditi polozaj u zvucnoj slici. Ukoliko se instrumenti ritma postave na ovakav nacin, u sredini ostaje dovoljno mjesta za vokal kome nista nece smetati i koji nece morati da se pojaca do besvjesti da bi se uopste cuo. Stereofonija igra ogromnu ulogu u pravljenju aranzmana (Stylea) i ona je isto toliko bitna koliko i podesavanje Levela pojedinih instrumenata ili nivoa efekata.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 07.12.2013, 02:25   #15
zeljko_mo
Vredan član društva
 
zeljko_mo's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.01.2009
Mjesto: MoStar:)
Godina: 35
Postovi: 221
Downloads: 557
Uploads: 2
Rekao HVALA: 26
Zahvalili mu 23 puta u 17 Postova
Instrumenti: sve!
zeljko_mo befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
zeljko_mo pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

jedno veliko HVALA tranzit, od tebe se puno toga moze nauciti i cijenim to... mada ce mi biti problematičnije sve to sad u praksi primjenit, od kicka, halla, delaya, uskladit.... ali polako, valjda ce jednog dana (kad budem u tvojim godinama ) sve na mjesto doci samo od sebe
__________________
izvini brate, al nemaš pojma!
zeljko_mo je offline   Reply With Quote
Star 07.12.2013, 02:33   #16
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Potrudi se da bas ne traje to toliko dugo jer onda nece ni imati vise svrhe. Dovoljno je da pazljivo ali zaista pazljivo procitas sve detalje iz gornjeg posta i siguran sam da ces svoje ritmove poboljsati bar za 50%. Nije to tako komplikovano kako se na prvi pogled cini. I pisem sve to da bi se mladi ljudi manje mucili i lutali jer na nasem jeziku, literature za takvo sta, ne vjerujem da uopste i ima.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 07.12.2013, 02:52   #17
zeljko_mo
Vredan član društva
 
zeljko_mo's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.01.2009
Mjesto: MoStar:)
Godina: 35
Postovi: 221
Downloads: 557
Uploads: 2
Rekao HVALA: 26
Zahvalili mu 23 puta u 17 Postova
Instrumenti: sve!
zeljko_mo befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
zeljko_mo pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

kopiro sam sebi tekst u word dokument da desktopu, pa cu pomno promotriti sve navedeno, sljedeci tjedan mi tek dolazi klavijatura nova... pa cemo laganini sve...
__________________
izvini brate, al nemaš pojma!
zeljko_mo je offline   Reply With Quote
Star 07.12.2013, 03:01   #18
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Koja klavijatura ?
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 07.12.2013, 03:02   #19
zeljko_mo
Vredan član društva
 
zeljko_mo's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.01.2009
Mjesto: MoStar:)
Godina: 35
Postovi: 221
Downloads: 557
Uploads: 2
Rekao HVALA: 26
Zahvalili mu 23 puta u 17 Postova
Instrumenti: sve!
zeljko_mo befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
zeljko_mo pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

pa500... dosad sam radio na pa60
__________________
izvini brate, al nemaš pojma!
zeljko_mo je offline   Reply With Quote
Star 07.12.2013, 03:04   #20
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Kad netko ubuduće spomene da klavijaturu spaja jednim kablom na mixer i da mu bolje radi kao mono, preporučit ću mu ovaj tekst. Ako nakon toga ne shvati poantu, odmah i po hitnom postupku mu (nekim) zakonom treba zabraniti javni nastup.
casper je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 05:06


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije