Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Zvučnici

Zvučnici Ono što treba da da dobar zvuk

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 23.08.2011, 11:21   #1
Milan$
Stvarno kod kuće
 
Milan$'s Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.04.2009
Postovi: 1.422
Downloads: 6415
Uploads: 2
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 89 puta u 83 Postova
Instrumenti: Pa5x
Milan$ befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Milan$ pošalji poruku preko MSN messengera
Standard Sta najvise utice na krajnji kvalitet zvuka???

Imam jedno generalno pitanje,a to je sta najvise utice na kvalitet zvuka-kutije.mixer ili pojacalo? znam kazacete utice sve,ali zanima me sta najvise utice na toplinu i slatkocu zvuka?
E sad zasto pitam...Relativno zadovoljan sam zvukom koji imam,ali me malo pokolebalo kad sam pre par dana otiso na jednu svirku da cujem neke drugare kako sviraju...Napisacu sve ukupno manje vise sta su koristili...Pre svega imali su one plasticne kineske kutije Aster od 150 evra komda,dve takve...Dalje imali su dva pravljena bas bina,u ne tako zavidnom stanju,i ne bas nekog kvaliteta,rekao bih loseg kvaliteta...Imali su odvojeno snagas i mixer...Bio sam daleko pa nisam mogao da vidim lepo tacno koje su komponente,i kasnije sam popricao sa drugom koji je svirao,ali ni on nije znao da mi kaze tacno sta su imali,jer nije bio njegov razlgas...Sve u svemu imali su neki snagas kopiju profesionalnih snagasa,nije mogao ni marku da se seti,a i ja ga nisam prepoznao,tako da snagas je iz neke nize klase,i sa ne bas nekom snagom,jer je celo vece isao u pick...Mixer je bio suvi soundcraft bez snage i efekata...ne znam isto tacnu oznaku,secam se samo da je imao 3 vumetra po sredini mixete...Drug mi je rekao da taj mixer kosta oko 800-900 evra...Aranzer na kom je svirao je bio pa50...Kao sto vidite generalno komponente razglasa nisu neke zavidne,sem ovog mixera,sta vise,kad ovako citate rekli biste los razlgas...Ali moram da priznam da je radilo izuzetno slatko i toplo..ja nisam mogao da verujem u onakvu toplinu zvuka sa onakvim komponetnama...Osecalo se da kutije rade dosta mutno,i necisto,ja na mojim pravljenim imam daleko cistiji zvuk,ali i pored toga osecala se toplina,koja u svakom slucaju ne dolazi iz onih kineksih kutija,ipak je tu u pitanju ili snagas ili mixer...E kao sto rekoh snagas je bio isto neke nepoznata marka,kopija,i jedino kvalitetnije je bio taj suvi soundcraft mixer..imali su za vokale Alesis midiverb...Kad sam se raspitivao kod nekih ljudi rekli su mi da toplina zvuka najvise zavisi od pojacala..s obzirom da su ovi imali neko totalno levo pojacalo,sad sam zbunjen..Da li je moguce da su pored svih ostalih losih komponenti dobili tu slatkocu zvuka jedino onim soundcraft mixerom? pitam zato sto- ja da se stelujem i 3 dana,takav zvuk ne mogu da imam..na kutijama bih imao sigurno bar duplo cisci zvuk od njih,ali tu toplinu ne bih imao zasigurno...Jel mu to sad znaci,kupim neki suvi soundcraft mixer,povezem ga na moj mixer,i dobijem relativno slicnu zvucnku sliku kao oni?sta vise dobio bih i bolju,jer su mi kutije bolje od njihovih...Sta mislite moze li to tako? jer ja drugo ne vidim sta je moglo da daje tu toplinu zvuka sem tog mixera kod njih,premda su i kutije i snagas i binovi daleko losijeg kvaliteta od mixera...Da ne pominjem da je aranzer bio tek samo pa50,ali ga je onaj razglas veoma lepo izvukao...Recite misljenja...Znaci ja bih sada da dodam nesto u svojoj opremi,da dobijem jos malo na kvalitetu zvuka,na toj toplini..posle ovoga ne znam sta to da bude- da li snagas,ili neka suva mixeta?Recite sta imate na umu...hvala i pozz

Promijenjeno od Milan$ (23.08.2011 u 11:23 sati)
Milan$ je offline   Reply With Quote
Star 23.08.2011, 13:43   #2
Beethoven
Odomaćeni član
 
Beethoven's Avatar
 
Registrovan/a dana: 15.03.2007
Postovi: 605
Downloads: 1023
Uploads: 1
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 105 puta u 92 Postova
Beethoven befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Najslabija karika u nasim sistemima su kutije, definitivno. Od njih zavisi mozda i 80% celokupnog zvuka.

E, sad, tacno je da i sve ostalo mora biti sto kvalitetnije da bi krajnji rezultat bio ok. Ja ovako, na nevidjeno, sumnjam da je zvuk bio dobar ali i pretpostavljam sta se dogodilo.

Ne mora da znaci da je zvuk bio dobar ako se tebi dopalo. Meni se isto nekad dopadne kad tako cujem, bude mnooogo los razglas ali sve ukupno, atmosvera, trenutak...Sve mi bude ok i pozelim da budem deo toga.

Kad opet sve preracunam, shvatim da me ljudi ne bi slusali ni 10 minuta da sviram tako i na takvoj opremi.

Mislim da kvalitet zvuka tebe u ovom slucaju nije povukao.

Mozda gresim ali ovo pisem iz iskustva, desavalo se i meni to.

E, sad, rekoh da su kutije najslabija karika. Kad uzmes kvalitetne kutije, onda mozes primetiti razliku izmedju dva mixera. Onda tu preovlada kvalitet predpojacala na mixeru koji utice itekako na zvuk. Efekat (hall, echo...) moze prividno "poboljsati" neki razglas, na dobrom razglasu to dodje ko slag na tortu.

Kod pasivnih sistema i pojacalo ima udeo u zvuku, kvalitetna pojacala ce normalno bolje zvucati.

Sve ukupno, bez dobrih kutija nema dobrog sounda, mozes da imas koliko hoces kvalitetan mixer, pojacalo, mikrofone, efekte.

Sa odlicnim kutijama i solidnim pojacalima i mixerima, moze se imati odlican zvuk.

Nadam se da sam pomogao bar malo.

Pozzz
__________________
JBL!
Beethoven je offline   Reply With Quote
Star 24.08.2011, 02:01   #3
Milan$
Stvarno kod kuće
 
Milan$'s Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.04.2009
Postovi: 1.422
Downloads: 6415
Uploads: 2
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 89 puta u 83 Postova
Instrumenti: Pa5x
Milan$ befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Milan$ pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

hvala druze na odgovoru...moze biti da je to sto kazes,mada sumanjam,jer sam ja u kaficu pored tog gde je svirao moj kolega,zavrsio svirku i odmah nakon toga otisao u taj lokal da cujem njih..Tako da mi je u usima jos svirao zvuk mog razglasa,a kad sam cuo njih,ipak sam osetio razliku u zvuku,koja mi se svidjala,iako su kako rekoh kutije dosta mutno radile,nerazgovetno...rekao bih ovako-njihovev razglas radio dosta muljavo,necisto ali nekako toplo,a moj radio daleko cistije,u tom sam siguran,ali ne tako toplo...eto tako jeduino mogu da definisem razliku...E sad sa mnom je bio i pevac koji radi sa mnom,a i on je primetio razliku,i rekao kako mu nekako sve "zivlje" izlazi na nujihovom razglasu...tako da ne znam sta je...videcu se opet za par dana sa tim kolegama pa cu malo detaljnije da im razgledam opremu,mada manje vise vec znam sta je...Inace kolega Beethoven zamolio bih te i za komentar u temi koju sam sad postavio o kupovini novog razglasa,s obzirom da imas dosta iskustva s razlicitim varijantama razglasa...hvala jos jednom i pozdrav
Milan$ je offline   Reply With Quote
Star 24.08.2011, 08:05   #4
svrakan
Kao kod kuće
 
svrakan's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.11.2007
Mjesto: Subotica
Godina: 45
Postovi: 883
Downloads: 1408
Uploads: 27
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 133 puta u 116 Postova
Instrumenti: Korg pa3x pro,Kurzweil Pc3k61
Interesi: Muzika
svrakan ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
svrakan pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ovo sto si napisao je vrlo moguce,inace postoji Asterova kutija Pro 12n koja je kopija sx300 i radi skroz korektno ,a kosta 14000 komad,u kombinaciji sa binovima i na miksetu Soundcraft sa Alesisovivim efektom,ne moze da radi lose,medjutim da su umesto tih kutija bile neke druge,kvalitetnije,cuo bi razliku itekako.
svrakan je offline   Reply With Quote
Star 19.12.2016, 22:26   #5
acakasper
Stvarno kod kuće
 
acakasper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 19.01.2012
Mjesto: Periferija
Postovi: 1.146
Downloads: 1259
Uploads: 61
Rekao HVALA: 38
Zahvalili mu 137 puta u 134 Postova
Instrumenti: Korg pa2xpro
acakasper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
acakasper pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ja bih voleo da probudim temu,da se javi kolega milan da kaze jel dosao do nekog saznanja,i ja se zamaram ovom problematikom,ali jos uvek bezuspesno.tako cujem jednog kolegu svira na nekim kutijama on kaze da su zvucnici bat,ja zatu marku nisam cuo i na mikser fbt mercury,radi toplo topao zvuk,dok ja na d lite i pm1600 3 ni doc do takvog sounda.
acakasper je offline   Reply With Quote
Star 19.12.2016, 23:07   #6
Banco
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 10.09.2016
Postovi: 15
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Banco ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ja mislim da najviše utiče količina ispijenog alkohola. Kao i kod ženske lepote. Bar je kod mene tako :-)
Banco je offline   Reply With Quote
Star 19.12.2016, 23:40   #7
Milan$
Stvarno kod kuće
 
Milan$'s Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.04.2009
Postovi: 1.422
Downloads: 6415
Uploads: 2
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 89 puta u 83 Postova
Instrumenti: Pa5x
Milan$ befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Milan$ pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

slicnu situaciju ja imam i dan danas, i posle 5,6 godina,ne tako izrazenu, ne tako cestu,ali desi se povremeno bas takav zvuk kakav je opisao kolega Acakasperi, taj tupav, tunjav zvuk,metalni zvuk, iako danas imam celokupnu opremu skuplju za jedno 5,6 puta nego kada je post postavljen...recimo moj drugar sa pa80 i nekim wharfedale kutijama od 300 evra par, uvek ima taj topao mekan zvuk, ne tako cist i konkretan, ali topao, mekan za slusati, bar ja imam takav utisak kada ga slusam...u principu kad god promenim neku komponentu, oseti se napredak u zvuku na bolje, i nikako ne mogu da kazem da je do neke konkretne komponente, tipa to je do kutija, mixera ili klavijature...nekako je do svega po malo, mnogo zavisi i od prostorije, ali nekad dodje taj moj drug sa celom opremom od 1000 evra, i ima te topline u zvuku...i na kraju, posle 4,5 razlicitih razglasa i klavijatura, u ovih 5 godina otkad je postavljen post, ja i dalje ne znam u cemu je stos...nekad dodjem na svirku bocnem se, pustim,sve radi kako treba...nekad su tu i binovi i kutije, i stelujemo se sat vremena i nece da izadje i nece...i celo vece ga cackam, nekad nesto uspem da izvucem, nekad mi samo jede zivce...nekad ne moram nista da cackam, jednostavno sve izadje....nekad je prostorija, nekad - ne znam sta je....sve mi se cini da sam zaboravio da ukljucim/iskljucim neki ekvilazjer ili filter na mixeru ili klavijaturi, pa cackam po podesavanjima i po mixeru i po klavijaturi, ali mrka kapa...i dignem ruke na kraju..a nekad prosto sve izadje kako treba bez neke "magije" u podesavanju..i ta razlicita situacija se cesto desi u idstom prostoru....tako da prosto i jednostavno - jbm li ga pisite i vi vasa iskustva
Milan$ je offline   Reply With Quote
Star 20.12.2016, 00:02   #8
ilixev
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 16.10.2016
Postovi: 60
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 6 puta u 6 Postova
ilixev ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Milan$ Pozdrav,To sto su kutije i pojacalo bili pravljeni ne znaci da su nize klase.Upravo verovatno ti binovi i to pojacalo im je i dalo toplinu jer te Asterove kutije nisu nesto.Imao sam ih a sad imam i one 315.Visoki su im katastrofa bez nekog farbanja i stelovanja.Samo prasti ko pijezo.Ja recimo uvek sam za to da gornje kutije,tj sateliti budu sto kvalitetniji a binove sam pravim.A sto se tice snagasa mogu odgovorno da tvrdim da sa pojacalima koje sam pravio pobijam vise od pola fabrickih u rangu do nekih 1500e.Jer ja ne stedim gde fabrika stedi jer pravim za sebe.
ilixev je offline   Reply With Quote
Star 20.12.2016, 00:32   #9
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Svi mi imamo sične probleme i promišljanja.

Ako govorimo o kvaliteti opreme, smatram da tu treba poštovati pravilo usklađenosti. Zvuk će vam biti onoliko dobar koliko je dobra najlabija komponenta u sustavu. Primjera radi, najbolje i najskuplje kutije ništa ne vrijede ako mixer košta 100 eura.
Kada govorimo o onima koji sviraju na aranžere, i tu vrijedi isto pravilo. Ne možeš očekivati da će top aranžer zazvuči kako treba ako koristiš ozvučenje koje si platio polovicu njegove cijene. Smatram da je ovo najčešća greška mnogih. Ulože u klavijaturu 3500 eura, a sviraju na boxove koji vrijede 200 eura komad.

Doživljaj zvuka se mijenja u odnosu na poziciju slušatelja. Kada dođemo kolegi na svirku, uvijek ga slušamo iz "idealne" pozicije. Bitna je razlika u doživljaju zvuka kada mi stojimo na mjestu izvođača. Razlog je prije svega položaj zvučnih kutija koje nam kao izvođaču u većni slučajeva stoje bočno. Naše uške su okrenute u istom smjeru u kojem zvučnici reproduciraju sound i tada više čujemo neke odjeke pravog zvuka nego onaj sound koji čuju posjetitelji. Naravno, podrazumjevam da se ne koristi monitoring. To može biti razlog drugačijeg i boljeg doživljaja "konkurencije".

Akustika prostora je veoma važna. Kada se nalazimo u uskoj dugačkoj prostoriji s visokim kupolastim krovom, nema tu mnogo mudrolije. Pokušaš eliminirati neželjene frekvencije, izbjeći mikrofoniju i dumljenje i onda popiješ pivicu ili dvije ... a jutro donosi kraj Pored ovog faktora na kojeg možemo vrlo malo utjecati, postoji i napon struje koji može degradirati zvuk do te mjere da čovjek poludi. Ali kad konobari iznesu glavno jelo, odjednom ozvučenje proradi nekom čudno dobrom kvalitetom. Naravno, kad je gazda lokala prijavio minimalnu snagu struje, a onda naknadno natovario hrpu kištri za hlađenje i pet klima uređaja.

Odoh ja opet u širinu ali to se i očekivalo za temu s ovako općenitim i specifičnim naslovom.
casper je offline   Reply With Quote
Star 20.12.2016, 00:37   #10
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Trenutno je vazno da "ubija" tj. gruva, kvalitet zvuka nije toliko bitan
sale_band je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 12:51


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije