Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Zvučnici

Zvučnici Ono što treba da da dobar zvuk

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 18.11.2016, 21:40   #21
ilixev
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 16.10.2016
Postovi: 60
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 6 puta u 6 Postova
ilixev ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Vidim da je nastao problem oko moje izjave u vezi magneta.Mislim da je skroz ne bitno toliko raspravljati jer svi mi imamo drugcije iskustvo i znanje.
ilixev je offline   Reply With Quote
Star 18.11.2016, 22:41   #22
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nije nastao nikakav problem. Jednostavno izmjenjujemo iskustva vezana uz temu, zbog takvih stvari i postoji forum.

Mislim da magnet kao takav ne bi trebao biti uzrok problema. Kod zvučnika u 90% slučajeva kvarovi nastaju zbog namotaja, bilo da pregore, deformiraju se (pa opet zbog trenja pregore) ili se jednostavno pokidaju dolazne niti do nje. Možda su feritni magneti u prednosti zbog svoje povećane površine pa je i hlađenje špule poboljšano. Ne znam, samo "razmišljam na glas".
casper je offline   Reply With Quote
Star 18.11.2016, 23:57   #23
ilixev
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 16.10.2016
Postovi: 60
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 6 puta u 6 Postova
ilixev ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Dobro evo recicu malo iz mog iskustva.Ja nisam muzicar nego majstor i do pre par godina sam i motao zvucnike tako da vrlo dobro poznajem strukturu zvucnika.Jeste tacno je da se namotaj greje ali samo odvodjenje toplote je jako bitno da se ne prenosi na magnet.To sto je jedan kolega naveo upravo sam imao slucaj kod JBL zvucnika,ali sam neodijum je takav da je osetljiviji na grejanje od ferita.Tu je dosta bitno koliko koja firma dobro resi odvodjenje toplote od magneta.Recimo kod FBT sam imao slucaj kao i kod manjih HI-FI zvucnika.Znam sigurno da sam jednom davno JBL2225 toliko ganjao satima da kada sam otvorio kutiju i pipnuo magnet bio je vreo da jedva ruku drzis i posle je radio najnormalnije dok sa neodiumom je posle par svirki jedan zvucnik bio tisi.Nadam se da sam bar malo pojasnio.Veliki pozdrav svima!
ilixev je offline   Reply With Quote
Star 19.11.2016, 04:53   #24
MarjanMilosevic
Odomaćeni član
 
MarjanMilosevic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.10.2011
Mjesto: Skopje
Postovi: 594
Downloads: 3
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 56 puta u 49 Postova
MarjanMilosevic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
MarjanMilosevic pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Problem o kome pises je bio stvaran i realan. Medjutim ima vec podosta godina kako je to prevazinjeno kao problem.

Sto se tice grejanja spilni i da one mogu da podnesu i 300 stepeni, to je mozda tako teoretski. Jasno vam je da klipovanje pojacala u sustini dovodi pravi napon u zvucnik i on umesto da ide napred nazad i da se samim tim hladi, on vise stoji u mestu nego sto se krece i temperatura se eksponencijalno povecava. Onog trenutka kad dodje i do najmanjeg kontakta izmesju dva namortaja tu vec pocinje da smelcuje i tu mu vise nema spasa. Ukoliko pre nego sto popusti namotaj dodje do deformacije tela samog namotaja, onda namotaj krene da grebe po magnetu i opet se desi kratak spoj.

Stari PRX je imao dizajnerske greske u pojacalu. kako temperatura raste tako pojacalo lakse ulazi u klip. Dalje vam je sve jasno sta se desava.

Prva serija mackie SRM450 se takodje grejala kad god je u monitor radu, jer su rebra hladnjaka tako i horizontali i strujanje vazduha je onemoguceno.
MarjanMilosevic je offline   Reply With Quote
Star 19.11.2016, 19:50   #25
neshatomic
Vredan član društva
 
neshatomic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 19.06.2009
Postovi: 277
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 67 puta u 41 Postova
Instrumenti: Acoustic Line Seeburg , JBL SRX , Dynacord Variline , Dynacord MAdras , DANLEY sound labs
Interesi: sport,moto sport,sound & light
neshatomic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Obrni okreni , aktivne kutije treba izbegavati !
Mnogo su veci rizici od crkavanja , pre stradaju komponente , sto od grejanja sto od vibracija ...
Pasivne kutije sa ozbiljnim snagasima uvek jace i ozbiljnije rade.
Kad radimo na otvorenom , pasivna kutija sme i da pokisne na kratko ,ako su pojacala ispod bine ili negde na suvom , aktivne odma unosenje...
neshatomic je offline   Reply With Quote
Star 19.11.2016, 20:05   #26
Milan$
Stvarno kod kuće
 
Milan$'s Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.04.2009
Postovi: 1.422
Downloads: 6415
Uploads: 2
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 89 puta u 83 Postova
Instrumenti: Pa5x
Milan$ befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Milan$ pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

moguce, ali meni i kolegama, kao malom mobilnom bendu, aktiva nema alternativu...ne verujem da cu se u skorije vreme vracati na pasivu, stvarno nemam potrebe da secam i kutiju od 20-25 kila i isto toliki i snagas ili neki mixer. sa snagom..aktivna kutija i mixer bez snage, lako za nosenje, pojacalo u aktivnim je vec optimizovano za drajvere koji su u kutiji, znaci nema mnogo mozganja oko snage,vati, oma i slicno, to je tako naprevljeno i cao zdravo, ukljuci i pojacaj kolko ti treba..i po meni je mnogo teze s'ebati zvucnike u aktivnim kutijama nego u pasivnim, konretnom mislim da izgorim namotaje, da skroz rikne zvucnik...meni se desio problem sa magnetom, ali namotaji nisu izgoreli i opet da ponovim ne zbog rada u limitu i preopterecenja, vec eto desilo se zbog loseg hladjenja...pasivnu kutiju je mnogo lakse izgoreti nego aktivnu, bar ja takva iskustva imam..aktivna je mnogo vise zasticena od preopterecenja i 'izgaranja' ..imao sam 4,5 razlicitih tipa pasivnih kutija, i dve vrste aktivnih...pasivne su uvek nesto pravile problem, crkavali i basevi i drajveri, i skretnicai i sijalice i svasta nesto...sa aktivnima nikad nista, sem tog magneta, ali namotaji nikad nisu nagoreli...sad to je iz moje perspektive malog mobilnog benda, kome je najbitnije da ne mora mnogo da seca , a da je relativno kvalitetan zvuk...ne toliko jak, koliko kvalitetan...za vece stvari i mi iznajmimo pasivne binove sa snagasem i to radi kao zmaj..mada bih radje inzajmljivao aktivne binove, ali kod mene u kraju toga nema za iznjamljivanje..ovde dynacord jos uvek vlada.....
Milan$ je offline   Reply With Quote
Star 19.11.2016, 20:40   #27
Ivan KV
Drugar foruma
 
Ivan KV's Avatar
 
Registrovan/a dana: 18.05.2011
Postovi: 95
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 8 puta u 7 Postova
Ivan KV ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od srkiboj_zr Pokaži Post
Pozdrav svima..jako se troumim u vezi ovih kutija..vreme je da uzmem neke aktivne 3-sistemske i razmisljam o ova tri modela..ako ih neko ima ili je cuo..pa ako moze neko malo poredjenje...na sta da obratim paznju prilikom izbora..
kutije su uglavnom veoma slicne po snazi i komponentama..
samo me zanima koja je kvalitetnija
Moj ti je savet da cujes sva tri modela i onda sam odlucis sta je za tvoju namenu dobro.Verovatno distributeri imaju na lageru QSC i JBL.
Sto se EV ETX tice to imamo na lageru dostupne za demo.
Ivan KV je offline   Reply With Quote
Star 20.11.2016, 00:18   #28
neshatomic
Vredan član društva
 
neshatomic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 19.06.2009
Postovi: 277
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 67 puta u 41 Postova
Instrumenti: Acoustic Line Seeburg , JBL SRX , Dynacord Variline , Dynacord MAdras , DANLEY sound labs
Interesi: sport,moto sport,sound & light
neshatomic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ako vlada Dynacord ti uzmi aktivan Dynacord .
Ja koristim dynacord Madras, odlicne sprave , ali vracamo se na staru temu , svi hoce da nose lako a da radi dobro i kvalitetno i da bude dobro uradjeno da ne crkava, da traje ...E pa nema idealno. Na zalost dok ne potegnes malo i pomucis se neces da imas kvalitet. Ja vucaram za male tezge basove Dynacord MAdras M18 po 54kg ,satelite madras M15 po 38kg , za velike svirke i koncerte do 8 basova Danley TH118 svaki po 80kg , sateliti Acoustic line Seeburg po 38kg i iskreno nikad mi nije tesko i zao da se malo vise namucim u nosenju , ako znam da cu posle da se nauzivam u svirci...

A IVAN KV ti je dao najbolji savet , mozemo mi ovde da pisemo do sutra dok sam ne probas sve te razlgase neces moci da znas pouzdano sta ti je najbolje za tvoje potrebe. Sto ljudi , sto cudi...Ne tezimo svi istom karakteru tona i ne dozivljavamo svi isto kvalitetan zvuk .

pozz

Promijenjeno od neshatomic (20.11.2016 u 00:22 sati)
neshatomic je offline   Reply With Quote
Star 20.11.2016, 05:10   #29
Milan$
Stvarno kod kuće
 
Milan$'s Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.04.2009
Postovi: 1.422
Downloads: 6415
Uploads: 2
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 89 puta u 83 Postova
Instrumenti: Pa5x
Milan$ befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Milan$ pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Veruj mi da okrenes ceo Nis i okolinu, neces naci jednu aktivnu kutiju za iznajmljivanje, niti bilo koji drugi brend sem dynacorda i poneka ev kutija..znaci d lite "zakon"...bio je ranije jedan par ev zlx aktivnih na iznajmljivanje, ali su bile tako "kvalitetne" da su ubrzo prestale da se iznajmljuju
Milan$ je offline   Reply With Quote
Star 20.11.2016, 11:31   #30
ilixev
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 16.10.2016
Postovi: 60
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 6 puta u 6 Postova
ilixev ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Eto upravo to sto Nesa govori resava problem jer samim tim sa vise kutija ceo sistem radi rasterecen i nema problema.Ali sto kaze ko ce nama ugoditi kad vecina hoce da ponese dve aktivne kutije po 25kg i mixer i da svira za 300 i vise ljudi,pa samim tim i nastaju problemi o kojima sam pisao.Ja sam takodje za pasivan sistem.Dosta kutija sam pravim a sto mi se svidi i sto mi traze za najam to naravno moram da imam original mada se neke meni uopste ne svidjaju ali sta ces kad donose pare.
ilixev je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 15:16


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije